کنفدراسیون فوتبال آسیا در تاریخ ۱۵ اسفند با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران چالش‌های اعطای میزبانی به تیم های ایرانی یا فدراسیون برشمردند.

نامه‌ای که فدراسیون فوتبال منتشر نکرد/ پشت پرده مخالفت AFC با میزبانی ایران

خبرورزشی - پس از ارسال مدارک دریافت میزبانی از سوی چهار باشگاه حاضر در لیگ قهرمانان و همچنین فدراسیون فوتبال برای دو رقابت مهم پیش رو (لیگ قهرمانان و مرحله اول مقدماتی جام جهانی) کنفدراسیون فوتبال آسیا در پاسخ به این دو نامه، نامه ای مفصل به مهدی محمدنبی دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده است.

در این نامه، این کنفدراسیون چالش های میزبانی فوتبال ایران را به صورت کامل برشمرده. در این نامه البته خبری از رد تقاضای ایران نیست اما بنابر آنچه در مفاد نامه قرار دارد، مشخص است که چرا ایران میزبان مطلوبی برای رقابت های آسیایی از سوی نهار برگزارکننده این مسابقات محسوب نمی‌شود.

در نامه ای که ویندر سون جان دبیرکل ای اف سی خطاب به نبی و در بندهای مختلف به رشته تحریر درآورده است، چالش های است که فوتبال ایران با آن درگیر است؛ مسائلی چون تحریم، حق پخش، مشکل نهادهای مالی و... که اتفاقا اکثر آن ها فرا سازمانی و تصمیم گیری درباره آن فراتر از حیطه فدراسیون فوتبال است.

انتشار این نامه در موضوع عدم اعطای میزبانی در رقابت های پیش رو را روشن می‌کند. با این توضیح که ظاهرا در موضوع برگزاری مسابقات در بحرین، مسائل دیگری نیز در آن دخیل بوده‌اند.

۵ مارس ۲۰۲۱
از: کنفدراسیون فوتبال آسیا
به: مهدی محمد نبی دبیر کل فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

موضوع: چالش های میزبانی مسابقات و رقابت ها

آقای عزیز
با اشاره به موارد فوق، ما از ابراز علاقه فدراسیون شما برای میزبانی مسابقات متمرکز در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ و مسابقات مقدماتی جام جهانی قطر ۲۰۲۲ TM و جام ملت های آسیا چین ۲۰۲۳- مسابقات مقدماتی مشترک مرحله ۲، مسابقات مرحله انتخابی فوتسال آسیا ۲۰۲۲ و مسابقات جام ملتهای آسیایی زیر ۲۳ سال در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۴آگاهی یافتیم.

با این وجود، همانطور که مطلع هستید، مسابقات و رقابتهای فوق الذکر دارای جایگاه جهانی است که ذینفعان مختلف از چندین کشور را شامل می شود و با تحریم های بین المللی فعلی که جمهوری اسلامی ایران (IR Iran) را تحت تاثیر قرار داده ما چالش ها و محدودیت های قابل توجهی را در برگزاری و انجام موفق مسابقات مربوطه در ایران برای AFC و ذینفعان مان پیش بینی می کنیم.

برای این منظور، ما می خواهیم با استفاده از این فرصت برخی از نگرانی های خود را در مورد هماهنگی های لجستیکی، تجاری و مالی به توجه شما برسانیم. لطفا توجه داشته باشید که موارد ذیل قفط نمونه هایی هستند و جامع و کامل نیستند.

چالشهای لجستیکی
* محدودیت در حمل و نقل کالا، از مقر AFC یا از طرف شرکتهای بازرگانی همکار AFC ، شرکتهای وابسته بازرگانی، تیم های شرکت کننده و ارائه دهندگان خدمات تعیین شده به ایران یا از قلمرو ایران، به دلیل قوانین ملی قابل اجرا و تحریم های بین المللی که بر معاملات مربوط به ج.ا.ایران تأثیر می گذارند.

* محدودیت در نقل و انتقالات که هماهنگی های لجستیکی (به عنوان مثال اقامت و حمل و نقل داخلی) برای AFC شرکای دارای حقوق بازرگانی AFC شرکت های وابسته تجاری، تیم های شرکت کننده و ارائه دهندگان خدمات تعیین شده در قلمرو ج.ا.ایران، به دلیل عدم توانایی طرف های مربوطه در انجام هر گونه معاملات مالی با توجه به تحریم های بین المللی که بر معاملات مالی تاثیر گذار هستند.

چالش های بازرگانی
* محدودیت در توانایی AFC ، شرکای دارای حقوق بازرگانی کنفدراسیون و شرکتهای وابسته تجاری در استفاده کامل از حقوق تجاری برای هر مسابقه یا رقابت به دلیل قوانین ملی قابل اجرا و تحریم های بین المللی که بر معاملات یا نقل و انتقالاتی که ج.ا.ایران در آن دخیل است ، تأثیر می گذارد.

* عدم توانایی AFC در تعیین ( تلویزیون پخش کننده میزبان با اعطای حقوق رسانه به طور مستقیم به یک شریک بخش کننده در قلمرو ج.ا. ایران به دلیل عدم توانایی در اعطای حقوق و انجام تعهدات ناشی از هر گونه توافق نامه مربوطه با توجه به تحریم های بین المللی که معاملات یا نقل و انتقالات مربوط به ایران را تحت تاثیر قرار می دهند.

* محدودیت در نقل و انتقالات که هماهنگی های تحویل در محل را برای AFC شرکای دارای حقوق تجاری کنفدراسیون و شرکای تجاری وابسته به دلیل عدم توانایی طرف های مربوطه و با ارائه دهندگان خدمات تعیین شده برای انجام هر گونه خدمات و یا معاملات در رابطه با ایران از منظر تحریم های بین المللی که ایران را تحت تأثیر قرار می دهد را شامل می شود.

چالشهای مالی
* عدم توانایی AFC، شرکای دارای حقوق بازرگانی AFC، وابسته تجاری، تیمهای شرکت کننده و ارائه دهندگان خدمات تعیین شده برای انجام هرگونه نقل و انتقال مالی، مستقیم یا غیر مستقیم به نفع هر شخص با نهادی در ایران.

* محدودیت های فعالیت های درآمدزایی AFC، برای شرکای دارای حقوق تجاری AFC و شرکتهای وابسته تجاری و سایر ارائه دهندگان خدمات.

سایر چالشها
عدم توانایی AFC برای انعقاد هرگونه توافق نامه قراردادی با پا به نفع مر شخص یا نهادی در ایران یا از طریق ایران (شامل فدراسیون ها ج.ا.ا) برای میزبانی هر مسابقه یا رقابت به دلیل عدم توانایی اعطای حقوق و انجام تعهدات ناشی از چنین توافقاتی با توجه به تحریم های بین المللی که معاملات یا نقل و انتقالات مربوط به ایران را تحت تاثیر قرار می دهد.

با توجه به مطالب فوق شما متوجه خواهید شد که درجه ای از خطر برای AFC وجود دارد و ما می خواهیم تاکید کنیم که حل این موارد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است تا AFC بتواند با موفقیت برگزاری و انجام مسابقات و رقابتهای مربوطه را در قلمرو ایران را بررسی و در نظر بگیرد. در حالی که ما ابراز علاقه مندی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران را به خصوص در شرایط بی سابقه ای که با بیماری همه گیر کووید-۱۹ احاطه شده ، تحسین می کنیم.

ما اطمینان داریم که شما موانع و چالش های پیش روی را، با توجه به شرایط موجود، درک خواهید کرد. در عین حال، لطفا هر راه حل یا پیشنهادی که امیدی به یافتن روشی برای برطرف کردن این مسائل وجود دارد را به ما ارائه دهید. با تشکر از فدراسیون شما، منتظر حمایت و مشارکت مداوم شما هستیم.
ارادتمند شما
داتو ویند زور جان
دبیر کل AFC

برچسب‌ها

نظرسنجی

پیش بینی شما از نتیجه دیدار سپاهان - پرسپولیس چیست؟

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شکارچی تاریکی IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  4 12
  چرا این فساد ای اف سی رو به فیفا گزارش نمیدیم؟ قطعا فیفا با عربستان و ای اف سی برخورد شدیدی میکنه. باید حقمون رو بگیریم. همین که فوتبال با سیاست قاطی کردن غیرقانونی هست
 • تیم مظلوم لنگ IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  7 12
  میگم رئیس کنفدراسیون آسیا چندسال یه بار عوض میشه؟ قدرت یا نهادی هست که بتونه شیخ سلمان رو برکنار کنه؟ اصلا چرا ایرانی ها رییس فدراسیون آسیا نمیشن؟ لطفا جواب بدین ممنون میشم
 • حسن حسین زاده IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  13 0
  ما اول باید مشکلات وزیر ساخت ها رو حل کنیم بعدا ادعا میزبانی کنیم وقتی حق پخش نمی دن یابانک ها تحریم هستند وقتی هتل ها مون شرایط میزبانی که زمین تمرین شاملش میشه ندارند واکسن کوید۱۹ روبه صورت عمومی نزدیم حضور بانوان در ورزشگاه منع می کنیم چرا باید میزبانی بدن به ما
 • محمد IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  8 0
  صدا و سیما و فوتبال برتر به جای اینکه صادق باشند و مشکلات زیر ساختی فوتبال مملکت را عنوان کنند با شعار های الکی توجهات را میبرند سمت Afc مشکلات ما داخلی است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __

نظرسنجی

پیش بینی شما از نتیجه دیدار سپاهان - پرسپولیس چیست؟
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __

آخرین خبرهای ورزشی

Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __