بیشتر سرمربیان لیگ برتری یا رده‌های پایین‌تر فوتبال ایران ترجیح می‌دهند دستیاران خود را بر اساس رفاقت، دوستی یا رفت‌وآمد خانوادگی انتخاب کنند. 

ملاک‌های عجیب انتخاب دستیار در فوتبال ایران: از رفت‌وآمد خانوادگی تا تخصص در جوک و خاطره!

خبرورزشیلیگ برتر ایران؛ به نظر شما بهترین کمک‌مربی یا همان دستیار اول فوتبال ایران چه کسی است؟ بی‌تعارف در فوتبال ایران انتخاب دستیار یا کمک‌مربی معیار یا فاکتور مشخص و درستی ندارد. بیشتر سرمربیان لیگ برتری یا رده‌های پایین‌تر فوتبال ایران ترجیح می‌دهند دستیاران خود را بر اساس رفاقت، دوستی یا رفت‌وآمد خانوادگی انتخاب کنند. 

هم‌اتاقی سابق و همکار فعلی
مربیان زیادی را می‌شناسیم که از میان همبازیان قدیمی خود افرادی را به عنوان دستیار انتخاب می‌کنند که هم‌اتاقی دوران بازی آنها بوده‌اند! برای این سرمربیان فرقی هم نمی‌کند طرف کلاس‌های مربیگری را به صورت اصولی پشت‌سر گذاشته یا از تجربه کافی برخوردار است یا نه؟ همین که هم‌اتاقی یا دوست صمیمی دوران فوتبال سرمربی باشد کافی است. 

رفت‌وآمد خانوادگی دلیل انتخاب کمک مربی!
سرمربیانی در فوتبال کشورمان فعالیت می‌کنند که دوستان خانوادگی خود را به عنوان کمک‌مربی انتخاب می‌کنند. این قبیل مربیان رفیق بازی را به کار ترجیح داده و رفت‌وآمد خانوادگی با یک مربی یا پیشکسوت فوتبال را برای همکاری در یک تیم کافی می‌دانند!

دستیار نه، خوش‌سفر و بذله‌گو!
از این دو دسته جالب‌تر سرمربیانی هستند که افراد شوخ‌طبع و بذله‌گو را به عنوان دستیار خود برمی‌گزینند چون در تمرینات، اردوها و سفرهای تیمی می‌توانند جناب سرمربی را با تعریف کردن جوک، لطیفه و خاطره سرگرم کنند! بدیهی است چنین دستیارانی نه بار فنی دارند و نه حتی می‌توانند از لحاظ اخلاقی و مسائل فرهنگی کمک‌حال سرمربی باشند و تصور می‌کنند وظیفه اصلی آنها برای باقی ماندن در این عرصه فقط خنداندن و فراهم ساختن اسباب نشاط سرمربیان است!

هرچه شما بفرمایید قربان!
سرمربیان دیگری هم وجود دارند که برای خوشایند مدیرعامل یا مالک باشگاه و با سفارش یکی از این دو یا مدیران بالادستی دستیار به تیم اضافه می‌کنند تا عمر سرمربیگری آنها طولانی‌تر شود. متأسفانه تعداد این قبیل سرمربیان به ویژه در تیم‌های خصوصی و صنعتی کم نیست. اما دسته دیگری از سرمربیان نیز با سفارش مقامات سیاسی یا ورزشی رده‌بالا کمک‌مربی می‌آورند تا بتوانند این ارتباط را همواره حفظ کنند. 

انتخاب کبریت بی‌خطر!
گروهی نیز سیاست جالبی دارند و سعی می‌کنند دستیارانی به کار گیرند که خطری متوجه آنان نشود. به عبارت بهتر این قبیل از سرمربیان از افرادی به عنوان کمک‌مربی دعوت به کار می‌کنند که نتوانند جای آنها را در تیم بگیرند!

الگویی به نام گل‌محمدی
در این میان می‌توان به جرأت گفت یحیی گل‌محمدی یک استثناست. سرمربی زیرک و باهوش پرسپولیس در سال‌های گذشته همواره دستیارانی کاربلد انتخاب کرده که هر یک به تنهایی سرمربیان موفقی نیز نشان داده‌اند. به طور مثال می‌توان به مجتبی حسینی اشاره کرد که سال‌ها در صبای قم، همین پرسپولیس، ذوب‌آهن، تراکتور و نفت تهران همکاری موفقیت‌آمیزی با یحیی گل‌محمدی داشت، یک همکاری موفق که دو جام‌حذفی برای ذوبی‌ها و این دو به ارمغان آورد. همچنین ساکت الهامی که در پدیده دستیار گل‌محمدی بود و فصل گذشته تراکتور را به قهرمانی جام‌حذفی رساند. اما آنچه این بحث را به درازا می‌کشاند «حمید مطهری» است. کسی که به معنای واقعی «دست»یار یحیی گل‌محمدی است. 

با افشین پیروانی صحبت می‌کردیم ضمن اشاره به زحمات یحیی گل‌محمدی و کادر فنی پرسپولیس از حمید مطهری گفت. اینکه برخی اوقات یحیی و دستیارانش به ویژه حمید مطهری تا پاسی از شب و حتی ساعت ۳ صبح کار می‌کنند، فیلم می‌بینند، طراحی تمرین انجام می‌دهند و با کمک آنالیزورها پرسپولیس را آماده و با شناخت بیشتر به مصاف حریفان می‌فرستند. حمید مطهری قبل و حین فصل جاری پیشنهاد سرمربیگری لیگ برتری هم داشت اما ترجیح داد بماند. امیدواریم اغلب سرمربیان لیگ برتری در انتخاب دستیار دقت و حساسیت بیشتری به خرج دهند و شایسته‌ها را وارد این عرصه کنند.

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ستارگان سرخ ایران و آسیا IR ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  31 6
  همین ملاک‌ مهم کافیه که‌بدونیم چرا یحیی بهترین مربی ایرانه دستیاران یحیی علاوه براینکه خودشون دانش فنی خوبی دارند چیزهای زیادی هم از یحیی گل محمدی یادمی گیرند مثلا مجتبی حسینی رو می بینیم که در نفت مسجدسلیمان تیم عالی ساخته که راحت به حریف باج نمی ده و سپاهان رو می بره یا همین حمید مطهری که کمک مربی فوق العاده ای هست بیخود نیست یحیی و کادرش پرسپولیس رو فینالیست آسیا کردند ان شا الله هم همین الگو با رهبری یحیی گل‌محمدی با قهرمانی آسیا ثابت می کنه که از همه جهات می تونه الگویی برای سرمربیان ایرانی باشه
  • کیسه مافیا ورزش IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
   27 25
   فکر کنم در شهر خودرو دستیارش حمید مطهری بود ساکت الهامی سال اول بود بعدش که اسم شد شهر خودرو دستیار شد حمید مطهری
 • ۶ IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  30 12
  اینم کار وزیره
 • قرمز IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  34 9
  یحیی واسه همه سرمربیای ایرانی الگوهست خداروشکرواسه بودنش
 • کیسه ی مظلوم ومنفور IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  38 13
  اینجا هم بی عدالتی وزیر مشخصه!یه دستیار کاری و با انرژی و باهوش برای پرسپولیس و چندین دستیار سیاهی لشگر وکار نابلد برای اثطغلال!
 • آنالیزور AU ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  23 22
  ایکاش از حرف بزن و جو بده و هوچیگر تو کادر مو افشون لنگیا هم میگفتی و فقط به دروغگویی و پاچه خواری بسنده نمیکردی ، آقای نویسنده !
 • علی عطارنژاد IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  17 12
  درود بر شما...تعجب می کنم چطور از امیرقلعه نوعی نام نبردید؟؟با نظرات شما درباره ی یحیی گل محمدی کاملاً موافق هستم ولی قلعه نوعی هم همواره دستیارانِ خوبی دارد که تخصص آنها طراحی تمرین و تاکتیک است.مثل همین آقای سعید الهویی که کارشناسی هایِ او را در شبکه ی ورزش دیده ایم بارها و میزانِ تسلطش بر فوتبال کاملاً مشخص و مبرهن است..موفق باشید
  • رفیق امیر پرسپولیسی IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
   13 5
   خبر درباره پرسپولیس و یحیی گل محمدی چرا باید در خبر یحیی گل‌محمدی اسم قلعه نویی باشد یحیی گل‌محمدی با بازیکنان متوسط پرسپولیس را برد فینال آسیا ولی قله نویی نتوانست سپاهان را با بودجه ۱۰۰ میلیاردی قهرمان لیگ کند و حتی سهمیه آسیا هم نگرفت
 • ققنوس IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  2 3
  اره تمرین تیمم که میری متوجه میشی چقد فعاله... البته تازگیا یکم زیاد مصاحبه میکنه ولی احتمالا حرفای نگفته اقا یحیی رو بخاطر نجابتش ,جاش میزنه.... کلا ادم اکتیوی بنظر میرسه هم ایشون هم داوود فنایی.... بماند که تو همین تیمای رقیب میبینیم مربی که بخاطر عصلات و هیکلش احتمالا جهت نسخ کشی از بازیکنا و یکی دیگ بخاطر زمان فوتبالش بازیش میداده, کاپیتانش کرده شده دستیار
 • محمد IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  0 0
  خداروشکر که همیشه الگوی بقیه تیمهاییم خداروشکر که پرسپولیسم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

پربازدیدترین