لژیونر ووشوی ایران به خبرورزشی گفت: تمام پرواز‌ها به چین کنسل شد، ولی پرواز ماهان هنوز به چین رفت‌وآمد دارد. حتی دو تا از دوستان چینی من که مقصدشان ترکیه بود، از ایران به ترکیه رفتند!

سهیلا منصوریان‌: در چین یک بار عقرب خوردم، خفاش نه خبرورزشی/ فتح‌الله فتحی؛ سهیلا منصوریان لژیونر ووشوی ایران در لیگ حرفه‌ای چین، با شیوع کرونا به ایران برگشت. او که قرارداد سه ساله با تیم شیان چین دارد، اما حالا دردسر بزرگتری پیدا کرده است. دردسر لغو پرواز‌ها و مشکل برگشت به چین. او حالا مثل خواهرش الهه، برای برگشت به چین و شروع دوباره مبارزه با تیم شیان در لیگ حرفه‌ای لحظه‌شماری می‌کند. سهیلا در گپ و گفت با خبرورزشی درباره سفرش به ایران، ویروس کرونا، تمریناتش و تغییر وزنش برای مسابقات قهرمانی آسیا حرف زند.

به خاطر کرونا به ایران برگشتی؟
فعلاً در ایران ماندگار شدم. اخیراً رئیس باشگاه چینی با من تماس گرفت و کلی با هم صحبت کردیم. او به من گفت آمپول این ویروس کشف شده و بعد از اینکه تمام بازیکنان و چینی‌ها این آمپول را تزریق کنند، کلاس‌ها را راه‌اندازی می‌کنیم. حتی به من گفت هفته دیگر می‌توانم به چین بروم، چون آنجا برای من امن است، اما با توجه به اینکه کرونا در ایران شیوع پیدا کرده است، هیچ پروازی نیست که بتوانم به چین برگردم.

با شروع ویروس کرونا چه زمانی به ایران آمدید؟
سه روز زودتر از شروع ویروس به ایران برگشتم و خودم را برای چند روز قرنطینه کردم تا اطمینان پیدا کنم که مشکلی ندارم.

به نظر شما چگونه می‌توان جلوی ویروس کرونا را گرفت؟
بعدازشیوع ویروس کرونا در چین مردم در اماکن عمومی مثل مترو، خیابان و... با نحوه صحیح برخورد با این ویروس آشنا شدند.

در فرودگاه ایران تست دادید؟
زمانی که وارد ایران شدم، اصلاً تست نشدیم. ضمن اینکه تمام پرواز‌ها به چین کنسل شد، ولی پرواز ماهان هنوز به چین رفت‌وآمد دارد. حتی دو تا از دوستان چینی که مقصدشان ترکیه بود، از ایران به ترکیه رفتند.

در این شرایط که باشگاه‌ها تعطیل است، وضعیت تمرینات به چه شکل است؟
متأسفانه یک هفته است که به هیچ عنوان نتوانستم تمرین کنم. تنها کاری که می‌توانم انجام بدهم این است که در خانه روی تردمیل بدوم و کمی شادو بزنم. همه باشگاه‌ها تعطیل است و من به خاطر ویروس کرونا در خانه می‌مانم و تمرین می‌کنم تا برای قهرمانی آسیا و لیگ حرفه‌ای چین آماده شوم.

تا چه زمانی در ایران هستی؟
قرار بود پس از اینکه با خانواده دیدارکردم، به چین برگردم، اما با ورود ویروس کرونا به ایران و لغو پرواز‌های چین نتوانستم به چین بروم. البته خود چینی‌ها تمام مسابقات را لغو کردند و هیچ برنامه‌ای ندارند و هیچ مهاجری را به چین راه نمی‌دهند. فکر می‌کنم لیگ حرفه‌ای چین تا آخر فروردین دوباره برگزار شود و به احتمال زیاد تا آن زمان به چین برمی‌گردم.

تمرین که داری؟
بله از روزی که وارد ایران شده‌ام برای حفظ آمادگی تمرین می‌کنم. البته نه در محیط‌های باشگاهی، چون باشگاه‌ها تعطیل است به همین خاطر با الهه کنار دریاچه چیتگر تمرین می‌کنیم. حتی در طبقه همکف ساختمان مسکونی‌مان یک سالن کوچک وجود دارد و با صحبتی که با اهالی ساختمان داشتم، آن‌ها موافقت کردند تا زمانی که باشگاه‌ها باز شود من و الهه برای مسابقات قهرمانی آسیا و لیگ حرفه‌ای چین به صورت اختصاصی در این سالن تمرین کنیم.

در انتخابی تیم ملی بازی می‌کنی؟
بله، در انتخابی تیم ملی برای قهرمانی آسیا که پنج ماه دیگر برگزار می‌شود شرکت می‌کنم و خود را برای عضویت در ترکیب تیم اعزامی تثبیت می‌کنم. البته تاکنون با همه حریفان مبارزه کرده‌ام و حالا با یک انگیزه بالا می‌روم تا با شکست آن‌ها توانایی‌های خودم را نشان دهم.

سهیلا منصوریان‌: در چین یک بار عقرب خوردم، خفاش نه

ظاهراً از اینکه مسابقات جهانی را از دست دادی، هنوز ناراحتی؟
خیلی سختی کشیدم تا وزنم را تغییر دهم، اما قسمت نبود که به مسابقات جهانی بروم، به همین دلیل حسرت مدال طلای جهانی ۲۰۱۹ را دارم و تلاش می‌کنم در مسابقات بعدی آن را به دست آورم.

در وزن جدید مبارزه می‌کنی، یا تغییر وزن می‌دهی؟
برای جهانی شانگ‌های چین وزن خود را از ۵۲ تا ۷۲ کیلو افزایش دادم، اما برای لیگ حرفه‌ای چین باید به وزن ۵۲- و ۵۶- کیلو برگردم. برای قهرمانی آسیا تصمیم گرفتم در سنگین وزن مبارزه کنم و خودم را به کادر فنی و فدراسیون ثابت می‌کنم.

حضور در لیگ حرفه‌ای چین چه تأثیری روی آمادگی‌ات دارد؟
در ابتدای راه هستم و می‌خواهم از حضور در لیگ چین بهترین تجربه را کسب کرده تا بتوانم درسال‌های آتی به آنچه که می‌خواهم برسم. تلاشم این است تا در آینده درمسابقات جهانی و قاره‌ای به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کنم تا مسیر افتخار آفرینی بانوان ووشوی ایران مثل همیشه تداوم داشته باشد.

تا چه زمانی با چینی‌ها قرارداد همکاری دارید؟
قرارداد سه ساله با شیان که یکی از باشگاه‌های بزرگ چین به شمار می‌رود، امضا کردم. باشگاه شیان با حضورم در مسابقات جهانی، قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی موافقت کرد تا تیم ملی ایران را همراهی کنم، به همین خاطر برای قهرمانی آسیا آماده می‌شوم.

چه توصیه‌هایی برای مردم داری؟
کرونا ویروس خطرناکی است و توصیه‌ام این است که تا جایی که می‌شود مردم از حضور در اماکن عمومی پرهیز کنند. امیدوارم مردم با رعایت مسائل بهداشتی به رفع سریع این ویروس کشنده کمک کنند. ساده‌ترین راه برای مقابله با این ویروس این است که دست‌ها را ضدعفونی کنیم، مسواک بزنیم و به توصیه‌های مسئولان عمل کنیم.

ظاهراً چینی‌ها واکسن ویروس کرونا را کشف کرده‌اند، این موضوع تا چه اندازه صحت دارد؟
رئیس باشگاه شیان به من گفت واکسن را پیدا کرده و پس از اینکه همه از آن استفاده کنند از هفته آینده همه به سرکارهای‌شان برمی‌گردند و باشگاه هم دو باره باز می‌شود، اما همان‌طور که گفتم این ویروس در ایران شیوع پیدا کرده و ما ایرانی‌ها نمی‌توانیم به جایی برویم. امیدوارم خیلی زود این واکسن به ایران برسد و بتوانیم جان هموطنان‌مان را نجات بدهیم.

از غذا‌های چینی استفاده کرده‌ای؟
سعی کردم غذا‌های مختلف چینی را امتحان کنم ولی هیچ‌وقت غذا‌هایی مثل سوپ خفاش را امتحان نکرده‌ام. ولی در یک برهه به خاطر شرایط آب و هوایی سرد چین، زیاد سرما می‌خوردم. رئیس باشگاه به من گفت عقرب پاد زهری دارد که می‌تواند در تقویت ایمنی بدنت خیلی به تو کمک کند، اما وقتی مدام بیمار می‌شدم و این پیشنهاد را به من دادند، عقرب را خوردم و جالب است که حدود سه ماه سرما نخوردم.

نظر شما درباره سیاست جوانگرایی فدراسیون در تیم ملی چیست؟
برای رسیدن به جایگاه فعلی سختی‌های زیادی را تحمل کردم، به همین دلیل مسابقات قهرمانی آسیا را حق ورزشکاری می‌دانم که از فیلتر‌های انتخابی بگذرد. زمانی که با چینی‌ها قرارداد امضا کردم شرط گذاشتم درصورتی قراردادم را امضا می‌کنم که هنگام مسابقات جهانی و قاره‌ای بتوانم تیم ملی ایران را همراهی کنم. چینی‌ها هم قبول کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین