پیروز قربانی پیشکسوت تیم استقلال در واکنش انتقادها از فرهاد مجیدی گفت: فرهاد دوست داشته پنالتی پنجم را به قایدی بدهد و این به هیچ کسی هم ربطی ندارد.

پیروز قربانی
خبرورزشی -

محمدرضا مدنی؛ با پایان یافتن دربی یک چهارم نهایی جام حذفی بین تیمهای استقلال و پرسپولیس همچنان بحث‌های حاشیه‌ای مربوط به این دیدار در محافل ورزشی مطرح شده و کارشناسان و اصحاب رسانه درباره‌اش به تحلیل و بررسی اتفاقات این دیدار می‌پردازند.

پیروز قربانی در گفت‌وگو با خبرورزشی، درباره دربی نود و ششم و حواشی آن حرف زد.

دربی تمام شد و حالا استقلال است با دو دیدار دیگر تا قهرمانی در جام حذفی. شرایط برای این تیم را چطور ارزیابی می‌کنید؟

دقیقا اتفاقات پارسال در حال رخ دادن است. سال گذشته هم استقلال در اوج بحران مدیریتی به دربی نیمه‌نهایی جام حذفی رسید و حالا با یک مرحله عقب‌تر این دیدار در یک چهارم نهایی بازی با برتری استقلال به پایان رسیده است. البته امیدواریم که اتفاقات مدیریتی همین‌جا تمام شود. ولی در جام حذفی فقط پاداش به تیم قهرمان می‌رسد و سایر تیم‌هایی که در جام هستند هیچ عایدی در پایان نخواهند داشت.

با توجه به صعود فولاد و گل‌گهر سیرجان و برنده دیدار تیم‌های خیبر خرم‌آباد و ملوان، وضعیت پیشروی استقلال را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا این تیم بختی برای قهرمانی با حضور این تیم‌ها دارد؟

استقلال در شرایط عادی از هر سه تیم راه یافته به مرحله نیمه نهایی بهتر است و در شرایط معمول باید بتواند قهرمان جام حذفی شود. اتحادی که در حال حاضر بین کادر فنی و بازیکنان شکل گرفته شرایط را برای این هموار کرده و فکر می‌کنم استقلال با تمرکز بالا می‌تواند قهرمان شود.

گروهی از طرفداران پرسپولیس و حتی برخی پیشکسوتان این تیم برد استقلال مقابل پرسپولیس را به شگفتی‌های رایج در جام حذفی ربط می‌دهند! آیا استقلال یکی از شگفتی‌سازها بوده که توانسته پرسپولیس را شکست بدهد؟

من درباره کری‌خوانی‌های چیپ نظر نمی‌دهم! خوشبختانه در این زمینه هم تقسیم کار شده و هستند کسانی که به این کری خوانی‌ها جواب بدهند. به هر حال هر تیمی در هر مسابقه‌ای برنده شده قطعاً برایش زحمت کشیده و این کری‌خوانی‌های بچگانه نمی‌تواند تاثیری در آن بگذارد. ضمن اینکه استقلال تیم کوچکی نیست و اگر همه آدمها جمع شوند و بخواهند یکی از افتخارات استقلال در گذشته را تکرار کنند نمی‌توانند. استقلال کم جام ندیده، کم قهرمانی نیاورده و از این پس هم قهرمانی و جام‌های زیادی را خواهد آورد. بهتر است در این زمینه به هم احترام بگذاریم و ارزش‌ها را زیر پا نگذاریم.

هنوز بحث پنالتی پنجم و اینکه چرا مجیدی ضربه حساس آخر را به مهدی قایدی جوان داد مطرح است. نظر شما درباره این تصمیم سرمربی استقلال چیست؟

وقتی فرهاد مجیدی پنالتی را به قایدی داده یعنی همه جوره دوست داشته این کار را بکند و به کسی هم ربطی ندارد.

پنالتی مهدی قایدی؛ پرسپولیس - استقلال (دربی تهران - جام حذفی)

مثل تیم مقابل که گل محمدی پنالتی را به عبدی جوان داد و مورد انتقاد قرار گرفت؟

به طور کلی وقتی یک تیم سرمربی دارد باید به نظراتش احترام گذاشت. مثلاً در فینال جام ملت‌های اروپا، گرت ساوتگیت به هر سه بازیکنی که به زمین آورده بود پنالتی داد و هر سه آنها هم خراب کردند. ما نمی‌توانیم یقه او را بگیریم. قطعاً در تمرینات چیزی در این سه نفر دیده بوده که خواسته پنالتی را به آنها بدهد. روز دربی هم فرهاد مجیدی دوست داشته پنالتی آخر را به قایدی بدهد.

شما در روز دربی به عنوان کارشناس در تلویزیون حضور داشتید و از دربی حوصله سر بر جام حذفی به عنوان یک بازی کبدی یاد کردید! دلیل این توصیف‌تان چه بود؟

من خودم کبدی کار بودم و از بچگی زو بازی می‌کردم. در خیلی از صحنه‌های بازی می‌دیدیم که همان بازی زو در زمین اجرا می‌شد. مثلاً یک بازیکن استقلالی پا به توپ می‌رفت و به محض اینکه با ۴، ۵ بازیکن قرمز احاطه می‌شد توپ را رها می‌کرد و برای دفاع کردن برمی‌گشت. این دقیقا مثل کبدی است. کسانی که کبدی کار هستند می‌دانند من چه می‌گویم. فکر می‌کنم مثال بدی نزده باشم (خنده).

پس از همان برنامه خیلی‌ها به شما ایراد گرفتند که چرا در تلویزیون از سرمربی پرسپولیس تعریف کرده‌اید؟

بله متاسفانه این به خاطر سطح پایین فرهنگی در اجتماع ماست هجمه‌های زیادی علیه من به راه افتاد که چرا پیروز قربانی از یحیی تعریف کرده است. باید بگویم سطح فرهنگ یک جامعه در این دوره و زمانه توسط قلم به دستان آن جامعه بالا یا پایین میرود. همین شما که امروز مصاحبه من را می‌نویسید با شکل و شیوه نوشتارتان می‌توانید اقشار مختلف اجتماعی را با این فرهنگ آشنا کنید که چرا حسین عبدی نباید حق داشته باشد از فرهاد مجیدی تعریف کند؟ یا چرا پیروز قربانی نتواند از سرمربی تیم مقابل تعریف کند؟ من وقتی به عنوان کارشناس در تلویزیون می‌نشینم باید واقعیات را بگویم نه اینکه از روی تعصب به تیمی که دارم حرفی را بزنم که هوادار یا پیشکسوت از آن لذت ببرند. این شکل کارشناسی شیوه کار من نیست و نخواهد بود. من آدمی نیستم که به خاطر تعصبم منطق را زیر پا بگذارم امیدوارم آنهایی که قلم به دست گرفته‌اند این موضوع را درک کنند که با نوشتارشان می‌توانند سطح فرهنگ یک کشور را بالا یا پایین ببرند. پس بهتر است طوری قلم بزنند که سطح فرهنگ بالا برود.

سه شنبه بازی استقلال و نفت مسجد سلیمان است. تیمی که محمود فکری سرمربی‌اش است. پیش‌بینی‌تان از این بازی چیست؟

استقلال روندی را از مدتی قبل شروع کرده که خوب است. قطعاً شرایط تیم نفت مسجدسلیمان در پایین جدول چندان خوب نیست و استقلال می‌تواند با تمرکز بالا و بهره گیری از صددرصد توانش از این بازی هم برنده بیرون بیاید.

به عنوان آخرین سؤال! درباره نظرات کارشناسان فوتبالی از دربی طی روزهای گذشته حرفی نمی‌زنید؟ اینکه خیلی‌ها می‌گفتند این دربی حوصله سر بر بود؟

آنها به این موضوع فکر نکردند که هر دو سرمربی دوست نداشتند ببازند. قطعاً توجیه باخت در ضربات پنالتی خیلی راحت‌تر از باخت در وقت‌های قانونی است. شاید به لحاظ بصری این دربی جذابیت خاصی نداشت و مخاطب را ارضا نمی‌کرد اما فرهاد مجیدی به بهترین شکل توانست از نفراتش استفاده کند. نمونه اش جایی که بابک مرادی را به میدان آورد. این بازیکن جوان نشان که چطور با جان و دل برای استقلال می‌دود و فوتبال بازی می‌کند یا وریا غفوری که پس از چند هفته مصدومیت طوری به زمین آمد که گویی هفته‌هاست برای استقلال به میدان می‌رود. فکر می‌کنم هر دو سرمربی استراتژی لازم را برای این بازی داشتند و نمی‌خواستند ببازند. برای همین بازی شبیه کبدی شد و در نهایت کسی از آن خوشش نیامد.

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • حمید علوی CA ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  14 1
  پنالتی واقعن چیزی نیست که بشه کار یه بازیکن یا یه مربی رو باهاش سنجید. یک لحظه ست و دهها پارامتر تعیین کننده. اینکه انتقاد کنیم از آقای مجیدی (یا گلمحمدی یا هر مربی) که چرا پنالتی رو دادی به فلان باربکن جایگاه عقل و انصاف نداره.
 • عامیرزا IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  5 15
  جناب فغانی!داور بین المللی!دربی واسه ما تموم شد درواقع اصن وجود نداشت که شروع یاتموم شه! هدف ما لیگ برتره و پشیزی واسه این جامی که فقط تیمهای مرده خور توش دنبال خود ارضایی واسه یه افتخار میانبر هستن قائل نیستیم.همه ایران مخصوصن ما پرسپولیسیا ونفت آبادانیا،میدونیم چقدر باشرافت وقانونمند و باعدالتی مخصوصن واسه تیمهای نجیب وغیر هوچیگر، که از فردای شکست کل تیر و تبارت رو بخاطر خطاهات جوری پیش چشمت بیارن که از استرالیا هم فرار کنی به قطب شمال!مطمئنیم که تو وکمکهات سهوا صحنه ها رو بضرر عستقلال نمی دیدید!.بخاطرهمین چن صد میلیون خرجت کردن با غرور وباد در غبغب، از اون سر کره زمین بیارنت واسه ماموریت غیرممکن!وفرداش هم با نهایت شرافت و شهامت! در جواب اخراج صحنه های مشابه تو اروپا ودنیا بگی:از کجا معلوم اونا درست سوت زدن؟!!.موقع برگشت فقط یادت باشه تو اون دیار واسه اونا اینجوری قضاوت نکنی وبعدش این... خوریا رو نکنی که در سرزمین کانگوروها هم بوکسورن! وممکنه بسبک آل کثیربا کل هر دو دست وپا جوابت روضربدری وار! حواله ات کنن.یادت باشه اونجا دیگه پرسپولیس و هوادارای نجیبش نیست.شبت پرستاره قلدرخان.الخ
 • محمدطاها IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
  16 5
  واقعا دربی جذاب و تماشایی نبود یه بازی کسل کننده و سرد بود ولی خب استقلال بهتر بازی کرد و برد حقش بود..بعد از شکست پرسپولیس تو دربی کادر فنی این تیم از نیروهایی برای شکست تیمشون حرف زدن و داور را مقصر این ناکامی دانستند شاید بد نباشد گل محمدی و تیم آنالیز پرسپولیس یکبار دیگر فیلم بازی رو تماشا کنند که چطور اسیر تاکتیک‌‌ مدرن مجیدی در دفع پرس از جلوی پرسپولیس و از کار انداختن مهره های کلیدی این تیم مثل ترابی، عالیشاه، مغانلو و نوراللهی شدند.. تو دربی قبلی هم استقلال حاکم مطلق بازی بود و تنها بر روی یک نیم موقعیت پرسپولیس بازی رو واگذار کرد..
  • زلفعلی IR ۰۴:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
   1 7
   تو راس میگی،امان از انسانهای که خودشونو به خواب میزنن،عجب بازی کرد استقلال،حتما یه فوتبال دیگه رو دیدی.
 • محمدطاها IR ۰۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
  4 5
  حامد لک‌ علاوه بر پنالتی یک ضربه ایستگاهی قایدی رو هم مهار کرد ولی اشکال ندارد فدای سرش بازیکنای بزرگ هم پنالتی خراب میکنن..اصلا تو آخرین تمرین تیم کسانی که قراره پنالتی بزنند توسط کادر فنی انتخاب میشوند و ضربات پنالتی رو تمرین می کنند..تو ضربات پنالتی شانس هم دخیل است علاوه برشانس درخشش گلر هم مهم است و همینطور روحیه بازیکن برای اینکه پشت ضربه پنالتی برود تاثیر زیادی در موفقیت دارد..
 • شاهرخ خان: IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
  6 0
  اصولا پرسپولیس تیمیه که پنالتی‌زن و پنالتی‌گیر نداره. همه اینو میدونن به جز یحیای ابله. جالبه بعد بازی رو میکشونه به ضربات پنالتی در صورتی که اصلا ابزارشو نداره. نکته بعد اینکه انقد روحیه حامد لک رو پایین آوردن که همش نگاهش سمت نیمکت بود که ببینه دستور میدن کدوم طرف شیرجه بره دروازه‌بان اگه اعتماد به نفس داشته باشه شک نکنید که میتونه روحیه پنالتی‌زن رو پایین بیاره و کاری کنه که پنالتیشو خراب کنه؛ چیزی که متاسفانه تو دربی گذشته شاهدش نبودیم. دروازه‌بان براساس فیگور پنالتی‌زن و نگاه کردن توی چشماش حداقل میتونه جهت یکی دو تا از پنالتیها رو تشخیص بده یا کاری کنه که پنالتیشونو خراب کنن. اینکه میگن پنالتیها پنجاه پنجاهه درست نیست و اینطور نیست که یا اینور میزنه یا اونور. شاید زد وسط. مهم تشخیص جهت پنالتیها و خراب کردن روحیه پنالتی‌زنه. دروازه‌بانی بهتر از عابدزاده ندیدم. یادمه تو یکی از بازیها به پنالتی‌زن حریف گفت بند کفشت بازه در صورتی که باز نبود. همین شد که یارو پنالتیشو خراب کرد. یعنی انقد از دست گل‌محمدی ناراحتم که دوست دارم کله‌شو بکنم! متاسفانه دربی بعد هم همینه چون یحیی رو میشناسم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =
Topic[id:103, title:جام حذفی ایران] - __ [] __
Topic[id:103, title:جام حذفی ایران] - __ [] __
Topic[id:103, title:جام حذفی ایران] - __ [] __
Topic[id:103, title:جام حذفی ایران] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:103, title:جام حذفی ایران] - __ [] __
Topic[id:103, title:جام حذفی ایران] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:103, title:جام حذفی ایران] - __ [] __
Topic[id:103, title:جام حذفی ایران] - __ [] __

پربازدیدترین