تیم ملی فوتبال ایران در صورتی که در گروه خود در رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های ۲۰۲۳ به مقام دومی برسد؛ راه دشواری برای صعود خواهد داشت.

وضعیت تیم ملی در صورت دوم شدن/ شاگردان اسکوچیچ در چه صورتی صعود می‌کنند؟

خبرورزشی - مرحله دوم مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های ۲۰۲۳ چین در جریان است و تنها ۲ هفته تا پایان این مرحله باقیمانده است. تیم‌های نخست(به جز قطر) و پنج تیم برتر دوم راهی دور نهایی می‌شوند تا در آنجا برای رسیدن به جام جهانی قطر تلاش کنند.

تیم ملی فوتبال ایران با شکست سه بر صفر و مقتدرانه بحرین به چهارمین برد خود در ششمین دیدار دست پیدا کرد و با ۱۲ امتیاز به رده دوم جدول رده‌بندی گروه سوم صعود کرد. شاگردان دراگان اسکوچیچ در ادامه باید به ترتیب مقابل کامبوج و عراق دیدار داشته باشند. پیروزی در این ۲ مسابقه، ملی‌پوشان را در صدر جدول رده‌بندی گروه قرار خواهد داد و ما بدون هیچ نگرانی و اما و اگری به دور سوم صعود می‌کنیم ولی قرار گرفتن در رده دوم ابهامات زیادی را به وجود می‌آورد. در این گزارش قرار است به این ابهامات پاسخ دهیم.

با توجه به کناره‌گیری کره شمالی، در محاسبه امتیازات تیم‌های دوم برای رعایت عدالت، نتایج تیم‌ها با رقبایی که در گروه‌هایشان رتبه آخر را کسب کرده‌اند حذف خواهد شد و این یعنی هر ۲ نتیجه‌ای که ما در مقابل کامبوج به دست آورده و می‌آوریم به حساب نمی‌آید. در این شرایط ما فعلا در جدول تیم‌های دوم ۹ امتیازی هستیم و تنها جدال با عراق می‌تواند به امتیازات ما اضافه کند. اگر عراق را شکست دهیم که رتبه نخست گروه را به دست می‌آوریم اما تساوی و یا شکست مقابل شاگردان سرچکو کاتانتس، وضعیت ایران را به عنوان تیم دوم با پرسش‌های زیادی روبرو می‌کند.

در حال حاضر در جدول تیم‌های دوم به جز لبنان، چین و اردن که چهار بازی انجام داده‌اند الباقی تیم‌ها پنج مسابقه را برگزار کرده‌اند. با این وجود لبنان با ۱۰ امتیاز صدرنشین جدول تیم‌های دوم است. ازبکستان، امارات، ایران و عمان ۹ امتیازی هستند. چین و اردن با هفت امتیاز در رده‌های ششم و هفتم جای گرفته‌اند و تاجیکستان با چهار امتیاز در این جدول تیم آخر است.

شکست مقابل عراق باعث حذف ایران خواهد شد و ما به دور بعدی راه پیدا نمی‌کنیم. وضعیت تیم‌های دوم به گونه‌ای است که تنها روی کاغذ ممکن است همگی آنها به نحوی شکست بخورند که ما در بین پنج تیم اول باقی بمانیم.

اما اگر بازی ایران و عراق با نتیجه مساوی به اتمام برسد چه شرایطی حاکم خواهد شد؟

جدول

گروه A: تیم دوم (چین)

در این گروه چین بدون شک دوم خواهد شد. آنها فعلا هفت امتیازی هستند و در ۲ بازی پیش رو باید به مصاف مالدیو و سوریه بروند. مالدیو در این گروه تنها از پس گوام برآمده و حرفی مقابل چین نخواهد داشت اما جدال با سوریه ممکن است چشم بادامی‌ها را با مشکل روبرو کند. البته اگر سوریه با تمام قوا به میدان برود چرا که آنها اولی و صعود خود را قطعی کرده‌اند. چین با توجه به برد احتمالی مقابل مالدیو با تفاضل گلی خوب ۱۰ امتیازی می‌شود و بالاتر از ایران قرار خواهد گرفت.

گروه C: تیم دوم (اردن)

در این گروه استرالیا با ۱۸ امتیاز صدرنشین است و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد به عنوان صدرنشین به دور بعدی صعود می‌کند. در این گروه اردن با ۱۳ امتیاز و سه امتیاز برتری نسبت به کویت در رده دوم است و احتمالا تیمی خواهد بود که باید برای قرار گرفتن بین برترین تیم‌های دوم تلاش کند. اردن در جدول تیم‌های دوم فعلا با هفت امتیاز هفتم است. آنها در ۲ بازی پیش رو باید به مصاف کویت و استرالیا بروند که هر ۲ مسابقه دشوار است. البته جدال با استرالیا وقتی خواهد بود که کانگروه‌ها صعود خود را قطعی کرده‌اند و احتمالا با تمام توان به میدان نمی‌آیند. اردن در صورت کسب یک برد می‌تواند بالاتر از ایران قرار بگیرد اما ناکامی آنها در کسب ۲ پیروزی باعث می‌شود تا پایین‌تر ازایران قرار بگیرند.

گروه D: تیم دوم (ازبکستان)

هنوز صدرنشین این گروه مشخص نشده و ممکن است ازبکستان ۱۲ امتیازی در هفته پایانی با پیروزی در برابر عربستان به مقام اولی دست پیدا کند اما فعلا با این وضع جدول تیم ازبکستان با ۹ امتیاز در بین تیم‌های دوم در رده دوم است. ازبکستان ابتدا باید به مصاف یمن برود که احتمالا نتایجش پاک خواهد شد و سرانجام به مصاف عربستان برود. پیروزی و یا تساوی ازبکستان مقابل عربستان آنها را بالاتر از ایران قرار می‌دهد ولی شکستشان باعث خواهد شد تا شاگردان وادیم آبراموف پایین‌تر از ایران در جدول بایستند.

گروه E: تیم دوم (عمان)

در این گروه قطر صدرنشین شده و خیالش راحت است. عمان هم با ۶ امتیاز اختلاف نسبت به هند در رده دوم جای خود را تثبیت کرده است. این تیم در بین تیم‌های دوم ۹ امتیازی است و تفاضلش ۲ تا از ایران کمتر است. عمان در ۲ دیدار پیش رو باید به ترتیب به مصاف تیم‌های افغانستان و بنگلادش برود. بنگلادش در گروه آخر است و نتایج محاسبه نخواهد شد ولی افغانستان با پنج امتیاز تیم پنجم گروه است. عمان در دیدار رفت با سه گل حریف خود را شکست داده و احتمالا این اتفاق دوباره تکرار خواهد شد. این یعنی عمان با ۱۲ امتیاز قطعا بالاتر از ایران در جدول دوم‌ها قرار خواهد گرفت مگر اینکه نتیجه دیگری رقم بخورد که بسیار بعید است.

گروه F: تیم دوم (تاجیکستان)

تاجیکستان بعد از ژاپن با ۱۰ امتیاز تیم دوم گروه ششم است و در جدول تیم‌های دوم با چهار امتیاز تیم آخر محسوب میشود و شانسی برای صعود ندارد. این تیم حتی در صورت شکست میانمار هم هفت امتیازی می‌شود و به جمع بهترین تیم‌های دوم راه پیدا نمی‌کند.

گروه G: تیم دوم (امارات)

در این گروه هنوز مشخص نیست که ویتنام ۱۴ امتیازی سرگروه خواهد شد یا امارات ۱۲ امتیازی اما فعلا تیم عربی در رده دوم است. این تیم بین تیم‌های دوم ۹ امتیاز یاست و با  تفاضل گل مثبت پنج و گل زده بیشتر نسبت به ایران در رده سوم جای دارد. امارات در بازی‌های پیش رو باید به مصاف اندونزی و ویتنام برود. بازی اول محسابه نمیشود چون اندونزی تیم آخر گروه است اما جدال با ویتنام مرگ و زندگی است. ویتنام اگر در جدول تیم‌های دوم بود هشت امتیاز می‌داشت. در بازی آخر امارات در صورت کسب پیروزی قطعا بالاتر از ایران قرار می‌گیرد و در آن صورت اصلا ویتنام است که با ۱۱ امتیاز همراه امارات به مرحله بعدی میرود. اما تساوی امارات باعث می‌شود تا امتیازات و تفاضل این تیم با ایران برابر شود و نتیجه بازی ایران و عراق و گل‌های رد و بدل شده مشخص می‌کند کدام تیم بالاتر از دیگری قرار خواهد گرفت. باخت امارات هم که کاملا به نفع تیم دراگان اسکوچیچ خواهد بود.

گروه H: تیم دوم (لبنان)

در این گروه کره جنوبی و لبنان ۱۰ امتیازی هستند اما تیم شرق آسیایی با تفاضل بهتر صدرنشین است. شکست لبنان مقابل ترکمنستان بعید بود اما باعث شد تا کار آنها برای قرار گرفتن در بین بهترین تیم‌های دوم سخت شود. لبنان اگر به کره جنوبی ببازد پشت سر ما در جدول خواهد بود.

 در کل تیم‌های چین، عمان و ازبکستان از شانس بسیار زیادی برای صعود به عنوان تیم دوم برخوردار هستند و یک سهمیه باقیمانده به یکی از تیم‌های ایران، اردن، لبنان و امارات خواهد رسید. شاگردان دراگان اسکوچیچ در صورت تساوی مقابل عراق شرایط پیچیده‌ای را تجربه خواهند کرد و چه بهتر که اصلا کار به اینجا نکشد و ما بتوانیم با عبور از سد عراق به عنوان تیم نخست به مرحله بعدی صعود کنیم.

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسن پرسپولیسی قوژد US ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  9 2
  اگه عراق بازی هنگ کنگ ببره بعد ازایران شکست بخوره احتمال سعودش به عنوان تیم دوم زیاده ولی ما محکوم به بردیم
 • . IR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  3 1
  حتماً بايد از بازى عراق ٣ امتياز كامل را كسب كنيم اگر بازى با عراق را واگذار كرديم آن وقت برد بحرين مقابل هنگ كنگ حتى احتمال دارد ما را به رده سوم جدول گروه C بفرستد و مجبور باشيم با جام جهانى خدافظى تلخ و زود هنگامى داشته باشيم! پس اى جوانان غيور وطن پيش به سوى برد عراق و ثبت افتخارى ديگر.
 • لنگ خاص IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  6 0
  ببیند کارما به کجا رسیده که تیم های ضعیفی مثل ،بحرین ،لبنان،عمان،ویتنام ،اردن ،تاجیکیستان و...واسه ما شاخ شدن،
 • wien AT ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  12 19
  برگشتیم به اصل خودمون و داستان چرتکه، چند سالی بلطف کی روش این عادت قدیمی و چرتکه اندازی را فراموش کرده بودیم و بدعادت شده بودیم و جلو جلو، صعود میکردیم و دغدغه مان فقط اینبود که بدون گل خورده به جام جهانی صعود کنیم، اما با رفتن کی روش، برگشتیم به اصل اصل خودمون.
  • حسن پرسپولیسی قوژد IR ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
   8 5
   من همین لطف کی روش رو نمی‌فهمم خوب اگه کاری کرده که پولش رو گرفته البته به لطف تاج پول تپلی هم می گرفت الان که اسکوچیچ بهتر از کی‌روش نتیجه گرفته
 • تتلیتی وحشتناک باهوش IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  7 1
  جناب نویسنده زحمت کشیدی متن را آماده کردی محبت کن اون کلمه چشم بادامی را ننویس این کلمه واقعا زشت هست و از مصادیق نژاد پرستی به حساب میاد محرومیت آل کثیر یادتون رفته؟
 • تتلیتی وحشتناک باهوش IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  6 1
  چین عمان ازبک میشه سه تا تیم شما گفتید یک تیم دوم دیگه‌میره بالا در صورتی که دو تا دیگه میره جمعا پنج تیم
 • یوسف IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  3 0
  اگه دوم شدین بهتره اصلا صعود نکنین تیمی که از عراق میترسه همون بهتر که به جام جهانی نره
 • زبل خان IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  1 0
  خدا لعنت کنه کسی که ویلموتس را آورده ایران همه بدبختی های ما مال اون هست.
 • HAMiD IR ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  0 0
  با سلام ،خوب مشخصه رئیس فدراسیون فوتبال ویلموتس رو به ایران آورد و روزگار ما اینچنین شد ،تیم ایران 2دوره متوالی بدون هیچ درد سری به جام جهانی صعود کرد و نتایج قابل توجهی هم بدست آورد
 • غلامرصا IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  0 0
  انشاالله عراق را می بریم و جشن صعود میگیریم.
 • امیر IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  0 0
  کیروش بابت ناکار کردن زیرپوستی ستاره های حریف از رقبای آن حریف پاداش می‌گرفت و احتمالا پاداش مختصری هم به خودی ها می‌داد. امیدوارم اسکوجیچ با این به اصطلاح فوتبال جوانمردانه بتواند عراق را هم ناکام کند. همه باید از تیم ملی و مربی اش حمایت کنیم.
 • محمد IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
  1 0
  اگ به هر دلیلی نتونیم عراق رو ببریم پس این دوره لیاقت و آمادگی برا جام جهانی رو نداریم، گس همون بهتر ک نریم. در ضمن رفتن هر دوره ما به جام جهانی فقط باعث بهتر ترانسفر شدن بازیکنا و شناخت شدنشون به اروپاس که باعث افتخاره، اما وضعیت مدیریت، بدهی به بازیکن و مربیان خارجی، نه تنها بهتر نمیشه هردوره بلکه بدتر هم میشه جز هیجان چند روزه هیچ چیزی برا ما نداره، ما که ادعامون میشه کشور فوتبالی هستیم حتی از آوردن یه وار عاجزیم، بازیکن خارجی میاد تا گرداختش عقب میوفته برمیگرده کشورش، خیلی راحت خیلییییی راحت پس لطفا خودتون اذیت نکنید تا اعصابتون راحت باشه، مرسی.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __

یورو ۲۰۲۰

Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __

پربازدیدترین