دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان مدعی شد قبل از حضور در این تیم از سه تیم مطرح فوتبال ایران پیشنهاد همکاری داشته است.

پاسخ کامل اسکوچیچ به ادامه یا قطع همکاری با تیم ملی/ دوست ندارم ترحم‌برانگیز باشم/ سهم من در موفقیت تیم ملی قابل ملاحظه بود

خبرورزشی - دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان اظهار داشت: اوایل که من را برای سرمربیگری ایران انتخاب کردند، افتخار بزرگی بود. من صنعت نفت را ترک کرده بودم و از استقلال، پرسپولیس و سپاهان پیشنهاد داشتم. از هر دو باشگاه پایتخت پیشنهاد داشتم و با مدیران آنها صحبت کرده بودم.

وی در ادامه افزود: این پیشنهادها زمانی بود که می‌خواستم صنعت نفت را ترک کنم و به من اجازه ندادند و بعد این پیشنهاد (هدایت تیم ملی) به من شد که به آن افتخار می‌کنم. البته شرایط سختی بود که پرونده ویلموتس به وجود آمد و تیم ملی دو بازی در دور رفت را باخته بود که واقعاً تیم ملی شرایط سختی داشت. یک ماه بعد هم ویروس کرونا آمد و شرایط برای من هم سخت شد. در باشگاه شما هر روز کار می‌کنید و پویاتر هستید. در تیم ملی اما باید بیشتر در دفتر کار حضور داشته باشید و اینکه دور از زمین فوتبال باشم، برای من سخت بود.

سرمربی تیم ملی درباره اینکه در ابتدای حضورش در تیم ملی نسبت به این انتخاب، انتقاد وجود داشت و شاید این مسئله کار او را سخت می‌کرد، گفت: من به همه احترام می‌گذارم و کارم را انجام می‌دهم. من توجه نمی‌کنم حواشی چیست. البته که رسانه خیلی مهم است و اینکه همکاران شما چه می‌گویند، اما اینکه بیش از حد به این مسائل توجه کنید، شما را از کار دور می‌کند. من هم تمرکزم روی کارم بود و کار خودم را انجام می‌دادم. یادم نمی‌آید به هیچکدام از این انتقادات پاسخ داده باشم و من هم هیچ وقت اینطور نیست که علیه مربی دیگری صحبت کنم. برای همه احترام قائلم و می‌دانم همه برای بهتر شدن کار می‌کنند و تمرکزشان روی کار خودشان است.

منصوریان آدم خوبی است، اما گاهی هم شوخ طبعی او گل می‌کند!

اسکوچیچ که با برنامه فوتبال برتر گفت‌وگو می‌کرد با اشاره به انتقادهای تند منصوریان نسبت به انتخابش به‌عنوان سرمربی تیم ملی در همان روزهای ابتدایی همکاری او با تیم ملی، یادآور شد: البته یادم می‌آید یکی از میهمان‌های شما که کم مو (علیرضا منصوریان) هم بود صحبت‌هایی کرد. ما با هم دوست هستیم و گاهی قهوه هم می‌خوریم. منصوریان آدم خوبی است، اما گاهی هم شوخ طبعی او گل می‌کند.

وی درباره شرایط تیم ملی و روزهای سختی که پشت سر گذاشت، گفت: روزهای فاجعه‌آمیزی برای من بود که در زمین کار نکنم و بازی‌ها انجام نشود. بی‌صبرانه منتظر این بازی‌ها بودم که ثابت کنم توانایی آن را دارم و از پس این کار بر می‌آیم. برای من طولانی‌تر از زمانی بود که برای شما سپری شده است، اما من نمی‌توانم تصمیم بگیرم که چه زمانی کرونا به وجود آید و چه روزی از بین برود یا چه روزی بازی‌ها شروع شود. من فقط منتظر شروع بازی‌ها بودم.

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان همچنین درباره بیانیه‌اش علیه تصمیم AFC که میزبانی را به بحرین داده بود، اظهار داشت: دلیل استیصال من در آن زمان، ویدئو کنفرانسی بود که با AFC داشتیم و در همان ۱۰ ثانیه اول متوجه شدم که شرایط را طوری کرده‌اند که ما در بحرین بازی کنیم. خیلی عصبانی بودم و می‌دانستم نقشه چیست. با این حال بی‌صبرانه منتظر شروع بازی‌ها بودم، چون می‌دانستم از پس این کار (صعود به مرحله بعدی) بر می‌آییم.

اسکوچیچ درباره اردوی تیم ملی در کیش و اینکه تیمش بدون بازی دوستانه راهی بحرین شد، گفت: دلایل زیادی برای انتخاب کیش وجود داشت. می‌توانستیم در کشورهای دیگری چون قطر هم اردو برگزار کنیم. به این دلیل در کیش اردو برگزار کردیم که زمین، نور و دیگر امکانات برای آینده هم فراهم باشد. ما فقط چهار روز در کیش بودیم، اما امکاناتی که از نور تا چمن به جا گذاشتیم، می‌تواند بعدها توسط باشگاه‌ها استفاده شود. متأسفانه برخی می‌گفتند چرا اردو شروع نمی‌شود؟! فیفادی نبود و مثلاً سامان قدوس به خاطر بازی‌های باشگاهی‌اش فقط یک روز قبل از بازی اول ما می‌توانست وارد اردوی ما شود. بعد می‌گفتند بحرین کارش را شروع کرده و چرا ایران شروع نمی‌کند؟! و ... اما به نظرم کیفیت تمرینات بهتر از کمیت است. به همین دلیل نمی‌خواستیم بیشتر به بازیکنان فشار بیاوریم، چون ما تنها تیمی بودیم که چهار بازی داشتیم و باقی تیم‌ها سه بازی. همینطور هم ما ۲۵ روز در کنار هم بودیم و این ساده نیست. حتی اگر شما ۲۰ تا ۳۰ روز کنار همسرتان هم باشید، تحمل کردن این شرایط خیلی سخت است. (خنده)

وی درباره اینکه با وجود همین فشار تیم ملی در چهار بازی به پیروزی رسید و برنامه‌ریزی چطور بود، گفت: درباره اردوی کیش و برنامه ریزی آن پرسیدید که به نظرم تمام تصمیمات خوب بود و نتایج هم حاکی از همین مسئله است. حتی فشار روی بازیکنان را مدیریت کردیم و کار راحتی نبود. اینکه رقبای ما سه بازی داشتند، نسبت به ما که چهار بازی در آن دوره فشرده داشتیم، مزیتی برای آنها بود. حتی برای آب‌رسانی به بدن بازیکنان برنامه‌ریزی داشتیم و از خیلی‌ها کمک گرفتیم. ما با چند متخصص در این زمینه مشورت کردیم. ما پروتکل‌هایی تعریف کرده بودیم و یک روز قبل از بازی کربوهیدارت می‌خوردند و روز بازی آب و ایزوتونیک باید می‌خوردند و بعد از بازی هم محلول‌های دیگری که به خوبی این مسائل را مدیریت کردیم. من نگران فشار بازی‌ها به بازیکنان بودم و ما بین بازی‌ها فقط فرصت این را داشتیم که کمی تمرین تاکتیکی انجام دهیم و بیشتر از این نمی‌توانستیم فشار بیاوریم. ما هم فاصله کمی تا بازی قبلی داشتیم و هم فاصله با بازی بعدی کم بود و اگر فشار را بیشتر می‌کردیم، کار سخت می‌شد.

باقری شخصیت آرامی دارد و می‌تواند خیلی از مشکلات را حل و فصل کند

سرمربی تیم ملی درباره تصمیم اضافه شدن کریم باقری و اینکه او چه اثراتی در تیم داشت، خاطرنشان کرد: از روز اول که سرمربیگری در تیم ملی را قبول کردم، خواستار حضور کریم باقری شدم. ابتدا به خاطر صداقتش و سپس به خاطر توانایی‌هایی که دارد. باقری شخصیت آرامی دارد و می‌تواند خیلی از مشکلات را در تیم حل و فصل کند.

اسکوچیچ در مورد اینکه شرایط در بحرین بهتر از آن چیزی بود که درباره‌اش فکر می‌کردند، گفت: زمین اول که در آن بازی کردیم و یک روز قبل از آن بازدید کرده بودیم، خیلی خوب نبود. بعداً متوجه شدم که این اتفاقات عمدی نبود و آنها آنطور که باید به بهترین شکل میزبانی کنند، میزبانی کردند. ما انتظار داشتیم که کارشکنی‌هایی بشود، اما مشکلی نبود و در طول اردو مشکلی نداشتیم که بگویم این مشکل جدی بود.

وی درباره بازی نخست تیم ملی اظهار داشت: هنگ‌کنگ عقب بازی می‌کرد و در خط دفاعی پرتعداد بودند. سعی کرده بودیم با تمریناتی که داشتیم، دفاع آنها را خالی و در جای خالی حمله کنیم. بازی مقابل تیمی که ضدفوتبال بازی می‌کند، سخت است، اما ما خیلی خوب این بازی را مدیریت کردیم و با صبر توانستیم این تیم را شکست دهیم.

سرمربی تیم ملی درباره ارتباط با بازیکنان تیم ملی و به خصوص لژیونرها خاطرنشان کرد: ارتباط خوبی بود و البته توقع بالایی هم از آنها داشتم. باید کیفیت‌شان را به تیم اضافه می‌کردند. شاید بگوییم تیم ما در برخی پست‌ها بازیکنان باکیفیت بیشتری دارد و مثلاً در خط حمله بازیکنان باکیفیتی داریم که همه آنها هم می‌خواهند بازی کنند. من با سردار و طارمی شروع کردم و در طول فصلی که داشتند، نشان دادند چه کیفیت بالایی داریم. آنها را جوری تطبیق داده بودیم که حتی بتوانند به تیم در شرایط دیگر هم کمک کنند و در خط دفاعی هم بتوانند اضافه شوند. مثلاً در بازی آخر، طارمی پشت مهاجم بازی کرد و تاکتیک خوبی هم بود.

اسکوچیچ درباره اینکه چگونه سردار آزمون و طارمی را تطبیق داد که بهتر بازی کنند، گفت: به‌عنوان یک مربی همیشه دنبال بهترین هستید و عاقلانه نبود که شما یکی از آنها را روی نیمکت بگذارید. برای من مهم کیفیت و بهترین انتخاب بود و نمی‌خواستم مصالحه کنم، کاری که ویلموتس در بازی مقابل هنگ‌کنگ کرده بود و طارمی، سردار و کریم انصاری‌فرد را همزمان به بازی فرستاده بود. البته می‌توان هر سه بازیکن را با هم بازی داد، اما به شرطی که هافبکی داشته باشید تا بتواند پشت آنها را به خوبی پوشش دهد. مثلاً هافبک‌های کناری بتوانند فضای خالی را پوشش دهند. طارمی و سردار حتی روی نیمکت هم قابل احترام بودند. بازیکنان شاید به بازی کردن خود شخصی نگاه کنند و بخواهند در زمین باشند تا گل بزنند، اما ما باید منافع تیم را ببینیم.

وی درباره اینکه آیا برای جلب رضایت بازیکنی به او بیشتر توجه کرده است یا نه، اظهار داشت: دنبال جو مثبت بودم، اما دنبال رضایت بازیکنان نیستم. همیشه دوست دارم جو خوب و مثبتی در تیم حاکم باشد، اما از نظر من بردن بازی‌ها مهم است و در نظر گرفتن کل تیم نه منفعت یک بازیکن. در نهایت من تصمیم می‌گیرم و نمی‌توان در ترکیب رضایت هر ۲۶ بازیکن را جلب کرد و فقط می‌توانیم رضایت ۱۱ نفر را جلب کنیم. مطمئناً هر بازیکنی که بازی می‌کند، راضی‌تر است، اما برای آنهایی که بازی نمی‌کنند، من خودم بیشتر ناراحت هستم. مثلاً در طول بازی اتفاقاتی می‌افتد که بعد از بازی می‌گویید چرا آن بازیکن را بازی ندادم. در مجموع نمی‌توان همه و رسانه‌ها را راضی نگه داشت و من هم به‌عنوان مربی مجبور هستم بازیکنانی را انتخاب کنم که به آنها نیاز دارم.

سرمربی تیم ملی درباره اینکه آیا از تمام تصمیماتش دفاع می‌کند و موضوعی نبوده است که بگوید ای کاش این کار را انجام نمی‌دادیم، گفت: جای افسوس خوردن نیست و همه دیدند کادر من چقدر سخت کار کرد و چه کاری انجام داد. ما در روز شاید ۲۰ ساعت کار می‌کردیم و حتی نمی‌خوابیدیم و بعد از آنالیزهایی که انجام می‌دادیم می‌فهمیدیم که باید با چه تاکتیکی بازی کنیم و برای بازی با بحرین همینطور بود. شاید از نظر تاکتیکی بگویید که بهتر بود اینطور بازی کنم، اما در مجموع اتفاقات خوبی افتاد.

وی همچنین درباره دیدار با بحرین و اینکه تیم ملی بازی خوبی انجام داد، خاطرنشان کرد: کاملاً آنها را فلج کرده بودیم. به بازی دور رفت که نگاه می‌کردیم یا بازی بحرین مقابل اوکراین که توجه کردیم، آنها واقعاً تیم خوبی بودند، نظم خوبی در تیم‌شان بود و مربی خوبی هم دارند. در نیمه اول بازی شاید خیلی خوب نبودیم و با وجود رضایت از بازی، اما در ۲۰ دقیقه اول خوب بازی نکردیم. به بازیکنان گفتم آن چیزی که برای من شجاعت محسوب می‌شود، اینکه مسئولیت شما فوتبال بازی کردن است و از فوتبال بازی کردن نترسید. همانطور که گفتم ۲۰ دقیقه اول خوب نبودیم و من در نیمه اول خلاء تیم‌مان را در میانه میدان احساس کردم که سامان قدوس را اضافه کردیم و او خلاقیت خود را به تیم اضافه کرد. تمام ابهاماتی هم که داشتیم برطرف شد و دیدیم که مهدی طارمی و سردار آزمون چگونه کیفیت خود را به نمایش گذاشتند.

اسکوچیچ درباره اینکه آیا به کسی قول داده بود که در صورت پیروزی در هر چهار مسابقه تیم ملی کاری انجام دهد و حتی می‌تواند موهایش را از ته بتراشد تا شبیه علیرضا منصوریان شود، یادآور شد: نمی‌توانم بگویم که چقدر به مردم قول دادم که اگر این بازی‌ها را بردیم، چه کار می‌کنم. البته اگر شبیه منصوریان هم شوم، خوب است!

وی در پاسخ به این پرسش که شرایطش در تیم ملی چیست هم توضیح داد: من هنوز سرمربی تیم ملی ایران هستم و قرارداد دارم. همین که اینجا هستم و با شما صحبت می‌کنم یعنی خانه نرفته‌ام و قرارداد دارم. قراردادم من مثل ویلموتی بالا نیست. قرارداد من تا سال ۲۰۲۳ است ولی این ذکر شده اگر در دور بعد صعود نکنیم یا به جام جهانی نرویم قرارداد فسخ می‌شود. قرارداد من تا سال ۲۰۲۳ است اما بستگی به عملکرد دارد. قرارداد دارم و چیزهایی که واقعیت دارد به شما می‌گویم. من قرارداد دارم و اگر شرایط عادی باشد این تمدید می‌شود. در قرارداد ذکر شده اگر نتیجه نگیریم می‌توانند قرارداد را فسخ کنند. قرارداد من بندهای زیادی ندارد و مختصر است. شاید نیاز باشد هر زمان که فدراسیون فکر کند من خوب نیستم می‌تواند من را تغییر بدهد. نیازی به مذاکره نیست چون قرارداد وجود دارد. من صحبتی بعد از برگشت به ایران با رییس فدراسیون انجام ندادم. رابطه من با رییس فدراسیون حرفه‌ای است. انتظار یک رابطه خیلی دوستانه ندارم. این موضوعی نیست که من درباره‌اش تصمیم بگیرم. من قرارداد دارم و مسائل دیگر به من ارتباطی ندارد. من اینجا برای پیگیری نشانه‌ها نیستم. کارم را انجام دادم و قرارداد دارم. مدیریت فدراسیون تصمیم می‌گیرد. این همه ماجرا است. من بی‌نهایت سخت‌کوشی کردم. افتخار من این است که مربی تیم ملی باشم. هدف من این است که به جام‌جهانی راه پیدا کنم. فکر می‌کنم تا حد قابل ملاحظه‌ای در این قضیه سهم داشتم.

اسکوچیچ اضافه کرد: می‌خواهم از صمیم قلب بگویم فکرم را درگیر این مسائل نکردم. در این دو سه روز اخیر نمی‌توانستم بازی‌های یورو را نگاه کنم چون خیلی خسته بودم. نتوانستم فکرم را درگیر این موضوع کنم. باید به ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین‌ تیم‌های آسیا نگاه کنیم. ما در کنار ژاپن سرگروه هستیم. باید خودمان را برای هر مسابقه‌ای مهیا کنیم. مهم نیست کدام تیم با ما هم‌گروه می‌شود. کیفیت ما آن‌قدر خوب است که در مرحله بعد هم موفق شویم. با صداقت تمام کار کردم و هرچه داشتم را گذاشتم. به من اعتماد شد و از پسش برآمدم. ذهنم را درگیر اینکه چه تصمیمی قرار است گرفته شود نمی‌کنم. این مسئولیت من نیست. ذهنم را درگیر چیزهایی که روی آن کنترلی ندارم نمی‌کنم. سهم من در این موفقیت قابل ملاحظه بود. دوست ندارم ترحم‌برانگیز باشم یا از طرفی سیاست‌مدارانه حرف بزنم. من آمادگی ادامه دادن با تیم ملی را دارم چون ۱۵ ماه سخت کار کردم. اگر فدراسیون تصمیم دیگری داشته باشد باید بدانیم من یک آدم عادی هستم. تیم ملی برد خوبی داشته و من از آن لذت می‌برم.

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • لنگ خاص IR ۰۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  36 4
  خدایی اذیتش نکنید،از مربیان بی دانش ایرانی مخصوصا امیر مافیا قلعه وعلی لابی خیلی بهتره ،یک دستیار خوب خارجی در کنارش قرار بدید ،چون الان باتوجه به اینکه ۷۵ روز دیگه بازی های حساسمون شروع میشه وقت تغییر نیست
 • p IR ۰۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  37 1
  اسکوچیچ رو نگه دارن تیم مدیریتی و مشورتی متشکل از چند مربی تشکیل بدن کریم باقری و مارکار آقاجانیان رو اضافه کنن وحید هاشمیان هم که هست هر چهار تا تیم رو به اینا بسپرن نوجوانان جوانان امید و تیم ملی بزرگسالان رو اسکوچیچ با مبلغ کم می مونه و دانشی از اروپا رو داره دستمزدش هم کمه وحید هاشمیان دانش خوبی از دوره های حرفه ای داره اقاجانیان دانش کی روش رو داره و کریم باقری دانشی از برانکو و حتی کالدرون و غیره به نظر با تشکیل تیم مدریتی و با حداقل هزینه بتونن یک کار بلند مدت رو برا تمام نسل های فوتبال ایران انجام بدن این طوری از تمام تجاربی که کسب کردیم در حال حاضر میتونیم استفاده کنیم همه اینا تقریبا سن مناسبی دارن و تجربشون زیاده و دستمزدشون متعادل
  • پارسه DE ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
   7 18
   برا جابجا کردن ساکها به اندازه کافی تدارکات داریم دیگه نیازی به آقاجانیان نیست.
 • حمید علوی CA ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  41 1
  انصافن اسکوچیچ نشون داد بسیار کاردان و کاربلد هست. آدم دوست داشتنی هم هست. خیلی کج‌ سلیقگی ‌و قدرناشناسی و بی عقلی میخواد که بخوان مربی دیکه ای رو‌ جاش بیارن. واقعن بازیخونی، آنالیز، تعویض‌هاش، طراحی تاکتیکی و انتخاب استراتژیش در همه ی بازی‌ها عالی بود. دمش گرم. امیدوارم بلایی که با بی عقلی سر ایویچ و‌ ویرا آوردیم سر اسکوچیچ و تیممون نیاریم.
 • شیخ سلمان قالتاق فوتبال IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  7 0
  این نوع برخورد نشانه خوبی نیست شاید من موافق اسکوچیچ نباشم ولی این نشان دهنده این است که دلال‌ها و مافیا بصورت سازمان یافته در فدراسیون وجود دارند و بصورت علنی تمام قراردادهای فدراسیون را می‌بندند و اگر این دلال‌ها و مافیا در زمان کفاشیان (پوتین فوتبال ایران) و تاج (ممدوف فوتبال ایران) بصورت غیر علنی کارهای خود را در فدراسیون پیش می‌بردند البته نه از ترس این دو نفر که نام بردم بلکه از ترس مردم و برخی خبرنگاران الان با وجود عزیزی خادم همانطور که گفتم بصورت علنی و در بیرون از سایه کارهای خود را انجام می‌دهند چون هم اعضای مجمع و هم هئیت رئيسه و هم رئیس فدراسیون و هم تیم ها و باشگاه‌های مافیایی فوتبال (باشگاه‌های مانند آن باشگاهی که هوادارانش فقط مانده انجام بدهند {که اگر هم انجام بدهند مصونیت دارند} چون یک مدیر [پدر خوانده مانند] پشت سرشان است و هوای آنها را دارد و در هر پستی که باشد نمی‌گذارد اتفاقی برای تیم محبوبش بیافتد)) پشتشان هستند و از آنها حمایت می‌کنند و دستشان بطور مستقیم و غیر مستقیم با رده بالاهای فدراسیون در یک کاسه است و یک جیب مشترک دارند
 • امیر IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  10 13
  اسکوچیچ این همه صحبت کرد ولی نگفت ایران رو قهرمان جام ملتها میکنه یا نه و نگفت در جام جهانی از گروهش بالا میره یا نه؟
 • شیخ سلمان قالتاق فوتبال IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  11 1
  ادامه نظر قبل: یک جیب مشترک دارند و از سفره پهن فوتبال ایران و خصوصا فدراسیون فوتبال لقمه های گنده گنده بر می‌دارند و با هم تقسیم میکنند این دلال‌ها و باند های مافیایی و کار چاق کن های اتو کشیده و کت و شلواری که خیلی هم با یک دیگر هماهنگ و مَچ هستند و حق دلالی و کار چاق کنی را با هم تقسیم می‌کنند در نبود برنامه ای مانند نود و مجری با صراحت فردوسی پور ((حتی اگر برنامه نود و مجری آن نصفه نیمه صراحت داشتند)) این اتفاقات باید هم بیافتد چون نه برنامه فوتبال برتر و نه شبهای فوتبالی که من فقط از اولی یک اسم و از دومی بخش‌های کوتاهی را شنیده و دیده ام و نه برنامه های مشابه دیگر نتوانستند جای برنامه نود را بگیرند و حتی به گرد پای آنهم نرسیدند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __

پربازدیدترین