روزنامه اسپانیایی مارکا حالا به تحلیل نیمه‌کاره ماندن مسابقات پرداخته که اگر قرار باشد لالیگای اسپانیا نیز چنین طرحی را پیاده کند، چه اتفاقی خواهد افتاد.

به گزارش خبرورزشی، ویروس کرونا، وضعیتی آخرالزمانی را برای فوتبال جهان پدید آورده است. وضعیتی که در آن معتبرترین لیگ‌های جهان که به نظم فوق العاده و تقویم‌های دقیق مشهورند و البته درآمدزایی فوق العاده‌ای نیز از هر تک مسابقه‌ای که برگزار می‌کنند، دارند، حالا با وضعیتی نامشخص به تعطیلی کشیده شده‌اند و هیچ زمان دقیقی را هم برای از سر گیری دوباره بازی‌ها نمی‌توانند در نظر بگیرند.

اوضاع طوری است که حتی فکر لغو کردن مسابقات به حالت نیمه‌کاره نیز در چند لیگ معتبر مطرح شده است، موضوعی که اگر انجام شود به احتمال فراوان الگویی برای بسیاری از لیگ‌های کوچک‌تر در سراسر جهان نیز خواهد شد.

در فوتبال اروپا تردید‌های بسیاری به وجود آمده که آیا ادامه دادن فصل ۲۰-۲۰۱۹ امکان‌پذیر است یا نه؟ همه‌گیر شدن ویروس کرونا باعث سکته قلبی در همه لیگ‌های فوتبال برتر اروپا شده و حالا هر کدام از کشور‌های صاحب فوتبال به دنبال راه‌حلی برای تعیین تکلیف لیگ، در صورتی که ادامه آن میسر نباشد، هستند.

بوندس‌لیگا به دنبال این است که جایگاه فعلی تیم‌ها تا همین جای لیگ را مبنای تصمیم‌گیری برای جایگاه نهایی تیم‌ها در این فصل در نظر بگیرد. روزنامه اسپانیایی مارکا حالا به تحلیل این موضوع پرداخته که اگر قرار باشد لالیگای اسپانیا نیز چنین طرحی را پیاده کند، چه اتفاقی خواهد افتاد.

قهرمانی بارسلونا
اگر قرار باشد رقابت‌های لالیگا همین‌جا متوقف شود و دیگر ادامه پیدا نکند، بارسلونا به عنوان قهرمان معرفی خواهد شد، تیمی که همین هفته پیش به لطف شکست رئال‌مادرید، موفق شد صدر جدول را از سفید‌های مادریدی پس بگیرد و با دو امتیاز بیشتر از شاگردان زیدان، صدر جدول لالیگا را از آن خود کند. به این ترتیب بارسلونا بیست و هفتمین قهرمانی خود در لالیگا، کیکه ستین اولین قهرمانی خود به عنوان سرمربی و لیونل مسی یازدهمین قهرمانی خود به عنوان بازیکن بارسلونا را کسب خواهند کرد.

قهرمانی بارسا و دوری از اتلتیکو از لیگ قهرمانان!

اتلتیکو دور از لیگ قهرمانان
در جدول فعلی لالیگا، رئال‌مادرید، سویا و رئال سوسیه‌داد به همراه بارسلونا سهمیه حضور در لیگ قهرمانان فصل ۲۱-۲۰۲۰ را به دست خواهند آورد. اتلتیکومادرید تیمی که هفته گذشته لیورپول مدافع عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را از این رقابت‌ها حذف کرد، در حال حاضر در رتبه ششم لالیگا قرار دارد و به این ترتیب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را برای اولین بار از سال ۲۰۱۰ به بعد از دست خواهد داد.

ختافه در لیگ اروپا
جایگاه‌های مرتبط به سهمیه لیگ اروپا در حال حاضر به ختافه (پنجم)، اتلتیکو (ششم) و والنسیا (هفتم) اختصاص دارد. به این ترتیب ختافه دوباره این شانس را به دست می‌آورد که در لیگ اروپا حضور داشته باشد.

بدون قهرمان جام حذفی
اگر قرار باشد هیچ رقابت فوتبالی دیگری در این فصل در اسپانیا برگزار نشود، در نتیجه رقابت‌های کوپادل‌ری یا همان جام حذفی این کشور نیز برگزار نخواهد شد. رقابت‌هایی که بعد از سال‌ها با حذف همزمان رئال‌مادرید و بارسلونا رو‌به‌رو شده و حالا دو تیم رئال سوسیه‌داد و اتلتیکو‌بیلبائو را در فینال که در ورزشگاه سویا برگزار خواهد شد، می‌بیند. برگزار نشدن این بازی فینال به این معنی است که قهرمان جام حذفی در این فصل وجود نخواهد داشت که این بدشانسی بزرگ برای هر دو باشگاه سوسیه‌داد و بیلبائو به حساب می‌آید که بعد از سال‌ها فرصتی برای کسب یک جام معتبر را به دست آورده‌اند. ضمن اینکه تیم برنده شانس کسب سهمیه لیگ اروپا را نیز خواهد داشت که اگر بازی برگزار نشود این شانس نیز از دست خواهد رفت.

هیچ‌کس سقوط نمی‌کند!
سه تیمی که در انتهای جدول در حال حاضر به سر می‌برند در صورتی که طرح ادامه نیافتن بازی‌ها اجرا شود و قرار باشد طبق قوانینی که آلمانی‌ها برای بوندس‌لیگا در نظر گرفته‌اند، در اسپانیا نیز رفتار شود، جزو خوش‌شانس‌های این فصل خواهند بود. در حال حاضر سه تیم اسپانیول، لگانس و رئال مایورکا در انتهای جدول قرار دارند که در صورت پیاده شدن قوانین جدید، آن‌ها در لیگ باقی خواهند ماند، چون قرار نیست هیچ تیمی از این لیگ نیمه‌کاره به دسته

پایین‌تر سقوط کند
مسئولان بوندس‌لیگا به دنبال آن هستند که علاوه بر اینکه هیچ تیمی به دسته پایین‌تر سقوط نکند، از دسته دوم نیز چهار تیم به بوندس‌لیگا اضافه شوند و این یعنی لیگی که تا به حال ۱۸ تیمی بوده فصل آینده ۲۲ تیمی خواهد شد. اگر قرار به شبیه‌سازی این طرح در اسپانیا باشد منطقی این است که تعداد تیم‌های لالیگا هم به ۲۲ تیم برسد، یعنی فقط دو تیم از دسته پایین‌تر اضافه شوند و نه چهار تیم، چون در آن صورت لیگ اسپانیا ۲۴ تیمی خواهد شد. در حال حاضر تیم‌های کادیس و رئال ساراگوسا در صدر جدول رقابت‌های دسته دوم اسپانیا هستند و اگر قرار بر این شود که لالیگا برای اولین بار از فصل ۹۷-۱۹۹۶ به بعد، بار دیگر با تعداد ۲۲ تیم برگزار شود، این دو تیم نیز به جمع تیم‌های لالیگایی اضافه خواهند شد.

به دنبال راه نجات
همه این اتفاقات در شرایطی است که مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال کشور اسپانیا توانایی برگزاری ادامه رقابت‌ها را نداشته باشند و بهتر است بگوییم در صورتی است که ویروس کرونا دست از سر مردم دنیا بر نداشته باشد. فعلاً مسئولان بوندس‌لیگای آلمان دوراندیشانه‌ترین و پیشگیرانه‌ترین حالت را در نظر گرفته‌اند و به فکر اجرای آن هستند، هرچند که هنوز هیچ چیز قطعی نشده است.

اما از سوی دیگر در کشوری مثل ایتالیا، با وجودی که کانون بحران در اروپا به حساب می‌آید، مسئولان فوتبال این کشور اعلام کرده‌اند که قصد دارند تحت هر شرایطی رقابت‌های لیگ امسال سری A را در ماه‌های آینده و بعد از پشت‌سر گذاشته شدن بحران ویروس کرونا برگزار کنند. آن‌ها گفته‌اند تصمیمی مبنی بر لغو مسابقات و تعیین قهرمان به روش‌های نامتعارف را ندارند. مردم جهان امیدوارند که به زودی از این گرفتاری بیولوژیکی خلاص شوند و راه درمان این بیماری اپیدمیک و فراگیر جهانی نیز به زودی پیدا شود، مثل همه بیماری‌های فراگیر دیگری که زمانی کابوس بودند و حالا بیماری‌هایی عادی به‌شمار می‌روند. فوتبال در انتظار روز‌های خوش و به پایان رسیدن این روز‌های یخی است.

برچسب‌ها

نظرسنجی

پیش بینی شما از نتیجه دیدار ذوب آهن - پرسپولیس چیست؟

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

نظرسنجی

پیش بینی شما از نتیجه دیدار ذوب آهن - پرسپولیس چیست؟
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین خبر

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __