مشاور حقوقی سابق باشگاه پرسپولیس در مورد پرونده محرومیت عیسی آل کثیر بازیکن این تیم توضیحاتی ارائه کرده است.

حمله وکیل سابق پرسپولیس به گل‌محمدی درباره عیسی آل‌کثیر/ می‌خواستند پرونده دیگری باز کنند

خبرورزشی -  امیر ساعد وکیل، مشاور حقوقی و وکیل باشگاه پرسپولیس که مدتی قبل همکاری اش با این باشگاه را پایان داد، درباره خبری که به تازگی درباره پرونده عیسی آل کثیر منتشر شده و همچنین برخی اتفاق های مربوط به این پرونده مطالبی را مطرح کرد که متن دفاع او از خودش در این باره به شرح زیر است:

۱- در دوران مسئولیت اینجانب به عنوان مشاور حقوقی باشگاه پرسپولیس، با توجه به دفاعیات به عمل آمده برای نخستین بار در پرونده های ورزشی کشور، کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا پذیرفت که علاوه بر لایحه دفاعی پرسپولیس، جلسه رسیدگی شفاهی نیز برگزار شود که البته دفاعیات باشگاه پذیرفته نشد و به محض صدور رأی کمیته استیناف، باشگاه در دیوان داوری ورزش طرح دعوا نمود. امیدوار بودیم در آستانه فینال لیگ قهرمانان آسیا درخواست دستور موقت مبنی بر حضور عیسی در بازی فینال قبول شود اما حیف نشد که نشد!  

۲- بعد از شکست پرسپولیس در فینال، با کمال تعجب، آقای یحیی گل محمدی سرمربی تیم به محض بازگشت به ایران در فرودگاه، با هدف توجیه ناکامی تیم در مسابقه فینال آسیا، از عملکرد تیم حقوقی باشگاه انتقاد کرد و طی مصاحبه ای اعلام کرد: «اگر باشگاه از وکلای قوی استفاده کرده بود ما عیسی را در تیم در کنار خود داشتیم و برنده فینال می شدیم.»

این اظهارات با مقاصدی که به مکتب پرسپولیس و سلامت فوتبال آسیب می‌زند، در حالی بیان شد که اولاً این سرمربی فوتبال فاقد تحصیلات و تخصص حقوقی است و اظهار نظر در زمینه مسائل حقوقی توسط فرد غیرمتخصص همانقدر بی پایه و اساس است که اینجانب به عنوان یک حقوقدان در مورد عملکرد کادر فنی تیم در مسابقه اظهار نظر کنم.

ثانیاً بر کسی پوشیده نیست که آقای گل محمدی تسلطی بر لوایح حقوقی به زبان انگلیسی ندارند و از آنجایی که لوایح تهیه شده همگی مستقیماً به زبان انگلیسی بود و هیچ نسخه فارسی از لوایح وجود نداشت مبنای اظهارات او درباره عملکرد تیم حقوقی باشگاه بی اعتبار و البته شبهه برانگیز است.

ثالثاً مکاتبات و ارسال لوایح منحصراً با هماهنگی بین اینجانب به عنوان مشاور حقوقی و شخص مدیر عامل محترم باشگاه انجام شده و حداقل تا زمان حضور اینجانب در باشگاه، حتی یک سطر از مجموع لوایح مفصلی که در این پرونده تهیه شده در اختیار کسی قرار نداشته است.

کار سختی نیست حدس بزنیم چرا یک سرمربی فوتبال بدون هرگونه صلاحیت تخصصی حقوقی به خود اجازه داده در مورد عملکرد وکیل باشگاه اظهار نظر کند و از حضور این مشاور حقوقی که قرار است بر قراردادهای باشگاه با بازیکنان و کادر فنی نظارت داشته باشد، ابراز نگرانی می‌کند؟!

شاید بد نباشد به سرمربی یادآوری شود که همان تیم حقوقی به نظر او ضعیف، شرایط حضور پرسپولیس در فینال قهرمانان آسیا را فراهم کرد مگر نه معلوم نبود با وجود وکلای طراز اول جهانی باشگاه النصر که سه بار علیه پرسپولیس طرح دعوا کردند، اصلاً پای بازیکنان پرسپولیس در فینال به توپ می خورد یا خیر.

۳- به دنبال مصاحبه سرمربی که متأسفانه غیبت عیسی آل کثیر را دلیل شکست تیم در فینال برشمرد و به سادگی به توانمندی های سایر بازیکنان تیم پشت کرد، موجی در شبکه های اجتماعی هدایت شد تا با تحریک احساسات هواداران به خاطر عدم بخشش عیسی آل کثیر در دیوان داوری ورزش، از یک طرف، موفقیت بزرگ حقوقی وکیل باشگاه را در دعاوی النصر و دستاوردهای دیگر این تیم حقوقی، کوچک و کم اهمیت جلوه دهند و از طرف دیگر، حالا که نتوانسته اند گزینه مورد نظر خود را در جایگاه معاونت حقوقی باشگاه بنشانند، عرصه را برای ادامه حضور اینجانب و پیگیری برنامه هایی که شاید به مذاق عده ای خوش نیامده، تنگ کنند.

۴- قبل از هر چیز اگر کادر فنی تیم در آموزش و ارائه تذکرات لازم به بازیکنان در مورد نحوه رفتار در مسابقات بین‌المللی، پیش بینی های لازم را داشت یا از مشاوره متخصصین بهره می گرفت، از اتفاقی که در مورد عیسی افتاد پیشگیری می شد. علاوه بر اینکه همان شخصی که ماه ها سرمربی به باشگاه فشار می آورد که مسئولیت معاونت حقوقی باشگاه به او داده شود ظاهراً یادداشتی را به کمیته انضباطی برای دفاع از عیسی آل کثیر ارائه داده است که هیچ نسخه ای از آن در زمانی که در باشگاه بودم در اختیار من قرار نگرفت و گویا اثری از آن در باشگاه نیست.

فاجعه بارتر این که وقتی کمیته انضباطی AFC از باشگاه خواسته بود دفاعیات تکمیلی خود را ارائه دهد همانگونه که در رأی کمیته انضباطی تصریح شده، مسئول حقوقی پرونده هیچ پاسخی به کمیته انضباطی نداده است. وقتی کمیته انضباطی با بی‌اعتنایی باشگاه و رها شدن این پرونده حقوقی مواجه شد ظرف چند ساعت، حکم محرومیت عیسی آل کثیر صادر شد. چرا کسی پاسخگو نیست؟ چه بسا دفاع حقوقی مناسب و پیگیری‌های به موقع در همان مرحله می توانست جلوی تراژدی عیسی آل کثیر را بگیرد.

۵- از زمانی که وکالت این پرونده بر عهده اینجانب قرار گرفت علاوه بر مکاتبات متعددی که در این پرونده با کنفدراسیون فوتبال آسیا و دیوان داوری ورزش صورت گرفته مجموعاً چهار لایحه با حجم بیش از ۶۰۰ صفحه تنظیم شد و بر خلاف آنچه در برخی خبرها آمده، با توجه به لایحه ۳۰۰ صفحه ای اخیری که به دیوان داوری ورزش تقدیم نموده ام حدود یک ماه پیش قرار شد جلسه رسیدگی شفاهی به پرونده برگزار شود که مستندات آن نیز موجود می باشد و نهایتاً تاریخ برگزاری جلسه ۲۲ اسفند تعیین شد.

معلوم نیست برخی رسانه ها بر پایه کدام اطلاعات و مستندات، جلسه دفاعیه جدید در دیوان داوری ورزش را به اقدامات صورت گرفته از سوی معاون محترم حقوقی جدید باشگاه نسبت داده‌اند؟! و نمی دانم چه کسی این اطلاعات غلط را در اختیار خبرنگاران قرار می دهد؟

قابل توجه اینکه تا ساعت ۱۵ روز ششم اسفند اصرار باشگاه این بود که پیگیری دو پرونده بین المللی جاری باشگاه همچنان با اینجانب باشد و پس از اعلام قطعی عدم تمایل به ادامه همکاری با توجه به مسایل پیش آمده، ظرف یک ساعت، خبری اینچنینی منتشر می شود در حالی که هنوز معاونت حقوقی باشگاه، وکیل جدید متخصص در حقوق ورزشی با تسلط بر زبان انگلیسی را تعیین نکرده است. البته زحمت زیادی هم بر دوش فرد جدید نخواهد بود چون لوایح قبلاً به دادگاه تقدیم شده و صرفاً یک جلسه رسیدگی شفاهی بر پایه لوایحی که قبلاً ارائه شده است مبنای کار دیوان داوری ورزش برای صدور رأی نهایی است.

۶- شاید عده ای باور نکنند اینجانب برای وکالت در هیچ یک از پرونده های متعدد بین المللی و داخلی باشگاه اعم از مطالعه پرونده، تهیه لوایح انگلیسی، پاسخگویی به مکاتبات و حضور در جلسات رسیدگی شفاهی و همچنین کل دوران خدمت خود حتی یک ریال از باشگاه پرسپولیس نه در دوره مدیریت آقای انصاری فرد، نه در دوره آقای رسول پناه و نه در دوره آقای سمیعی دریافت نکرده ام.

حتی وقتی شرکت پستی بین المللی بدلیل محدودیت‌های ناشی از کرونا و همچنین تحریم پستی ایران، تأخیر زیادی در ارسال لوایح پرونده عیسی به دیوان داوری ورزش در سوئیس نمود، با اطلاع و هماهنگی مدیریت باشگاه برای اینکه مهلت ثبت لایحه پرسپولیس در پرونده عیسی آل کثیر در دیوان منقضی نشود و حق اعتراض باشگاه از دست نرود، با هزینه شخصی خود که از طرف باشگاه نیز هرگز به من پرداخت نشده است اینجانب از طریق یکی از دوستان و موکلین مورد وثوق خود در سوئیس به پرینت حدود ۱۵۰۰ صفحه نسخه های لایحه ها و ضمایم، تهیه چند سری کارت های حافظه برای نمایش عکس ها، فیلم ها، مصاحبه ها و غیره بعنوان پیوست های لایحه ها، بسته بندی و نهایتاً پست لوایح بسته بندی شده به زوریخ سوئیس اقدام نمودم تا هر آنچه از دستم بر می‌آید در جهت احقاق حقوق باشگاه و بازیکن از کوششی دریع نکرده باشم. پس محض اطلاع، نه تنها ریالی درآمدی برای خود از این باشگاه کسب کرده ام بلکه از جیب خود نیز برای دفاع از اقتدار پرسپولیس در آسیا با هر انچه بضاعتم بوده است کوشیده ام.

۷- حالا که پرونده مختومه شده است می‌توانم بگویم اظهارات آقای عیسی آل کثیر در یک برنامه تلویزیونی مبنی بر حضور در محل تمرین تیم در هنگام محرومیت انضباطی او، برای کنفدراسیون فوتبال آسیا این شائبه را ایجاد کرده بود که عیسی رأی AFC را نقض کرده است و تصمیم داشتند پرونده انضباطی دیگری به منظور اعمال جریمه بیشتر و افزایش مدت محرومیت انضباطی بازیکن و حتی باشگاه باز کنند که طی چهار مرحله دفاعیات و پاسخ‌هایی که به نامه ها و سئوالات متعدد ای.اف.سی در دوران خدمت اینجانب داده شد این خطر از بیخ گوش بازیکن و باشگاه رد شد.

این روزها عیسی نیازمند آرامش روحی و تمرکز ذهنی است تا به محض اتمام دوره محرومیت، با از سرگیری تمرینات خود بتواند با تمام قوا در خدمت تیم باشد و قطعاً در آغاز راه، کار سختی را در پیش دارد تا بتواند به دوران اوج آمادگی خود نزدیک شود.

۸- خلاصه اینکه اولاً اصحاب رسانه مسئولیت سنگینی در انعکاس درست و کامل اخبار دارند؛ ثانیاً اغراض افرادی که تلاش کردند پیروزی های بزرگ حقوقی باشگاه را نادیده بگیرند و دستاوردهای تیم حقوقی و سایر همکاران عزیز من در باشگاه را که صمیمانه در امور مختلف، یاور من بودند کم ارزش جلوه دهند، لازم است شفاف سازی شود؛ ثالثاً پاسخ این سئوال بسیار راهگشا است که حضور اینجانب به عنوان وکیل و مشاور حقوقی باشگاه چرا با این همه سنگ اندازی روبرو شد تا ناگزیر به ترک باشگاه شوم؛ رابعاً چرا با وجود خسارات سنگینی که بارها در گذشته به باشگاه از این مجرا وارد شده، همچنان اجازه داده می شود افرادی که در سمت های اجرایی هستند و تخصص حقوقی ندارند در امور حقوقی و قراردادی باشگاه دخالت کنند و فرصت سوزی هایی هم داشته اند.

متأسفانه این کم لطفی ها تنها نمونه ای از مواردی بود که نشان داد باشگاه آنگونه که باید ارزش و احترامی برای حضور و خدمات اینجانب قایل نیست لذا ناچار شدم از افتخار ادامه خدمت به پرسپولیس بزرگ و هواداران ارجمند، خود را محروم سازم. نخستین بار نیست که باشگاه بستر همکاری با افراد شاخص و دلسوزی که می توانند برای باشگاه مفید باشند را به نحو مناسبی فراهم نمی کند و کار به دست ناکاردان ها می افتد.

امیدوارم در آینده، مدیریت ورزش بویژه در عرصه ملی و باشگاهی در پشتیبانی از خدمات صادقانه و بی‌‎مضایقه متخصصین، قدرشناسانه تر عمل کند. هر چند نام بزرگ باشگاه هایی مانند پرسپولیس یا چند پیروزی در مسابقات ممکن است مدیران باشگاه را مصون از انتقادات مدیریتی برای مقطعی کوتاه نگه دارد اما نه ارزش تخصص، نه حرمت اخلاق مداری و نه ضرورت رعایت حق الناس برای همیشه پایمال شدنی نیستند!

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • محمود IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  52 4
  اگر قرار بود ایشون پرونده آل کثیر اخراج بشن ،همون سه ماه پیش که درخواست رفع محرومیت از طرف ای اف سی رد شد برکنار میشن.من نمیدونم تو ایران چرا همه میخوان همیشه باشن و تا برکنار میشن به عالم آدم تهمت میزنن.اصلا کسی کاری به کار این آدم نداره و فقط برای اینکه یه جنجالی درست کنه و اسمشو چند نفر به زبون بیارن این شامولتی بازیارو درآورده.فقط تو یه فقره بی کفایتی ایشون باید به نحوه جذب و مدیریت اخراج استوکس اشاره کنم که همگیمون شاهدیم چه افتضاحی بود.
 • مهدی IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  12 15
  به نظرم بعد از مدت ها پرسپولیس دارای وکیل خوبی شده بود که با تفرقه افکنی بعضی افراد در باشگاه و سوءتفاهم های پیش اومده ، ایشون به ترک باشگاه شد
 • مافیای لُنگ IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  25 73
  آقای وکیل تو روبخدا این حرفها رو نزن مافیای لنگ همچون دهها نفر دیگه که قبلا علیه باشگاه لنگ و ارکان شون حرف زدن محو و نابود شدن..!! فوتبال ایران مافیایی است ومافیای آن در اختیار لنگ حکومتی است..
 • یحیی مو مصنوعی IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  24 68
  یحیی گل ممدی سه سوته رسول پناه رو اخراج کرد....تو رو هم بدبخت میکنه....مراقب باش...!!حالا سه فصل استقلالی ها میخان خلیل زاده(عامل سلطانی فر لنگی ) رو اخراج کنن....خنده دار نیست به نظرتون..؟؟؟.یعنی نمیذارن کوچکترین حاشیه و مسئله ای تو باشگاه لنگ حکومتی دزست بشه و راه رو براش هموار میکنن..
  • بابامسعودوننه آذر IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   4 7
   درودبه شرفت
 • غضنفر IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  36 5
  چرا ما همه خوبیم ولی اونای دیگه بدند، با این وجود همه ی ما خوبیم! خیلی تلاش هم میکنیم بگیم ما خیلی خوبیم. چرا ما انقدر خوبیم آخه!
 • صمدقلی IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  28 44
  متاسفانه دخالت های جناب آقای گل محمدی در حیطه هایی فراتر از چهارچوب وظایف یک سرمربی و کادر فنی که پیش از این هم نمونه هایی از اون را دیده بودیم برای من یاداور شکل گیری مافیای جناب ژنرال در تیم رقیب است که هنوز استقلال از شر اون رهایی پیدا نکرده است یا نفوذ علی پروین در ساختار پرسپولیس که در اون سالها مدتها باعث مشکل و عدم انسجام پرسپولیس شده بود و مدتها باهاش درگیر بودیم . دلیل حمایت رسانه هایی چون خبرورزشی هم از این رفتار گل محمدی دشمنی پیدا و پنهان اونها با پرسپولیس است که می خواهند در دراز مدت باعث زمین گیر شدن پرسپولیس بشوند . امیدوارم بدون توجه به جنجال سازی های ادمین های اینستاگرامی حامی ایشون و رسانه های طرفدار ، مانع از ریشه دوندن این فکر در پرسپولیس بشویم . از جمله جذب بازیکن صرفا از کانال یک ایجنت
 • {......} IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  27 52
  دلیلش واضح و روشنه تا زمانی فرشچیان و یحیی مشغول دلالی هستن تیم حقوقی چرا به قرارداد ها نظارت کنه
  • کامبیز IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   45 8
   آخرین تلاش های تاژی ها برای ایجاد حاشیه در پرسپولیس
  • کیسه سوز IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   54 7
   اگر با دلال بودن میشه فینال آسیا رفت و به صدر جدول رسید و استقلال را در دربی لوله کرد پس ما با دلالی مشکلی نداریم
 • رادین FR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  39 7
  سلام. بنده حقوق خواندم و این آقای ساعد وکیل را میشناسم. بطور خلاصه بگم ایشون فقط دنبال معروفیت و خودنمایی است بدون اینکه حداقل سوادی داشته باشه. در هر شاخه ای از حقوق که فک کرده پول یا شهرت هست ورود کرده از حقوق بین الملل و حقوق نفت گرفته تا الان که حقوق ورزش. بدونید که در حقوق کسی که تخصص و سوادی داره در یک گرایش خاص فعالیت میکنه نه اینکه هر شش ماه یکبار وارد یک حوزه بشه. جدا از این ذکر داستانی از ایشون شاید بد نباشه. در دوره ارشد کتابی به همراه دوستم ترجمه کردیم با ایشون صحبت کردیم گفتیم یک مقدمه ای برای کتاب بنویسند(در تن دوران شناختی از ایشون نداشتم) ایشون بما اصرار میکردن که حدود ۵۰ صفحه خودش مینویسه و اضافه میکنه به کتاب تا به عنوان تالیف و نه ترجمه چاپ بشه! یعنی خواننده کتاب رو گول بزنیم و به همین راحتی تقلب کنیم. نهایتا وقتی دیدم اینطور شخصیتی داره دیگه کنارش گذاشتیم حتی یکبار دیگه هم ایشون رو سعی کردیم نبینیم.
 • علیمحمد GB ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  21 27
  جناب وکیل محترم خودتو ناراحت نکن یحیی آه و ناله دست مافیای فوتبال تو ایران را از پشت بسته تیم رسانه ای قوی با نظارت استاد فرشچیان و تیم دلالی منظم خیلی قویتر از پیرمرد کروات واستخدام تمام عوامل نظارتی در راس کار پرسپولیس و سمیعی جوان و نابلد را با مظلوم نمایی در مشت خود دارد
 • امیرحسین IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  18 5
  دوچرخه سواران ها وقتی می بینند پرسپولیس قهرمان نیم فصل شده ولی دورچه پر از حاشیه هست شروع می کنند حاشیه سازی واسه پرسپولیس
 • هوادار فوتبال RU ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  17 3
  ایشون از اول دنبال خودنمایی بوده و هست و عملا هیچ پرونده موفقی در پرسپولیس نداشته.
 • علی IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  39 3
  آهای بدبختا وقتی زورتون به یه تیم نمیرسه چرا زمین و زمان رو بهم میدوزید بجای سعی در تخریب رقیب به فکر تقویت خودتون باشین زنده باد پرسپولیس کبیر
 • فری عشقی IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  24 4
  عوامل کیسه بازم میخان یه حاشیه برا سرورشان پرسپولیس بزرگ درست کنن آقای مثلا وکیل یحیی از قبل از این که تو به دنیا بیای زبان انگلیسی تدریس میکردن دوم میخاستن معروف بشی دست رو شد و حالا هم رفتی خوش رقصی میکنه برای خلیل زاده و کیسه
 • ❤عشق فقط یک کلام،پرسپولیس والسلام❤ IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  4 3
  یحیی راست میگه اگه از وکلای عالی استفاده می کردیم عیسی بودش
 • gaber IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  0 0
  از وکیل محترم سوال دارم وقتی همه دفاعیات به بن بست میخوره با اولیای دم صحبت میکنند .چند بار کامنت گذاشتم کسی محلی نگذاشت .چرا از ازبکستانی ها عذرخواهی نشد و با رضایت ازبکها به دادگاه نرفتید .اگر عذرخواهی از ازبکها میشد و رضایت اونها را می‌گرفتند و به دادگاه می‌رفتید مسلما بیشتر بها میداد و محرومیت آل کثیر کمتر میشد طرف شما ازبکستانی ها بود نه کسی دیگر .ضمنا این محرومیت و سوءظن در یاد ازبکها میماند که با ایرانیها انتقامی بازی کنند .چقدر وکلا گیج و بی معنا به قوانین میچسبند.ضمنا اگر آل کثیر بود هیچوقت به این راحتی نمیباختیم و بازیهای بعدی هم بعلت نبود او ضررها کردیم
 • ناشناس IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  0 0
  لنگ باهمین کارهاجام آوردتوقع داشتندبدونه بازی کردندجام آسیارم بشون بدندخخخخخختتتتخخ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

پربازدیدترین