مربی تیم فوتبال استقلال پس از شکست این تیم در هفته پایانی نیم‌فصل نخست لیگ بیستم از مشکلات پیرامونی آبی‌پوشان گلایه‌مند بود و توضیحاتی را در این‌باره ارائه کرد.

صمد مرفاوی: استقلال، هافبک و مهاجم لازم دارد

خبرورزشی/ لیگ برتر ایران؛ پس از شکست مقابل سپاهان و از دست رفتن صدرنشینی، هواداران استقلال به شدت از کادرفنی خود گلایه‌مند هستند و در شبکه‌های اجتماعی موضع تندی را علیه فکری گرفته‌اند؛ به‌ویژه آن‌که او پس از شکست مقابل سپاهان در کنفرانس خبری در واکنش به سوال فنی، ناراحت شد و نشست را ترک کرد تا عملاً پاسخی هواداران از کادرفنی نسبت به مشکلات فنی تیم‌شان دریافت نکرده باشند.

با گذشت بیش از ۲۴ ساعت از تقابل استقلال و سپاهان، سرانجام سکوت کادرفنی آبی‌ها شکسته شد و عبدالصمد مرفاوی، دستیار اول محمود فکری در استقلال در گفتگو با برنامه "شب‌های فوتبالی" درباره موضوعات مختلف از جمله مشکلات زیرساختی، انتشار قراردادها، نتیجه ضعیف مقابل سپاهان و ... صحبت کرد که مشروح صحبت‌های او را در ادامه می‌خوانید:

از زمین تمرین‌مان کلوخ و سرامیک جمع کردیم!
درباره حواشی که برای تیم به وجود آمد که مرتبط با مسائل امکانات و مسائل مالی بود و اتفاقاتی که رخ داد، باید بگویم که ما در هفته گذشته زمین تمرین مناسبی برای تمرینات‌مان نداشتیم؛ ما پس از آن‌که از زمین نفت تهرانسر به زمین انقلاب رفتیم، با زمینی مواجه شدیم که پر از سنگ، خاک، کلوخ، سرامیک و ... بود که ما آن‌ها را جمع می‌کردیم و این در شأن یک تیم بزرگی مثل استقلال نیست. ما بعد از دو روز، حتی مجبور شدیم تمرین تاکتیکی‌مان را عقب بیندازیم چرا که زمین مناسبی نداشتیم که بتوانیم کار تاکتیکی را انجام بدهیم.

بعد از زمین انقلاب هم ما به ورزشگاه راه‌آهن رفتیم و لطف کردند آن ورزشگاه را که در اختیار یک تیم پایه‌ای بود، برای ساعت‌هایی به ما دادند که در آن‌جا تمرین کنیم و تمرینات تاکتیکی که نزدیک به بازی سپاهان باید انجام می‌دادیم، ما با آرامش تمرین نکردیم، یعنی ورزشگاه آزاد بود و هر کسی می‌توانست به ورزشگاه بیاید و تمرینات‌مان را ببیند که این مسئله فکر نمی‌کنم برای هیچ تیمی در لیگ‌برتر رخ داده باشد و چنین شرایطی را داشته باشد. در واقع وقتی کار تاکتیکی می‌خواهد انجام بدهد، درب تمرین برای همگان باز باشد و نمی‌دانم که آن بالا (روی سکوها) چه کسی نشسته و از ماست یا جای دیگری است.

بازیکنان حق دارند بابت قراردادشان نگران باشند
بازیکنان‌مان مشکلات قراردادی دارند، اول فصل طوری صحبت کردند و بعداً اتفاقات دیگری رخ داده است؛ امکانات هم که توضیح دادم، زمین که یکی از اصلی‌ترین مسائل هست و ما این مشکل را داشتیم. من درباره یک هفته گذشته صحبت می‌کنم و درباره قبل از چیزی نمی‌گویم، چرا که اگر بخواهم صحبت کنم خیلی طولانی می‌شود و همه مواردی که گفتم مربوط به هفته گذشته است.

