بیژن مرتضوی که علاقه خاصی به فوتبال دارد به خبرورزشی گفت: تا سال ۵۵ در کنار موسیقی، فوتبال هم بازی می‌کردم. به عضویت باشگاه راه‌آهن درآمدم و به تیم ملی جوانان هم دعوت شدم.

بیژن مرتضوی: دروازه‌بان بودم و عاشق ناصر حجازی

خبرورزشیچهره‌ها؛ بیژن مرتضوی ۲۵ آبان ۱۳۳۶ در ساری ‌زاده شد. او نواختن ویولن را از سن سه سالگی آغاز کرد و در تهران زیر نظر پنج‌ تن از معتبرترین استادان ویولن به یادگیری این ‌ساز پرداخت و تکنیک‌های ویژه‌ای همچون بداهه‌سازی (و بداهه‌نوازی) ارکستراسیون؛ ترتیب و تنظیم گام ربع‌پرده و غیره را آموخت. در سن هفت ‌سالگی او نواختن پیانو، گیتار، سازهای کوبه‌ای و سازهای زهی موسیقی سنتی مانند عود تار و سنتور را فرا گرفت. مرتضوی در یازده سالگی مقام نخست مسابقه کشوری موسیقی دانش‌آموزان در ایران را کسب کرد. او تنها چهارده‌سال داشت که یک گروه ارکستر ۳۲ نفری تشکیل داد و ساخته‌های خود را در اردوی «رامسر» در ایران اجرا کرد. 

مرتضوی بعد از اتمام مقطع دبیرستان در سال ۱۳۵۵ و دو سال قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی به انگلستان رفت. در آنجا تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مورد علاقه‌اش مهندسی و نقشه‌کشی شهری ادامه داد. همچنین اجرای موسیقی و یادگیری ویولن را دنبال کرد. در سال ۱۹۷۹ میلادی به آمریکا مهاجرت کرد و به تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه ایالت تگزاس ادامه داد و فارغ‌التحصیل شد و از سال ۱۹۸۵ ساکن کالیفرنیا شد که اولین آلبوم خود را عرضه کرد. مرتضوی در دهه ۵۰ به صورت حرفه‌ای فوتبال بازی کرد و در مقطعی عضو تیم ملی جوانان ایران بود. او علاقه خاصی به فوتبال دارد و به همین دلیل گفت‌وگویی با این هنرمند انجام دادیم که خواندنش خالی از لطف نیست. 

دروازه‌بان بودم و عاشق ناصر حجازی
هنوز سه ساله نشده بودم که کار با ویولن را شروع کردم و بعد از آغاز تحصیل از دوره دبستان فوتبال بازی می‌کردم. من متولد سال ۳۶ هستم و در دوره نوجوانی و جوانی من و امثال من یک دروازه‌بان بسیار باتکنیک، خوش‌تیپ و موفق از دروازه تیم ملی ایران حراست می‌کرد که بسیار محبوب بود. خود من از روی علاقه به ناصرخان حجازی دروازه‌بانی می‌کردم. در آن ایام پوسترهای ایشان در تمام مجلات کشور چاپ می‌شد و ما هم با علاقه اخبار مرتبط با آقای حجازی را پیگیری می‌کردیم. تابستان سال ۵۰ زمانی که ۱۳ سال داشتم همراه با دوستان خانوادگی به ویلای آنها در چالوس سفر کردیم که به ما گفتند ویلای خانواده نامزد ناصر حجازی درست در کنار و دیوار به دیوار خانه‌ای است که برای چند روز آنجا می‌رویم. به چالوس که رسیدیم از شانس خوب‌مان آقای حجازی هم چالوس بودند. برای من در سن سیزده سالگی ملاقات با ایشان بسیار جذاب بود. وقتی روبه‌رو شدیم و به ناصرخان سلام کردم برخورد بسیار خوب و صمیمانه ایشان انرژی عجیبی به من داد. شخصیت قابل تحسین و فروتنی آقای حجازی میزان علاقه مرا به این مرد صدچندان کرد و به‌رغم گذشت سال‌های زیاد همچنان عاشق و به یادشان هستم. تا سال ۵۵ در کنار موسیقی، فوتبال هم بازی کردم. به عضویت باشگاه راه‌آهن درآمدم و به تیم ملی جوانان دعوت شدم که ذخیره آقای حسین راغفر بودم اما پس از دریافت مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل به انگلستان سفر کردم و بعد از گرفتن مدرک لیسانس برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت کردم. زندگی در خارج از کشور نتوانسته ذره‌ای از عشق و تعصب مرا نسبت به کشورم ایران کم کند. آخرین بار حدود ۱۴ سال قبل برای مدتی به ایران سفر کردم و در واقع مشکل خاصی وجود ندارد چون فقط در زمینه هنری فعالیت کرده‌ام. 

ایران- استرالیا و...
در دوره نوجوانی و جوانی‌ام تا جایی که فرصت می‌شد مسابقات فوتبال را دنبال می‌کردم. به‌جز ناصرخان حجازی که در اولویت بود کیفیت فنی علی پروین و حسن روشن را دوست داشتم. هادی نراقی و کارو حق‌وردیان هم بازیکنان خوبی بودند اما عجیب‌ترین روز فوتبال بازی ایران و استرالیا در شهر ملبورن بود. همان شب بنده در شهر برلین آلمان کنسرت داشتم و از قبل تمام بلیت‌ها فروخته شده بود و بیش از هزار و پانصد نفر بیرون سالن مانده بودند تا اگر فضا اجازه داد برای دیدن کنسرت داخل شوند. قبل از شروع کار داشتم بازی را نگاه می‌کردم و دریافت دو گل به شدت ناراحتم کرده بود زمانی که کریم باقری گل اول ایران را زد به تایمی رسیده بود که من باید روی سن می‌رفتم، حال عجیبی داشتم. گفتم تا تکلیف بازی مشخص نشود توان و تمرکز اجرا ندارم. خداداد عزیزی گل تساوی و گل صعود به جام جهانی‌ را وارد دروازه استرالیا کرد. هنوز هم یادم هست دروازه‌بان استرالیا چه‌جوری روی زمین نشسته بود و نای برخواستن نداشت. نمی‌دانم چرا وقت‌های اضافه آن مسابقه در آن حال‌وهوا برای من به اندازه یک بازی ۹۰ دقیقه‌ای طول کشید ولی بعد از پایان مسابقه بمب انرژی شدم. تمام ایرانیان حاضر در کنسرت برلین مثل من خوشحال بودند. کنسرت باید ساعت ۱۲/۵ شب به پایان می‌رسید اما به خاطر همان انرژی و خوشحالی ساعت ۳/۵ صبح خاتمه یافت. اطمینان دارم موفقیت فوتبال ایران و قهرمانی‌های تیم ملی کشتی آزاد و فرنگی باعث افتخار و احساس غرور همه ایرانی‌ها در سراسر دنیاست. 

آتیلا حجازی و بیژن مرتضوی در حال تماشای بازی استقلال و مس رفسنجان در آنالیای ترکیه
آتیلا حجازی و بیژن مرتضوی در حال تماشای بازی استقلال و مس رفسنجان در آنالیای ترکیه

کی‌روش به تیم ملی دیسیپلین داد
کارلوس کی‌روش مربی خوبی برای فوتبال کشورمان بود. کاری به فن فوتبال یا دو صعود متوالی به جام جهانی‌ ندارم که البته در جای خودش حائز اهمیت است اما به صورت کلی می‌خواهم بگویم این مربی به فوتبال ما نظم و جدیت بخشیده بود. من که از نزدیک کنار تیم ملی یا کی‌روش نبودم اما به عنوان یک بیننده به خوبی حس می‌کردم تیم نظم و انضباط دارد، با برنامه است و با جدیت به دنبال موفقیت است. بعد از جدایی او برای انتخاب سرمربی جدید باید با مطالعه بیشتر و یک وسواس خاص اقدام می‌شد. یکسری اتفاقات زمینه‌ساز عدم موفقیت شد و البته مارک ویلموتس! به نظرم تیم ملی همچنان شانس صعود از گروه خودش را دارد. اسکوچیچ سرمربی فعلی انگیزه‌های زیادی دارد و می‌داند موفقیت می‌تواند یک سکوی پرتاب بزرگ برایش باشد. امیدوارم همه اهالی فوتبال برای موفقیت تیم ملی تلاش کنند. 

فوتبال هم هنر است 
انسان‌ها ویژگی و استعدادهای خودشان را دارند. برای موفقیت در هر رشته‌ای باید استعداد داشت تلاش کرد و مسیر درست را پشت‌سر گذاشت. من در شغل خودم تلاش‌های زیادی کرده‌ام. فوتبالیست‌ها هم در کنار استعداد برای رسیدن به درجه فعلی‌شان متحمل تلاش‌های طاقت‌فرسایی شده‌اند. فوتبال بازی کردن به صورت حرفه‌ای خودش یک هنر است. به‌عنوان مثال لیونل مسی برای رسیدن به این سطح فقط به استعداد خدادادی اتکا نکرده و قطعاً زحمات زیادی کشیده اما رونالدو تلاش‌های ستودنی انجام داده تا سال‌ها در این سطح باشد و به موفقیت برسد. همچنان معتقدم جوانان ما استعدادهای بالایی دارند که در صورت داشتن برنامه درست و پایبند بودن به اصول حرفه‌ای جهت رسیدن به موفقیت می‌توانند به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنند. کیفیت کار تیم ملی در بازی با پرتغال در جام جهانی‌ نشانگر ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوب بازیکنان تیم ایران بود. 

آهنگسازهای بسیار خوبی در ایران حضور دارند 
کارهای آهنگسازهای کشورمان را مدام پیگیری کرده‌ام و بدون تعارف عرض می‌کنم اساتید و آهنگسازهای بسیار خوبی در ایران مشغول فعالیت هستند. کسی که قرار است خالق یک اثر هنری شود باید حال و حس خوبی داشته باشد تا کارش حس خوبی داشته و انرژی‌بخش باشد. سطح موسیقی ایران بالاست و من از شنیدن کارهای هموطنانم لذت می‌برم. در پایان می‌خواهم بگویم عاشق ایران هستم. عاشق پدر و مادرم که ایران هستند.

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • شمسعلی IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  96 56
  بازهم میگم هرچی ادم حسابیه استقلالیههههههههههههههههههههههههههههههههه
  • هادی IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   19 86
   وصد البته متوهممممممم
  • شمسعلی IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   29 26
   اکبریان و نیکبخت و صادقی و الباقی حضرات
  • مجیدسام GB ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   ببخشید که از نظر شما استاد شجریان و عارف و ابی و ایرج و ستار از نظر شما ادم حسابی محسوب نمیشن!
  • West6 IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   11 15
   کجای مصاحبه ش اسم استقلال رو آورده؟ کجا گفته استقلالیه؟ حقارت تیمتون رو چرا سعی دارید با چسبوندنش به آدم حسابیا جبران کنید؟ اگه به دوست داشتن ناصر حجازیه که منم شخص ناصر حجازی رو دوسش داشتم. قبل از بازیای پرسپولیس علیرضا حقیقی عکس اون مرحوم رو می زد رو لباسش موقع گرم کردن. علیرضا حقیقی هم روتون بشه بگید استقلالیه پس استقلال خیلی گنده است!
  • شمسعلی IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   1 0
   هانی کرده!!!
  • عبدالکریم IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   4 14
   جناب مجید سام خانواده ی شجریان به کلی پرسپولیسی هستند و البته ابی، بهروز، پرستویی، مرتضی احمدی، عارف، فرزین، مدیری و پرپفسور سمیعی.
 • لنگ حکومتی حقیر IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  51 21
  استقلال اگر تا اینجای کار زنده مانده و منحل و نابود نشده اول خواست خدا و دعای طرفداران و سپس زحمات منصور خان و ناصر خان ها و امیرخان ها و مظلومی ها و روشن ها ... بوده وگرنه دشمن استقلال خیلی قوی است و سنبه پر زور دارد و سالهاست از دیوار استقلال بالا میرود ولی از رو نمیرود و سمج به ضربه زدن به استقلال ادامه میدهد
 • زامبی قرمز GB ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  39 33
  لنگی های حکومتی حالا وقت حمله و فحاشی و چرت و پرت گویی و اراجیف نویسی است زمان را از دست ندهید و هنر خود را نشان دهید
  • سرخپوشان ایران و آسیا IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   19 31
   زامبی آبی
 • ارژنگ امیر فضلی US ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  30 27
  با سلام خدمت مدیریت و پرسنل زحمتکش خبرورزشی متاسفانه سایت شما از نظر سطح ایمنی و دسترسی در سطح مناسبی قرار ندارد مثلا در نظرسنجی ها امکان تقلب وجود دارد به عنوان نمونه در همین قسمت نظر شما و مثبت و منفی دادن ها هم امکان جابجایی نظرات و تغییر مثبت و منفی هاست بنده کارشناس کامپیوتر هستم و با اطمینان کامل میگم که در ۱۰ روز گذشته طرفداران تیمی که از طرف حکومت حمایت میشوند(لنگی های کیسه کش) مثبت و منفی ها را دستکاری می کنند و به نفع خود تغییر می دهند همانهاییکه تا خبری در مورد سرورشان(تاج) می شنوند دیگر مغزشان فرمان نمیدهد این مطلب را جدی بگیرید بعد از تغییر تمپلیت سایت خبرورزشی لنگی ها آمار را دستکاری می کنند و در نظرات هم جعل می کنند
 • محمدطاها IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  22 23
  مازندران_مازندران عشققققم جووونم..من این نوازنده رو نمی شناسم ولی کلا اکثر هنرمندان ، ورزشکاران مازنی هستند:)))) پرچم مازندران بالاست بالا بالا بالا:)))))
 • مرتضی IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  30 16
  آدمی که با فلسفه و مکتب از چیزی طرفداری میکنه اینجوریه، آدم حسابیها همه استقلالی هستن
 • omid IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  11 29
  کیسه کشا بزنید ستاره ی سوم رو
 • امیر IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  24 2
  چهره اش شبیه پرویز مظلومی است.
 • کرد IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  17 2
  راستی چرا در مورد هنر ونظاراتش در این مصاحبه بحث ونظر نمیدید فقط در مورد مسایل پیش پاافتاده وناسیونالیسم حرف میزنیم اصلو ول کردیم فرعو چسپیدیم احساساتشو درک میکنم بازی استرالیا 19سال سن داشتم واون8دقیقه وقت اضافه مثل 90دقیقه بود12
  • Amir perspolisi IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   10 3
   کرد بودن و نبودن به خودی خود فضیلت نیست فضیلت انسانها به خود انسانها هست نه نژاد اونها پس امیدوارم قوم محور نباشی و ایرانی محور باشی
 • تتلیتی وحشتناک باهوش IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  7 3
  هرچند از نظر فکری کاملا با بیژن مرتضوی مخالفم ولی همینکه می بینم آزادی در کشورم اندکی هم که شده رشد کرده که سایت خبرورزشی بدون دغدغه می تونه با یک خواننده لس انجلسی مصاحبه کنه خرسندم هرچند این کامنت به معنای تایید هیچ سیاستمداری نیست و نظری مستقل است
 • امید اس اس IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  8 7
  باور کنید تنها و تنها دلخوشی ام بعد باختها و حذفهای هر ساله تیم محبوبم در آسیا و کیسه گل شدن تیم محبوبم جلوی پاختاکور و ترتر همین اهنگهای بیژن عزیز بوده امیدوارم روزی برسه استقلال به موفقیت برسه آرزویی که سالیان سال است در رویای آن هستم
 • Amir perspolisi IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  12 18
  ممنون از بیژن عزیز که پرسپولیس را اندازه برگ درخت بید هم حساب نکرد و یک کلمه هم از این تیم مردمی تمجید نکرد!
  • کامران IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   16 4
   اولا اسامی آورده شده در مصاحبه: تیم ملی ایران ، ناصر حجازی، علی پروین، حسن روشن ، کریم باقری ، خداداد عزیزی، هادی نراقی، کارو حق وردیان + مسی و رونالدو + اسامی تیمهای : ایران ، استرالیا و نام کشور آلمان بدون صحبت از فوتبال آلمان «اسم تیمهای آورده نشده: استقلال ، پرسپولیس» ثانیا : وقتی به هویت خودتون احترام نذارین و با اسم کسی دیگه ای کامنت بذارین تکلیفتون با بقیه مشخصه
 • تاج IR ۰۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  14 1
  دم هرچی استقلالی چه حجازی ها؛پورحیدری ها گرررررم
 • آفتابکار (در جواب مجیدسام) IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  5 5
  البته همایون شجریان استقلالی تیر هستند و خود شجریان طرفدار پرسپولیس نیست و فقط یاران شجریان پرسپولیسی است که البته مهم نیست. در ضمن ابی طرفدار فوتبال است نه پرسپولیسی
  • هخامنش، ۲۵۰۰ سال تاریخ و فرهنگ IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   6 7
   دوست محترم جوگیر نشو لطفاً. خانواده ی استاد شجریان همگی پرسپولیسی هستند. بیخود برا خودت یارکشی نکن دوست من!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرسنجی

پیش‌بینی شما از نتیجه بازی نفت مسجدسلیمان و پرسپولیس؟

آخرین عناوین

ویدیو

پربازدیدترین