۵ نفر
دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲

پیشکسوت استقلال به خبرورزشی گفت: به عنوان یک مربی معتقدم استقلال نه در زمان فرهاد مجیدی کیفیت خوبی داشت و نه در دوران محمود فکری کیفیت خوبی داشته است.

داریوش یزدانی: استقلال نه با مجیدی خوب بود، نه با فکری 

خبرورزشیمهدی همدانی؛ وقتی دوران فوتبالش تمام شد، تصمیم گرفت روش‌های سنتی را کنار بگذارد و مربیگری را به صورت کاملاً علمی بیاموزد، روی همین اصل جلای وطن کرد و مسافر ینگه دنیا شد. داریوش یزدانی به این واقعیت مهم خیلی زود پی ‌برد که رمز ماندگاری در فوتبال، آموزش مستمر و مطالعه مداوم است به همین خاطر نیمکت تیم‌های ایرانی او را وسوسه نکرد. حالا داریوش در آن سوی اقیانوس‌ها پله‌های مربیگری را آرام آرام بالا رفته و البته دلش می‌خواهد روزگاری با فراهم شدن شرایط، آموخته‌های خود را به هموطنانش منتقل کند. فرصتی فراهم شد تا در مورد وضعیت فوتبال کشور و شایعه پیشنهادات ارائه شده توسط باشگاه استقلال، لحظاتی را با یزدانی گپ بزنیم. 

استعدادیابی 
در حال حاضر با باشگاه استینگ همکاری می‌کنم. البته چند سالی نیز در آکادمی بارسلونا مستقر در آمریکا بودم. علاوه بر این موارد، کمپانی نایک به صورت مستمر همواره استعدادهای ۱۹ تا ۲۳ ساله کشورهایی نظیر مکزیک، اروگوئه، آمریکا، پاراگوئه، آرژانتین و... که از تیم‌های ملی کشورشان دور مانده‌اند را شناسایی کرده و آنها را سالی دومرتبه به آمریکا می‌آورد تا زمینه برای استعدادیابی مجدد از میان آنها فراهم شود. این نفرات در چهار منطقه کشور آمریکا دسته‌بندی شده و زیر نظر مربیان قرار می‌گیرند. من سرمربی یکی از این مناطق هستم. پس از استعدادیابی و برگزاری اردوها، مسابقات انجام می‌شود و نفرات منتخب برای برگزاری اردوهای جدید و دیدارهای دوستانه به قاره اروپا سفر می‌کنند. با این روش طی پنج سال گذشته ۱۳ بازیکن به بوندس‌لیگای آلمان معرفی شده و تعداد قابل ملاحظه‌ای بازیکن دیگر نیز به سایر لیگ‌های اروپایی راه‌یافته‌اند. 

شوک درگذشت یاوری 
محمودخان یاوری نقش بسیار ارزنده‌ای در پیشرفت فوتبالم ایفا کرد به همین خاطر همواره با ایشان در ارتباط بودم. تا وقتی یاوری زنده بود، برق و فجرسپاسی شیراز هم نفس می‌کشیدند. تا وقتی محمودخان بود، شاهین بوشهر شرایط بهتری داشت ولی متأسفانه با درگذشت ایشان وضعیت به گونه دیگری شد.‌ کاش می‌شد سن را در یک زمان مشخصی متوقف کرد تا آنهایی که دوستشان داریم از جمع ما نروند ولی متأسفانه چنین اتفاقی غیرممکن است. 

بیدار شدن با اخبار تلخ 
به خاطر شیوع ویروس کرونا، متأسفانه طی دو هفته گذشته همواره پس از بیدار شدن از خواب، اخبار تلخی از ایران شنیدم. اتفاقی که طی ۱۴ روز اخیر مرتب تکرار شده است. درگذشت علی انصاریان عزیز، بیمار شدن تعدادی از دوستان و عزیزانم در شیراز، بستری‌شدن خانم گوهر خیراندیش در بیمارستان و البته فوت بسیار تلخ مهرداد میناوند. من با مهرداد اوقات بسیار زیادی را سپری کردم. از اردوی تیم‌های ملی جوانان، امید و نیروهای مسلح گرفته تا حضور در دو جام ملت‌های آسیا. درگذشت مهرداد واقعاً یک شوک بزرگ بود. از طرف دیگر، شنیده‌ام علی چینی هم به خاطر بیماری در بیمارستان بستری شده بود. امیدوارم خدا به همه بیماران شفا بدهد و روزی برسد که ببینیم داستان نحس کرونا به انتها رسیده است. 

ودزنی با آنالیز 
شرایط کاری‌ام را طوری تنظیم می‌کنم که دیدارهای استقلال را تا سرحد امکان تماشا کرده باشم. طی دورانی که شفر و استراماچونی هدایت این تیم را برعهده داشتند، حتی گاهی اوقات عملکرد استقلالی‌ها را در فضای مجازی نیز آنالیز می‌کردم ولی پس از شرایطی که برای این دو مربی به وجود آوردند، ترجیح دادم دیگر چنین کاری نکنم. همه مربیان استقلال برای من فوق‌العاده قابل احترام و عزیز هستند ولی معتقدم آنالیز کردن استقلال محمود فکری یعنی خودزنی. 

کیفیت پایین استقلال 
هم محمود فکری برایم فوق‌العاده محترم است و هم فرهاد مجیدی. این دو عزیز برای استقلال زحمت ‌کشیده‌اند و تحت هیچ شرایطی نمی‌خواهم کار آنها را زیر سؤال ببرم ولی به عنوان یک مربی معتقدم استقلال نه در زمان فرهاد مجیدی کیفیت خوبی داشت و نه در دوران محمود فکری کیفیت خوبی داشته است. استقلال هم در امور دفاعی و هم در تاکتیک‌های تهاجمی طی دوران هدایت مجیدی و فکری مشکل داشته است. البته این مشکلات فقط مختص استقلال نیست و سایر تیم‌های لیگ برتری را نیز دربر می‌گیرد به دلیل آنکه ما مربیان خارجی در فوتبال باشگاهی خودمان نداریم و مربیان ایرانی به چالش کشیده نمی‌شوند. حالا دیگر در فوتبال ایران حتی مربیان درجه سوم خارجی هم نیستند. شما دیگر در لیگ برتر نه اثری از برانکو می‌بینید، نه استرا و نه اسکوچیچ. 
عملکرد کلی 
اینکه می‌گویند خط هافبک استقلال عملکرد خوبی نداشته را قبول ندارم چون نمی‌توان همه مشکلات را گردن یک‌سری بازیکنان و یک خط خاص انداخت. استقلال به صورت کلی عملکرد خوبی نداشته است. فراموش نکنیم استقلال با چنین مهره‌هایی هرگز از رتبه سوم پایین‌تر نمی‌رود ولی با وجود در اختیار داشتن این همه بازیکن، تا اینجای کار کارنامه خوبی از خود بر جای نگذاشته است. همین حالا اگر یکی از تیم‌های میانه جدول را در اختیار شفر یا استراماچونی بگذارند، شک نداشته باشید در انتهای فصل جزو سه تیم بالانشین قرار می‌گیرد و احتمال آنکه سهمیه آسیایی کسب کند نیز بسیار زیاد است. 

قایدی و ترابی 
به نظرم استقلال و سپاهان با وجود همه مشکلات در این فصل شانس زیادی برای کسب عنوان قهرمانی دارند. پرسپولیس هم هنوز از جمع مدعیان فاصله نگرفته است. البته با جذب مهدی ترابی قطعاً شانس پرسپولیس برای قهرمانی از همه تیم‌ها بیشتر می‌شود. در این‌ میان البته نباید چهره ارزشمندی به نام مهدی قایدی را فراموش کرد. مهدی بازیکن فوق‌العاده باهوش و فرصت‌طلبی است که گاهی اوقات توانایی تأیید نتایج مسابقات را هم دارد. به نظرم پرسپولیسی‌ها یکی مثل او را کم دارند. 

پیشنهاد مظلومی 
چند سال قبل که آقای پرویز مظلومی سرمربی استقلال بود، به من پیشنهاد کرد تحت عنوان دستیار کنار ایشان قرار بگیرم ولی در کمال احترام آن را نپذیرفتم و گفتم در شرایط کنونی ترجیح می‌دهم روند آموزشی خودم را طی کنم. به ‌هر حال در آن مقطع به این نتیجه رسیدم که بهتر است در استقلال نباشم و دوره‌های آموزشی را طی کنم. 

قرار گرفتن کنار استرا
چند ماه قبل آقای احمد سعادتمند با من تماس گرفت و گفت استراماچونی را برمی‌گردانم، شما هم بیا و دستیار او شو. صحبت‌هایمان تا حدی هم جدی شده بود ولی ناگهان همه چیز شکل دیگری به خود گرفت و مربی ایتالیایی نتوانست به استقلال بازگردد به همین خاطر شرایط متفاوت شد. 

رد کردن پیشنهاد نوری 
پس از منتفی شدن حضور دوباره استرا، بحث استفاده از الکساندر نوری برای استقلال مطرح شد به همین خاطر مدیران این باشگاه مجدداً تماس گرفتند و از من درخواست کردند به عنوان دستیار اول این مربی به استقلال برگردم ولی این پیشنهاد را رد کردم چون احساس می‌کردم هواداران استرا را می‌خواهند و تمایل زیادی به نوری ندارند روی همین اصل نمی‌خواستم در جبهه مقابل آنها قرار بگیرم. 

روابط برای مربیگری 
پیرامون بحث لزوم داشتن رابطه برای مربیگری داخل فوتبال ایران فقط یک مثال برای شما می‌زنم و بس. آقای امیر قلعه‌نویی در حال حاضر پرافتخارترین مربی لیگ برتر ایران است ولی حتی اگر ایشان در همین فصل بتواند گل‌گهر سیرجان را به مقام قهرمانی لیگ برتر برساند، باز هم برای تمدید قرارداد فصل آینده خود نیازمند حمایت برخی افراد است! البته خوشحالم یک نفر مثل اکبر محمدی که خودش فوتبالیست و مربی بود، حالا مدیرعامل باشگاه لیگ برتری شده است. من با آقای محمدی هیچ ارتباطی ندارم ولی این اتفاق را به سود فوتبال می‌دانم. به نظرم چهره‌هایی مانند مجید رضایی و کوروش تشت‌زر هم می‌توانند در عرصه‌های مختلف به استقلال کمک کنند. این را هم بگویم که اسم آوردن از افراد مورد نظر اصلاً برای آن نیست که بخواهم موقعیتی را برای خودم دست و پا کنم. من در آمریکا زندگی می‌کنم و خود به ‌خود ارتباطم با اهالی فوتبال ایران بسیار کم شده است. به جرأت می‌توانم بگویم در حال حاضر فقط با چهره‌هایی همچون علی دایی، محمد خاکپور، علی سامره و کوروش تشت‌زر در ارتباط هستم.

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • 4 در 6 IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  13 31
  عععع نگو اين حرفو اينا نه بازيکن گرفتن بازيکناشونم با صلوات دارن بازي ميکنن داورا هم که تو هر بازي شش تا پنالتي براشون نميگيره بعد انتظار داري خوب بازي کنن
 • فقط فرهاد IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  16 20
  حرف مفت استقلال مجیدی از فکری بهتر و مجیدی بهترین مربی چند سال اخیر بعد از استراست
  • ... NO ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
   14 18
   اینکه استقلال با فکری به هیچ جا نمیرسه حرفی نیست. مگر اینکه بخواد رو نیمکت تغییر ایجاد کنه. برهانی و حنیف بچه های خوبی هستن ولی چیزی برای اضافه کردن به نیمکت ندارن. مظلومی و صمد هم تاریخ مصرفشون تمام شده. از طرفی یک مربی کاربلد هم که نمیاد بشه دستیار کسی که فکر میکنه از خودش پایین تره. بنابرین با اینکه استقلالی هستم و دلم میخواد این تیم عنوان بیاره ولی باور دارم اگر استقلال با فکری حتی قهرمان هم بشه به ضرر اسقلال خواهد شد. چون این پیام غلط رو به همه میده که استقلال خیلی خوبه. تیم فرهاد هم یک کم بهتر از فکری بود ولی با تیم استرا خیلی خیلی فاصله داشت ولی قابل تحمل تر بود. محمود فکری نه مدیریت تیم بلده و نه دانش مربی گری داره. خیلی براش زود بود بیاد رو نیمکت استقلال. کاش صبر میکرد و چند سال تو لیگ با تیهای متوسط کار میکردو بعدا میومد. در نهایت آرزو میکنم این تیم عاقبت به خیر بشه از بس که چند سال زجرمون میده
  • فقط فرهاد IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
   12 19
   من نگفتم از استرا بهتر بود ولی توی ایرانیا بهترینه
  • حمید علوی CA ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
   5 1
   کاربر فرهاد، نظرشما محترم، اما اگه در موارد زیر پاسخ و نظرت رو بفرمایی و ما رو بهره مند کنی ممنون میشم: ۱)فصل گذشته، آقای مجیدی از هفته هفدهم بجای استرا اومد.ایشون مربی ما در۱۴ بازی تا انتهای فصل بودن. ۵برد، ۶مساوی، و ۳باخت، کسب ۲۱ امتیاز از ۴۲ امتیاز ممکن (یعنی نصف امتیاز بازی‌ها پرید و ما فقط یک سوم بازی‌هامون رو بردیم).ما با ۱۴ امتیاز کمتر از پرسپولیس دوم شدیم‌(به ازای هر بازی با مجیدی، ۱ امتیاز کمتر از پرسپولیس آوردیم). برای لینکه دقیق‌تر صحبت کنیم، آمار حذفی و پلی آف آسیا رو هم اضافه میکنیم که کلن میشه ۲۱ بازی با مجیدی، فقط ۹برد، ۸ تساوی، و ۴باخت.عاقلانه و منصفانه به آمار نگاه کنیم و صادقانه حرف بزنیم، این آمار نظرشما مبنی بر اینکه مجیدی بهترین مربی ایران هست!! رو تایید نمیکنه داداشم.همه جای دنیا هم کیفیت فنی مربی رو با آمار مربی بین میکنن و‌ میسنجن نه بر اساس علاقه شون به اون مربی. ۲)آقای مجیدی در طول حدود ۷ ماه مربیگری، ۱۱بحران مختلف برای تیم ‌‌و‌ باشگاه درست کرد. از جمله رهاکردن تیم چندروزپیش ازفینال حذفی، که بدجور به تراکتور ضعیف پارسال باختیم. همین قطعن یعنی طرف اینکاره نیست.
 • پیشکسوت نون به نرخ روز خور IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  6 5
  آره داداش استقلال فقط با تو خوب میشه. توم بیا مثل آرش برهانی یه سمتی بگیر اونوقت از نظر تو استقلال بدون مربی هم موفقه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

پربازدیدترین