بازیکن حق دارد نگران قراردادش باشد، چرا که قراردادش شفاف و مشخص نیست؛ اول فصل یک مدیر با او صحبت کرده و پس از آن مدیر عوض شده، مدیر دیگری آمده و مسائل قراردادی و ... بوده که خیلی جالب نیست. من ریز قرارداد بازیکنان را نمی‌دانم و درباره مسائل فنی می‌توانم صحبت کنم اما این حق را به بازیکن می‌دهم که نگران قراردادش باشد.

گل‌هایی که خوردیم اتفاقی بودند!
بالاخره بازیکن اول فصل روی قراردادی که امضا می‌کند، حساب باز کرده است و نگران است که در آینده می‌تواند باشگاه به قراردادش پایبند باشد یا خیر؟ پس این مشکلاتی است که ذهن بازیکنان ما را خراب می‌کند و در این هفته نیز چنین اتفاقاتی افتاد. شما ببینید وقتی که ما تمرین می‌کنیم و بعد از تمرین می‌رویم به اصفهان و بازی را انجام می‌دهیم، وقتی شما هر برنامه‌ای هم که داشته باشید اما بازیکن تمرکز لازم را نداشته باشد، نمی‌تواند آن را اجرا کند.

من قبول دارم که سپاهان خوب بازی کرد و به آن‌ها تبریک می‌گویم و ما حقیقتا گل‌های اتفاقی را در آن بازی دریافت کردیم؛ گل اول آن بازی خیلی مهم بود، شاید اگر گل اول را ما می‌زدیم، تیم ما برنده از زمین خارج می‌شد ولی ما یک گل اتفاقی را دریافت کردیم که باعث شد تمرکز تیم‌مان برهم خورد و بازیکنان‌مان مقداری روحیه خودشان را از دست بدهند. بنابراین این شرایط و مسائل به لحاظ روحی و روانی روی بازیکن تاثیرگذار است.

هیچ مربی دوست ندارد به ترکیب تیمش دست بزند اما ...
ما از اول فصل مشکلات مختلفی را داشتیم، اولین مسئله این است که ما فصل را دیر شروع کردیم و پیش از شروع فصل جدید، آمادگی لازم برای لیگ را به حد کافی به دست نیاورده بودیم؛ خیلی از بازیکنان‌مان آسیب دیدند و خیلی از آن‌ها به کرونا مبتلا شدند و پس از بازگشت از دو هفته قرطینه، تا بخواهد به تمرین بازگردند و به شکل ایده‌آل‌شان برسند و آماده شوند، زمان می‌برد. بنابراین ما مجبور بودیم که تغییراتی را داشته باشیم، شما ببینید شیخ دیاباته دو بازی برای ما انجام داد و آسیب دید یا داریوش شجاعیان که آسیب دید.

این مسائل در فوتبال است و از اول فصل هم که ما شروع کردیم، مشکلاتی نظیر آسیب‌دیدگی و کرونا و موضوعات دیگری که گفتم با ما همراه بود؛ این مسائل باعث می‌شد تا ترکیب تیم ما عوض شود وگرنه هیچ مربی دوست ندارد دست به ترکیبش بزند و دوست داریم کم‌ترین تغییرات را داشته باشیم. خیلی هم روی این مسئله حساس هستیم اما این وضعیت و آسیب‌دیدگی‌ها و شرایط آمادگی بازیکنان مانع از آن شد.

در خط حمله محدودیت داریم و دست‌مان بسته است
به طور مثال شما محمد نادری را ببینید که بازیکن ما در ابتدای فصل آمد و با ما شروع کرد، به کرونا مبتلا شد و دو هفته به قرنطینه رفت، بعد از بازگشت از قرنطینه تا خواست با تیم مجدداً هماهنگ شود، به میدان هم رفت اما دچار آسیب‌دیدگی شد؛ این مسائل همگی تاثیرگذار هستند اما ما وقتی محمد نادری را بیرون می‌گذاریم، می‌گویند که چرا او بیرون است. چون که نادری به شرایط خوبش نرسیده که در ترکیب نیست.

این موضوع برای تمام تیم است و این تغییرات وجود دارد و ما واقعا در برخی مواقع دست‌مان بسته بود؛ شما نگاه کنید ما در خط حمله دیاباته، مطهری و قایدی را داریم، وقتی دیاباته نباشد باید دو مهاجم دیگر بازی کنند. نگاه کنید محدودیت داریم به ویژه در خط حمله و مجبوریم از بازیکن جوان استفاده کنیم.

قرارداد بازیکنان با باشگاه باید محرمانه باشد
حقیقتا من نمی‌توانم درباره مسائل انتشار قراردادها صحبت کنم چرا که یک مسئله مدیریتی است و نمی‌دانم و اطلاع ندارم در این میان چه کسی این قراردادها را منتشر کرده است؛ اما کلا باید قراردادها محرمانه باشد، قرارداد بازیکن با باشگاه باید محرمانه باشد. دلخوری‌هایی از این مسئله اتفاق می‌افتد و بازیکنان دلخور می‌شوند اما شرایط طوری است که بالاخره مدیریت محترم باشگاه باید یک فکر اساسی کند که تیم در آرامش باشد.

البته ما باید آرامش خودمان را حفظ کنیم و برای بازی‌های آینده‌مان تمرکز داشته باشیم که بتوانیم هواداران‌مان را خوشحال کنیم؛ بازیکنان‌مان با تمام وجودشان با وجود شرایطی که هست، بازی می‌کنند و بازی با سپاهان هم تلاش زیادی کردند اما تمرکزشان از دست رفت و این اتفاق رخ داد.

به دنبال خرید هافبک و مهاجم هستیم
آقای فکری لیست را به باشگاه اعلام کرده‌اند تا در پست‌هایی که لازم است، تیم تقویت شود؛ بیشتر به دنبال تقویت خط هافبک و جذب مهاجم هستیم.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حمید علوی CA ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  13 4
  دفاع فردی بشدت ضعیفه. به عبارت دیگه مدافعین تیم خیلی نامطمئن ، پر اشتباه و نابلد دفاع میکنن. البته قطعن هافبک بازیساز و یک مهاجم سنتر هم لازمه که بنده هافبک بازیساز سطح بالا در لیگ ایران در حال حاضر نمیبینم
  • صامت US ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
   5 1
   باشماهوادارفوتبالی وچیزفهم کری نمیخوانم.وفقط میپرسم.آیاهمین غلامی که امسالشده سلطان سوتی مگرفصل قبل سلطان بی منازع دفاع ایتقلال نبود؟مگردانشگرویزدانی فصل پیش نمی درخشیدند؟حالاچه شده؟آیامشکل ازعنصری نیست که امسال به تیم اضافه شده؟واقعیت اینه که فکری درحداستقلال نیست.مربیگری دراستقلال وپرسپولیس کارهرکسی نیست.نیمکت استقلال گردن کلفت هایی مثل فیروزکریمی ودکترذئافقارنسب راهم پس زده.مربی گری دراستقلال برای فکری خیلی زودبود.البته من پرسپولیسی باضعیف شده استقلال قاعدتانبایدمشکل داسته باشم.ولی دارم.من استقلال قوی رادوست دارم.نه استقلال ناتوانی راکه به زورداورو....نفس بکشد
  • حمید علوی CA ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
   1 0
   درست میفرمایید صامت جان. بنظر میاد بازیکنا نسبت به پارسال افت کردن. بویژه مدافعین.
  • علیمحمد GB ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
   0 1
   حمید علوی عزیزم کاملا باتو موافقم ولی بنظرت مهدی کیانی خوب نیست ؟ ودر ضمن در جواب صامت اگر صامت و کلا سکوت کنی بهتره
  • مجید IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
   1 0
   مهاجم هست اتفاقا خوبش هم هست .... ولی تفکری که بتونه پاسهای خوب و با کیفیت بهشون برسونه نیست صمد جان....
 • مهدی IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  2 1
  از زمین و آسمون گله کرد جزء کادر فنی که ما خیلی خوبیم
 • مجید IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  2 2
  به نظرم اینا صرفا بهانه هست هستش والا همه میدونند شیخ و قائدی بهترین زوج حمله لیگ بودند ولی امسال با بی تدبیری شما کادر فنی محترم جفتشون نابود شدند شیخ که کلا مصدومه مهدی قائدی هم که اصلا سردرگم و تنهاست توی زمین به نظرم بهانه های الکی نیارید اگه بحث درست کردن تیم بود شما یه نیم فصل وقت داشتید این کارو بکنید که نکردید الانم وقت تلف کردنه به پای شما وایستادن فقط باعث میشه تیم ضربه بخوره و از آسیا جا بمونه آقای مرفاوی عملکرد شمام برای ما هواداران کاملا روشنه شماهایی که همش سنگ استرا رو به سینه میزنید و میگید چرا هوادارن پای اون موندند به خاطر این بود که روی تیمش تعصب داشت و همچنین تیمش فوتبال بازی میکرد نه این که مثل شما توی بازی با سپاهان خواستید ادای اونو در بیارید رفتید 3_5_2 بازی کردید ولی هیچی نصیبتون نشد این خودش اوج بی دانشی و بی تدبیری. شمارو میرسونه بعد هر باخختم که کلا 1000 جور بهانه دارید حاضر نیستید جواب هوادار رو بدید حنای شما دیگه پیش ما رنگی نداره
 • کیسه ی مظلوم ومنفور IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  0 5
  به خودتون زحمت ندید.چون دارید دست جمعی زحمت رو کم میکنید.فقط از اینکه کیسه رو کیسه تر کردید ممنون.
 • خلیل مهاجر IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  0 4
  آقای مرفاوی قبلا در مصاحبات و حضور تلویزیونی در همین برنامه شب های فوتبالی در پاسخ به پرسش مجری برنامه و صاحبنظران و هواداران از نحوه بازی ضعیف استقلال به شدت نافی این انتقادات بود و به جایگاه تیم در جدول اشاره میکرد اما حالا کرونا و مصدومیت و عدم آمادگی و محل نامناسب تمرین و مشکلات قرارداد بازیکنان را عوامل عدم موفقیت تیم معرفی میکند تا باز هم با سماجت و لجاجت از تاثیر نقش مربیان و کادر فنی از سقوط مشهود و واضح کیفی تیم علیرغم در اختیار داشتن بهترین مهره های لیگ در کلیه خطوط بگریزد. استقلال به غیر از جدایی تاثیرگزار علی کریمی و فراری دادن میلیچ و نیمکت نشین کردن ریگی در این فصل چه تفاوت ماهوی در خط دفاعی و هجومی خود در مقایسه با استقلال استراماچونی تجربه کرده است؟ آیا اضافه شدن بازیکنان ارزنده ای همچون مرادمند و موسوی و نادری در کنار یزدانی و دانشگر و مظاهری در دروازه نوید بخش بهترین ترکیب دفاعی لیگ برتر نیست؟ کدام تیم در لیگ برتر با در اختیار داشتن قایدی و دیاباته و مطهری در خط حمله به دنبال مهاجم میگردد؟ ترکیب خوب اسماعیلی و وریا با خط حمله در گذشته اشکال فعلی تیم را نشان میدهد.
 • gaber IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  0 0
  مطمئنم باشید با برد بعدی نظرات می‌چرخه .اون هفته همه چی خوب بود این هفته بد شد . تحملتان بخاطر پرسپولیس کم شده و توجهی به تیم نمیکنید .بهتره خودتان باشید
 • عباد IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  1 4
  جناب مرفاوی دو تا از مهاجم های پرسپولیس را بگیرید !!!!!!!!!!!!!!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __