دقایقی قبل از شروع رقابت های لیگ در هفته ششم، جنجال بزرگی در سیرجان در گرفت.

پشت پرده حذف یامگا و ژستد از لیست استقلال/ ماجرای نامه‌های محرمانه و ...
خبرورزشی -

درست در زمانی که بازیکنان گل گهر و استقلال در زمین مشغول گرم کردن بودند، خبری از این شهر صنعتی به سرعت به دفاتر وب سایت های ورزشی در تهران رسید. اینکه استقلال حق استفاده از ۲ بازیکن خارجی خود را ندارد.

مشاور حقوقی سازمان لیگ این موضوع را اینطور تصحیح می کند و می گوید: کسی نگفت که استقلال حق استفاده از بازیکنان خارجی خود را ندارد بلکه به باشگاه استقلال اعلام شد که مسئولیت استفاده از این بازیکنان با توجه به ابلاغیه کمیته حقوقی سازمان لیگ، با خود این باشگاه است. 

در همین راستا، با حسین آل اسحاق مشاور حقوقی سازمان لیگ تماس گرفتیم. او همان کسی است که نامه منع استفاده استقلال از دو بازیکن خارجی را به مسئول برگزاری سازمان لیگ ابلاغ کرده تا او نامه دیگری خطاب به باشگاه استقلال بزند و در این باره به آنها هشدار بدهد. 

سوال مهم ما از او، شامل بحث های مربوط به ضمانت نامه بانکی است. اینکه مدیررسانه ای باشگاه استقلال امروز گفت درست است که سازمان لیگ ضمانت نامه مالی از این باشگاه درخواست کرده اما آنها ضمانت نامه دیگری را در اختیار سازمان لیگ گذاشته اند که به مراتب ارزش بیشتری از ضمانت نامه بانکی دارد. آل اسحاق در این باره به صورت  کامل توضیح می دهد.

 این صحبت ها را بخوانید:

 بدهی ها بازیکنان خارجی، موضوع مهمی در بحث مجوز حرفه ای است

به عنوان یک خبرنگار ورزشی در کنار جامعه، از اینکه بازیکنان خارجی برای ما مشکلاتی ایجاد می کند، ناراحت بودید. این بدهی ها همیشه از مدیری به مدیر دیگر به ارث رسیده است. بازیکنان زیادی داریم که با چکهای برگشت خورده و احکام قضایی باشگاه هایشان را محکوم کرده اند. این مسئله به یک موضوع مهم در بحث مجوز حرفه ای و آسیایی تبدیل شده و پالش مهمی برای فوتبال ماست.سازمان لیگ امسال سعی کرد رویه‌ای در پیش بگیرد که مشکلات سابق اتفاق نیفتد.

 ضمانت نامه باید از لحاظ نقد شدن سهولت داشته باشد

 ما به باشگاه ها اعلام کرده بودیم که برای جذب بازیکن و مربی خارجی، بایستی ضمانت نامه ای به سازمان لیگ داده شود تا شاهد اتفاقات گذشته نباشیم. ضمانتنامه ای هم که باشگاه ها ارائه می دهند، باید از لحاظ نقد شدن سهولت داشته باشد. کلیت موضوع هم به شش ماه پیش باز می گردد و همه باشگاه‌ها از آن باخبرند. این اصل ماجراست که منصفانه و منطقی است.

 زمین را چطور به وجه نقد تبدیل کنیم؟

در طرف مقابل ،باشگاه های استقلال و پرسپولیس بارها اعلام کرده‌اند که ما چون باشگاه دولتی هستیم نمی‌توانیم حساب بانکی باز کنیم پس برای ضمانت نامه، سند ملکی می دهیم. که شاید صد برابر هم بیشتر از مبلغ قرارداد مربی یا بازیکن می ارزد.اما زمانی که باشگاهی دولتی است و به فرض مثال قطعه زمینی را برای ضمانت نامه در اختیار سازمان لیگ قرار می دهد، باید مشخص شود که این زمین متعلق به خود باشگاه است یا دولت مالک آن است. باید مشخص شود که تبدیل این ملک به وجه نقد چطور ممکن است؟

  دوبار به استقلال نامه محرمانه زدیم

ما در این زمینه دو بار به باشگاه استقلال نامه رسمی زده بودیم که هر دو نامه نیز محرمانه بود. به این باشگاه مهلت دادیم تا ضمانت نامه مناسبی تهیه کنند. استقلالی ها به ما قول دادند که مدیریت باشگاه ظرف مدت مشخصی ضمانت نامه لازم را به سازمان لیگ تحویل دهد ولی دیروز نامه ای را برای ما ارسال کردند که قادر به تهیه این ضمانت نامه نیستند. ما برای اینکه از اتفاقات بد بعدی جلوگیری کنیم، اعلام کردیم که مسئولیت این موضوع به خودشان برمی گردد. این که مسئله رخ داده را به تبلیغات ربط می‌دهند، کار خیلی خوب نیست.این یک پروپاگانداست.سوابق نامه‌ها وجود دارد و مسائل کاملا مشخص است.

 راه چاره استقلال، موسسه های مالی و اعتباری است

حتما و یقینا مطابق قانون بند ۷ تبصره ماده ۱۷ صراحتا نوشته شده اگر شرکتهای دولتی نمی‌توانند حساب باز کنند، می توانند از موسسه های مالی و اعتباری ضمانتنامه تامین کنند. قانون این اجازه را به استقلال می‌دهد ولی آنها این کار را انجام ندادند. این تناقض گفتار و عملکرد است.
سازمان لیگ با آقایان کنار آمده بود هم در مورد گرفتن بازیکن خارجی و هم در مورد تبلیغات و هم در مورد مسائل دیگر. تازه آنها هنوز هیچ چیزی به سازمان لیگ نداده اند و تنها مدعی شده اند سند ملکی تحویل می دهند.

 مگر نمی‌خواهید به تعهدتان عمل کنید؟

باید این ضمانتنامه سهل الوصول باشد. این چیزی که در قانون آمده تا مسائل بعدی اتفاق نیفتد. اگر این ملک قابل تبدیل باشد، می توانند آن را به یک موسسه مالی و اعتباری برده و از آنجا ضمانتنامه مالی بگیرند. اگر قرار است به تعهدتان عمل کنید، دادن ضمانتنامه چیز عجیبی نیست.

 اطلاع ناگهانی نادرست است

سازمان لیگ مصرا از فوتبال صیانت خواهد کرد و اجازه نخواهیم داد مسائل سابق پیش بیاید. این که گفته اند به یکباره از مسائل باخبر شده ایم وجاهتی ندارد. دو سه هفته است این مسئله مورد بحث است و استقلالی ها نیز این موارد را به خوبی می‌دانند. در قوانین سازمان لیگ صراحتا گفته شده که اگر باشگاه ها ضمانتنامه ندهند، مجاز به استفاده از بازیکن خارجی نیستند.

 من مرجع پاسخگویی به شکایت نساجی نیستم

تا به امروز ضمانت نامه استقلال به صورت مشروط پذیرفته شده بود. در مورد ادعای نساجی نیز من مرجع تصمیم گیری نیستم. البته تا جایی که می دانم استقلال برای حضور بازیکنان خارجی اش تا قبل از امروز، از سازمان لیگ مجوز داشت.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • کیان ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  6 15
  خدایاشکرت مجیدی بهونه واسه این بازی پیدا کرد بازی قبلی با نساجی این خارجیها گل زده یودن
 • عباس رضایی IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  13 8
  بلاهای،دوران استراماچونی آغاز شد
 • افشین دست کج IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  17 6
  همین افراد در سازمان لیگ بودن که سه سال قبل بعد از تمام شدن مهلت نقل و انتقالات با یک تخلف و فساد که با دستور شخص وزیر بود قرارداد طارمی رو ثبت کردن و مارت بازیشم صادر کردن، پس لطفا شما دیگه از قانون و شفافیت صخبت نکنید که معنی قداست قانون رو به گند میکشید
 • شجاعی US ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  26 12
  بنده قبل از اینکه مطلب شما رو بخونم میدونم هدفتون چیه میدونم دنبال چه چیزی هستید برادر عزیز خبرورزشی حالا یا آقای زهرابی یا اشراقی یا جوادی یا علی اسماعیلی و ...دوستان عزیز من که از سال ۷۷ خواننده روزنامه خبرورزشی بودم تا امروز میدونم شما طرفدار چه تیمی هستید و تمام عزیزان خبرورزشی به جز یک نفر یعنی تاج دوزیان بقیه پرسپولیسی هستند و بعضی از شما تو باشگاه پرسپولیس مشغول بکار هستید یا روزنامه پیروزی .شما میخوای مشکلات فدراسیون با استقلال رو همیشه کاملا قانونی جلوه بدید و صغرا کبری میکنید که فقط به این نتیجه برسید و برعکس اگر مشکلی بین فدراسیون با پرسپولیس به وجود اومد اون رو کاملا غیرقانونی نشون بدید و جوری به هوادار نشون بدید که بله فدراسیون با استقلال هیچ مشکلی نداره و هر چیزی هم که میگه بخدا عین قانونه ولی با پرسپولیس لجه و فقط میخواد سنگ بندازه که نتیجه نگیرند من اصلا نخونده میدونم به چه نتیجه ای میخوای برسی برادر.بله ما هم باور میکنیم اصلا هم خبر نداریم تمام کارمندای فدراسیون همزمان تو پرسپولیس هم هستند و تمام کادر تیم های ملی باید پرسپولیسی باشند و شکوری و محمد نبی نوبتی دبیرفدراسی
  • ارتش سرخ IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
   0 1
   این قانونی است که برای همه باشگاهها ست چه ربطی به پرسپولیس داره هربلایی سراستقلال بیاد مقصر پرسپولیسه واینکه کادر تیم ملی همه پرسپولیسی هستن باید بگویم نشستن روی صندلی تیم ملی لیاقت می خواهد که شما ندارید
 • ستار IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  6 3
  این که از این چند دقیقه قبل بازی میگن آون ورم که گل سالم پرسپولیس قبول نمی کنند مشخصه چند سالم میخان سپاهان قهرمان کنند با عوض شدن وزرا ورزش بین پرسپولیس و سپاهآن قهرمانی عوض میشه ایکاش حق به حقدار برسه
 • کیسه سوز IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  5 6
  حالا دوران بابا مسعود خوب بود یا دوران بابا حمید؟
 • ارتش سرخ IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  15 8
  خدایا این کیسه کشا چقدر بی انصاف تشریف دارن،۳ هفته اول گه بردن همه چی خوب بود حتی میگفتن بابا مسعود رفت پرسپولیس دیگه هیچی نمیشه،سجادی فرق نمیذاره،سجادی خوبه،حالا که ۳ هفته شد که برد نیاوردن بازم بهانه گیری هاشونم شروع شد،خوبه که برنامه فوتبال برتر که مجریش قبلا خبرنگار روزنامه استقلال جوان بوده نشوم دادکه تو ۵ هفته اول داوری ها ۵ مورد به نفع کیسه بوده یه مورد به ضررشون،اما داوری های پرسپولیس و تو ۵ هفته اول ببینین که همش به ضررش بوده و گل آلومینیوم اراک هم به گفته ۵۰ درصد کارشناسی های داوری مردود بوده، بازی با نفت آبادان که داوری دیگه هیچی،اگه داوری ها به ضررشون بود چیکار میکردن کیسه کشا،بابا امسال بهانه شاه فرهادتون چیه؟ تیم و که خودش بسته،خارجی خوبم که گرفتین،سردار آجرلو هم که مدیرتون شده،دیگه دنبال چی هستین،خوبه سجادی داره با پرسپولیس و یحیی لج کپمیکنه و هیئت مدیره رو با مدیر عامل جدید انتخاب نمیکنه،خوبه که سازمان لیگ اولش گفت استقلال هم مثل پرسپولیس حق گرفتن بازیکن خارجی نداره اما یهویی قانون دور زده شد و بازیکن خارجی هم خریدن.خداوکیلی کیسه کشا فقط دنبال بهونه هستن.
 • باقری IR ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  1 0
  انشاالله مشکل هر دو بازیکن استقلال رفع شود و هر دو طرف یعنی فدراسیون واستقلال هیچ کدام ضرر نکنند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __