۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

سپهر حیدری از جمله چهره‌هایی است که به شدت از انتخاب دراگان اسکوچیچ برای نیمکت ایران انتقاد می‌کند.

به گزارش خبرورزشی، فدراسیون فوتبال با انتخاب اسکوچیچ دوباره انتقادها را برانگیخته است. پس از تجربه ناکام با ویلموتس، خیلی ها اعتقاد دارند اسکوچیچ هم تجربه ناکامی خواهد داشت. سپهر حیدری امروز در برنامه سلام صبح بخیر حاضر شد و حرف هایی در این باره زد که خلاصه ای از آن را در زیر می خوانید؛

عدم شفافیت چیزی است که رسانه ها به آن انتقاد دارند. در حالی که روز اول می گفتند قرار است مربی ایرانی انتخاب شود، اما آخر اسکوچیچ سرمربی شد.

بله اینگونه هم مردم هم کارشناسان فوتبال گیج می شوند. همه چیز باید روی اصول باشد، نه فقط در کشورهایی که در فوتبال صاحب سبک هستند. چیزهایی اولیه در فدراسیون این است که چارتی مشخص شود و اهداف را بدانیم. ما تیم ملی ایران هستیم که در جام جهانی با پرتقال مساوی می کنیم، می توانیم از گروهی صعود کنیم که به آن گروه مرگ می گویند و مقابل اسپانیا آن فوتبال را ارائه می دهیم. قطعا نیاز است سرمربی روی نیمکت تیم ملی ایران بنشیند که ارزش اش در حد تیم ملی باشد.

یعنی شما فکر می کنید اسکوچیچ در حد تیم ملی نیست.

اسم او، فن اش، هرطور که شما حساب کنید او از زمین تا آسمان با نام ایران، تیم ملی فوتبال و ملت 80 میلیونی متفاوت است. او قابل احترام است اما در حد لیگ ایران و یک تیم معمولی.

یکی از انتقادات این است که می گویند او تیم بزرگی هم در ایران نداشته. فقط فولاد بوده است.

دقیقا. وقتی ما کیروش را با آن رزومه می آوریم. او در خیلی زمینه ها موفق بود اما در جام گرفتن ناموفق بود. اما سبک جدیدی به فوتبال ایران آورد. انتخاب آقای ویلموتس که قطعا اشتباه بود اما او هم رزومه ای داشت. اما بعد کسی را می آوریم که اگر از 100 بخواهیم نمره بدهیم 15، 20 نمره می گیرد. من هرطور حساب می کنم کارنامه اسکوچیچ را مرور می کنم او اصلا در تیم بزرگی مربی گری نکرده. بهترین نتیجه او در العربی کویت بوده، بعد به النصر می رود و بعد از 20 بازی از عربستان اخراج می شود. این نهایت کار او بوده. حتی در اروپا در تیم کرواسی نتیجه نمی گیرد. در لیگ ایران همه تیم ها قابل احترام هستند اما ایشان تیم بزرگی را هدایت نمی کنند. از 280 بازی که از ایشان دیدم 82 باخت داشته است، یعنی 34 درصد بازی هایش را باخته است، آن هم نه با یک تیم بزرگ، بلکه تیم معمولی. به نظر من انتخاب ایشان یک فاجعه در فوتبال ما بود.

مسئولان فدراسیون که می گویند فاجعه نیست.

ما باید رک صحبت کنیم، مردم ایران فوتبال را می فهمند و این توهین به آنها است. مردم همه فوتبال را آنالیز می کنند و خیلی هایشان درست هم آنالیز می کنند. این درک را دارند و آنقدر از اینترنت اطلاعات گرفته اند که آنها می فهمند، رزومه اسکوچیچ را هم سرچ می کنند و یک جورهایی به همه مردم ایران بر خورده است. به ما فوتبالی ها که خیلی برخورده با اسم ها و با شخصیت علی دایی و قلعه نویی بازی شد، این اشخاص هم خیلی ناراحت هستند. بعد کسی را می آورند که هزار اما و اگر دارد. درست است ایشان در صنعت نفت موفق بوده است اما در حد نام صنعت نفت که تیم قابل احترامی است. اما در رده ملی ایشان کوچک تر از این حرفها است.

شما فکر می کنید علت این چرخش چیست؟ چرا فدراسیون از سمت مربیان ایرانی به سوی اسکوچیچ چرخید. آیا دلالی در این زمینه نقش داشته است؟

نمی شود گفت نه! دروغ که نمی توانیم بگوییم. قطعا مشاوران خوبی نبوده اند. مشاور، مدیر برنامه، دلال هر اسمی که شما روی اش بگذارید قطعا نبوده است. ایشان را طوری معرفی کرده اند که با توجه به اوضاع اقتصادی هزینه کمتری برای فدراسیون فوتبال داشته باشد قطعا یکی از گزینه ها این بوده که فدراسیون ترغیب شده است. به هر حالتی به او پول پرداخت شود. او هم قطعا قول داده تیم را این و آن می کند. اما وقتی درباره تیم ملی فوتبال کشورمان صحبت می کند باید خیلی بزرگتر فکر کنی. وقتی روز است نمی شود گفت شب است اما الان دقیقا همین اتفاق افتاده است.

عجله ای که فدراسیون فوتبال داشت برایتان عجیب نبود؟ اینکه ما رییس فدراسیون نداریم و تازه یک ماه دیگر رییس انتخاب می شود و با توجه به دو بازی آسانی که پیش رو داریم می شد یک مربی موقت بگذارند. اما اینکه قبل از حضور رییس جدید خیلی سریع او را انتخاب کردند و قرارداد بستند ابهام ایجاد نمی کند؟

صد در صد ایجاد می کند. شما ببینید کسانی که مشاوره داده اند گفته اند بازی کامبوج و هنگ کنگ آسان است و ایشان قطعا نتیجه می گیرد. ایشان جلوی هنگ کنگ صد در صد نتیجه می گیرد. تیم ملی با ویلموتس هم 14 گل زد اما او اصلا شناختی از فوتبال ایران نداشت. این هم همینطور است. گفتند او مدتی می آید، درباره فوتبال ایران هم که شناخت دارد این دو بازی هم که آسان است و نتیجه می گیرد. با هنگ کنگ که در ایران بازی داریم. کامبوج هم تیم ضعیفی است که می توانیم 11 هیچ او را ببریم و او جا می افتد، افکار را به سمت خودش می کشاند و همه چیز خیلی تابلو است.

پس به نظر شما ایشان خیلی مهندسی شده انتخاب شد؟

به من به عنوان یک فوتبالی خیلی بر خورد. به من برخورد که با آدم های بزرگ فوتبالمان بد کردیم، با کسی مثل امیر قلعه نویی، علی دایی، کسانی که اسمشان مطرح شد. حتی یحیی گل محمدی و اسامی که با آنها بازی شد و کسی وسط آمد که اصلا در آرزوهایش هم مربی گری برای تیم ملی نبود!

دیروز کنفرانس مطبوعاتی ایشان هم برگزار شد و خودش گفت واقعا فکر نمی کردم روزی جای کیروش روی نیمکت تیم ملی ایران بنشینم! این خودش عجیب است!

همه اش هنر  آن مشاور بوده است! به نظر من انتخاب ایشان فاجعه بود. آقای اسکوچیچ آدم منعطفی است و به هر حال نظرات را می پذیرد.

یعنی ممکن است این منعطف بودن روی نام بازیکنان در لیست تیم ملی هم اثر بگذارد؟

الان همه چیز اتفاق افتاده است. این ساده ترین چیز است. انشالله هرکس حقش است به تیم ملی دعوت شود. این نوع مربیان با هوش هستند. یعنی بالاخره چون در سطح ملی نیستند، کاری می کنند عوام راضی شوند. با لیست خود همه را راضی می کند.

یعنی می خواهد بین استقلال و پرسپولیس توازن ایجاد کند؟

من فکر می کنم بین استقلال و پرسپولیس توازن برقرار می کند! آدم واقعا چه بگوید. اصلا ایشان در حد تیم ملی ما نیست. آدم واقعا ناراحت می شود. ایشان کاری می کند عوام راضی شوند ولی مردم همه چیز را می فهمند. به نظر من این انتخاب توهین به شعور مردم است.

پیش بینی شما از نتایج ویلموتس چیست؟

هدف ما چیست؟ برای ما رفتن به جام جهانی آرزو نیست. آیا می توانیم از مرحله گروهی صعود کنیم. همین حالا ویلموتس شرایط را سخت کرده و باید ببینم می توانیم به مرحله بعد برویم یا نه؟ به نظر من بازیکنان کیفیت لازم برای صعود به جام جهانی را دارند. اسکوچیچ باید بهترین کیفیت را از بازیکنان بگیرد. برانکو این کار را در پرسپولیس کرد. خود کی روش چه نظمی به تیم ملی داده بود. من می گویم یکی از مشکل ترین چیزها نظم خواهد بود. ایشان هر چقدر بخواهد نظم ایجاد کند، قطعا بازیکنان از او حساب نخواهند بود.

فکر می کنید این بار مردم فریب بخورند؟ آقای ویلموتس را آوردند و دو بازی هنگ کنگ و کامبوج را داشتیم و آقای تاج مصاحبه کرد و گفت تیم ملی هجومی شده است و... این بار مردم سر این دو بازی گول می خورند؟

فکر نمی کنم مردم گول بخورند. دفعه پیش هم گول نخورده بودند. مردم همه چیز را می فهمند. یک زمانی بازیکن هزینه می کرد و می خواست در تیم مطرح بازی کند، رسانه نبود و خیلی ها نمی فهمیدند اما الان یک نفر آن هم سرمربی تیم ملی اینطور با این حالت بیاید مردم می فهمند و همه چیز را درک می کنند. آن بار هم مردم گول نخوردند. فکر می کنم آنقدر اشتباه در این کار هست که هرجا را بگیریم عدم حرفه ای بودن را می بینیم و نمی شود از آن دفاع کرد. جالب است کمیته فنی قبول نمی کند.

بله. اعضای هیات رییسه هم می گویند اصلا ما خبر نداشتیم و به ما زنگ زدند اعلام کردند. معاون وزارت ورزش هم مصاحبه کرده و گفته ما دخالتی نداشته ایم! از الان همه دارند شانه خالی می کنند!

من خودم به شخصه اگر بخواهم روی یک نفر دست بگذارم، ابراهیم شکوری که از دوستان خوب من است و کاملا او را می شناسم، از او چنین تصمیمی بعید است و او هیچوقت چنین تصمیمی نمی گیرد. شک نکنید. حمید استیلی هم بعید می دانم.

آقای ساکت چطور؟

من نمی دانم. در کمیته فنی آقای ساکت بسیار قابل احترام هستند. در مدیریت نظیر آقای ساکت و سعید آذری را نداشته باشیم. این دو نه اینکه من چون اصفهانی هستم از آنها حمایت کنم اما این دو در مدیریت بی نظیر هستند. آقای انصاری فرد و مدیران دیگر هم هستند اما در بحث کمیته فنی همه جای دنیا کسی در کمیته هست که حداقل در سطح بالا پایی به توپ زده باشد، در رده ملی بازی کرده باشد، شما کسی را می آورید درباره تیم ملی تصمیم بگیرد علی درست می گفت آقای ساکت قابل احترام است و اصلا می تواند در راس مدیریت فوتبال ما باشد و می تواند کمک کند اما کمیته فنی جای ایشان نیست.

جمع بندی حرف های شما این بوده که ساکت در انتخاب مربی تیم ملی نقش داشتند

 قطعا نقش داشتند. بالاخره ایشان بزرگ فدراسیون هستند. خیلی از آدم ها را خودشان آوردند به فدراسیون. روی حرف ایشان کسی حرف نمی زند. من فکر می کنم اینقدر فوتبال ما بالا هست و اینقدر آدم فنی و پیشکسوت داریم که می توانند تصمیم بگیرند. اگر نگذاریم اتفاق تیم امید و ویلموتس دوباره می افتد. البته من یک چیز شنیدم که ناراحت شدم. آقای ویلموتس پول های ایران را که نقد گرفته بود با آن در هتل عکس یادگاری می گرفت! درکل یک سوال برای من پیش آمده. آیا به نظر شما بازیکنان از اسکوچیچ حساب می برند؟ من بعید می دانم. بازیکنان ما حرفه ای هستند ولی قطعا ایشان جذبه لازم را ندارد.

چرا چهره های مطرح فوتبال در مجمع نیستند و نمی توانند کاندید شوند.

بله همه جای دنیا این موضوع هست. داور شوکر در کرواسی دارد کار می کند. شوچنکو در اوکراین همینطور. نمونه های مختلفی وجود دارد. کاسیاس هم همینطور. اما اینجا شما باید هفت خان را رد کنید. بازیکنی که سوادش را دارد و ایده های جدیدی دارد و بخواهد به این بحث بیاید، می گویند مدیریت بلد نیست. مدیریت را که فقط یک عده خاص بلد نیستند! همه اش یک عده خاص هستند و فوتبال ما با سرعت لاک پشتی حرکت می کند. ما پتانسیل فوتبالمان خیلی بالاتر از این حرفها است و باید بگذاریم نیروهای جوان بیایند خدمت کنند. ما دکتر دادکان را از دست دادیم. اگر می گذاشتند چهره های جوان زیادی داریم که هم به زبان مسلط هستند هم ایده های بسیاری دارند. محبوب هستند و تحصیلات هم دارند و می توانستند به فوتبال خدمت کنند اما اگر شما بخواهی کاندید شوی، سنگین تر این است که نروی. اما در گزینه هایی که حالا هستند، من با حبیب کاشانی کار کرده ام ایشان مدیر است و فوق العاده درک بالایی دارد، با تجربه تر از گذشته است، در پرسپولیس هم سه جام آورد. او آدم بسیار قوی از هر لحاظ است و همه دوستش دارند و کسی را نمی توانید پیدا کنید که او را دوست نداشته باشد. بهترین گزینه از دید من حبیب کاشانی است. در بین گزینه هایی که هستند او بهتر است.

صحبت پایانی؟

ای کاش قبل از اینکه تصمیمی بگیریم احترام به افکار عمومی را در نظر بگیریم.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی