کارشناس فوتبال کشور گفت: مشاور کسی است که از در فوتبال وارد شده و از پنجره آن بیرون رفته باشد. او باید مشاوره میلیمتری بدهد.

جلال چراغپور
خبرورزشی -

جلال چراغپور در خصوص تساوی تیم ملی مقابل کره جنوبی در ورزشگاه آزادی، به طور ویژه نکته‌های فنی این مسابقه را آنالیز کرد:

*در بازی با امارات متوجه شدیم مرکز دفاع ما دچار شکاف است. در آن صحنه که شجاع خلیل‌زاده به تک به تک نرسید و اخراج شد شانس ما بود که با VAR بررسی کردند و او برگشت. الهی شکر اما آیا زنگ خطر را برای‌مان به صدا درنیاورد؟ این یک سؤال بزرگ از کادر فنی است. شما که دیدید بین کنعانی‌زادگان و خلیل‌زاده شکاف و نقص وجود دارد. یکبار جستیم و ضربه نخوردیم. یارمان از اخراج برگشت که در دنیا تا به حال چنین اتفاقی نیفتاده بود. حالا در بازی با کره جنوبی آیا از این آسان‌تر می‌توانستیم گل بخوریم؟

*گلی که خوردیم آنقدر ساده بود که خود زننده گل فکر می‌کرد آفساید، خطا و یا اتفاق دیگری شده است! مگر می‌شود یک تیم ملی به این سادگی گل بخورد؟ باید از این بازی درس بگیریم که مرکز بین دو دفاع وسط در سیستم چهار دفاعه نمی‌تواند دو هافبکه باشد. یک هافبک باید مسئولِ درِ مرکز باشد.

*در سیستم ۱-۳-۲-۴ یکی از هافبک‌ها مانند نورالهی باید در پست هافبک بازی کند نه اینکه به ۶ قدم برود، توپ از دست برود و از طرفی عزت‌اللهی تنها بماند. ما این صحنه را خیلی دیدیم. قبل از دقیقه ۲۵ می‌توانستیم یک گل دریافت کنیم. سانتری انجام شد و اگر توپ به هر کجای پای بازیکن کره می‌خورد گل می‌شد. او عزت‌اللهی را دریبل کرد. در این صحنه عزت‌اللهی لب خط چه کار می‌کرد؟ پس منظر دوم این بود که مقابل امارات این اشکال را دیده بودیم و دوباره مقابل کره اتفاق افتاد و گل خوردیم.

من در خانه قلبم درد گرفت؛ مربیان تیم ملی به منظره دریا و چمن نگاه می کردند/ همه تعویض های اسکوچیچ باری به هر جهت بود/ نیمکت تیم ملی کوچک است

*بعد از ۱۰ برد متوالی دیدیم اگر فشار تاکتیکی روی تیم از حدی بگذرد، سرمربی ما سورپرایز می‌شود و کاری نمی‌کند. صبر می‌کند ببیند چه می‌شود! با این شرایط در دقیقه ۹۳ نزدیک بود گل بخوریم و ببازیم. پس در منظر سوم متوجه شدیم وقتی فشار تاکتیکی روی تیم ملی اضافه شود سرمربی ما دچار سورپرایز می‌شود.

*نیمکت ما برای مشاوره دادن به سرمربی کوچک و ضعیف است. منظور این نیست که هاشمیان یا کریم باقری مربیگری بلد نیستند. با مربیگری آنها کاری نداریم. این کار را بلدند اما مشاور کسی است که از در فوتبال وارد شده و از پنجره آن بیرون رفته باشد. او باید مشاوره میلیمتری بدهد. در بازی‌های سخت مشاور گواردیولا در گوش او صحبت و می‌گوید که چه کار کند یا مشاور یورگن کلوپ که مربی سال اروپا شد حتی گاهی اوقات به او پرخاش می‌کند تا حرفش را بقبولاند.

*هر وقت دوربین نیمکت تیم ما را نشان داد دیدیم که خیلی با طومانینه ایستاده‌اند. نمی‌دانم، شاید منظره دریا یا چمن را نگاه می‌کردند! هیچ عکس‌العملی نداشتند. مگر هنر است که شما را بدون عکس‌العمل نشان بدهند؟ اتفاقات شما باید در تب و تاب باشید. ما در خانه قلب‌مان درد گرفت!

*تمام تعویض‌ها باری به هر جهت بود. آیا قلی‌زاده و امیری بد بازی کردند؟ ۲ دقیقه مانده به پایان بازی چه تعویضی بود؟ آنهایی که گل‌ها را خراب کردند یا به تیرک زدند می‌دانند موقعیت بازی چگونه است. در دقایقی که ممکن است هر لحظه مهاجم یا هافبک ما گل بزند یا نوراللهی شوت‌زنی کند. بازیکن ۹۰ دقیقه بازی کرده در همان ۲ دقیقه یادمان افتاده که نوراللهی یا طارمی یا جهانبخش خسته هستند؟ این چه سبک تعویض بود؟ اگر فکر می‌کنید بازیکنانی که بیرون زمین هستند وارد زمین شوند روند تیم را بهتر می‌کنند باید حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه به آنها فرصت بدهید و بعد ۸ تا ۱۰ دقیقه هم به آنها بازی برسد. من در دنیا تیم ملی ایتالیا را می‌بینم که آن هم با دو گروه مهاجم بازی می‌کند اما به آنهایی که وارد زمین می‌شوند وقت می‌دهد تا قدرت، خلاقیت و فوتبال‌شان را دیکته کنند.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 12
 • استقلال کبیر IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  12 20
  دلال کروات
  • غضنفر IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
   18 2
   جالبه که نظرات ما همه بر اساس تعصبه مثل چراغپور که تمام افتخار و بزرگی !!!! ش در فوتبال نشستن روی نیمکت سنگین علی پروین در مقدماتی حام جهانی با ۵۰ تا دستیار بی خاصیت بود. استاد معظم حرفهای شما در مورد ضعف تیم ملی درسته و همه با شما هم عقیده هستند اما بیان طعنه وار و کنایه زدن به مربی که حداقل تیم ش داره یک فوتبال آبرومند و نه سراسر دفاعی را به نمایش میزاره صحیح نیست. فکر میکنم خیلی از هموطنانمون ترجیح میدن یه نفر مربی تیم ملی باشه که همش بزنه توی سرشون تحقیرشون کنه و مدام یادآوری کنه که چیزی نمیفهمید حالا وسطش دو تا کار خوب مثل تجهیز تیم انجام بده که اصلا وظیفه ش نیست و به عدم کفایت مدیران ما برمیگرده! تهشم بره جلوی تیم های درجه یک تا درجه ۵ جهان با یک سبک خجالت آور بازی کنه و جمعیت حقیری براش کف بزنند و هورا بکشند. هیچ چیزی سیاه یا سفید مطلق نیست آقایان رنگی بین!
  • غضنفر IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
   6 3
   جالبه که نظرات ما همه بر اساس تعصبه مثل چراغپور که تمام افتخار و بزرگی !!!! ش در فوتبال نشستن روی نیمکت سنگین علی پروین در مقدماتی حام جهانی با ۵۰ تا دستیار بی خاصیت بود. استاد معظم حرفهای شما در مورد ضعف تیم ملی درسته و همه با شما هم عقیده هستند اما بیان طعنه وار و کنایه زدن به مربی که حداقل تیم ش داره یک فوتبال آبرومند و نه سراسر دفاعی را به نمایش میزاره صحیح نیست. فکر میکنم خیلی از هموطنانمون ترجیح میدن یه نفر مربی تیم ملی باشه که همش بزنه توی سرشون تحقیرشون کنه و مدام یادآوری کنه که چیزی نمیفهمید حالا وسطش دو تا کار خوب مثل تجهیز تیم انجام بده که اصلا وظیفه ش نیست و به عدم کفایت مدیران ما برمیگرده! تهشم بره جلوی تیم های درجه یک تا درجه ۵ جهان با یک سبک خجالت آور بازی کنه و جمعیت حقیری براش کف بزنند و هورا بکشند. هیچ چیزی سیاه یا سفید مطلق نیست آقایان رنگی بین!
 • علی IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  17 7
  اگر همسن ما باشید و تیم ملی دوران برانکو رو به یاد بیارید دقیقا همونطوری شده تعویض ها، یعنی ما میمردیم این بشر تعویض نمیکرد. خسته شده بودیم از این رفتارش، رفت کنار کیروش اومد واقعا استادانه و با برنامه تعویض میکرد، تمام تعویضهاش با هدف بود، با استراتژی، و جوری تعویض میکرد که همه بازیکنا بتونن بازی کنن، حتی دروازبان ها. اینه هنر مربیگری، این اقا هم دقیقا عین هموطن کرواتش به ترکیب برنده میترسه دست بزنه. دقیقا عین برانکو همیشه خدا ما ترکیب ثابتی از بازیکنارو داشتیم و شاید دقایق اخر یکی دوتا تعویض بزور میکرد.... در خصوص مشاور هم یه مثال واضحش تیم پورتو هست، برونو دستیار کونسنسائو (همون مو بلند با ماسک مشکی)میبینید همیشه داره بهش مشورت میده، تا بازی پیچیده میشه، کنسنسائو میره میشنه کنار مشاورش و ازش مشورت میخواد. نیمکت تیم ملی ازین خبرا نیس
 • حمید علوی US ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  12 17
  آفرین استاد جلال چراغپور مکز دفاع یکبار اسکوچیچ جرعت گنه شجاع وکنعانی را بذا ره بیرون نقطه کور ما این دونفرند
 • پارسه IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  27 18
  درود بر کادرفنی بادانش کم حاشیه و بی ادعای تیم ملی که خاری شدن تو چشم دلال ها و زالو ها.
 • علی رضا sss IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  12 14
  رحمت به پدر و مادرت چراغپور واقعا گل گفتی این بابا منتظره طرف ببینه طرف کیه!وگرنه هیچ برنامه ای هم نداره ازطرفی فدراسیونی ها هم آدمهایی بی آزار و بله قربان گویی را کنار این عمو قرار داددن که هماهنگی سوری هم در تیم وجود داشته باشه،دیروز نه فوتبال قشنگی دیدیم نه نیمکت امیدوارکننده ای ازمربیان،یه تیم بی برنامه و یه مربی گیج
 • گچسارانی IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  20 4
  ارنج این تیم اگر دست یحیی بود ،با اختلاف 3گل کره را میبردیم،تعویض آزمون با ترابی باید همان ابتدای نیمه دوم انجام میشد. نور الهی خیلی افت کرده سرلک باید از ابتدا میومد و واسه وسط میدان می جنگید قایدی باید زودتر وارد میشد نورافکن افتضاح بود، محرمی پاسهای اشتباه زیادی میداد در کل نمیدونم ،ما چرا نیمکت ذخیره داشتیم وقتی از آنها هیچ استفاده ای نمیکنیم
 • ایران IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  28 13
  شما خودتون چیکار کردید؟ اسکوچیچ چون مثل دلال موزابیکی مردم رو تحقیر نمیکنه خوب نیست؟ کمترین گل خورده. بیشترین امتیاز. چی داری میگی چراغپور
 • ایران DE ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  34 15
  دوباره تیم ملی یه گل خورد کیروش پرستان صداشون بلند شد . حالا نوبت جلال کیروش پور شده از تیم ملی ایراد بنی اسرائیلی بگیره . آخه بگو خودت کجای این فوتبال بودی که میگی نیمکت تیم ملی کوچیکه ! وحید هاشمیان که کل عمر فوتبالش تو بوندسلیگا بازی کرده کوچیکه یا کریم باقری که اونم تو بوندسلیگا بازی کرده و اسطوره فوتبال ایرانه کوچیکه یا اسکوچیچ که از یه کشور صاحب سبک مثل کرواسی اومده؟؟؟ کاملا مشخصه این آدمها فقط هدفشون خراب کردن اسکوچیچ هستش و هیچ هدف دیگه ای ندارن چون اگه این نتایجی که اسکوچیچ تا الان گرفته کیروش گرفته بود کلی تعریف و تمجید ازش میکردن و از مسئولین میخواستن مجسمه کیروش رو بسازن بذارن وسط میدان آزادی ..‌.
 • اورست IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  9 4
  بندازید بیرون این مربی بی خاصیتو که سامان قدوس که تنها بازیکن پریمرلیگی ما هست رو نیمکت نشین نور الهی کرده که حتی اماراتی هام نمی خوانش یه زمانی بازیکنایی که سطح یک اروپا هستن برا ما حسرت بوده الانم امثال اسکوچیچ ‌می خوان همون بازیکنا ب فنا برن تاک تیک داره داره یا نه؟؟! هیچ کدوم از کسایی که ازش حمایت می کنن نمی تونن توضیح بدن تاک تیکش چیه! هیچ فک کردید چرا امثال آزمون و طارمی تو تیماشون همه کارن ولی وقتی میان تیم ملی میرن حالت کارخونه؟ چون تاک تیک نداره(مواقع گل‌زنی هم به خاطر چیزیه که تو اروپا یاد گرفتن نه مربی بدون تاک تیک) هیچ کدوم از فنای اسکو نمی تونن دلیل منطقی (جز برد چنتا تیم درجه سه آسیایی بیارن)چون معمولا لیگی رو نگاه می کنن که توش تاک تیک معنایی ندارد ولی زمان همون کیروش باز تاک تیک داشتیم بدون گل خورده صعود کردیم جام جهانی بازم بیاید از این مربی بی خاصیت حمایت کنید
  • علی FI ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
   4 4
   دوست عزیز. چراغ پور مخالف کیروش بود البته باید از اسکو حمایت کرد ولی صعفش هم باید گفت
 • آرش DE ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  9 5
  آخی تو خونه قلبشون درد گرفت ایشون .‌..روزی که با استاد کیروش سه تا از ژاپن خوردیم تحقیر شدیم قلبتون درد نگرفت ؟ روزی که برای اولین بار به لبنان ضعیفترین تیم آسیا باختیم تحقیر شدیم قلبتون درد نگرفت ؟ روزی که به عراق جنگزده باختیم حذف شدیم قلبتون درد نگرفت ؟ حالا چی شده که با مساوی با کره جنوبی قلبتون درد گرفته ؟! کره جنوبی که آلمان قهرمان جام جهانی رو تحقیر کرد. البته ده تا برد پشت سر هم با اسکوچیچ توقع امثال شمارو بالا برده باعث شده که شما با مساوی جلو کره جنوبی قلب درد بگیرین . احتمالا توقع داشتین کره جنوبی رو دوباره شیشتایی کنیم ..‌‌.
 • علی IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  9 2
  موقعی که از ژاپن 3 تا خوردیم تقصیر بازیکنا بود نه کیروش الان که 2 تا تیرک زدیم دوسه تا موقعیت خوب هم داشتیم مساوی کردیم تقصیر اسکوچیچه شماها چقدر بدجنسید
 • عیبی یوخ عیبی یوخ IR ۱۵:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  10 0
  عوضش استقلالیا همه شون خط خوردن اما پرسپولیسیا موندن این مهمه مگه نه خبر ورزشی ؟!!
 • آذرخش IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  3 7
  همه حق دارند تیم ملی کشورمان را منصفانه نقد کنند، مخصوصا کسانی که دستی در فوتبال ملی داشته ودارند، تحلیل بی غرض باعث اشکار شدن مشکلات پنهان تیم داره، خواهشا به دیگران اجازه بیان عقایدشون رابدید، وبه آنها انگهای مختلف نچسبانید.
 • Gholamreza Khajoee IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  2 0
  دلال ها و کمک دلال ها اینروزها از نتیجه گیری تیم ملی یا بازی ندادن به بازیکنان مورد علاقه و نان آورشان ناراحت و عصبی اند. زیاد جدی نگیرید. در این عصبانیت بمانید.
 • کاظم IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  0 0
  پیروزی با اختلاف سه گل حق ایران برابر کره بود.اگر این حق بدست می امد کارشناسان مدعی نیمکت تیم ملی و طرفداران متاسفانه افراطی کی روش الان ساکت می شدند.اسکوچیچ فرصت بزرگی را از دست داد.انتظار شخص من پیروزی قاطع با انجام تاکتیکهای بدیع و دور از انتظار با توجه به بازیهای قبل بود.اما کار جدیدی جز جابجایی در طرفین هافبکها ندیدیم.ضمنا تیم ما ابزار و تجربه لازم برای فوتبال پرواکتیو مورد علاقه اسکوچیچ را مانند بارسلون چسی و رئال در مقابل بایرن و سیتی ندارد.
 • @Rez IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  1 0
  انگار فراموش کردید زمان کیروش هم تا میانه های بازیها شانس قطعی برای صعود نداشتیم.این تیم از وقتی از چنگال ویلموتس رها شد رو به یاد بیارید. جمع کردن اون تیم و صدرنشینی از روز اول یک شاهکار بزرگه. جناب چراغپور و سایر دوستان کیروش پرست حسادت رو کنار بزارید.اگه این نتایج رو کیروش گرفته بود اونم با اون سبک فوتبال تدافعی الان مجسمه ش رو زده بودید وسط شهر..
 • شهاب IR ۰۷:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  0 0
  خدائیش بعضی انتقادها مشخصه مغرضانه و چرکه. اون قسمت مربوط به دفاع رو درست میگه ولی به صورت کلی انتقادش مغرضانه و هدفمنده، در ضمن هم وحید هاشمیان و هم کریم باقری از در فوتبال رفتن تو، زیرو رو کردن و بعد هم خیلی شیک از اون در بیرون اومدن نه مثل جنابعالی که از در راهت نمیدادن از پنجره به زور وارد شدی استاد!!!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
Topic[id:72, title:تیم‌ ملی فوتبال] - __ [] __
بلیط هواپیما