زمان مطالعه: ۸ دقیقه

روزنامه خبرورزشی پرتیراژترین روزنامه ورزشی کشور است که از سال ۱۳۷۶ منتشر می‌شود و قدمت ربع قرن دارد.

درباره روزنامه خبرورزشی

روزنامه خبرورزشی وابسته به گروه رسانه‌ای خبر است که روزنامه خبرجنوب، روزنامه خبر، روزنامه توریسم، مجله ورزش و تصویر، هفته‌نامه کتاب هفته، فصلنامه نوشتا و پایگاه توریسم‌آنلاین را هم شامل می‌شود و توسط حسین واحدی‌پور بنیانگذاری شده است. واحدی‌پور یکی از مدیران خلاق و برجسته مطبوعاتی کشور به شمار می‌آید که دوام و شکوفایی رسانه‌های او ناشی از مدیریت شایسته و نگاه حرفه‌ای- اخلاقی او به کار و منابع انسانی است.

روزنامه‌ای که این روزها به عنوان پرتیراژترین روزنامه ورزشی تاریخ کشور و پرمخاطب‌ترین روزنامه بخش خصوصی به چهارمین دهه انتشار خود نزدیک می‌شود، از سال۱۳۷۶ وقتی روی پیشخوان کیوسک‌های مطبوعاتی قرار گرفت، با سبک منحصر به فرد خود خیلی زود تبدیل به روزنامه ورزشی اول کشور شد و بیش از ۲۵ سال است این عنوان را برای خود حفظ کرده و نقش پررنگی در ورزش ایران دارد.

روزنامه خبرورزشی ابتدا یک ویژه‌نامه ۴ صفحه‌ای بود که اوایل سال ۱۳۷۶ در دل روزنامه خبر منتشر می‌شد. ناصر احمدپور که آن زمان دبیر سرویس ورزشی روزنامه خبر بود، هر سه‌شنبه ۴ صفحه ویژه‌نامه ورزشی به عنوان ضمیمه روزنامه خبر منتشر می‌کرد که این روزنامه خیلی زود جای خود را دل مخاطبان ورزش باز کرد و باتوجه به استقبال مخاطب، پیشنهاد شد خبرورزشی به شکل روزنامه‌ای مستقل منتشر شود.

با پی‌گیری واحدی‌پور که تمایل خاصی به نوآوری در مطبوعات دارد، امتیاز روزنامه‌ای به نام خبرورزشی صادر و این روزنامه از مهرماه سال ۱۳۷۶ با انتشار چند پیش‌شماره هفتگی، به روال یک‌روزدرمیان رسید، و از ۶ آذر ۱۳۷۶ به صورت روزانه انتشار پیدا کرد که تا به امروز این روند متوقف نشده است.

خبرورزشی ابتدا ۴ صفحه‌ای بود و فقط هفته‌ای یک روز در ۸ صفحه به دست مخاطب می‌رسید. روزنامه‌ای دو رنگ با تصاویر سیاه و سفید که پر بود از اخبار کوتاه و جنجالی و سبک جدیدی را در اطلاع‌رسانی ارائه می‌کرد. در این سبک که مبتکرش زنده‌یاد ناصر احمدپور بود، اخبار حاشیه‌ای کوتاه و البته بعضا جنجالی و گفت‌وگوهای سرپایی؛ جای مطالب بلند و گزارش‌های طولانی را گرفته بودند و تحلیل‌ها هم خیلی خلاصه و با شیوه انتقادی نوشته می‌شد.

آن‌چه بیش از کوتاه‌نویسی که نیاز آن روز جامعه و موردپسند مخاطب بود، در رشد چشم‌گیر خبرورزشی و تبدیل آن به رسانه‌ای پرمخاطب نقش داشت، همین رویه انتقادی نویسندگان خبرورزشی بود که هر آن‌چه می‌دیدند و احساس می‌کردند مردم دوست دارند بخوانند را بدون تعارف روی کاغذ می‌آورند و اصلا برای‌شان مهم نبود با چه واکنشی از سوی مدیران ورزش مواجه شوند. این رویه انتقادی و پر سرو صدا نام روزنامه خبرورزشی را بر سر زبان‌ها انداخت و مردم هم که احساس می‌کردند این روزنامه حرف دل آن‌ها را می‌زند، با خبرورزشی همراهی می‌کردند.

ویژگی مهم دیگری که خبرورزشی داشت و هنوز هم دارد این بود که نویسندگان روزنامه یک روز از تیم، مربی، مدیر یا بازیکنی حمایت می‌کردند اما فردایش امکان داشت در صورت شنیدن یک خبر حاشیه‌ای از همان شخص، آن خبر منفی را تبدیل به تیتر یک روزنامه کنند. تیترهای جنجالی و میخکوب‌کننده هم نقش چشم‌گیری در همراهی مخاطب با خبرورزشی داشت.

نتیجه این همراهی، افزایش صفحات خبرورزشی به ۸ و سپس ۱۲ صفحه بود و در مقطعی طولانی خبرورزشی روزهای پنج‌شنبه و یا به مناسبت‌هایی نظیر بازی‌های ملی، دیدارهای رودرروی استقلال و پرسپولیس و تورنمنت‌ در ۱۶ صفحه منتشر و عرضه می‌شد. این روزنامه از شروع سیاه و سفید و سپس دو رنگ خود، به مقطعی رسید که صفحات اول و آخرش رنگی منتشر می‌شد و صفحات رنگی هم دو بار از ۲ صفحه به ۴ صفحه و سپس ۶ صفحه افزایش پیدا کرد و سپس با افزایش تجهیزات و امکانات چاپ در ایران، خبرورزشی تمام رنگی به دست مخاطب رسید.

از آغاز سال ۱۳۹۵  پوست‌اندازی تدریجی خبرورزشی به وضوح دیده شد و مدیران روزنامه به این نتیجه رسیدند که از لحاظ گرافیکی سر و شکل تازه‌ای به خبرورزشی بدهند و به شکل نامحسوسی تغییراتی هم در محتوا ایجاد کنند. این تغییرات گرافیکی و محتوایی کماکان ادامه دارد و این بار هم مخاطب با روزنامه همراهی کرده است. روزنامه‌ای که در دوران شکوفایی رسانه‌های کاغذی تیراژ ۳۲۰هزار نسخه‌ای در روز را هم تجربه کرده بود، اکنون نیز با وجود افت اغلب رسانه‌های نوشتاری و گرایش افکار عمومی به رسانه‌های مجازی، پرفروش‌ترین روزنامه ورزشی کشور است.

این روزنامه در رتبه‌بندی وزارت ارشاد نیز از لحاظ استاندارد کار حرفه‌ای و رعایت قواعد روزنامه‌نگاری در بین روزنامه‌های ورزشی (۱۸ عنوان) رتبه اول و در بین تمامی روزنامه‌ها (۲۸۰ عنوان) در رتبه یازدهم قرار دارد و در این جدول سومین روزنامه برتر بخش خصوصی محسوب می‌شود.

مدیران مسئول این روزنامه از ابتدای فعالیت تا به امروز به شرح زیر بوده اند:

حسین واحدی‌پور (موسس و صاحب امتیاز): از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۷
علیرضا معزی: از سال ۱۳۸۷تا ۱۳۹۴
سیدهادی فیاضی: از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸
کیوان مافی: از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱
فرهاد اشراقی از سال ۱۴۰۱ تاکنون

سردبیران روزنامه نیز در طی این ۲۵ سال به شرح زیر بوده‌اند:

زنده‌یاد ناصر احمدپور: از ابتدا تا ۱۳۸۲ و از ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۸
زنده‌یاد عباس عبدالملکی: از ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۶
سعید آجرلو: از ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹
علی جوادی: از  ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ و از  ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱
مهدی هژبری:  از ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸
فرهاد اشراقی: از ۱۴۰۱ تاکنون

خبرورزشی همگام با سلیقه و پسند مخاطب، در دنیای مجازی هم فعال است و اینستاگرام خبرورزشی و کانال تلگرام خبرورزشی از معتبرترین رسانه‌های بخش مجازی هستند.

خبرورزشی از سایت رسمی خود نیز در بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات (آبان ۱۳۹۵) رونمایی کرد تا در فضای رسانه‌های مجازی هم حرف اول را بزند. مدیرمسئولی سایت خبرورزشی را سیدهادی فیاضی و کیوان مافی برعهده داشته‌اند و سردبیران آن تاکنون آرش محمدی، رضا یغمایی و سید حامد واسعی بوده‌اند.

میثاق‌نامه حرفه‌ای خبرورزشی

بسم الله الرحمن الرحیم

اگر چه رسانه‌ها، وظیفه دیده‌بانی دارند اما به این معنا نیست که خود را مبرا از نظارت شهروندان و نظام خودکنترلی ببینند. از این‌رو ما، امضاکنندگان این میثاق‌نامه، علاوه بر الزامات قانونی، در راستای آزادی مسئولانه، خود را متعهد به اصول زیر می‌دانیم و در صورت تخطی، به رأی شورای داوری در باره خود گردن می‌نهیم:

اصول اجتماعی و ملی
۱- به قانون اساسی به عنوان منشور ملی، التزام عملی داریم.
۲-بر اساس تکلیف امر به معروف و نهی از منکر، از ارزش‌های دینی، انقلابی، اخلاق اسلامی و هنجارهای عمومی حمایت می‌کنیم.‌
۳- به اصول دینی، اعتقادات مذهبی، آداب و سنن قومی و ملی احترام می‌گذاریم و  از هرگونه تحریک قومیت‌ها، اقلیت‌های دینی و مذهبی می‌پرهیزیم.
۴- از انتشار هرگونه محتوای مبتذل و مستهجن و صحنه‌های خشن که موجب مخدوش شدن بهداشت روانی جامعه و نادیده گرفتن کرامت انسانی است، پرهیز می‌کنیم.
۵- خود را موظف به انتشار سریع و به‌موقع مشکلات جامعه می‌دانیم و در این مسیر از ملاحظاتی که منجر به خودسانسوری می‌شود پرهیز می‌کنیم.

محتوای رسانه
۶- راست‌گویی و نقل صحیح و دقیق اخبار را به عنوان نخستین اصل حرفه‌ای، سرلوحه کار خود قرار می‌دهیم.
۷- اخباری را که منبع آن‌ها مشخص و معتبر نباشد منتشر نمی‌کنیم و اعتقاد داریم منبعی که حتی با رعایت اصل محفوظ ماندن هویتش توسط رسانه، باز هم مسئولیت خبری را که در اختیار رسانه قرار می‌دهد، نمی‌پذیرد، قابل اتکا و اعتماد نیست.
۸- خبر را از تحلیل و تفسیر آن جدا کرده و در نگارش به گونه‌ای عمل می‌کنیم که مخاطب، متوجه تمایز این دو گونه بشود.
۹- آگهی و رپرتاژ آگهی را صریحا از مطالب و محتوای رسانه تفکیک می‌کنیم.
۱۰- در نقل هرگونه محتوا خود را ملزم به درج نام منبع و یا پدیدآورنده می‌دانیم.
۱۱-در مواردی که به دلیل موانع و یا ملاحظات اخلاقی و یا حقوقی نام بردن از اشخاص محدویت دارد، از کاربرد حروف اختصاری برای اشخاص و سایر شیوه‌های مشابه در کنار نشانی‌دادن به نحوی که بر همان اشخاص، تعیّن پیدا کند خودداری می‌کنیم.
۱۲- در انتشار اخبار و تحلیل‌ها ضمن رعایت انصاف، از سیاه‌نمایی و یأس‌آفرینی پرهیز می‌کنیم.

رفتار رسانه‌ای
۱۳- در صورتی که درنقل خبر و انتشار آن دچار اشتباه شویم، صراحتا و از طریق رسانه، از مخاطبان و آسیب‌دیدگان از خطای خودمان عذرخواهی می‌کنیم.
۱۴- من و همکارانم برای کسب خبر خود و رسانه، خود را معرفی می‌کنیم و به صورت مخفیانه از دستگاه‌های ضبط صدا و تصویر و ویدئو استفاده نمی‌کنیم.
۱۵- از ایراد اتهام، اهانت و نشر مطلب کذب علیه رسانه‌های قانونی به‌ویژه امضاکنندگان این میثاق، پرهیز می‌کنیم و انتقادات‌ خود را طبق دستور قرآنی«و جادلهم بالتی هی احسن» مطرح می‌کنیم.
۱۶- حریم خصوصی افراد را محترم می‌شماریم و اسرار زندگی دیگران را فاش نمی‌کنیم.
۱۷- متوجه حقوق کم‌توانان، آسیب‌دیدگان، متهمان و حتی مجرمان هستیم و در مصاحبه یا گرفتن عکس از آن‌ها به اجازه از خودشان بسنده نمی‌کنیم و به اصولی فراتر از آن پای‌بند هستیم و در نشر محتوای مرتبط با آنان کرامت انسانی‌شان در حال و آینده را مورد توجه قرار می‌دهیم.
۱۸ – حقوق کودکان را محترم می‌شماریم و از انتشار مصاحبه، تصویر و فیلم کودکان در حالات غیر متعارف، آرایش کرده و غیرمنتاسب با شخصیت کودکی و ناسازگار با حفظ کرامت انسانی آنان در حال و آینده خودداری می‌کنیم.
همین‌طور از شناساندن کودکانی که مورد آزار و سوء استفاده قرار گرفته‌اند، از طریق انتشار نام و تصویر آنان خودداری می‌کنیم.

رفتار سازمانی
۱۹- حمایت از شأن و کرامت انسانی خبرنگاران رسانه متبوع خود را وظیفه خود می‌دانیم و حقوق مادی و معنوی آنان از جمله در امور بیمه تأمین اجتماعی، دفاع در محاکم قضایی و غیر آن رعایت می‌کنیم. هم‌چنین در لیست بیمه خود برای همکاران تحریریه از سمت‌های غیرِروزنامه‌نگارانه استفاده نمی‌کنیم.
‎۲۰- در هنگام جذب و به کارگیری همکاران تمام وقت، به‌ویژه اگر در یکی از رسانه‌های عضو میثاق مشغول به کار باشند، صرفا پس از تسویه حساب و اظهار رضایت مدیر رسانه محل اشتغال قبلی، آنان را برای همکاری می‌پذیریم.
۲۱- برای پیش‌گیری از تطمیع رسانه و روزنامه‌نگاران، دریافت هدیه از سازمان‌ها و اشخاص را امری ناپسند می‌دانیم و به‌هیچ‌وجه چنین هدیه‌هایی را نمی‌پذیریم. هم‌چنین همکاران خود را هم از پذیرش چنین هدایایی منع می‌کنیم. میزان هدیه متعارف را شورای داوری در ابتدای هر سال اعلام می‌کند.
۲۲- وابستگی‌های مالی و تشکیلاتی و گرایش‌های خود را رسما اعلام می‌کنیم و مناسبات مالی خود با وابستگان اشاره شده و حامیان خود را به‌طور آشکار و شفاف اعلام می‌کنیم.

امتیاز و افتخارات

  رتبه اول روزنامه‌های ورزشی
  رتبه سوم روزنامه‌های بخش خصوصی
  رتبه یازدهم روزنامه‌های کشور
  برنده جایزه فرهنگستان زبان‌وادب‌فارسی سال۹۵ و ۹۶
  برنده تندیس دایموند۳ لوتوس نظام توزیع‌وبخش سال ۹۵
  برنده تندیس دایموند برنزی نظام توزیع‌وپخش سال ۹۶

اطلاعات تماس

  روابط عمومی

۸۶۷۸۱۳۰۱ - ۰۲۱

  نمابر

۸۸۸۰۲۳۶۶ - ۰۲۱

 آدرس

تهران| میرزای شیرازی
خیابان هشتم، پلاک ۱۵
کد پستی: ۱۵۹۶۷۱۶۱۱۵

  چاپ

هنر سرزمین سبز

  توزیع

نشر گستر امروز ۶۱۹۳۳۰۰۰-۰۲۱

فروش اینترنتی

  خرید ریالی

کیوسک دیجیتال جار

  خرید دلاری

Pressreader

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی