۰ نفر
سه‌شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳

به بهانه تعریف و تمجید پودولسکی از جادوگر فوتبال ایران بد ندیدیم از زاویه‌ای دیگر نگاهی به ۲ سال حضور جادوگر ایرانی در تیم پرستاره بایرن‌مونیخ داشته باشیم.

بالاک بهترین دوست علی کریمی بود و حمیدزیچ دشمن او!
فوتبال ایران » لیگ برتربه گزارش خبرورزشی، لوکاس پودولسکی، ستاره سابق تیم ملی فوتبال آلمان و بایرن‌مونیخ با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش به ستایش از علی کریمی پرداخته و او را بهترین بازیکن تاریخ ایران لقب داده است. به همین بهانه بد ندیدیم از زاویه‌ای دیگر نگاهی به ۲ سال حضور جادوگر ایرانی در بوندس‌لیگا و تیم پرستاره بایرن‌مونیخ داشته باشیم.

ول‌کن بابا، بایرن‌مونیخ چیه؟!

کریمی در دبی به شدت محبوب بود، طوری که می‌گفتند باید امشب به کنسرت علی کریمی برویم و از همان زمان او را ساحر نامیدند. فقط تمرین می‌کرد و بعد می‌خوابید. بعد از آن بحث بایرن‌مونیخ پیش آمد که فاضلی ایجنت معروف ایرانی ساکن آلمان به ابوالفضل جلالی رفیق و نماینده تام‌الاختیار علی کریمی گفت ۶ بازی کریمی را دیده‌اند. فاضلی گفت که هوینس گفته جوری به کریمی موضوع پیشنهاد بایرن را اطلاع بده که از خوشحالی سرش را به سقف نکوبد. عکس‌العمل کریمی هم جالب بود. وقتی جلالی ماجرا را با کریمی در میان گذاشت او گفت که ولش کن بایرن چیه؟ همین جا در الاهلی بمانم بهتر است! جلالی یک روز تمام با او صحبت کرد و حرف از پیشنهادی هنگفت زد تا بالاخره شماره ۸ قانع شد. کریمی هم انگیزه اش بود که به خانواده اش کمک کند.

ماگات: کریمی در اروپا بازی می‌کرد، بایرن نمی‌توانست او را بخرد!

فلیکس ماگات سرمربی سابق بایرن‌مونیخ و شالکه آلمان علاقه خاصی به سبک بازی علی کریمی داشت و او بود که این ستاره محبوب ایرانی را از امارات به بزرگ‌ترین تیم بوندس‌لیگا کشاند. ماگات در مصاحبه‌ای پس از خرید علی کریمی به نشریه معتبر و آلمانی کیکر گفته بود: «اگر این بازیکن از ابتدا در اروپا بازی می‌کرد بایرن هم‌اکنون توان مالی برای خرید او را نداشت، اما خوشبختانه به دلیل حضور کریمی در دبی امروز ما امکان خرید این بازیکن را پیدا کردیم. این هم ناگفته نماند که در دبی شرایط مالی برای کریمی بهتر بود. واقعیت این است که قاره آسیا برای علی کریمی دیگر کوچک شده بود و باید گامی رو به جلو برمی‌داشت و آینده متعلق به علی است.»

کریمی عصبانی شد و دو برف مونیخ را دید!

داستان بی‌مهری‌های نشریه کیکر، پرطرفدارترین هفته‌نامه ورزشی آلمان با ایرانیان شاغل در بوندس‌لیگا موجب آزردگی فوتبال‌دوستان ایرانی شده بود که پس از پیوستن علی کریمی به بایرن‌مونیخ این غرض‌ورزی به اوج خود رسید. مطبوعات و اهالی فوتبال آلمان به شدت در برابر سرمربی وقت بایرن برای این خرید موضع گیری کرده بودند، به طوری که بلافاصه پس از پیوستن کریمی به بایرن بود که این نشریه تیتر زد؛ «کریمی برف مونیخ را نخواهد دید!» کریمی نه تنها برف مونیخ را دید، بلکه با بازی‌های درخشانش هافبک تیم ملی فوتبال آلمان را در بایرن نیمکت‌نشین کرد و قراردادش را یک فصل دیگر با تیم اول آلمان تمدید کرد و در نهایت با این تیم به قهرمانی بوندس‌لیگا و جام حذفی آلمان رسید و پاسخ منتقدان خود را در زمین داد و مزد تصمیم درستش را گرفته و به اوج قله افتخار رسید. شاید سردبیر کیکر نمی‌دانست علی کریمی وقتی عصبانی می‌شود قادر است همه را دریبل بزند، حتی کیکر و برف مونیخ را!

شرکت در مراسم معارفه بایرن با لباس شعبده‌بازی!

یکی از تصاویر به یاد ماندنی علی کریمی که اگر سرچ کنید در اینترنت زیاد آن را می‌بینید مربوط به مراسم معارفه در تیم بایرن‌مونیخ است. این تصویر مربوط به زمانی است که او تازه به بایرن‌مونیخ ملحق شده بود. آن زمان رسم بود همه این عکس‌ها را می‌گرفتند و کریمی هم با ژستی خاص و با عصا و لباس شعبده‌بازان جلوی دوربین حاضر شد. شاید او می‌خواست بگوید شعبده‌باز یا جادوگر فوتبال است.

مشکل‌سازی حمیدزیچ برای کریمی در بایرن!

علی کریمی هر قدر در بایرن‌مونیخ رابطه خوب و صمیمانه‌ای با میشاییل بالاک داشت به همان نسبت هم از حسن صالح حمیدزیچ خوشش نمی‌آمد! روزی علی کریمی در این مورد گفت: «بازیکنانی که تیم خود را تغییر می‌دهند انگیزه بالایی دارند و در باشگاه بزرگی، چون بایرن خیلی زود در بین بازیکنان مطرح شدم و فقط در بین بازیکنان، حسن صالح حمیدزیچ برایم کمی مشکل‌سازی می‌کرد که شاید برخی دوستان که رابطه خوبی با این بازیکن بوسنیایی داشتند به او خط داده بودند!» منظور علی کریمی از دوستانی که به حمیدزیچ خط می‌دادند، چه کسی بود؟!

رفاقت با بالاک در بایرن‌مونیخ

لوکاس پودولسکی اولین بازیکن بایرن‌مونیخ نیست که برای علی کریمی پست گذاشته است. روز چهارم آبان‌ماه ۹۵ میشاییل بالاک که در زمان حضور علی کریمی در بایرن‌مونیخ با او همبازی بود در صفحه شخصی خود بابت پست دو روز قبل علی کریمی از او به زبان فارسی تشکر کرد. میشاییل بالاک کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال آلمان در اینستاگرامش در پاسخ به پست اینستاگرامی علی کریمی که برای وی به اشتراک گذاشته بود، نوشت: «متشکرم علی، خیلی عالی بود با هم بازی کردیم در باشگاه بایرن‌مونیخ... و متشکرم از مردم ایران به خاطر پشتیبانی‌شان. خیلی باعث افتخار بود با هم بازی کردیم در ایران سال ٢٠٠٤. به امید دیدار مجدد.» این دو در آلمان رابطه بسیار صمیمانه‌ای داشتند و عجبا که رفاقت این دو از دبی و رستوران ایرانی‌ها شکل گرفت! علی کریمی کاپیتان سابق تیم ملی آلمان و بایرن‌مونیخ را به رستورانی ایرانی در امارات (زمان اردوی بایرن‌مونیخ در دبی) دعوت کرد و او را با کباب و غذا‌های لذیذ ایرانی آشنا کرد و از آن به بعد دوستی این دو شکل جدیدی پیدا کرد.

رکورد‌های منحصر به فرد کریمی در آلمان

علی کریمی تنها بازیکن ایرانی بود که قراردادش به دلیل عملکرد خوبش یک سال دیگر در بایرن‌مونیخ تمدید شد. جادوگر قبل از مصدومیت شدیدش در بازی با هامبورگ در ۲۵ مسابقه برای بایرن‌مونیخ به میدان رفت. او تنها بازیکن ایرانی بایرن‌مونیخ است که در لیگ قهرمانان اروپا گل زده است. علی کریمی دو مرتبه در دوران حضور در بایرن‌مونیخ در تیم منتخب هفته بوندس‌لیگا قرار گرفت. او در هفته دوم هم به بایرلورکوزن گل زد و هم پاس گل داد. بازی با اینتراخت فرانکفورت در فصل ۲۰۰۶ - ۲۰۰۵ هم با پاس گل علی کریمی یک بر صفر به سود بایرن تمام شد. نمرات علی کریمی در نشریه کیکر و در بوندس‌لیگا و لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۰۶ - ۲۰۰۵ بهترین نمرات در بین بازیکنان ایرانی بایرن‌مونیخ به شمار می‌رود. گر چه فصل دوم حضورش در بایرن به دلیل مصدومیت آنچنان که باید و شاید درخشان نبود. علی کریمی بیشترین دقایق حضور در لیگ قهرمانان اروپا را در بین بازیکنان ایرانی شاغل در قاره سبز داشته است. علی کریمی با ۴۲ بازی در بایرن‌مونیخ و زدن ۴ گل و دادن ۴ پاس گل در بین بازیکنان ایرانی این تیم هم صاحب رکورد است و بالاخره علی کریمی تنها فوتبالیست ایرانی است که توانست در بایرن‌مونیخ هم شماره ۸ محبوب و همیشگی خود را بپوشد. پوشیدن شماره ۸ بایرن‌مونیخ برای یک ایرانی به هر حال باعث افتخار است چرا که گرفتن پیراهن تک‌رقمی و مهم آن هم در تیم مطرح آلمانی کار هر کسی نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین