مربی تیم فوتبال استقلال به خبرورزشی گفت: از دکتر حریرچی و دکتر مسعود سلطانی‌فر تقاضا می‌کنم حالا که اعتقاد دارند برگزاری لیگ برتر تهدیدی برای سلامت جامعه نیست، لطف کرده و اجازه بدهند پسران عزیز خودشان هم چند روز قبل از جدال با فولاد مهمان تمرین استقلال شوند.

نامجومطلق: اگر تیم دیگری صدرنشین بود، باز هم پرسپولیسی‌ها همین حرف‌ها را می‌زدند؟

خبرورزشی/ مهدی همدانی؛ ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد رقابت‌های لیگ برتر می‌تواند دوباره پیگیری شود و قرار است از دهه سوم خرداد چنین اتفاقی رخ بدهد. البته باید تمام موارد مندرج در پروتکل بهداشتی به طور کامل رعایت شود. چند روز پیش از قطعی شدن اتخاذ چنین تصمیمی، باشگاه استقلال مدعی شده بود با توجه به اهمیت مسئله، در این رابطه کاملاً تابع نظر مسئولان ذی‌صلاح است. مسئولانی که حالا تشخیص داده‌اند برگزاری ادامه پیکار‌های لیگ برتر خطری برای سلامتی جامعه نخواهد داشت. اتفاقاً مجید نامجومطلق مربی استقلال نیز تأکید داشت استقلال کاملاً طبق موازین قانونی رفتار می‌کند، اما در عین حال این مربی مواردی را نیز به طور صریح و شفاف در گفت‌وگو با خبرورزشی بیان کرد. نکاتی بسیار خواندنی که البته نامجومطلق مانند همیشه در بیان این موارد دایره ادب و نزاکت را رعایت کرد. خواندن این مصاحبه را به همه شما توصیه می‌کنیم.

مقایسه با آلمان اشتباه است
در رابطه با آغاز دوباره لیگ برتر من هم مثل تمام مجموعه باشگاه استقلال اعلام می‌کنم کاملاً تابع قانون هستم و هر تصمیمی که مسئولان اتخاذ کنند، اجرا خواهیم کرد ولی برخی موارد هم در نوع خود اهمیت فراوانی دارد. برای مثال می‌گویند بوندس‌لیگا در آلمان آغاز شده، بنابراین لیگ برتر ایران هم می‌تواند دنبال شود. به نظرم این مقایسه کاملاً اشتباه است، چون شرایط جغرافیایی و امکانات آلمان کاملاً متفاوت با چیزی است که ما در ایران داریم. وسعت آلمان از ایران کوچک‌تر بوده و به همین خاطر اغلب مسافرت‌های داخلی تیم‌ها با اتوبوس خود باشگاه انجام می‌شود بنابراین آن‌ها احتیاجی ندارند برای یک مسابقه، دو بار سوار هواپیما شده و در فرودگاه‌های مختلف حاضر شوند، اما ما در ایران تقریباً تمام سفر‌های داخلی‌مان در خلال لیگ برتر را باید با هواپیما انجام دهیم و همین مسئله ریسک ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد. در مورد امکانات هم کاملاً بدیهی است که شرایط آلمان با ایران تفاوت می‌کند. در همین چند روز من بار‌ها از طریق اخبار تلویزیون خودمان شنیدم که در رابطه با سیر صعودی بیماری در استان‌های تهران، خوزستان و آذربایجان شرقی هشدار داده شده است. اتفاقاً این استان‌ها نقش عمده‌ای هم در لیگ برتر دارند و نمی‌دانم چگونه می‌خواهند لیگ برتر را در چنین نقاطی برگزار کنند بدون آنکه ریسک ابتلا به کرونا در میان اهالی فوتبال افزایش یابد.

ارزش جام یا ارزش جان؟
خدا کند سازمان لیگ پیش از آغاز مسابقات تمام ارکان برگزاری را مورد آزمایش قرار بدهد و امیدوارم جواب تست همه افراد منفی باشد. حرف من فقط در رابطه با بازیکنان یا مربیان نیست بلکه تمام جامعه فوتبال را مد نظر قرار می‌دهم. داوران، خبرنگاران، عکاسان، عوامل انتظامی و اجرایی برگزاری مسابقات، گزارشگران و... همه این افراد در واقع خانواده فوتبال هستند و سلامتی آن‌ها فوق العاده مهم. فراموش نکنید اگر خدای نکرده یک نفر به این بیماری مبتلا شود، می‌تواند تمام اعضای خانواده خودش را بیمار کند و این یعنی فاجعه. همه اهالی فوتبال، پدر و مادر و خانواده دارند و به هیچ عنوان نباید با جان آن‌ها بازی کرد. شما نگاه کنید! لیورپول در آستانه فتح لیگ برتر انگلیس قرار دارد و می‌خواهد طلسم ۳۰ ساله خود را بشکند، اما یورگن کلوپ سرمربی این تیم در واکنش به احتمال لغو مسابقات می‌گوید: «یک کاپ قهرمانی که سهل است، حتی ۱۰۰ کاپ نیز ارزش آن را ندارد که انسانی به خاطرش جان خودش را از دست بدهد.»
من دوباره تأکید می‌کنم کاملاً تابع قانون هستم، اما این سؤال را نیز می‌پرسم که آیا جام قهرمانی لیگ برتر ارزش جان یک انسان را دارد؟

فاصله‌گذاری در اهواز
اگر لیگ برتر دوباره دنبال شود، ما باید در اولین مسابقه خودمان مهمان فولاد خوزستان باشیم. جدال در شهر اهواز؛ شهری که از قدیم به عنوان پایگاه دوم استقلال تهران شناخته می‌شد. نیروی انتظامی همیشه لطف می‌کند و در تمام مسابقات خارج از خانه، تیم‌های مهمان را اسکورت می‌کند ولی باید به این عزیزان هم حق بدهیم به‌رغم تلاش فراوان گاهی اوقات به دلیل ازدحام جمعیت عملاً نمی‌توانند همه هواداران را از اطراف اتوبوس تیم و بازیکنان دور کنند. کاملاً طبیعی است که هواداران به بازیکنان خودشان علاقه بسیاری دارند و هنگام سفر ما به اهواز عده‌ای از این عزیزان برای نزدیک شدن به استقلالی‌ها تلاش خواهند کرد. تازه فقط بحث اتوبوس و پیاده شدن از آن نیست. ما باید برای مسافرت به اهواز دو بار سوار هواپیما شویم و نمی‌دانیم سایر مسافران چه وضعیتی دارند. این شرایط در داخل هتل نیز کاملاً حکمفرماست. چه کسی می‌تواند تضمین دهد هنگام سفر استقلال به اهواز فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود؟ تازه استقلال باید برای جدال با صنعت نفت آبادان نیز مسافرت کند. استان خوزستان در جریان جنگ تحمیلی شهدای بسیار زیادی تقدیم مملکت کرد و الان باید نهایت تلاش به کار بسته شود تا مردم عزیز آنجا از این ویروس دردسرساز نجات پیدا کند.

همراهی پسران
من به عنوان یک استقلالی که در فوتبال ملی ایران نیز سابقه دارم در کمال ادب و فروتنی از جناب آقای دکتر ایرج حریرچی، معاون محترم وزیر بهداشت و جناب آقای دکتر مسعود سلطانی‌فر وزیر محترم ورزش تقاضا می‌کنم حالا که اعتقاد دارند برگزاری لیگ برتر تهدیدی برای سلامت جامعه نیست، لطف کرده و اجازه بدهند پسران عزیز خودشان هم چند روز قبل از جدال با فولاد مهمان تمرین استقلال شوند و به عنوان مهمانان ویژه همراه کاروان استقلال به اهواز بیایند و کنار ما باشند. پس از پایان مسابقه نیز در معیت خودمان به تهران بازگردند. ما با کمال افتخار از این عزیزان میزبانی می‌کنیم. اگر واقعاً برگزاری رقابت‌های لیگ برتر خطری ندارد، حتماً جناب دکتر حریرچی و آقای دکتر سلطانی‌فر مشکلی با حضور پسران عزیز خودشان در این مسافرت نباید داشته باشند. باور کنید مجموعه استقلال از حضور فرزندان این دو بزرگوار در سفر به اهواز به عنوان مهمانان ویژه استقبال می‌کند.

طرح ترافیک و وضعیت قرمز
در همین تهران نیز آقایان مسئول بار‌ها در شبکه خبر و سایر رسانه‌ها تأکید کرده‌اند که شرایط هنوز خطرناک است. من بچه جنوب شهر هستم و این فضا را به طور کامل می‌شناسم. الان در اطراف بازار تهران رفت‌وآمد به گونه‌ای است که عده‌ای فکر می‌کنند داستان کرونا دیگر به طور کامل تمام شده است! در همین روز‌هایی که گذشت، برخی از مسئولان حتی برای اجرا شدن یا نشدن طرح ترافیک در پایتخت نیز به واسطه بحث کرونا اختلاف نظر داشتند و همین مسئله نشان می‌دهد شرایط تهران نیز مانند چند استان دیگر اصلاً مناسب نیست. امیدوارم در نهایت اتفاقی نیفتد که حسرت آن یک عمر بر دل اهالی فوتبال باقی بماند. ان‌شاءا... لیگ برتر بدون هیچ اتفاق تلخی به اتمام برسد.

اصرار پرسپولیسی‌ها
هواداران پرسپولیس همیشه برایم محترم هستند و مربیان این تیم نیز جزو دوستان خوب من به حساب می‌آیند. کاملاً طبیعی است که آن‌ها منافع تیم خودشان را در نظر داشته باشند ولی در کمال ادب و احترام این سؤال را مطرح می‌کنم که اگر تیم دیگری غیر از پرسپولیس صدرنشین بود، باز هم سرخپوشان تا این حد بر ادامه دادن لیگ برتر اصرار می‌کردند؟ البته همان‌طور که گفتم، این مسائل فعلاً اولویت اول نیست بلکه موضوع مهم حفظ سلامتی افراد است. شاید باورتان نشود ولی از ابتدای سال تا همین امروز من فقط ۲ بار به پدر و مادرم سر زده‌ام، چون نگران سلامتی آن‌ها هستم و نمی‌خواهم خدای نکرده به واسطه رفت‌وآمد‌های متعدد دچار بیماری کرونا شوند. در مورد جام و قهرمانی هم شکر خدا استقلال از این جام‌ها خیلی زیاد دارد. از پیکار‌های داخلی گرفته تا ۲ جام ارزشمند قهرمانی در آسیا، اما ارزش جان انسان‌ها به مراتب بالاتر از جام‌های قهرمانی تیم‌ها است. همین روز شنبه گزارشگر محترم تلویزیون هنگام گزارش بوندس‌لیگا اعلام کرد تست کرونای دو بازیکن تیم پارما مثبت بوده است. پس این بیماری در میان ورزشکاران هم می‌تواند نفوذ کند.

فاصله‌گذاری در تمرینات و مسابقات
اصلاً فرض را بر این بگذاریم که در جریان تمام مسافرت‌ها، فاصله‌گذاری اجتماعی به طور کامل رعایت شود. داخل زمین و هنگام تمرینات را چه کار کنیم؟ مگر می‌شود بازیکنان هنگام مسابقه یا انجام تاکتیک تحت هر شرایطی با یکدیگر 1/5 متر فاصله داشته باشند؟ چنین اقدامی اصلاً عملی نیست. از طرف دیگر، برگزاری مسابقات بدون حضور تماشاگران عملاً هیچ روحی ندارد. زمستان سال گذشته ما خودمان دو بازی بدون حضور تماشاگر داشتیم. وقتی ذوب‌آهن را بردیم من خودم مصاحبه کردم و گفتم‌: ما ۳ امتیاز بازی را گرفتیم ولی مسابقه بدون حضور تماشاگران عملاً جذابیتی ندارد.

بلاتکلیفی و تصمیم اشتباه
قبول دارم بلاتکلیفی برای فوتبال همانند یک سم مهلک است، اما این بلاتکلیفی نباید در نهایت منجر به اتخاذ یک تصمیم اشتباه شود، چون گاهی اوقات تصمیمات اشتباه لطمات جبران‌ناپذیری وارد می‌کند که حتی یک عمر پشیمانی هم فایده‌ای نخواهد داشت.

استقبال از حضور عبداللهی
نصرالله عبداللهی یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان فوتبال ایران و جزو استثنا‌های تاریخ استقلال است. انتخاب ایشان به عنوان مشاور ارشد مدیرعامل تصمیم بسیار هوشمندانه‌ای بود. عمونصی شخصیتی دوست‌داشتنی است که مشکلات فوتبال را با تمام وجود لمس کرده و بدون شک حضورش می‌تواند به استقلال کمک کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین