نظرسنجی

به نظر شما، مهم ترین نقل و انتقال این هفته لیگ برتر ایران کدام بود؟
۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

استکی و هروی درگفت‌وگوی عیدانه با خبرورزشی درباره عملکرد تیم‌ هایشان درسال ۹۸، برنامه‌های جدید و حال و هوای نوروز حرف زدند.

خبرورزشی/ فتح‌الله فتحی؛ سرمربی دو تیم ملی بوکس و کاراته با سهمیه‌های المپیکی تیم‌شان، سال به یادماندنی و خاطره‌انگیز برای ورزش ایران رقم زدند. علیرضا استکی با تیمش در انتخابی المپیک قاره آسیای اردن دو سهمیه گرفت و حالا تلاش می‌کند اردیبهشت با افزایش سهمیه در مسابقات جهانی در فرانسه، پازل موفقیت‌هایش را تکمیل کند. شهرام هروی سرمربی تیم ملی کاراته هم در مسابقات کاراته‌وان اتریش با طلای بهمن عسگری اولین سهمیه را گرفت و به نوعی موفق‌ترین مربی ورزش رزمی ایران در سالی که نفس‌های آخر را می‌کشد باشد. استکی و هروی سرمربی دو تیم‌های ملی بوکس و کاراته پس از یک سال تلاش شبانه‌روزی در اردو‌ها و مسابقات جهانی و قاره‌ای حالا فرصت پیدا کردند تا چند روزی دور ازهیاهو کنارخانواده استراحت کنند و برای دور جدید تمرینات تیم ملی برای رینگ جهانی فرانسه و کاراته‌وان اسپانیا آماده شوند. استکی و هروی در گفت‌وگوی عیدانه با خبرورزشی درباره عملکرد تیم‌شان درسال ۹۸، برنامه‌های جدید و حال و هوای نوروز حرف زدند.

سال ۹۸ برای سرمربی تیم ملی چگونه بود؟
استکی‌: سال خیلی خوبی برای من و تیم ملی بود و تنها اتفاق تلخ ویروس کرونا بود که باعث شد تعداد زیادی از هموطنان فوت و کام ما را تلخ کند.
هروی‌: برای من سال سختی بود. برای اینکه به خاطر سهمیه المپیک یک ماراتن نفسگیر داشتیم و کاراته‌کا‌ها علاوه بر اینکه توانستند در میادین مختلف انتظارات را برآورده کنند در نهایت اولین سهمیه کاراته را به مردم ایران هدیه کنند.

تعطیلات عید را کجا هستید؟
استکی‌: اگر مشکلی پیش نیاید، همراه خانواده به اصفهان می‌رویم و تعطیلات را کنار مادر و پدرم هستیم.
هروی‌: به خاطر ویروس کرونا در خانه می‌مانیم تا بتوانیم از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری کنیم.

به المپیکی‌ها برای تعطیلات نوروزی مرخصی می‌دهید یا همچنان در اردو خواهند بود؟
استکی‌: طبق برنامه به اردونشینان تیم ملی مرخصی می‌دهیم تا برای دید و بازدید با خانواده‌هایشان به شهر و دیار خود بروند، اما به آن‌ها برنامه تمرینی می‌دهیم تا در استان‌های خود تمرین کنند تا با شروع اردو‌ها از فاز آمادگی دور نشوند.
هروی‌: تا بعد از سیزده فروردین به ملی‌پوشان استراحت خواهیم داد، اما آن‌ها باید آمادگی خود را برای بازگشت به اردو‌ها حفظ کنند. چون در ابتدای شروع تمرینات از کاراته‌کا‌ها تست می‌گیریم و اگر آماده نباشند نمی‌توانند تیم را به کاراته‌وان اسپانیا همراهی کنند.

تمرینات سال ۹۹ از چه زمانی استارت می‌خورد؟
استکی‌: فعلاً براساس تصمیم وزارت ورزش مسابقات و اردو‌ها تا آخر فروردین تعطیل است، اما اگر سالن در اختیارمان قرار بگیرد، تمرینات را از پنجم فروردین شروع می‌کنیم.
هروی‌: بعد از سیزده فروردین دور جدید تمرینات را برای لیگ جهانی اسپانیا شروع می‌کنیم.

پروسه سهمیه المپیک چقدر طول کشید؟
استکی‌: ما بعد از ۹ ماه اردو و حضور در مسابقات جهانی، توانستیم در انتخابی سهمیه المپیک قاره آسیای اردن با غول‌های آسیا و اقیانوسیه دست و پنجه نرم کنیم. ما در این مسابقات از ۸ فرصت ۲ سهمیه کسب کردیم و معتقدم حتی می‌توانستیم ۲ سهمیه دیگر هم بگیریم، اما به دلیل ناداوری نشد.

برای جهانی پاریس ترکیب تیم ملی تغییر می‌کند؟
استکی‌: هنوز خبری درباره لغو یا برگزاری این مسابقات به ما اعلام نشده است، اما قطعاً در صورت برگزاری این مسابقات در برخی اوزان تغییراتی خواهیم داشت. این امکان حتی وجود دارد که در هر ۶ وزن نماینده اعزام نکنیم. باید آنالیز کنیم و ببینیم کسب سهمیه در چه اوزانی برای ما راحت‌تر است.

بدترین لحظه برای سرمربی تیم ملی کجاست؟
استکی‌: اینکه روی مدال یک بازیکن حساب باز کنی، اما او نتواند انتظارات را بر آورده کند.
هروی‌: موقعی که به خاطر محدودیت برای اعزام مجبورشوم که یک بازیکن را حذف کنم. مثل مبارزه دوستانه‌ای که بین سجاد گنج زاده و ذبیح‌الله پورشیب برای راهیابی به المپیک خواهند داشت.

چه آرزویی داشتی که در سال ۹۸ برآورده نشد؟
استکی‌: خوشبختانه به بیشتر آرزوهای‌مان دست یافتیم و فقط باید تلاش کنیم در مسابقات جهانی فرانسه تعداد سهمیه‌هایمان را افزایش دهیم.
هروی‌: خدا را شکر همه آرزو‌هایی که برای کاراته داشتم برآورده شده است فقط مانده در کاراته‌وان اسپانیا و مسابقات جهانی پاریس سهمیه‌ها را افزایش دهیم و پازل موفقیت‌هایمان را تکمیل کنیم.

تلخ‌ترین خاطره چیست؟
استکی: چهارسال پیش عید نوروز رفتیم چین، اما نتوانستیم سهمیه بگیریم و دست خالی بازگشتیم
هروی‌: بیماری کرونا که جان بسیاری از هموطنان را گرفت.

اولین عیدی را به چه کسی می‌دهید؟
استکی‌: به همسر و پسرم.
هروی: پسر برادرم و بچه‌هایی که کنار سفره هفت‌سین باشند.

بهترین عیدی که گرفته‌اید، چه بود و از چه کسی؟
استکی‌: بهترین عیدی سجاده نمازی بود که مادرم از کربلا برایم آورده بود.
هروی: بهترین عیدی یک دوچرخه بود که دوران کودکی پدربزرگم برایم خرید.

از بین آجیل‌ها و تنقلات کدام را بیشتر دوست دارید؟
استکی: (با خنده)، چون گران است هیچ کدام، از شوخی گذشته اهل آجیل نیستم.
هروی: (با خنده) هر آجیلی که صاحبخانه بیاورد می‌خوریم.

شیرین‌ترین خاطره چیست؟
استکی‌: شیرین‌ترین خاطره همین دو سهمیه‌ای بود که دانیال شه‌بخش و شاهین موسوی در انتخابی قاره آسیای اردن به دست آوردیم.
هروی‌: شیرین‌ترین خاطره من سهمیه المپیک بهمن عسگری در کاراته وان اتریش بود که اولین المپیکی کاراته لقب گرفت.

رمز موفقیت بوکس و کاراته درسال ۹۸ چه بود؟
استکی‌: اتحاد و دوری از حاشیه مسئولان فدراسیون، کادر فنی تیم ملی و بوکسور‌ها رمز موفقیت‌ها بود که امیدوارم این روند در سال آینده هم تداوم داشته باشد.
هروی‌: همکاری، همدلی خانواده کاراته، مربیان استانی، تیم ملی و همه کاراته‌کا‌ها که زحمت‌کشیدند تا در نهایت این موفقیت‌ها رقم بخورد.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

به نظر شما، مهم ترین نقل و انتقال این هفته لیگ برتر ایران کدام بود؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی