علی علیپور با ۴ گل زده یکی از بازیکنانی است که نام خودش را در دربی های پایتخت به ثبت رسانده است.

می‌توانستیم آن روز استقلال را ۷تایی کنیم/ طارمی دربی بازترین بازیکن است/ فکر می‌کنم این دربی پُر گل شود
خبرورزشی -

مهدی یکتا؛ مهاجم این روزهای ماریتیمو گرچه در پرتغال بازی می‌کند اما هنوز دلش با پرسپولیس است و بازی‌های این تیم به ویژه دربی را پیگیری می‌کند.

شاید نکته جالب درمورد علی علیپور این باشد که او اولین گلش را برای پرسپولیس در استادیوم آزادی به استقلال تهران زد. علی علیپور با ۱۹ سال و ۱۸۶ روز موفق به گلزنی در دربی ۸۰ شد تا جوان‌ترین گلزن تاریخ دربی لقب بگیرد. او همچنین آخرین گل خودش برای پرسپولیس را نیز ۵ شهریور سال ۱۳۹۹ در نیمه نهایی جام حذفی به استقلال زد!

در آستانه دربی حساس پایتخت بد ندیدیم گفت‌وگویی با علی علیپور داشته باشیم:

جزو معدود بازیکنانی هستی که در اولین دربی خودت موفق شدی گل بزنی. خاطره‌ای از آن بازی داری؟

یک نکته یا نمی‌دانم موضوعی که همیشه در ذهنم ثبت شده این است که من اولین گلم در استادیوم آزادی برای پرسپولیس را به استتقلال زدم. جالب تر اینکه آخرین گل خودم برای پرسپولیس را نیز در ورزشگاه آزادی و باز به استقلال زدم! خاطره ام پس از دربی بود که جوان‌ترین گلزن شهرآورد لقب گرفتم و خیلی مورد لطف و محبت هواداران با معرفت پرسپولیس قرار گرفتم.

اگر اشتباه نکنیم در دربی‌ها موفق شدی ۴ گل بزنی و یکی از بهترین‌های تاریخ دربی بودی. رمز و راز این موفقیت چیست؟ قبل از دربی‌ها چگونه خودت را آماده می‌کردی؟

البته یک پاس گل دادم و یک پنالتی هم گرفتم که لطف خداوند شامل حال من شد. درخصوص سئوال شما باید گفت راز و نیاز با خداوند و نذر که همیشه داشتیم. همیشه از خدا می‌خواستم شرمنده هواداران و خانواده ام نشوم. تمرکز روی کار خودم و توجه به دستورات تاکتیکی کادر فنی مهم‌ترین دستورالعمل شخصی خودم بود.

وقتی برای رفتن به استادیوم محل برگزاری دربی سوار اتوبوس می‌شدی چه کار می‌کردی؟ ساکت بودی؟ یا همبازی بغل دستی ات حرف می‌زدی یا اینکه چشم‌هایت را می‌بستی و تمرکز می‌کردی؟

با توجه به اینکه بلافاصله پس از پایان جلسه فنی سوار اتوبوس می‌شدیم سعی می‌کردم داخل اتوبوس دستورات تاکتیکی و صحبت‌های فنی سرمربی تیم و آنالیزورها را در ذهنم مرور کنم تا روی کارم تمرکز بیشتری داشته باشم. البته با بغل دستی‌های خودم هم درمورد بازی یا هماهنگی‌هایی که در طول مسابقه داشته باشیم حرف می‌زدیم.

بهترین توصیه‌ای که قبل از دربی به تو شده؟

از آنجایی که من مهاجم بودم از همان دربی اول مربیان و دوستانم به من گفتند توپ در محوطه جریمه یا پشت آن به تو رسید شوت بزن! به عنوان یک فوروارد نباید از شوت زدن به چارچوب در دربی ترسید و فکر می‌کنم این بهترین توصیه‌ای بود که شنیدم.

اگر خودت بخواهی به یک بازیکن پرسپولیس که اولین دربی خود را پشت سر می‌گذارد  مثلا علی نعمتی، توصیه‌ای داشته باشی چه می‌گویی؟

علی نعمتی و همه بازیکنانی که به پرسپولیس می‌آیند از لحاظ فنی قوی هستند اما توصیه که نه اگر بخواهم نکته‌ای دوستانه بگویم این است که تمام و کمال خودشان را به آقا یحیی و کادر فنی بسپارند. در دربی تمرکز، ساده بازی کردن و گوش دادن و اجرای فرامین سرمربی و کادر فنی اهمیت زیادی داشته و می‌تواند عامل موفقیت باشد.

خودت با ۴ گل زده و نمایشی که همیشه جلوی استقلال داشتی یکی از دربی بازها بودی. حالا می‌خواهیم بپرسیم دربی بازترین بازیکنی که کنارش بازی کردی چه کسی بود؟

بازیکنان خوبی را همیشه در کنار خودم دیدم ولی دوست خوبم مهدی طارمی‌بهترین بود. او دربی بازترین بازیکنی بود که کنارش بازی کردم و از نزدیک دیدم. خود مهدی هم می‌داند چقدر دوستش دارم و همیشه از بازی در کنارش لذت بردم. من و او چشم بسته یکدیگر را پیدا می‌کردیم و باور کنید وقتی پاس می‌دادم و مهدی گل می‌زد انگار خودم گل زده ام. او هم چنین احساسی نسبت به من داشت.

دربی بازترین بازیکن تاریخ دربی؟

دربی بزرگان زیادی به خود دیده اما اگر بخواهم یک اسم بیاورم باید ... باید... (بعد از کلی فکر کردن) به آقای احمدرضا عابدزاده اشاره کنم. کسی که هرگز دربی را نباخت و هرگز هم از هیچ مسابقه‌ای نترسید. او نماد کامل یا تعریف درست اعتماد به نفس و بزرگی یک فوتبالیست بوده و هست. سن من خیلی قد نمی‌دهد به بازی‌های عقاب اما فیلم مسابقات این مرد بزرگ را دیده و حیرت زده شده ام!

می‌توانستیم آن روز استقلال را ۷ تایی کنیم/ طارمی دربی بازترین بازیکن است/ فکر می‌کنم این دربی پُر گل شود

بهترین خاطره از بازی در دربی‌ها؟

دو خاطره خوب از دربی دارم. یکی همان اولین گلم در اولین دربی بود که من را به فوتبال ایران و هواداران پرسپولیس معرفی کرد. دومی‌هم دربی ۸۲ که مهدی طارمی‌دبل کرد و ۴ بر۲ بردیم. اگر پس از اینکه دو بر صفر جلو افتادیم ضربه پنالتی ما گل می‌شد ۶ یا ۷ گل به استقلال می‌زدیم! یک روز استثنایی بود و همه بچه‌ها سرحال و با انگیزه بودند. حیف شد آن مسابقه که ۴ بر۲ تمام شد.

بدترین دربی که در ذهن داری؟

فکر کنم بهمن ماه سال ۱۳۹۵ و دربی شماره ۸۴ بود که ما یک گل اول به حریف زدیم. بلافاصله محسن مسلمان ارسال کرد که ضربه مهدی طارمی‌با بدشانسی گل نشد که اگر می‌شد ما تا دقیقه ۱۲ یا ۱۳ با اختلاف ۲ گل جلو می‌افتادیم. شک نداشته باشید بعد از آن می‌توانستیم سه، چهار گل دیگر هم بزنیم اما درعین شایستگی ۳ بر۲ باختیم که گل دوم ما را هم در واپسین دقایق سید جلال زد و مهدی رحمتی هم اخراج شد و... البته در مجموع خودم دربی خیلی بدی از پرسپولیس در زمانی که برای این تیم بازی می‌کردم در ذهن ندارم.

در حال حاضر بازیکنان پرسپولیس را دربی بازتر می‌دانی یا استقلال؟ اگر می‌شود اسم ببر؟

همه بازیکنان فعلی پرسپولیس جنگنده و با تجربه هستند اما اگر بخواهم به سئوال شما جواب بدهم باید اسم مهدی عبدی و عیسی آل کثیر را بیاورم. این دو با توجه به گل‌هایی که به استقلال زده اند به نظرم دربی بازتر هستند.

یک دربی که قبل از آن خواب گلزنی خودت را دیده بودی یا اینکه کسی به تو گفته باشد خواب گلزنی ات را دیده ام؟

باورتان نمی‌شود اما خواب گلزنی خودم در دربی را زمانی دیدم که در راه آهن بودم! خواب دیدم گل زدم و کل استادیوم به رنگ قرمز درآمد. به محمد نورزاده دوست و مربی خودم گفتم که بعدها پس از عقد قرارداد با پرسپولیس در اولین دربی خوابم تعبیر شد!

دوست داشتید اگر امکان داشت کنار چه کسی دربی را تماشا کنید؟ غیر از خانواده و دوستان غیرفوتبالی. منظورم اسطوره‌های فوتبال خودمان یا چهره‌های سرشناس فوتبال ماست؟

دوست داشتم کنار ۴ اسطوره فوتبال ایران، آقایان علی پروین، علی دایی، خداداد عزیزی و علی کریمی‌۵ نفری دربی را تماشا می‌کردیم. هرچند امکانش وجود ندارد!

به نظر خودت نتیجه این دربی چه می‌شود؟

واقعا نتیجه دربی را نمی‌توان حدس زد اما فکر می‌کنم این بار بازی پرسپولیس و استقلال پُر گل شود. برنده دربی هم طبعا دوست دارم تیم محبوبم پرسپولیس باشد.

شانس کدام بازیکنان پرسپولیس را برای گلزنی بیشتر می‌دانی؟

همه از مهدی عبدی و عیسی آل کثیر می‌گویند و من هم فکر می‌کنم این دو از اعتماد به نفس و انگیزه لازم برای درخشش در دربی برخوردارند. با این وجود یک حسی درون من می‌گوید اگر حامد پاکدل در دربی بازی کند می‌تواند دروازه استقلال را باز کند.

به عنوان سئوال پایانی خودت دوست داری پس از سوت پایان دربی شنبه، چه نتیجه‌ای روی اسکوربورد ورزشگاه آزادی ثبت شود؟

دوست دارم پرچم پرسپولیس در پایان این دربی هم بالا برود و هواداران تیم محبوب ما خوشحال و شاد شوند. این یک آرزوی قلبی است و انشالله شنبه روز خوبی برای همه پرسپولیسی‌ها خواهد شد.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 22
 • لنگیا مافیای فوتبال ایران IR ۰۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  27 66
  سال 1347: تاج 8 پرسپولیس 0 (بدون فیلم فقط دارای شاهدان عینی). سال 1352: پرسپولیس 6 تاج 0 ((بدون فیلم فقط دارای شاهدان عینی)). 5 شهریور سال 1399 استقلال در مقابل چشم 60 میلیون بیننده تلویزیونی پرسپولیس حکومتی رو 6 تایی کرد که با فیلم توی تاریخ ثبت شد. فرهاد مجیدی هم توی اون بازی تونست یحیی گلمحمدی رو 6 تایی کنه.
  • کیسه IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
   2 4
   شما پلانتی هم حساب میکنید؟؟؟
 • لنگیا مافیای فوتبال ایران IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  18 20
  تا هفته هفتم و قبل دربی، 6 امتیاز استقلال توسط مهندسین لیگ از استقلال گرفته شد. گل ارسلان مطهری به فجر سپاسی کاملا سالم بود. پنالتی استقلال در بازی نساجی گرفته نشد. 2 پنالتی استقلال رو در بازی مقابل صنعت نفت داور لنگی مهندسین لیگ نگرفت. استقلال 19 امتیازی که باید صدر جدول بود رو با مهندسی نتیجه، 13 امتیازی کردند و از صدر جدول آوردن رتبه پنجم و پرسپولیس حکومتی رو بردن رتبه دوم. این 6 امتیاز خودش به اندازه بردن رفت و برگشت دربیه. از اول فصل مهندسین لیگ و مافیای لنگ فرض رو بر این گذاشتن که اگه استقلال دربی رفت و برگشت رو ببره 6 امتیاز از پرسپولیس جلو می افته پس 6 امتیاز تا قبل دربی از استقلال گرفتند. 6 امتیازی که از استقلال گرفتن یعنی دو برد استقلال رو گرفتن.
 • لنگیا مافیای فوتبال ایران IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  26 11
  چه کسی پاسخگوی هوادارن استقلاله برای 6 امتیازی که داوران از استقلال گرفتن. همین 6 امتیاز یعنی دو برد. امتیاز دو برد استقلال رو مهندسین لیگ برتر ازش گرفتن تا اینجا. الکی نیست یحیی گلمحمدی از خوشحالی گریه می کنه. تیم بحران زده پرسپولیس وقتی نتیجه نمی گرفت همزمان برای عقب نیفتادن از کورس قهرمانی، امتیازات استقلال رو می گرفتن تا پرسپولیس خودش رو برسونه. جالبه پرسپولیس ته جدولی رو بردن دوم جدول و استقلال صدر جدول رو با مهندسی آوردن پنجم جدول
 • محسن IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  19 4
  از این اگر ها بخوام بنویسم طومار میشه. زودترین گل مسابقات رو خوردید هر دفعه با حمایت بیرونی مساوی یا برد خفیف گرفتید. فقط موندم چرا استقلال یه برنامه نمی چینه صحنه های داوری که بهش ظلم میشه از 5 داور سطح اول دنیا کارشناسی بگیره؟ اینجوری این کارشناسای خودفروخته داخلی دست و پاشون رو جمع می کنند.
 • لنگیا مافیای فوتبال ایران IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  29 8
  یحیی گلمحمدی به درستی اشاره کرد که صدری از عوامل مهندسی کن پشت پرده و از عوامل پوکر و گلات پرسپولیس بوده و امسال هم بدون فروش بازیکن و بدون داشتن اسپانسر، 700 هزار دلار کالدرون رو از پول بیت المال و از صندوق تسهیلات اشتغالزایی محرومان و مستضعفان جامعه پرداخت کردند.
 • لنگیا مافیای فوتبال ایران IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  27 13
  یادتون نره فضل پیش پرسپولیس رو با 21 امتیاز مهندسی شده قهرمان جعلی لیگ کردن و اگه فقط 3 امتیاز از این 21 امتیاز مهندسی شده به پرسپولیس داده نمی شد سپاهان اصفهان قهرمان لیگ می شد. یعنی 3 امتیاز قهرمان یک لیگ رو در پایان فصل مشخص می کنه ولی الان تا هفته هفتم 6 امتیاز استقلال رو خوردن
 • لنگیا مافیای فوتبال ایران IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  24 7
  مهندسین لیگ برتر چون تمامی قدرت فوتبال دستشونه و باند مافیایی تشکیل دادن و انقدر جایگاه خودشون رو محکم می دونن 3 سالی می شه انقدر پررو شدن که دیگه علنا بازی های لیگ رو مهندسی می کنن و ترسی هم ندارن چون کسی نیست اینا رو محاکمه و مجازات کنه.
 • حسین IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  13 1
  شنبه موعود
 • Hassan IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  1 1
  کار ندارم بازیکن استقلال باشه یا پرسپولیس متنفرم از بازیکنی که هر یک ساعت ی مصاحبه می کنه به جای این وقتایی که مصاحبه می کنین یکم اختصاصی کار کنید سطحطون بالاتر بره(منظور از این نیست که بازیکنان سطحشون پائینه) مثلاً علیرضا رضایی بعد بازی اولش سه تا مصاحبه کرد
 • لنگ عقده ای IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  21 11
  ارزو بر جوانان عیب نیست...میتونستید چندتا قهرمانی اسیا هم داشته باشید... ولی خب شصت سال حسرت به دلتون مونده
 • غلام IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  10 9
  آرزو برجوانان عیب نیست
 • رز آبی IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  14 13
  ما هم تو خیلی از دربیا اگه فلان اتفاق میفتاد کلی گل می‌زدیم .ی شنبه ب شنبه های لنگ اضافه میشه
 • شاهین IR ۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  1 0
  60 ساله هودت وگنده تر ازتو با حمایت تمام قد ارکان ممکن حمایتی خودتون درید جر میدید به درو دیوار میزنید به سقف مکیوبید با کلی اسطوره های رنک وروارنگ تا یه قهرمانی اسیا بیارید نتونستید بزرکریت افتخارتون 23 ثانیه قهرمانی بوده و لمس جام حالا هی مصاحبه میکنید وقد قد که فلان روز 6 تا زدیم که هنوز کلاش هم هیشکی ندیده و تقالا باید مثل شاهنامه تفل کنن ویا فلان روز میتونیتسم 60 تا گل بزنیم و80 تا نردیم این حرفا رو لللش هر وقت قهرمان قاره شدیب قد قد کنید....از این قهرمانیهای داخلی جعلی ومافیایای واسنپی با بامسعودی ومامان اذری فاید نداره....
 • مرتضی سابقی IR ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  1 0
  لنگیا شنبه ای براتون بسازیم که موزیک شنبه سیاه پشتش خونده بشه تو عمر فوتبالیتون روبروی استقلال فوتبال بازی نکردید که از فوتبال دم میزنید . بازی دهه هفتاد که به درگیری کشیدید یادتون رفته ؟؟؟ ۱۱نفره از رو خط دروازتون توپ دفع میکردید!؟؟ تنها راحتون شد درگیری و تعطیلی بازی وووووو ضد فوتبال و ضد اخلاقهای دیگه و گریه های استیلی وووووو جای لنگ کجا و تاج کجا !!!!!!!!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __