نظرسنجی

قهرمان لیگ با توجه عملکرد تیم‌ها در هفته ۲۸؟
۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

کمیته انضباطی باید بدون هیچ ملاحظه‌ای درباره دیدار پرسپولیس- سپاهان قانون را به اجرا بگذارد و البته باید تمام دلایل خود را به اطلاع عموم برساند. این آزمون تاریخی می‌تواند نقشه راه آینده فوتبال ایران را تعیین کند.

به گزارش خبرورزشی،  رویارویی پرسپولیس و سپاهان یکی از معدود بازی‌های حساس دنیاست که حتی برگزار نشده هم قابلیت جنجالی شدن دارد. آدم یاد بازی‌های انگلستان با آلمان و هلند در اروپا می‌افتد که به خاطر هولیگان‌ها، از یک هفته قبل تا یک هفته بعد، همیشه جنجالی و دعوایی می‌شد. اگر پیش از این آب‌های آلوده، سنگ‌های سرباز احمدی‌کورکن، برفی که توپ رنگی را غیرقابل تشخیص می‌کرد و... و... و... بازی‌های حساس پرسپولیس و سپاهان را به جنجال می‌کشاند، این‌بار بازی برگزار نشده، جنجال درست شد و حالا کمیته انضباطی باید یکی از تاریخی‌ترین حکم‌های خود را صادر کند. دیروز کمیته انضباطی بعد از دریافت گزارش ناظر بازی و داور مسابقه تلاش کرد به گزارش کتبی نیرو‌های امنیتی اصفهان دست پیدا کند.
این کمیته همچنین از دو باشگاه سپاهان و پرسپولیس هم خواست مستندات خود را ارائه بدهند. سپاهان باید توضیح بدهد چرا دیرتر از موعد مقرر به ورزشگاه آمده و با وجود حضور در ورزشگاه، حاضر نشده در مهلت قانونی (۳۰ دقیقه نخست و ۳۰ دقیقه دوم) به زمین بیاید و پرسپولیس هم باید توضیح بدهد چرا زودتر از موعد، ورزشگاه را ترک کرده است؟
از یک طرف پرسپولیسی‌ها می‌گویند ما با هماهنگی ناظر بازی از ورزشگاه رفتیم و از طرف دیگر سپاهانی‌ها ادعا می‌کنند در راهروی ورزشگاه در حال گرم کردن بودند و آماده شده بودند در صورت حضور دوباره پرسپولیسی‌ها در زمین، از رختکن بیرون بیایند و وارد زمین شوند.
حالا کمیته انضباطی باید با وجود مستندات تصمیم آخر را بگیرد و حکم بدهد. از ادعای تازه سپاهانی‌ها که می‌گویند پرسپولیس باید ۳ بر صفر بازنده شود، چون از ورزشگاه خارج شد که بگذریم، رأی کمیته انضباطی یا پیروزی ۳ بر صفر پرسپولیس است یا تکرار بازی...
اگر کمیته انضباطی رأی به پیروزی پرسپولیس بدهد که گزارش ناظر بازی و حرف‌های جلال مرادی می‌گوید همین رأی درست است، صدای سپاهان درمی‌آید که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال می‌خواهند پرسپولیس قهرمان شود و دوباره همان بحث تیم حکومتی و حمایت وزارت ورزش از پرسپولیس بالا می‌گیرد. در نقطه مقابل اگر بخواهد حکم به تکرار بازی بدهد، این رسم غلط باب می‌شود که هر تیمی قبل از بازی سخت خود، هزار نفر طرفدار را جلوی هتل خود بریزد و جلوی خروج تیم از هتل را بگیرد یا به شکل‌های مختلف مانع حضور به موقع تیم حریف درون زمین شود.
در چنین شرایطی، بهترین راه حل استناد کامل به قوانین و آیین‌نامه سازمان لیگ است. کمیته انضباطی باید بدون هیچ ملاحظه‌ای، قانون را به اجرا بگذارد و البته باید تمام دلایل خود را به اطلاع عموم برساند. این آزمون تاریخی می‌تواند نقشه راه آینده فوتبال ایران را تعیین کند. البته از حکم کمیته انضباطی مهم‌تر، اجرای آن است یعنی اگر به هر دلیلی این کمیته بازی را ۳ بر صفر کرد یا حکم به تکرارش داد، همه ارکان فوتبال باید پشت این حکم بایستند تا اجرا شود. فوتبال و محاکم قضایی‌اش طی چند سال اخیر به دلیل دخالت‌های بیرونی، فشار افراد صاحب‌نفوذ عرصه‌های دیگر، توصیه‌پذیری و... ذلیل شده‌اند و این بار باید جلوی ذلت بیشتر فوتبال را گرفت.
پایبندی به قانون و اجرای دقیق آیین‌نامه تنها راه نجات فوتبال ما از هرج و مرج فعلی و بی‌نظمی‌هایی است که روز به روز بیشتر می‌شود.

کارشناسان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند
عادلانه‌ترین حکم برای بازی اصفهان چیست؟
حسین عبداللهی: رسیدگی به پرونده را شروع کرده‌ایم
عضو ارشد کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: ما رسیدگی به پرونده بازی سپاهان و پرسپولیس را آغاز کرده‌ایم و به طور کلی برای رسیدگی به پرونده‌های انضباطی هر روز جلسه داریم و از روز گذشته در حال دریافت مستندات بازی و گزارش مربوطه هستیم تا با دقت آن‌ها را بررسی کنیم. به امید خدا ظرف چند روز آینده عادلانه‌ترین حکم را صادر خواهیم کرد و از طریق سایت فدراسیون و روابط عمومی به اطلاع خواهد رسید و از حالا نمی‌شود پیش‌بینی کرد پرونده چه سرنوشتی پیدا می‌کند.
عبدالرحمان شاه‌حسینی: سپاهان دلایل کافی نداشته باشد بازنده می‌شود
رئیس اسبق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: اگر کمیته انضباطی به این نتیجه برسد که عدم حضور سپاهان در میدان عذر غیر موجه داشته طبق آیین‌نامه بازی ۳ بر صفر به سود پرسپولیس می‌شود و جرایم مالی دیگر هم برای تیم اصفهانی در نظر گرفته خواهد شد. مگر اینکه سپاهان دلایل محکمه‌پسندی ارائه بدهد که بر اساس مفاد قانونی باشد و عدم حضورش در زمین را توجیه کند. قانون می‌گوید هر اتفاقی که در آن دخالت انسان باعث تأخیر یا غیبت تیم‌ها شود غیر موجه است.
مسعود تابش: عدالت می‌گوید پرسپولیس ۳ بر صفر بازنده شود
مدیرعامل باشگاه سپاهان در این خصوص گفت: من معتقدم اگر قرار است عدالت اجرا شود باید پرسپولیس را ۳ بر صفر بازنده کنند و ما را برنده این بازی اعلام نمایند. سپاهان آماده بازی بود و بعد از اینکه با تأخیر وارد ورزشگاه شدیم قصد داشتیم تحت هر شرایطی به زمین برویم، اما این پرسپولیسی‌ها بودند که نمی‌خواستند به زمین بیایند و ورزشگاه را ترک کردند. به طور حتم ما از حق باشگاه بزرگ و مردمی سپاهان کوتاه نمی‌آییم و از طریق مراجع قانونی و بالاتر پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.
فریدون اصفهانیان: بهاروند باید دستور رسیدگی ویژه بدهد
عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: جلال مرادی نماینده فدراسیون فوتبال در این بازی بود و قطعاً مستندانی که او ارائه خواهد کرد در کمیته انضباطی تأثیرگذار خواهد بود. متأسفانه اتفاق خوبی رخ نداد و در فوتبال ایران هرازگاهی شاهد این مسائل هستیم. من معتقدم تصمیم‌گیری و تشکیل جلسه در مورد این بازی که برگزار نشد بر عهده شخص سرپرست فدراسیون است و باید دستورات لازم جهت تصمیم‌گیری فوری صادر شود تا زودتر شاهد اجرای عدالت باشیم.
نیما نکیسا: من قاضی نیستم، ولی پرسپولیس مقصر این اتفاق نبود
سنگربان ملی‌پوش پیشین باشگاه پرسپولیس در این خصوص گفت: این بازی ناظر داشته. وقتی ناظر اعلام می‌کند پرسپولیس در زمین حضور داشته و سپاهان حاضر به بازی نشده همه چیز مشخص می‌شود. پرسپولیس زمین را ترک کرد، چون داور و ناظر بازی اجازه داده‌اند. جلال مرادی تمام اتفاقات را رصد کرده است و اینکه می‌گویند پرسپولیسی‌ها نمی‌خواستند بازی کنند واقعاً بی‌انصافی است. من در جایگاهی نیستم که قضاوتی داشته باشم و قاضی هم نیستم، ولی پرسپولیس مقصر نبوده و متولیان صدور رأی باید بهترین تصمیم را بگیرند.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

قهرمان لیگ با توجه عملکرد تیم‌ها در هفته ۲۸؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی