فوتبالدوستان و تماشاگران دهه ۶۰ گواهی می دهند که «شاهرخ بیانی» یکی از محبوب‌ترین و فنی‌ترین هافبک‌های تاریخ فوتبال ایران و یک فرمانده در تیم ملی و استقلال بود.

زندگی پاک کن داشت یکسال بازی در پرسپولیس را پاک می‌کردم/ به خاطر دو نفر از استقلال رفتم/ جلوی پرسپولیسی شدن آندو را گرفتم/ جواب فحش حاجیلو را دادم
خبرورزشی -

مهدی یکتا؛ با شاهرخ و شاهین بیانی یک جورهایی بچه محل بودیم. ما بچه میدان خراسان بودیم و سه ایستگاه پایین تر از این دو برادر فوتبالیست که ساکن شهباز جنوبی ( ۱۷ شهریور کنونی)  کمی پایین میدان ژاله (شهدای فعلی) بودند. همگی ما متعلق به منطقه ۱۴ بودیم و مسابقات آموزشگاهی هم در ورزشگاه شماره ۳ سابق (۱۷ شهریور) برگزار می‌شد که درست روبروی کوچه و مغازه شاهرخ و شاهین بود. یک مغازه ساندویچی کوچک که نبش کوچه بود و لوگوی پسر بچه فوتبالیست (نماد جام جهانی اسپانیا) بالای تابلوی آن خودنمایی می‌کرد.

در سنین نوجوانی هر زمانی که از طرف مدرسه یا آموزش و پرورش منطقه برای ورزش و مسابقه به ورزشگاه ۱۷ شهریور می‌رفتیم حتما از کنار ساندویچی معروف رد می‌شدیم بلکه «شاهرخ» یا «شاهین» فوتبالیست‌های مشهور و محبوب تیم ملی و استقلال را ببینیم و اگر خوش شانس بودیم این اتفاق گاهی برای ما می‌افتاد و...

فرصتی دست داد که گپ و گفت تلفنی ۹۰ دقیقه ای با شاهرخ بیانی داشته باشم. خاطرات قدیمی‌زنده شد. امیدوارم از خواندن این مصاحبه خبرورزشی پشیمان نشوید:

می‌خواهم شما را به سی و یکی دوسال پیش ببرم. راستی آن ساندویچی شاهرخ و شاهین چه شد؟

ساندویچی که جمع شد. ما آن مغازه را سر کوچه خودمان به نیت ساندویچی خریدیم و بعد تبدیل شد به لوازم خانگی! کلاه ما را برداشتند و بعد از مدتی مغازه را تغییر داده و نمایشگاه ماشین زدیم چون شهباز جنوبی (خیابان ۱۷ شهریور) آن زمان بورس وانت و ماشین بود. بعد هم که فروختیم و ... دیگر خبری ندارم چه شده است. یادش به خیر!

چه شد که شما استقلالی شدید؟ بچه‌های شهباز جنوبی اغلب دوستدار علی پروین بودند؟

علی آقا دو، سه ایستگاه پایین تر از ما و ساکن خیابان عارف بود. آن زمان روزنامه و برنامه‌های تلویزیونی مثل امروز نبود. منزل ما روبروی ورزشگاه شماره ۳ (۱۷ شهریور) بود و همیشه برای بازی کردن به آنجا می‌رفتم. پرویز قلیچ خانی بچه شهباز بود و زیاد به آن زمین می‌آمد. ما محو تماشای فوتبال این بازیکن بزرگ و فوق ستاره می‌شدیم و همیشه هم کنار زمین بودیم. هر موقع تیمی بازیکن کم می‌آورد می‌گفتند شاهرخ بیا تو! آن قدر آنجا با بزرگترهای خودمان بازی کردیم که ترسمان دیگر ریخته شده بود تا اینکه یک روز آقای مرتضی شرکاء که مربی سازنده و جوانان استقلال بود به محل ما آمد. یکی از بچه محل‌ها به او پیشنهاد داد و گفت شاهرخ را با خودت سر تمرین جوانان استقلال ببر، خیلی خوب است! آقا مرتضی اول گفت خیلی کوچولوست و ... اما در نهایت راضی شد. سر تمرین جوانان رفتیم که در سالن کار می‌کردند و تیم بزرگسالان تاج سابق هم در زمین «پله» تمرین می‌کرد. آقای جگیچ و مرحوم پورحیدری به سالن آمده و بازی جوانان را دیدند و من را انتخاب کردند. از همان روز جگیچ مرا به تمرین بزرگسالان برد درحالی که حدودا ۱۶ ساله بودم.

حقوق هم می‌گرفتید؟

رفت و آمد ما که بیشتر باهادی نراقی بچه محل مان بود اما ماهی ۷۰۰ تومان حقوق برایم در نظر گرفتند که مبلغ بالایی آن زمان بود. من روی نیمکت می‌نشستم و گاهی ۱۰ یا ۱۵ دقیقه بازی می‌کردم اما برای هر پیروزی ۵۰۰ تومان پاداش می‌گرفتم که خیلی خوب بود.

اولین بازی خودتان در استقلال را به خاطر دارید؟

خیلی هم خوب! اولین بازی من در استقلال یا تاج سابق در۱۷ سالگی و جام تخت جمشید، برابر تیم رستاخیز بود. من، رضا نعلچگر و ایرج دانایی فرد به عنوان ۳ بازیکن جوان در ترکیب قرار گرفتیم و یک بر صفر هم برنده شدیم. تک گل ما را هم رضا نعلچگر زد.

هافبک وسط بودید یا کنار؟

هافبک راست بازی کردم. همزمان به تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان دعوت شدم. خدا بیامرز محمود یاوری سرمربی جوانان بودند و آقای یاگودیچ نوجوانان و می‌توانستم در هر دو رده بازی کنم که انقلاب شد و فوتبال هم تعطیل...

یک سال فوتبال تعطیل شد و بعد جام شهید اسپندی برگزار شد؟

خدا رحمتش کند، شهید مهدی اسپندی هم بچه میدان خراسان بود. اغلب تاجی‌ها رفته بودند و تیم ما بازیکنان بزرگ خود را از دست داده بود. فوتبال تعطیل شده بود و به همین خاطر عباس مژدهی، نوین روزگار و دانایی فرد یا اسکندریان به آمریکا رفته بودند. حسن روشن و حسن نظری در امارات بازی می‌کردند و تیم ما تغییراتی داشت. همان اول هم به ما گفتند از این به بعد اسم تیم شما استقلال است. بازیکنان جدیدی مثل اکبر میثاقیان، بهتاش فریبا و چند نفر دیگر اضافه شدند. آقای جگیچ رفته بود و منصورخان (پورحیدری) هم همراه او به امارات رفته بود مربیگری کند. من و اصغر حاجیلو، خاکسار تهرانی، نعلچگر و چند نفر دیگر مانده بودیم.

شاهین برادرتان کجا بود؟

شاهین را من خودم به جگیچ معرفی کردم. در تیم جوانان ورزنده بازی می‌کرد. به سرمربی گفتم که مستر این شاهین داداشم است و... گفت بگو بیاید بزرگسالان استقلال. از آنجا دیگر استارت تیم استقلال بعد از انقلاب زده شد.

شاهرخ بیانی را خیلی‌ها یکی از خوش تیپ ترین بازیکنان دهه ۶۰ فوتبال ایران می‌دانند. یکی از دوستان نقل قولی از ناصر عباسی داشت که هر کس با شاهرخ بیانی بگردد ورشکست می‌شود!

(با صدای بلند می‌خندد) همین الان هم اگر همسرم جلوی من را نگیرد هر روز لباس می‌خرم! آن زمان پاساژ صفویه خیلی معروف بود و دو، سه بوتیک آنجا بودند که از ترکیه لباس خارجی می‌آوردند. بهترین مشتری آنها هم من بودم و هر وقت لباس جدید می‌رسید بلافاصله با تلفن منزلم تماس گرفته و خبر می‌دادند. این را بگویم الگوی تیپ و لباس من هم ناصرخان حجازی بود.

البته ناصر خان خدابیامرز زیاد لباس نمی‌خرید ولی خوش پوش بود و...

خیلی! من اما سادیسم لباس خریدن داشته و دارم. خیلی از فوتبالیست‌ها و بازیکنان استقلال را من با پاساژ صفویه آشنا کردم. ناصر عباسی، ایمان عالمی‌یا امیرقلعه نویی دوست خوبم هم با من می‌آمدند و از آنجا لباس می‌خریدند. شاید در این زمینه حق با ناصر عباسی بوده باشد چون واقعا من ولخرج بوده و هستم.

وضع مالی شما هم نسبتا خوب بود. به خاطر دارم در شمال شهر تهران و خیابان شریعتی بالا به قول ما پایین شهری‌ها مغازه بستنی فروشی معروفی زده بودید؟

بله؛ سر قلهک بود که شاهین داداشم بیشتر آنجا می‌ایستاد. یک شریک هم داشتیم و وقتی رونق گرفت آن را به شریک خودمان واگذار کردیم. با این وجود از لحاظ مالی شرایط خوبی داشتیم. من نیاوران می‌نشستم، شاهین آمده بود قلهک و پدرم هم طبقه پایین برادرم می‌نشست و...

شاهین بیانی و شاهرخ بیانی

ببخشید که از این شاخه به آن شاخه می‌پریم چون سؤالات زیاد است. به نظر خودم (تأکید می‌کنم نظر خودم) شما، صادق ورمزیار و مهدی‌هاشمی‌نسب دربی بازترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران هستید...

شما لطف دارید اما...

نه؛ بحث لطف نیست. این اعتقاد شخصی من است آن هم نه به عنوان خبرنگار ورزشی بلکه کسی که طرفدار فوتبال در این سال‌ها بوده است. مهدی‌هاشمی‌نسب را می‌دانم و می‌خواهم از شما بپرسم که شاهرخ بیانی چه طور خودش را برای دربی آماده می‌کرد که آن قدر خوب بازی می‌کرد؟ رمز و راز موفقیت شما در دربی چه بود؟

رمز و رازی در کار نبود اما شاید سه دلیل داشت. اول اینکه من اصلا استرس نداشتم. هرگز خاطرم نیست که قبل یک بازی ترس یا نگرانی برایم پیش آمده باشد. دوم با دیدن تماشاگر بیشتر انرژی می‌گرفتم و دست و پای خودم را نمی‌باختم. بازیکنان زیادی را می‌شناسم که قبل دربی یا بازی‌های پرتماشاگر هول می‌شدند و وقتی وارد استادیوم می‌شدند استرس تمام وجودشان را فرا می‌گرفت. سوم؛ ریکاوری مناسب بود به ویژه پس از بازگشت از لیگ قطر که آنجا متوجه ریکاوری درست شدم. الان می‌بینیم روز بعد از بازی‌ها تیم‌ها تمرین سبک کرده به استخر و سونا می‌روند و ریکاوری می‌کنند. من آن زمان که هیچ کس نمی‌دانست ریکاوری چیست بدن خودم را کنترل می‌کردم. بعد از تمرین سنگین یا مسابقات به هتل لاله می‌رفتم. یک آقا نادر بود که ماساژ می‌داد و من با گرمکن از زمین تمرین و مسابقه مستقیم سراغش می‌رفتم، ماساژ می‌گرفتم و بعد هم سونا و استخر و... قبل از دربی‌ها هم اول می‌رفتم هتل لاله ماساژ می‌گرفتم و بعد مستقیم به استادیوم می‌رفتم. البته این کارها آن زمان مُد نبود.

بعد از دربی چه طور؟

دوباره هتل لاله، ماساژ، سونای بخار و خشک و استخر... بعد هم سالاد و خواب کافی! حواسم به خودم بود. شاید به همین خاطر ۱۷ سال در سطح بالای ملی و باشگاهی بازی کردم ولی هرگز مصدوم نشدم.

آقا شاهرخ، من خیلی فوتبال سوکراتس برزیلی را دوست داشتم. شاید نسل امروز ستاره فقید خط میانی برزیل در جام‌های جهانی ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ را نشناسد اما در مقیاسی کوچک‌تر در ایران احساس می‌کردم شباهت‌هایی بین بازی شما با او وجود دارد. به خاطر همین در تیم ملی شماره ۸ می‌پوشیدید؟

سوکراتس که فراموش نشدنی بود. بعدها در قطر که بازی می‌کردم فیلم بازی‌های این‌هافبک استثنایی و برخی دیگر از بزرگان فوتبال جهان را ضبط و تماشا می‌کردم. روزهای شنبه و یکشنبه در قطر بازی‌های لیگ ایتالیا و انگلیس پخش می‌شد و ما هم بعد تمرین و مسابقه بیکار بودیم و فیلم فوتبال می‌دیدیم. من در استقلال اول شماره ۷ پوشیدم و بعد از خداحافظی پرویز مظلومی‌شماره ۱۰ را انتخاب کردم. در تیم ملی شماره ۸ می‌پوشیدم و این شماره را هم دوست داشتم.

چرا شماره ۱۰ را دوست داشتید؟

چون حسن آقا روشن می‌پوشید. استثنایی و اعجوبه بود. هرگز فوتبالیستی با آن همه تکنیک و سرعت ندیدم. با پای مصدوم و ضرب آمپول بازی می‌کرد و عالی هم بازی می‌کرد. بعد از حسن آقا من فقط ناصر محمدخانی را دیدم که می‌توانست آن طور چشم نواز و سرعتی در عین داشتن تکنیک بازی کند.

شماره ۱۰ تیم ملی در جام ملت‌های ۱۹۸۴ و زمان شما حمید علیدوستی بود؟

عجب فوتبالیستی بود. مهاجمی‌که همیشه مدافعان استقلال و پرسپولیس را اذیت می‌کرد. حیف شد می‌خواستم او را به استقلال بیاورم اما نشد!

چرا؟ خودش دوست داشت استقلالی شود؟

حمید علیدوستی پذیرفت اما خدابیامرز منصورخان (پورحیدری) قبول نکرد. آن زمان تفکری وجود داشت که بازیکن ۳۰ ساله پیر و بازنشسته شده است. منصورخان هم گفت سن علیدوستی بالاست و من گفتم ولی فوق العاده بازی می‌کند اما وقتی دیدم مخالفت کرد دیگر اصرار نکردم. کاش حمید علیدوستی به استقلال می‌آمد. آن وقت همه می‌دیدند چه مهاجم بزرگی است. البته فیکس تیم ملی بود و در تیم هُما بازی می‌کرد.

عجب نسلی بود؛ نسل تیم ۱۹۸۴ که می‌توانست قهرمان جام ملت‌های آسیا شود اما ...

تیم وحشتناکی در آسیا داشتیم. من از خودم نمی‌گویم اما حمید علیدوستی، عبدالعلی چنگیز و ناصر محمدخانی مثلث خط حمله ما بودند. من و حمید درخشان و ضیاء عربشاهی خط میانی بودیم و پنجعلی، حاجیلو، شاهین برادرم و بهروز سلطانی و ... خیلی تیم خوب و مستعدی داشتیم. تیم ۱۹۹۰ که قهرمان بازی‌های آسیایی پکن شد تیم پخته ای بود اما تیم ۱۹۸۴ چیز دیگری بود.

به نظر شما تیم ۱۹۸۴ شما از نسل طلایی ۱۹۹۸ فرانسه بهتر بود؟

این حرف را من نباید بزنم اما بعد از جام ملت‌های ۱۹۸۴ سنگاپور من به امارات رفتم تا چند بازی دوستانه انجام دهم. حشمت خان مهاجرانی همان زمان گفت تیم ایران در جام ملت‌های ۱۹۸۴ آسیا از تیم خودش در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین بهتر است.

خیلی حیف شد آن تیم باید قهرمان جام ملت‌های ۱۹۸۴ آسیا می‌شد؟

هنوز هم حسرت آن بازی‌ها را می‌خورم. طفلکی ناصر خان ابراهیمی‌فکر کرد کار تمام شده و ما عربستان را بردیم. به همین خاطر شاید بزرگترین اشتباه مربیگری خودش را مرتکب شد و ناصر محمدخانی را از زمین بیرون کشید. خیال عربستانی‌ها از ناصر راحت شد جلو کشیدند و یک گل به خودی خوردیم که شاهین داداشم زد و بازی رفت برای ضربات پنالتی و... متأسفانه یکی از بهترین و مستعدترین تیم‌های تاریخ فوتبال ایران نتوانست قهرمان جام ملت‌های آسیا شود.

اگر مثل بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ پکن، علی پروین سرمربی تیم ملی ایران بود در سال ۱۹۸۴ قهرمان می‌شدیم؟

شک نکنید قهرمان می‌شدیم. امکان نداشت علی آقا پروین ناصر محمدخانی را تحت هر شرایطی بیرون بکشد. من الان خودم کار مربیگری می‌کنم. برخی بازیکنان ستاره و کار در بیار هستند. در استقلال سال‌های اخیر مهدی قایدی یا فرهاد مجیدی شاید ۸۰ دقیقه کاری نمی‌کردند اما در یک لحظه با تکنیک و هوش خود تفاوت‌ها را رقم می‌زدند. ناصر محمدخانی هم در آن تیم ملی ما چنین نقشی داشت.

زندگی پاک کن داشت یکسال بازی در پرسپولیس را پاک می‌کردم/ به خاطر دو نفر از استقلال رفتم/ جلوی پرسپولیسی شدن آندو را گرفتم/ جواب فحش حاجیلو را دادم

ما به عربستان در ضربات پنالتی بازی را واگذار کردیم. شما جزو بازیکنانی بودید که کمتر پنالتی خراب کردید یا الان من حضور ذهن ندارم که بگویم. درست است؟

یک بار در سال ۱۳۶۹ جلوی ملوان و در فینال جام حذفی بازی را در ضربات پنالتی باختیم. من همیشه پنالتی زن اول یا پنجم تیم بودم ولی آن روز به پرویزخان مظلومی‌گفتم من نمی‌زنم! اول قبول کرد و اسم ۵ پنالتی زن دیگر را نوشت اما وقتی کار به پنالتی ششم کشیده شد مرا صدا زد و گفت شاهرخ تو بزن! گفتم اصلا امروز به دلم برات شده پنالتی‌ام خراب می‌شود ولی جواب داد اصلا برو به اوت بزن چون هیچ کس دیگر حاضر نیست بزند! من رفتم و ضربه ام به تیر دروازه خورد و خراب شد. این اولین و آخرین باری بود که پنالتی خراب کردم.

می‌خواهیم درباره علی پروین بپرسیم. یکی از اهالی فوتبال که با وجود پرسپولیسی بودن نقش تأثیرگذاری در فوتبال شما به اشکال مختلف داشت. بارها به این سؤال جواب دادید اما می‌خواهیم باز هم بپرسیم که ۱۱ اسفند ۱۳۷۰ و در دربی سی و پنجم شما به همبازیان خودتان گفتید ۲ گل بس است و به خاطر علی پروین دیگر گل نزنید؟!

نه به جان بچه ام! ما ۲ گل در نیمه اول توسط صادق (ورمزیار) و صمد (مرفاوی) به پرسپولیس زدیم و اگر می‌توانستیم باز هم می‌زدیم. متأسفانه آن بازی درست و حسابی فیلمبرداری نشد وگرنه می‌دیدید ما چه موقعیت‌های خوبی از دست دادیم. این حرف‌ها قشنگ نیست و لطیفه ای است که اولین بار فکر می‌کنم مرتضی فنونی زاده تعریف کرد. اینکه ایرج جنگی تدارکات پرسپولیس آمده توی رختکن ما و به من گفته علی آقا می‌گوید دیگر بس است و... اصلا خنده دار است! آن زمان و همین الان هم هیچ یک از اعضای پرسپولیس جرأت ندارد روز دربی نزدیک رختکن استقلال شود چه برسد به اینکه بیاید و با من هم حرف بزند یا پیغام آقای پروین را برساند. شما از خود علی آقا هم بپرسید. می‌دانید چقدر غُد است؛ آن وقت از ایرج جنگی بخواهد که به من بگوید هوای ما را داشته باشید؟! این خیالبافی یا دروغ پردازی‌ها برای جلب توجه آن هم بعد از ۳۰ سال زشت است. شما آن دربی که استقلال ابتدا ۲ بر صفر از پرسپولیس جلو افتاد را به خاطر دارید حتما؟

بله، دربی ۷۴ و حدود ۱۰ سال پیش بود.

استقلال ابتدا دو گل توسط میداوودی و فریدون زندی زد اما ظرف ۱۰ دقیقه با وجودی که پرسپولیس ۱۰ نفره هم شده بود ۳ گل از ایمون زائد خورد. فوتبال همین است و شما در یک بازی بزرگ نمی‌توانید بگویید چون ۲ گل زدیم می‌توانیم ۴ گل دیگر هم بزنیم. آنها هم پرسپولیس بودند و با تمام وجود جنگیدند و دفاع کردند تا ۳، ۴ یا ۵ گل دیگر نخورند.

یکی از مباحثی که در مورد شما وجود دارد مخالفتی بود که پس از بازگشت از قطر انجام شد تا بازوبند کاپیتانی نبندید. در مقطعی بازوبند کاپیتانی استقلال دست به دست می‌شد و چند بازیکن نوبتی آن را می‌بستند. خودتان اصل ماجرا را می‌گویید؟

کاپیتانی در استقلال آن زمان تعریف داشت و بر اساس سابقه بازی، قدمت و فیکس بودن در تیم بود. بعد از خداحافظی پرویز مظلومی‌من قدیمی‌ترین بازیکن استقلال بودم و بازوبند کاپیتانی را طبق عرف معمول بستم. رفتم به پرسپولیس و قطر و وقتی برگشتم دوباره بازوبند را به من دادند چون قدیمی‌تر از همه بودم اما مجید نامجو مطلق مخالفت کرد. من دیدم اگر اعتراض کنم حاشیه درست می‌شود حرفی نزدم و به قول شما بازوبند کاپیتانی نوبتی بر بازوی من، جعفر مختاری فر، مجید نامجو مطلق، خدا بیامرز رضا احدی و ... بسته می‌شد. قبل از جام باشگاه ای آسیا در سال ۱۹۹۰ که ما قهرمان شدیم، منصورخان پورحیدری من را صدا زد و خصوصی صحبت کردیم. به من گفت که شاهرخ مسابقات بین المللی است و برای تیم استقلال زشت است در هر مسابقه یکی بازوبند کاپیتانی ببندد. اگر تو مشکلی نداری می‌خواهیم بازوبند را به شاهین بدهیم؟

و شما چه گفتید؟

گفتم مشکلی ندارم. شاهین داداشم است و انگار خودم بازوبند کاپیتانی بسته ام. همین شد که شاهین کاپیتان استقلال در آن رقابت‌ها شد و ما هم قهرمان آسیا شدیم. بعد از آن رقابت‌ها دوباره بازوبند کاپیتانی به خودم برگشت.

الان شاید یکی از مشکلات استقلال کمبود بازیکن بزرگ باشد. یک زمانی آن قدر بازیکن ستاره و مدعی داشتید که سر بازوبند کاپیتانی دعوا می‌شد اما در حال حاضر ...

من در حال حاضر مربی نساجی هستم و شاید درست نباشد درباره استقلال صحبت کنم اما به عنوان یک پیشکسوت می‌گویم الان چند بازیکن این تیم سابقه ۷ یا ۸ ساله به بالا در این تیم دارند. بازیکن استقلال با ماندن و چند سال بازی کردن در این تیم محبوب و کاپیتان می‌شود. وریا غفوری بازیکن خوبی است اما فکر می‌کنم ۴ یا ۵ سال است که استقلالی شده و بعد از او هم بازیکنی با سابقه زیاد نداریم. زمان ما من، شاهین، نامجو مطلق، امیر قلعه نویی، جواد زرینچه و... که بازوبند بستیم سال‌ها در این تیم بودیم. بازیکنی مثل مهدی قایدی یکسال در حد ستاره بازی می‌کند، محبوب می‌شود و بعد همه این محبوبیت و شهرت را می‌گذارد و می‌رود. از آن گذشته آن زمان مگر به راحتی شما به بازوبند می‌رسیدید؟ من سال‌ها منتظر ماندم بعد از محمد پنجعلی کاپیتان تیم ملی شوم اما نه خداحافظی می‌کرد و نه مصدوم می‌شد (می‌خندد و ادامه می‌دهد) بعد هم که خداحافظی کرد در اوج به ما گفتند شاهرخ جان تو هم خداحافظی کن! تیم رفت جام ملت‌های ۱۹۹۲ آسیا و همان دور مقدماتی حذف شد. شاید می‌توانستند حداقل تا پایان آن دوره از مسابقات من را نگه دارند اما ... بگذریم!

شماره ۱۰ و ۷ استقلال یا ۸ این تیم را می‌شناسید؟

می‌شناسم اما امیدوارم این حرف من به کسی برنخورد. پیراهن شماره ۷ استقلال را مجید نامجو مطلق یا فرهاد مجیدی پوشیده اند. شماره ۸ تن امیر قلعه نویی و مجتبی جباری بوده است. من همین الان هم می‌گویم استقلال تهران یک مجتبی جباری وسط زمین کم دارد و این کمبود به وضوح احساس می‌شود. از خودم نمی‌گویم اما شماره ۱۰ استقلال را حسن روشن و علیرضا منصوریان پوشیده اند و امیدوارم این بچه‌های جدید قدر پیراهن استقلال را بدانند.

رفیق فابریک شاهرخ بیانی در تیم استقلال چه کسی بود؟

با همه رابطه خوبی داشتم اما با امیر قلعه نویی، ناصر عباسی و ایمان عالمی‌رابطه صمیمانه تری داشتیم.

خاطره ای از این رفاقت‌ها دارید که بتوان نوشت؟

از ناصر عباسی کلی خاطره دارم! همیشه منزل ما بود و شب‌ها ماشین من را می‌برد محله خودشان که پایین شهر بود. هر موقع هم که برگشت دزد به صندوق عقب، زاپاس، ضبط یا وسایل ماشین دستبرد زده بود! من بی ام دبلیو داشتم و برای همسرم هم رنو خریده بودم. یک مرتبه ناصر گفت می‌خواهم بروم دیدن مادرم اما بی ام دبلیو نمی‌برم و یک ماشینی می‌برم که توی دید نباشد. رنو را برد و بدون ضبط صوت برگرداند و ... البته از شوخی گذشته بسیار پسر خوش مشربی بود و با ناصر خیلی خوش می‌گذشت.

رفیق تو رگی پرسپولیسی هم داشتید. از پرسپولیسی‌ها هم اگر خاطره ای دارید لطفا تعریف کنید؟

با ناصرمحمدخانی، حمید درخشان و محمد پنجعلی به واسطه بازی در تیم ملی رفیق بودیم اما رفیق به قول شما تو رگی مجتبی محرمی‌بود. ۲ روز قبل دربی مهمان خانه ام بود و همسرم هم سبزی پلو با ماهی سفید پُخته بود. خیلی هم خوشمزه شده بود و با مجتبی خوردیم و کلی هم خوش گذشت. ۲ روز بعد در دربی علی آقا پروین به محرمی‌گفته بود اجازه نده توپ به شاهرخ برسد و اگر خواست استپ کند او را بزن! به محض شروع بازی و اولین توپی که به من رسید خطای شدیدی کرد که به بیرون پیست پرتاب شدم. عکس آن هنوز موجود است! با محرمی‌شوخی داشتم و گفتم مجتبی آن ماهی سفیدی که در خانه ام خوردی کوفتت شود! او هم جواب داد که فوتبال است دیگر! انگار نه انگار ۴۸ ساعت قبل دربی منزل ما بوده و... بازی یک بر یک شد و من هم یک گل شدم. خدا بیامرز منصورخان (پور حیدری) اگر اشتباه نکرده و من را تعویض نمی‌کرد شاید بازی مساوی نمی‌شد چون تعریف از خود نباشد واقعا سرحال و آماده بودم.

چرا چند سالی به ترکیه رفتید. آنجا در بنگاه املاک کار می‌کردید؟

من در استقلال کمک امیر قلعه نویی بودم و بعد هم پرویز مظلومی. خودم دوست داشتم ایران بمانم و کار کنم اما نشد. رفتیم ترکیه اما به ایران هم رفت و آمد داشتم تا اینکه پیشنهاد نساجی مازندران از راه رسید.

چه کسی با شما تماس گرفت؟

خود ساکت الهامی زنگ زد. من نه اینکه الان کنارش کار می‌کنم این حرف را بزنم اما واقعا یک مربی فنی و کاربلد است. کادر خوبی داریم که صمیمانه کنار هم کار می‌کنیم. بازیکنان با تجربه ای مثل مسعود شجاعی، علیرضا حقیقی و حامد شیری در کنار جوانترهای خوبی کنار خود داریم و صمیمیت در تیم و کادر مدیریتی موج می‌زند. از آن بالاتر شخص رضا حدادیان است. آقای حدادیان مالک باشگاه نساجی مازندران مردی بی ادعا، زحمتکش و عاشق ورزش است. کسی که در این اوضاع اقتصادی از جیب شخصی اش برای فوتبال هزینه می‌کند باید عاشق باشد و خوشحالم در تیم او و مجموعه با محبت نساجی کار می‌کنم. بی صبرانه منتظر دیدن تماشاگران قائمشهری و مازندرانی در استادیوم بازی نساجی هستم چون می‌دانم چقدر پرشور هستند.

اگر یک پاک کن داشتید و می‌توانستید بزرگ ترین اشتباه شاهرخ بیانی را در زندگی پاک کنید، آن اشتباه چه بود؟

 اگر زندگی پاک کن داشت و می‌شد، رفتن به پرسپولیس که یک سال بود اما تاوان سنگینی بابت آن دادم را پاک می‌کردم. من جوان و غُد بودم و نباید به خاطر یک بازیکن و کردنوری مدیرباشگاه می‌رفتم. او به من گفت تو نمی‌توانی برای استقلال تصمیم بگیری و باشگاه هم تو را نمی‌خواهد. خوش آمدی! من که توقع این حرف را نداشتم لج کردم و رفتم.

پیشنهاد پرسپولیس در نمایشگاه علی پروین به شما داده شد؟

نه، من دنبال زمینی در سعادت آباد بودم. من و علی آقا دوست مشترکی به اسم اکبر شرفی داشتیم که او به من گفت پروین می‌تواند کار تو را انجام دهد. یکی دو باری هم علی آقا همراه من به سازمان زمین شهری آمد و در همان ملاقات‌ها اکبر شرفی گفت که داش علی می‌گوید اگر استقلال شاهرخ را نمی‌خواهد بگو بیاید پرسپولیس! من هم نتوانستم روی علی پروین را زمین بیندازم و ... البته سر لج و لجبازی هم بود که قبول کردم پرسپولیسی شوم.

شاهرخ بیانی - پرسپولیس

پرسپولیسی شدید و در دربی ۲ گل به استقلال زدید! قبل از شروع دربی سال ۱۳۶۵ علی پروین گفت که اگر پنالتی شد، شاهرخ می‌زند! این هم شاید دومین اشتباه شما بود؟

(با خنده و شوخی) علی آقا قشنگ ما را انداخت داخل تسبیح! نمی‌دانم آن دستور را داد که راه بازگشت من را به استقلال ببندد و دیگر در پرسپولیس بمانم یا همین جوری به خاطر اعتقادش به ضربات پنالتی من زد اما اگر زمان به عقب برگردد قبول نمی‌کنم. من حتی بعد از گلی که از روی پنالتی زدم شادی نکردم.

اما شاید سومین اشتباه شما شادی پس از گلی بود که به سمت تماشاگران رفتید. این طور نیست؟

نه اشتباه نکنید! شادی من به خاطر کُری با یک مدافع استقلالی و اصغر حاجیلو بود. در یک صحنه شاهین داداشم تکل روی پایم رفت که من پریدم و حاجیلو فحش داد و به بازیکنان گفت من را بزنند! آن زمان نیمکت‌ها پشت دروازه تیم‌ها بود و من هم به سمت نیمکت استقلال و اصغر حاجیلو دویدم و شادی کردم که فحش داده بود نه تماشاگران!

آن مدافع استقلال که به خاطرش این تیم را ترک کردید احیانا سعید مراغه چیان نبود؟

درست است. نمی‌خواهم خیلی توضیح بدهم اما به خاطر سعید مراغه چیان از استقلال رفتم ولی هنوز هم می‌گویم اشتباه کردم. خوب به خاطر دارم چند سال پیش پرسپولیسی‌ها به آندرانیک تیموریان پیشنهاد دادند از استقلال به این تیم برود. خیلی با آندو صحبت کردم و تجربه خودم را گفتم تا پرسپولیسی نشود.

پس جلوی پرسپولیسی شدن آندو تیموریان را گرفتید؟

رابطه خیلی خوبی با آندو داشته و داریم. او گوش کرد و به پرسپولیس نرفت اما رفت تبریز! به نظرم اشتباه کرد چون سال‌ها می‌توانست کاپیتان استقلال باشد.

راستش را بخواهید به من یکی به عنوان مصاحبه کننده خیلی خوش گذشت. امیدواریم شما را خسته نکرده باشیم. فقط به عنوان حُسن ختام این مصاحبه می‌خواهیم در صورت امکان تیم رؤیایی تاریخ فوتبال ایران از نگاه شاهرخ بیانی را بدانیم؟

دروازه بان؛ زنده یاد ناصر حجازی و در مرکز خط دفاع هم پرویز قلیچ خانی و رضا حسن زاده را می‌گذارم. رضا زمان اوجش بی نظیر بود. سمت راست و چپ خط دفاع را هم به ترتیب به جواد زرینچه و مجتبی محرمی‌می‌سپارم.‌هافبک دفاعی این تیم می‌تواند شادروان سیروس قایقران مرد با معرفت انزلی باشد که جلوی او از علی کریمی‌به عنوان‌هافبک هجومی‌استفاده می‌کنم. مجید نامجو مطلق و ابراهیم قاسمپور هم‌هافبک‌های راست و چپ ایده آل من هستند. زوج محبوب خط حمله من هم ناصر محمدخانی و حسن روشن هستند. سرمربی این تیم هم می‌تواند حشمت خان مهاجرانی باشد.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 59
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 17
 • 6 IR ۰۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  95 50
  با اينكه كيسه اي ولي هم بازيتو دوست داشتم و هم تيپتو! ما كه با دربي 65 كه 3 هيچ شد خيلي حال كرديم خصوصا گلي كه كردي تو كيسه خيليييييي چسبيد خخخخ
  • حسين بوش باش IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
   36 12
   دمت گرم اونروز چه حالی کردیم موهای استقلالی که بغل من بود سیخ شده بود یادش بخیر اونروز داداشش دفاع جلو آبی‌ها بود
  • زاگرس IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
   40 21
   نمی‌دونستم این آقا سعادت بازی در افتخار فوتبال ایران «پرسپولیس»رو داشته!!!البته مکتب شما ایراد داره که نمک میخورین و نمکدان رو میشکنین...حیف اون لباس سرخ که یکسال تن تو بوده
  • شاهرودی US ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
   13 20
   عمرا تو و این دو نفر دیگه سن و سالت به بازی سال ۶۵ برسه پس ببندی بهتره .چه راحت دروغ میگه .تو نهایتا ۳۰ سال داری پس دروغ نگو لنگ خیس
  • ساوالان IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
   34 10
   بستگی دارد با چی نوشته شده باشد. بعضی ها با خودکار می نویسند. بعضی ها با مداد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! من کسانی را که تصمیمات شان را با خودکار می نویسند دوست دارم.. چه درست چه اشتباه نوشته باشند با خودکار می نویسند . و به فکر پاک کردن نیستند . و پای حرفشان می مانند.. ولی بترسید از کسانی که با مداد می نویسند!!!!!!!!
  • اس اس ۴۴۴۴ IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   5 9
   حتما یه چیزی هست که هر بازیکنی میره پرسپولیس و بعد بیرون میزنه اون مدت رو بدترین زمان زندگی خودش میدونه و تا ابد هم براش ناراحت کننده س شاهرخ هنوزم وقتی از پرسپولیس حرف میزنه آثار تنفر و زجر و ناراحتی رو میشه در صورت و لحنش دید
  • ابرام US ۰۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   8 3
   اگر پاک کنی وجود داشت شما حضرت استاد ٬ فراوان فراوان چیز هایی برای پاک کردن داشتید . حضور در پرسپولیس که جزو افتخارات و مباهات شما ست .
  • ساسان IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   1 3
   شاهرخ بیانی اگه این حرف رو نمی زد هم بین استقلالی ها و هم پرسپولیسی ها حرمت داشت ولی حیف خراب کرد
  • استقلال قهرمان آسیا IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   2 4
   واقعا خجالت آور ه لنگیها ناجوانمردانه حمله کردند به این بنده خدا آنموقع پروین التماس کرد و این بنده خدا اشتباهی کرد و به اردوگاه دشمن کینه توز رفت و خیلی زود پشیمان شد وبه اصل وخانواده خودش که همان استقلال کبیر هست برگشت
 • پیام IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  85 75
  پرسپولیس لیاقت میخواهد . آخه شماها کی هستید که در مورد پرسپولیس حرف میزنید . چقدر پول گرفتی که این حرف را بزنی بدبخت
 • حسن IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  همون یکسالو بزار بمونه بقیشو بده پاک کنن.
 • حبیب ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  57 27
  ما رو دور ننداز. ما انقدر هم به درد نخور نیستیم.
 • اح IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  47 34
  اگر پاک کن خوبی داشتم من کل استقلال را از زمین پاک میکردم
 • پرسپولیس همیشه قهرمان IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  90 39
  آقای شاهرخ بیانی متاسفم برات البته نمیدونم این مصاحبه حاصل ذهن مریض نویسندس یا خودت گفتی درهرصورت زندگی فوتبالیت به جز اون یکسال که برای پرسپولیس کبیر بازی کردی همش چرت وپرت کاش زندگی پاک کن داشت تا افرادی مثل توونیکبخت رو که نمک نشناس هستید رو از تاریخ باعظمت پرسپولیس پاک می‌کرد آخه پرسپولیس این همه اسطوره داشته وداره امثال شماها محلی از اعراب ندارید که برای پرسپولیس کری میخونیدو دربارش حرف می‌زنید خواهشا این شروور هارو تورسانه مطرح نکنید چون درشان و اندازه پرسپولیس کبیر نیستید
  • حبیب IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
   54 16
   احسنت. کاملا درسته. ضمن اینکه کلا فوتبالیستهای دهه ۶۰ علیرغم اینکه از لحاظ فنی بازیکنهای قابلی بودن ولی یه مقداری دچار خودبزرگ بینی بیش از حد هم هستن و هیشکی رو قبول ندارن غیر خودشون. خیلیها هم فوتبال شماها رو دیدن و هم علی کریمی رو با تمام احترامی که از لحاظ فوتبالی براتون قائلم همتونم روی هم به اندازه علی کریمی تکنیک نداشتین.
 • شیش در چهار IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  34 17
  البته این دو طرفس هرچند که این فرد طرف حساب نمیشه، میره تو دسته بی هویتی.
 • Ehsan IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  34 19
  قهرمانی های پرسپولیس برای توهم هست بالاخره توی تیم بزرگ یکسال بازی که باعث افتخارته
 • MAMALI IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  44 32
  اتفاقا تنها افتخار شما همون یک سالی هست که در پرسپولیس کبیر بودی
 • morteza IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  33 2
  مصاحبه باحالی بود. اینقدر رنگی نباشید. واقعا دلچسب بود و من خیلی دوست داشت این نسل فوتبال رو میدیدم. البته بچه که بودم خیلیاشون رو دیدم ولی خب یسریام دیگه سنم نمیرسه. وقتی میگه مجتبی محرمی کسی که ندیده اصلا نمیفهمه محرمی کیه. محرمی تو دفاع خدا بود و ته غیرت. یاد همتون بخیر و ایشالا همیشه سر حال باشید
 • Amir perspolis IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  50 31
  شما در حدی نبودی و نیستی که بخوای این حرفا رو بزنی، بعدشم اینکه میگی نتونستم روی علی پروین رو زمین بزنم و این حرفا کشکِ عمو، بازی که شما در دربی با پیرهن پرسپولیس مقابل استقلال کردی مشخص بود که بخاطر رودربایستی با علی پروین اومدی پرسپولیس یا بحث چیزای دیگه بوده، الحمدالله برا هیچ طرف ارزشی نداره، تا میای در مورد جدایی بازیکنای فعلی استقلال حرف بزنی سریع بهت میگن شما خودت که جزو اولین نفرها بودی جدا شدی بهتره حرفی نزنی، پرسپولیسیا هم که انقد اسطوره و بزرگ دارن که اصن تورو به یاد نمیارن، پرسپولیسی که امثال پروین،عمو محراب،دایی،باقری،کلانی،بهزادی،مودت،ناصرخانی،محرمی،فتح آبادی،پیوس،خوردبین،درخشان،محمد خانی،قلیچ خانی،کاشانی،فریبرز مرادی،جاسمیان،شیرزادگان،آشتیانی،ایرانپاک،طاووسی،وطنخواه،مجید سبزی،گنجاپور،مهدوی کیا،کریمی،خاکپور،سعدوای،داداش زاده،ترابیان،کرمانی مقدم...شما اصن به چشم نمیای در حضور این اسامی پس کاشکی میشدپرسپولیس هم اون یکسال حضور شما رو از تاریخش پاک میکرد
  • محمد IR ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   2 10
   چرا هر اظهار نظر شخصی باید با توهین جواب داد. بنده خدا میگه به خاطر اینکه سال‌های زیادی بازیکن استقلال بوده و بعد رفته پرسپولیس تبعات داشته براش پیش هوادارای استقلال و کاش نمی‌ومد پرسپولیس. منطقی میگه. من خودم پرسپولیسی ام ولی خودم برتر از طرفدارای استقلال نمیدونم تیم خودم بهتر میدونم همین. همین تعصبی ک روی بازیکنای پرسپولیس داریم طرفدارای استقلال دارن خب معلومه ناراحت میشن یکی از ستاره هاشون بیاد تیم رقیب. در ضمن خیلی از بازیکنایی ک اسم بردی خداییش در حد آقای بیانی نبودن. اون زمان خوبیش این بود بازیکنا محصول خود باشگاه بودن مثلن آقای پروین محصول پرسپولیس بوده یا آقای بیانی توی استقلال رشد کرده اما متاسفانه الان هم پرسپولیس هم استقلال فقط بازیکنایی ک رشد کردن می‌خرن و توجهی ب بازیکنای پایه ندارن البته خیلی تیمای دیگه. خلاصه بهتره اگه هم برای اظهار نظرات هم احترام قائل نیستیم حداقل توهین نکنیم
  • لایتچسبک: IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   5 0
   خب چشمش کور خواست نیاد پرسپولیس تا واسش تبعات داشته باشه. خب میرفت تیم بلبیرینگ‌سازی دوقوزآباد. این آقا واسه زمین شهری اومد پرسپولیس وگرنه در کیسه‌کشی او شکی نیست. یکی نیست بهش بگه حداقل از انتخابی که کردی دفاع کن و پای تصمیمت وایسا نه اینکه بخوای دنبال پاک‌کن بگردی. اصلا بیا این پاک‌کن.
 • عبدالناصر مالکی IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  38 24
  ما هم میگیم کاش زندگی پاکن داشت تا امثال شما رو که قطعا با التماس به پرسپولیس اومدین رو از تاریخ این باشگاه کبیر پاک بشین. شما با اینکه سنی ازتون گذشته هنوز کری‌هاتون بچه‌گانه هست . واقعا متاسفم که فوتبال ایران اینجور پیشکسوتانی داره
 • علی IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  36 30
  پرسپولیس بازی کردن لیاقت میخواد الدنگ. پرسپولیس پرطرفدارترین تیم تاریخ ایران است، ما هم متأسفیم که امثال شما در پرسپولیس بازی کردند
 • عامیرزا IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  33 30
  میترسیم همون یه سال رو پاک کنی تهش هیچی واسه ات نمونه!! همین حالاش افتخارات استاد اسدی از جفت شوما داداشیای سوتی وگل بخودی بیشتره! وقتی خاسی پاکش کنی مواظب انگشتات باش.یه مشورتی هم با کنعانی زادگان وبیرانوند و همه اونا که قرار بوده برن عستقال ولی اومدن پرسپولیس وسرنوشت زندگی واعتبار وافتخاراتشون رو تغییر دادن کن شاید برگشتی با کمک حاژ فتقولاح همون یه سال رو هم با فتوشاف کردی ده سال! عجله نکن عجله کار فنونی زاده هاس.الخ
 • فاتح قلبها ***پرسپولیس قهرمان IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  38 22
  آقای شاهرخ بیانی شما اگه زندگیت پاک کن داشت باید اوسالهایی که تو استقلال بودی پاک کنی ...استقلال تیمیه که بازیکنهارو خراب میکرد بعد پرتشون میکرد بیرون مثل عابدزاده ...فتح آبادی ...نامجو مطلق ...ووووو...ولی موقعی که اومیدن پرسپولیس آبرودار شدین ...درضمن این از مکتب استقلال و استقلالیه که فحش بدن ...خوشم میاد که اعتراف میکنید ....هرموقع خواستی درمورد سرورت پرسپولیس کبیر صحبت کنی دهنت و آب بکش ...کیسه کش دوچرخه سوار
 • علی IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  34 40
  دمت گرم شاهرخ خان . اخه داداش گلم. پیروزی هم تیم بود رفتی . میومدی . شیراز پیش شاه غلام .‌ولی عیبی نداره . زود متوجه شدی لنگی ها در حد تاج کبیر نیستند
  • ناشناس IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
   21 18
   اره مادر حد شما نیستیم حد ما بیشتر شماس
 • ایمون زاید IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  28 14
  حیف که زندگی پاکن نداره والا الان خیلی ها گذشتشون رو پاک میکردن ،مخصوصا اونائی که بخاطر پول تن به هر کاری دادن ولی حیف که آب ریخته شده رو نمیشه جمع کرد آقا شاهرخ
 • حاج عباس IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  33 6
  بانظر حبیب موافقم آنچه باید پاک بشه تو وامثال توست که لیاقت نداشتی اون موقع که کیسه تورا مثل دستمال کهنه انداخت بیرون سرور یتیم نوازت بزرگواری کرد بهت جا ومکان داد در حالیکه نمی دانست روزی نمکدان میشکنی
 • ک م IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  5 16
  خاطرات شیرینت من رو به اون سال ها برد.از مصاحبه گر و شاهرخ بیانی تشکر میکنم .چه روزگار خوشی با بازیکنان اون دهه داشتیم. یادش بخیر.زنده باد استقلال و طرفدارانش.
 • شمسعلی. GB ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  14 13
  با همه ی اینها بسیار منصفانه تر از خیلی از استقلالی و حتی چهره ی منفوری مثل مرتضی فنونی زاده صحبت کرده ، ان جمله ی کاش پاکن بود را هم زیاد جدی نگیرید بلاخره باید از گزند ارتش فحاش در امان باشد
 • ایمون زاید IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  18 2
  آقای شاهرخ، مگه شما یا کسی از تیم کیسه کش شما جرات داره همین حالا حتی بره پشت درب رختکن پرسپولیس؟ توی رختکن رفتنتون دیگه بماند!!! دیگه برسه به اون زمان که علی پروین بود و قلم پاتو میشکست! ضمنا اگر زندگی لاک داشت، تو و نیکبخت و هاشمی نسب رو با لاک گرفتن از تاریخ پرسپولیس محو میکردم
 • امین DE ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  18 2
  من متن رو نخوندم چرا که همون اول طرف دروغ گفت، کجا ساندویچی داشتند مرد حسابی، فکر نکردی یه بچه محل اونا این رو بخونه دستت رو بشه؟ شاهرخ و شاهین همیشه لباس زیر زنانه می فروختند....
  • فری IR ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
   3 1
   اینکه بخواهی آن یکسال را پاک کنی بخودت مربوط است. ولی این رافراموش نکن کل زندگی تو و همجنین نیکبخت ازپولی که از باشگاه پرسپولیس گرفتید میباشد. همانطور پولی که هاشمی نسب ازاستقلال گرفت و زندگی‌اش زیرورو شد. خدا کند خداوند کل زندگیت را پاک نکند.
 • محمود IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  14 2
  خیالت راحت ،کسی تورو پرسپولیسی حساب نمیکنه .پرسپولیسی بودن به این نیست که یکی دو سال به خاطر حماقت یه مدیر یکی مثل تو پاهاشو بزاره تو تیم پرسپولیس.پرسپولیسی بودن یعنی غیرت و تعصب و شخصیت و موفقیت .خودتو با کسایی مثل مهدوی کیا و کریمی و دایی و عابدزاده و کریمی و باقری و کلی اسم دیگه مقایسه کنی ،متوجه میشی کل عمرتم تو پرسپولیس بازی میکردی باز به خاطر ذات خراب و بی ادبت یه کیسه کش اصیل بودی.
 • امین DE ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  8 2
  این دوتا داداش از اول هم نون به نرخ روز بخور بودند ، علی آقا بهش گفت برو پیش یکی از رفقا نمایشگاه ماشین داره سفارشتو کردم چیه شورت و کرست می فروشی.. اینم سریع پسر خاله شد فکر کرد نمایشگاه رو می دنش به این ، پشت کرد به رنگ و تیم و داداش و ... پرسپولیسی شد. الان هم حتمأ حرف پول و ایناست که پاکن پاکن می کنه. کسی که مردونه و شرافتمندانه زندگی کرده باشه هیچ وقت حرف پاکن ، افسوس ، پشیمانی....
 • شیش تاییا: IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  13 2
  کامنت اول: بازیکنای زیادی از استقلال و تاج به پرسپولیس اومدن که تعدادیشون واقعا نمک‌نشناس بودن و پرسپولیس خیلی بهشون کمک کرد تا دوباره سر پا بشن. بدترینشون مجید نامجومطلق بود که پاش به شدت آسیب دیده‌ بود و فی‌الواقع امیدی به فوتبالش وجود نداشت اما مهندس عابدینی به دادش رسید و آوردش پرسپولیس و پاشو مداوا کرد و باعث شد سه چهار سالی برای پرسپولیس بازی کنه. او با وجود تموم توهینهای استقلالیا باز به اصل خودش برگشت و همه فحشهای رکیک استقلالیا به خودش و خونواده‌شو فراموش کرد و گفت که استقلالیه. یعنی بی‌رگتر از او و علیرضا واحدی نیکبخت ندیدم. احمد عابدزاده حکایت دیگه‌ای داشت و گفت از اول پرسپولیسی بوده. داریوش مصطفوی اولین  یاغی و خائنی بود که از استقلال به پرسپولیس رفت. منصور رشیدی، جواد الله‌وردی، غلام فتح‌آبادی، شاهرخ بیانی، امیر موسوی‌نیا، سعید عزیزیان، رضا احدی، محمود کلهر، میثم بائو، علی علیزاده، مهدی هاشمی‌نسب، علیرضا واحدی نیکبخت، شایان مصلح، محمد انصاری و علی علیپور دیگر بازیکنایی بودن که به پرسپولیس اومدن.
 • شیش تاییا: IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  18 1
  کامنت دوم: روزبه چشمی، خسرو حیدری و سجاد آقایی هم بازیکنای پایه‌های پرسپولیس بودن که به استقلال رفتن و براش بازی کردن. علی انصاریان، محمد محمدی، بهزاد داداش‌زاده، ابراهیم تقی‌پور، پژمان نوری، مهرداد اولادی، فرزاد آشوبی، محمد نادری، آرمان رمضانی، هوار ملا محمد و گادوین منشا هم بازیکنایی بودن که از پرسپولیس به استقلال رفتن ولی نمک‌نشناس نبودن. البته به غیر از محمد محمدی.
 • شاهرخ خان: IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  12 2
  هنوز تماشاگرا شعار "شاهرخ منکراتی" رو تو استادیومها یادشونه شاهرخ خان!!
 • بردیا IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  9 3
  مارو دور ننداز ما انقدرم به درد نخور نیستیم خخخخخ
 • مهرداد ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  12 2
  اقای بیانی باید افتخارکنددرپرسیپولیس بازی کرده تا نام نشانی برا خود جورکند
 • مسعود IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  12 1
  اخه تو كي هستي !!!!! همون كيسه كشا هم قبولت ندارن ديدم وقتي گل زدي به تيم كيسه كشا دستت رو كرده بودي بالا دور افتخار ميزدي
 • ... IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  18 1
  خوشحالی بعد گلت به استقلالو تو دربی سال ۶۵ همه یادشونه بعد میگی خوشحالی نکردی. کلی دویدی تا بقیه نتونن بگیرنت. صادق باش کاظم جان!! کج بشین راست بگو جناب پول‌دوست. خدایی کلاغم به این سیاهی نیست که موهای تو سیاهه. راستی ریشاتو چرا رنگ نکردی. نکنه رنگ کم آوردی. برو تعویض روغنی یه کم روغن سوخته بگیر ریشاتم رنگ کن جناب آمیتا باچان یا اینکه برو تو انبار زغال یه گشتی بزن تا حاجی فیروزی بشی واسه خودت!! ای خدا بعضیا چرا انقد دروغ میگن. اصلا بیا این پاک‌کن. بگیر برو شیشه خونه‌تو باهاش پاک کن!! خخخ. خخخ. خخخ. واقعا خندیدیم از این حجم دروغگویی به خود و دیگرون.
 • رضا IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  7 2
  آقا این داداشش امروز مصاحبه کرده گفنه مشکل اخلاقی داشته که کاپیتانش نکردند. ضمنا گفته استقلال را هم توی اون بازی با مهدی فنونی زتده فروخته.مصاحبه با ورزش 3.
 • علی IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  12 1
  پاک کن زیاده, اون سالایی که در کیسه بودی پاک کن! تنها افتخارت حضور در پرسپولیسه, اینو یادداشت کن, قاب بگیر و بزن بالای سرت در ویترین افتخاراتت
 • محمدرضا حبیبی IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  5 9
  تمام این بازیکنانی که اسم بردید انگشت کوچیک شاهرخ هم نبودن ولی حیف که با اون یکسال لنگی شدن تمام اون خاطرات خوب رو پاک کرد وگرنه کدوم یکی از بازیکنان لنگ ۱۶ سالگی برای تیم بزرگسالان بازی کرده و البته استاد بهتاش فریبا
 • مهدی IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  9 1
  اینا نمک نشناس آخه کیسه چه افتخاری داره اونم کاپ امجدیه
 • آشنا IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  7 2
  بجان خودت اون یکسال آقای شاهرخ بیانی هیچ که پاک نمیشه اون دو تا گلی که به استقلال تو دربی زدی،و خوشحالی بعد گلات فیلم موجوده نزنی زیرش تا ابد موندگار ه افتخار پیدا کردی یکسال تو پرسپولیس بازی کنی
 • تاج IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  4 6
  هنوز بعد از شما بازیکنی که هنر شما را داشته باشه نیامده اسطوره آبی.اون یکسال رو هم میزاریم به حساب التماسهای علی پروین
 • سیدرضا IR ۱۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  18 10
  آقای شاهرخ اگر زندگی انسان پاک کن داشت دیگه روز قضاوتی نبود . خبرنگار معروف قرمز خیلی راحت مصاحبه رو جوری پیش برد که در تمام اون تیم استقلال کنج دیوار بود .شاهرخ اون دفاعی که نام بردی باعث شد ناصرخان مارو ترک کنه اما بر عکس شما نرفت تیم رقیب. هواداران تیفوسی شیرودی هرگز شمارو نمیبخشن و ثانیه ثانیه ی خوشحالی شمارو در دربی فراموش نمیکنن. آوردن نام شاهین بر زبان شما کفاره داره . کاپیتان تیم قهرمان آسیا پسرمنصورخان هیچوقت مارو یاد خیانت نمیندازه برعکس شما و...نام نمیبرم . پس خودتو باژنرال آبی امیرخان پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر مقایسه نکن . امثال امیریا شاه فرهاد پیراهن استقلال در ایران پوست تنشون شد
 • م IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  3 2
  کیسه ایی متوهم های هوچی اصلا ی نگاه به اسطوره های فوتبال ملی مون که برای ایران افتخار کسب کردند نه اینکه تو ایران برای طرفدارانش مهم باشند!!!! تو کیسه پرورش یافتند دو سه نمونه نام ببر ببینیم ؟!
 • Ali IR ۲۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  1 1
  چقدر ناصر محمدخانی خوب بود.
 • جمشیدی IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  1 1
  فکر کردی خیلی بازیکن شاخی بودی به خاطر بی کسی و بی جای تورا به پرسپولیس راه دادند وگرنه پرسپولیس جای افراد نمک نشناسی مثل تو وامثال تونبود و نیست طوری حرف میزنی که انگار باورت شده بازیکن تاپی بوده ای توهم زدی پرسپولیس بازیکنانی داشته که کل تیم استقلال حسرت آنها را خورده وخواهد خورد امثال علی دایی علی کریمی مهدی مهدوی کیا کریم باقری علی پروین ووووووووو والان هم گل سرسبد فوتبالیست‌ها مهدی طارمی حالا تو همین تعداد نام ببر که لااقل سه تا بازی اروپای داشته باشند. پس لطفا زیاد هارت و پورت نکن که بار دیگر اینگونه محترمانه نخواهی جواب شنید رانده شده ازترکیه
 • Mohammad US ۰۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  0 14
  زندگى پاك كن دارد ولى اين پاك كن دست تو نيست دست ماست پاك شده شاهرخ! بازيت را در پرسپوليس ديده بودم بازيكن خوبى بودى پرسپوليس عشق هوادرانش هست و به شما نيازى ندارد. بازيكنان عاشقش، سرلوحه فوتبال كشور هستند. از استقلال فعلى متنفرم كه هوادران ابلهش هنوز حاضر نيستند اسم ما را بگويند. ذات اين تيم توطئه گريست، اگر چه اندك شخصيت هاى خوب هم دارد. شما را دنبال نمى كنم و نميدانم شما در اين گروه هستيد يا نه.
 • سالار IR ۰۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  0 1
  آقا شاهرخ انشاالله که این مصاحبه زایده ی افکار مریض نویسنده هست من به بازیکن های، مثل خدابیامرز علی آقا انصاریان که بعضی از نفرات مریض برای اینکه در دوتا تیم پرطرفدار پایتخت کسی از خودشون محبوب تر پیدانشه باعث جدایی این قبیل بازیکنای محبوم میشن احترام خاصی قایلم ولی ای کاش که این بازیکنا مثل علی انصاریان که با اینکه تو استقلال بازی میکرد همه استقلالیا نیدونستن یه پرسپولیسی شش آتیشه هست ولی هیچ وقت هم به خاطر مدتی که استقلال بود هیچ توهینی به استقلالو طرفداراش نکرد وفقط گفت اونایی که باعث جدایی من از پرسپولیس شدن رو نمیبخشم ولی افرادی مثل نیکبخت. یا هاشمی نصب با سوشا مکانی که نمک نشناس هستن مخصوصا هاشمی نصب افراد کوچکی هستن که با این رفتارهای بچگونه میخوان. ابراز وجود کنن خودشون میدونن که خیلی آدمهای کوچکی هستن البته اگه بشه این قبیل موجودت رو آدم نامید چون واقعا معلوم الحال هسن انشاالله که شما مثل علی آقا هستی این نوشته هاهم تراوشات افکار مریض نویسنده هیت
 • farid US ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  0 3
  liyaghateh shoma haman Esteghlal hast aghayeh Bayany
 • مهدی IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  0 0
  فقط اونی که نوشته در لنگ افتخار فوتبال ایران بازی کردی!!! خدایی خودت خندت نمیگیره از این حرفت؟میشه بگی لنگ چه افتخاری برای ایران داشته!!!
 • محمد IR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  0 0
  حالا خودت پشیمون شدی از اینکه اومدی پرسپولیس دیگه چرا نمیزاری دیگران بیان میدونی چه لطمه ای به پرسپولیس خورد آندرانیک نیومد پرسپولیس ؟؟ پرسپولیس کلا نابود شد دیگه ازاین کارا نکنیا تورو خدا مارو دور ننداز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __