نظرسنجی

به نظر شما، مهم ترین نقل و انتقال این هفته لیگ برتر ایران کدام بود؟
۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران گفت: در بحث مدیریت بسیار ضعیف عمل کردیم. البته این موضوع فقط مختص فوتبال نبود و کل ورزش درگیر این مسأله بود. این اواخر هم که کرونا آمده و همه چیز را تعطیل کرده و رفته.

به گزارش خبرورزشی، خداداد عزیزی در خصوص اتفاقاتی که در سال گذشته در فوتبال ما رخ داد و همچنین لغو مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال صحبت‌های زیر را انجام داد:

ارزیابی شما از فوتبال ما در سال ۹۸ چیست؟
امسال چیز خاصی در فوتبال ندیدیم. سال خوبی را پشت‌سر نگذاشتیم؛ نه از لحاظ باشگاهی و نه تیم ملی. مربیان خارجی خوبی هم به ایران آمدند مثل استراماچونی و حیف شد که از فوتبال ما رفت.

در بحث مدیریتی چطور؟
در بحث مدیریت بسیار ضعیف عمل کردیم. البته این موضوع فقط مختص فوتبال نبود و کل ورزش درگیر این مسأله بود. این اواخر هم که کرونا آمده و همه چیز را تعطیل کرده و رفته.

 شما که در مشهد حضور دارید، شرایط آنجا چطور است؟
اوضاع در هیچ کجای دنیا خوب نیست. کرونا یک مشکل جهانی به حساب می‌آید. اگر به اخبار دقت کنید، متوجه می‌شوید که این ویروس در ایتالیا به شدت پیشرفت کرده و در آمریکا هم اتفاقاتی افتاده است. ما باید کاملاً مراقب خودمان باشیم و بهترین راه مراقبت است. در این بین، پزشکان و پرستاران نیز زحمات زیادی کشیدند و امیدوارم مردم با مراقبت از خود باعث شوند این عزیزان هم نفسی بکشند. هر چه کمتر در رفت و آمد باشیم شرایط بهتر می‌شود.

 شما که مسافرت نمی‌روید؟
مسافرت؟ وقتی کل دنیا درگیر این ویروس است کجا برویم. ایتالیا کل کشورش را قرنطینه کرده و آمریکا ۲۶ ایرلاین پرواز را به کشور‌های مختلف بسته است. شرایط الان نرمال نیست و اصلاً نباید بحث سفر کرد. اینکه در کل کشور بیش از چند هزار نفر مبتلا به این ویروس هستند و شمار زیادی نیز کشته شده‌اند، علامت خوبی نیست. چرا باید هزاران نفر به خاطر این ویروس کشته شوند. این نشان می‌دهد باید خودمان رعایت کنیم.

 به فوتبال برسیم و انتخابات فدراسیون. حتماً خبر دارید که مجمع لغو شده است.
من یکی از مخالفان سرسخت برگزاری انتخابات و اساسنامه هستم، چون اساسنامه‌ای که فدراسیون دارد و با آن رئیس انتخاب می‌کند، سراسر غلط است. برایش هزار دلیل دارم. این اساسنامه راه زد و بند را برای مدیران باز می‌کند. مثلاً یک کاندید باید ۱۰ رأی اعتماد از اعضای مجمع بگیرد که آن‌ها یا مدیرعامل باشگاه‌ها هستند یا رؤسای هیأت‌ها. وقتی این ۱۰ نفر به رئیس احتمالی آینده فدراسیون رأی می‌دهند و او را تأیید می‌کنند، خود به خود از او توقع دارند که به آن‌ها کمک کند. این به نوعی زیر دِین رفتن رئیس فدراسیون مقابل رؤسای هیأت‌ها و مدیران باشگاه‌ها است. خود این موضوع فساد ایجاد می‌کند. باز هم بگویم؟

اگر هست چرا نگویید؟
مورد بعدی این است که یک عده کارناشناس به عنوان کارشناس رأی می‌دهند. اگر ۳۱ رئیس استان داشته باشیم، یک نفر از آن‌ها فوتبالی نیست. بدون اغراق بگویم، شاید اگر از همه آن‌ها اسم لیگ آلمان را سؤال کنید، نمی‌دانند چه نامی دارد یا مثلاً از آن‌ها سؤال کنید کاپیتان یوونتوس کیست. آن‌ها این موضوعات را نمی‌دانند، چون مدیران انتصابی هستند و رئیس فدراسیون آن‌ها را انتخاب کرده است. این مدیرانی که الان در ورزش و فوتبال ما کار می‌کنند، واقعاً مدیریت ورزشی بلد هستند؟ خیلی از آن‌ها نمی‌دانند که اول باید پول‌سازی کنند و بعد سراغ هزینه‌ها بروند. وقتی هم که باشگاه‌ها دولتی هستند و پول را دولت تزریق می‌کند، همان‌ها مدیرعامل انتخاب می‌کنند و با لابی و لابی‌گری وارد فوتبال می‌شوند. جزئیات از این مشکلات زیاد دارم. اگر بگویم سرتان درد می‌گیرد، اما از شما سؤال می‌کنم فکر می‌کنید چرا نمی‌گذارند فوتبالیست‌ها وارد انتخابات شوند؟

چرا؟
چون اگر یک فوتبالیست کاندید شود و رأی بیاورد، اجازه نمی‌دهد غیرفوتبالی وارد فدراسیون شود. فکر می‌کنید اگر مثلا خداداد عزیزی رئیس فدراسیون شود، اجازه می‌دهد یک غیرفوتبالی تصمیم بگیرد؟ در بدنه هیأت رئیسه فدراسیون، فرد فوتبالی می‌بینید؟ به نظر من بهترین راه این است که از حالا تا ۲۰ سال دیگر را خودشان مدیریت کنند و هر ۴ سال، یک نفر را رئیس فدراسیون کنند و نه ما و نه مردم را اذیت نکنند.

 بعد از بحث انتخابات نوبت به انتخاب سرمربی تیم ملی است. خیلی‌ها به انتخاب اسکوچیچ انتقاد کردند. نظر شما چیست؟
با توجه به شرایطی که فوتبال ما دارد و صحبت‌هایی که تمام مسؤولان فدراسیون برای انتخاب مربی داخلی انجام داده بودند، اسکوچیچ گزینه بدی نیست. باید قبول کنیم که نمی‌توانیم بعد از کی‌روش، مربی خوب و درجه یک خارجی بیاوریم، چون تحریم هستیم. این تحریم‌ها اجازه نمی‌دهد ما به مربیان و بازیکنان خارجی پول‌شان را بدهیم. بعد از اینکه قید گزینه داخلی را زدند، اسکوچیچ که نه قیمت بالایی دارد و البته با فوتبال ما هم آشناست، گزینه خوبی بود. چاره‌ای هم نیست و کاری هم نمی‌شود انجام داد. باید از این مربی حمایت کرد، چون او سرمربی تیم ملی است.

انتخاب کریم باقری در کنار این مربی کروات را چطور می‌بینید؟
بهترین انتخاب بود. او هم قدمت خوبی در تیم ملی دارد و هم مربی خوبی است. او همه جوره مورد تأیید اهالی فوتبال است.

 وحید هاشمیان چطور؟ چون او دستیار ویلموتس بوده است.
هاشمیان هم مربی خوبی است و از نظر شخصیتی یکی از مردان خوب فوتبال ما است. وحید هم می‌تواند به اسکوچیچ مثل باقری کمک کند.

 به عنوان سؤال آخر، برای سال ۹۹ چه آرزویی دارید؟
فکر می‌کنم بهترین آرزو و دعا سلامتی است. من آرزو می‌کنم امسال سال سلامتی برای همه هم‌میهنانمان باشد و مشکلات از این مملکت رخت بربندد.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

به نظر شما، مهم ترین نقل و انتقال این هفته لیگ برتر ایران کدام بود؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی