نظرات: ۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

علی کفاشیان در خصوص مشکلات پیرامون اساسنامه فدراسیون گفت: برای کمک‌کردن حرفی ندارم و هرجایی که بتوانم با توجه به تجربیات 10، 12 ساله‌ای که در فوتبال دارم و اصلاح و تنظیم اساسنامه جدید حاضرم به دوستان کمک کنم.

به گزارش خبرورزشی، سرانجام انتخابات فدراسیون فوتبال به‌دلیل اصلاح‌نشدن اساسنامه و ورود فیفا به تعویق افتاد. شایعه شد که در وضعیت فعلی برخی دنبال بازگرداندن مدیران سابق فدراسیون فوتبال هستند. البته تاج این روزها ظاهرا در ایران نیست و نایب‌رئیس سابقش هم تاکید کرده که برای کمک آماده است، اما مدیریت نمی‌کند. 

قرار است به فدراسیون برگردید؟

برای کمک‌کردن حرفی ندارم و هرجایی که بتوانم با توجه به تجربیات 10، 12 ساله‌ای که در فوتبال دارم و اصلاح و تنظیم اساسنامه جدید حاضرم به دوستان کمک کنم و به سیستم اضافه شوم، اما حاضر نیستم به‌طور رسمی برگردم و مدیریت کنم. از اول هم از من می‌خواستند اضافه شوم و مشکلی نبوده است ولی من خودم نمی‌رفتم. الان حدود یک سالی هست که دیگر در هیات‌رئیسه نیستم اما به‌جز بحث مدیریت اگر کاری از دستم بربیاید، مشکلی برای کمک ندارم.

درباره اصلاح اساسنامه چه نظری دارید؟ چقدر حق با فیفاست؟

با توجه به تغییر قوانین هرساله، اساسنامه نیز باید هرسال تغییراتی هرچند جزئی، داشته باشد اما اصول همان اساسنامه قبلی بوده و فرقی ندارد. درواقع با این اساسنامه نیز انتخابات قابل انجام بود، اما باید تغییراتی که مدنظر فیفا هست هرساله توسط کمیته تدوین مقررات در اساسنامه فدراسیون ایران نیز اصلاح شود. به‌طور مثال مقررات جدیدی که از طرف فیفا یا ‌ای‌اف‌سی درخصوص استقلال کمیته‌های استیناف یا انضباطی ابلاغ می‌شود باید در اساسنامه ما نیز اعمال شود. بعد از اصلاح، تازه باید اساسنامه اصلاح شده برای اعضای مجمع ارسال شود تا مصوب و سپس ابلاغ شود هرچند مجمع سالیانه فدراسیون امسال در سال 98 اصلا تشکیل نشد. اینها همه ایراد است. ما هر سال این کار را می‌کردیم. به‌نظر‌من می‌شد انتخابات انجام شود اما سریع باید اصلاحات را انجام داده و سپس در مجمع سالیانه آن را تصویب کنند.

یعنی کمیته تدوین مقررات خروجی خاصی نداشت؟

نمی‌توان به‌صورت اسمی کمیته‌ای را در فدراسیون تشکیل داد. این کمیته وظیفه داشت در این سال‌ها، سال‌به‌سال ابلاغیه‌های فیفا را در اساسنامه اصلاح کند که این کار انجام نشده است. در همان سال‌های اول به تاج گفتم این کمیته را زیر نظر من که نایب‌رئیس هستم تشکیل بده که با وجود اینکه او قبول کرد اما پیگیری‌های بعدی انجام نشد تا امروز که کار به اینجا رسید.

می‌گویید انتخابات با همین اساسنامه هم قابل اجرا بود ولی فیفا قبول نکرد تا اصلاحات بعد از انتخابات باشد، در‌حالی‌که این موضوع درخواست ایران هم بود.

اتفاقا برای خود من هم این موضوع جای سوال و ابهام دارد و نمی‌دانم چرا؛ هرچند به‌نظرم می‌شد با مذاکره این بحث را برطرف کرد. فدراسیون می‌توانست تعهد بدهد بعد از برگزاری انتخابات مثلا طی 6 ماه اساسنامه را اصلاح کند.

از تغییرات جزئی گفتید ولی در نامه فیفا به فدراسیون فوتبال آمده که حضور و حق رای وزیر ورزش و معاونش در مجمع برخلاف منشور المپیک و اساسنامه فیفا است. عدم حضور وزیر یک تغییر جزئی است؟

بله، این یک موضوع جزئی است. وقتی هفتاد‌و‌سه چهار نفر عضو مجمع باشند، می‌توان با مذاکره مشکل رای وزیر و معاونش را حل کرد. مگر حتما باید وزیر عضو مجمع باشد؟ دو رای وزیر و معاونش در برابر 72 رای دیگر تاثیر خیلی خاصی ندارد. در هر صورت این مسائل چیزی نیست که نتوان آن را اصلاح کرد.

درباره 10 امضایی که کاندیداهای ریاست باید از اعضای مجمع بگیرند هم حرف‌و‌حدیث زیاد است.

این موضوع طبق آیین‌نامه فیفا از اول هم وجود داشت.

دولت‌ها چقدر در وضعیت شکست خورده فوتبال ما مقصر هستند؟ استقلال و پرسپولیس تا خرخره بدهکار و تیم‌ملی که نشانی از روزهای روشن ندارد.

به‌همین‌دلیل است که باید مجمع مستقل باشد، این هم برمی‌گردد به مدیریت فدراسیون. مگر زمان ما بارها نمی‌خواستند دخالت کنند و من اجازه نمی‌دادم.

البته به غیر از بحث برکناری علی دایی از تیم ملی!

آن‌هم اوایل کار ما بود که ما هم راضی بودیم و قانع شدیم و مساله‌ای نبود. یک موقع‌ هست پیشنهاد خوبی می‌دهند و ما هم قبول می‌کنیم. دخالت نبود. پیشنهاد عیبی ندارد. حالا آدم یا انجام می‌دهد یا نمی‌دهد اما مهم این است که هیات‌رئیسه و مجمع تصمیم‌گیران اساسی باشند.

به کارنامه سلطانی‌فر در ورزش به‌خصوص در فوتبال چه نمره‌ای می‌دهید؟

اجازه بدهید جواب این سوال را من ندهم.

ظاهرا آقای تاج از ایران رفته‌اند!

نمی‌دانم و خبر ندارم. البته شاید مسافرت نوروزی رفته است.

بهتر نبود او در ایران پاسخگوی مسائل روز فوتبال باشد؟

الان به‌خاطر کرونا اکثرا راهی مسافرت شده‌اند. مثل خود من که از چند وقت پیش در کیش هستم.

راستی تولد کی‌روش را تبریک گفتید؟

بله و او هم پاسخ داد و خیلی تشکر کرد. گفت یاد روزهای خوبی که با هم بودیم بخیر و ابراز امیدواری کرد باز هم همدیگر را ببینیم.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی