در قالب یک تیم تحقیقاتی ایرانی و آلمانی و به سرپرستی عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، گونه جدید ماهی کشف و ثبت جهانی شد و به نام علی دایی افتخار فوتبال ایران نامگذاری شد.

مصاحبه اختصاصی خبرورزشی با علی دایی
خبرورزشی -

مهدی یکتا؛ این خبر کوتاه بود اما مثل بمب در فوتبال ایران ترکید و واکنش بسیاری از اهالی فوتبال، رسانه‌ها و دوستداران شهریار فوتبال ایران را در پی داشت.

برخی‌ها به طرفداری از علی دایی برخاسته و خواستار آن شدند که به جای گونه ماهی بهتر بود مجسمه علی دایی را جلوی در استادیوم آزادی بسازند یا به شکلی بهتر از این چهره بین المللی ورزش و فوتبال کشور یاد کنند.

برخی دیگر نیز همه چیز را به شوخی گرفتند و در این میان خیلی‌ها کنجکاو شدند که بدانند نظر خود علی دایی در رابطه با این نامگذاری چیست؟

نگارنده چند باری با تلفن همراه دایی تماس گرفتم اما در نهایت دیروز (سه شنبه) عصر موفق به گپ و گفت با او شدم. شاید ابتدا خودم هم فکر می‌کردم از این نامگذاری شاکی و عصبانی باشد اما برخلاف تصور اصلا این طور نبود و ... هرچند گلایه‌هایی بابت برخی مسائل داشت. بهتر است خودتان گفت‌وگوی اختصاصی خبرورزشی با علی دایی را بخوانید تا به پاسخ برخی سؤالات یا کنجکاوی شخصی تان در این رابطه برسید.

شاید برای خیلی‌ها این پرسش پیش آمده باشد که آیا علی دایی از نامگذاری یک گونه ماهی به اسم خودش شاکی و عصبانی است یا نه؟

نه، چه اشکالی دارد؟ چرا باید ناراحت شوم؟!

به هرحال برخی‌ها عنوان کردند که بهتر بود این دوستان و اساتید دانشگاه پیش از نامگذاری این گونه ماهی زنگ زده و از شما اجازه می‌گرفتند؟

نه، نیازی به زنگ زدن و اجازه گرفتن نبود و اصلا چنین انتظاری نداشتم. این کار را چند فرد دانشگاهی در ایران و برلین انجام دادند که به دلیل تحصیلات عالیه و زحماتی که در عرصه علم و دانش می‌کشند برای من ارزشمند هستند. دلیلی هم برای دلخوری یا ناراحتی وجود ندارد.

البته برخی از همبازیان، دوستان یا هواداران شما هم معتقد بوده و هستند که به جای گونه ماهی بهتر بود جلوی در استادیوم آزادی مجسمه علی دایی را می‌ساختند؟

دوستان لطف دارند اما من هرگز دنبال این مسائل نبوده و نیستم.

بابت شوخی‌های فضای مجازی یا اینترنتی که حتی برخی دوستان و همبازیان با شما انجام دادند چه طور؟ دیدید یا شنیدید؟

من وقتم را با این مسائل بیهوده و الکی با برنامه‌های اینترنتی هدر نمی‌دهم. این برنامه‌ها را هم ندیدم اما فقط یک چیزی بگویم «از طرف همان برنامه‌هایی که همه چیز را به شوخی و خنده می‌گیرند با من تماس گرفتند که به برنامه آنها بروم اما نرفتم و ...»

چه کسی با شما تماس گرفت؟

خداداد عزیزی زنگ زد اما من فقط یک بار در یک برنامه اینترنتی شرکت کردم و آن هم به خاطر عادل فردوسی‌پور بود وگرنه اصلا و ابدا وقت این کارها را ندارم. عادل از تلویزیون بیرون آمده بود و چون هم‌دانشگاهی‌ام است و خیلی هم دوستش دارم به برنامه اینترنتی او رفتم و بس!

به نظر از برخی شوخی‌ها گله مند به نظر می‌رسید؟

باور کنید اصلا به این مسائل و شوخی‌ها فکر هم نمی‌کنم. اگر می‌خواستم درگیر این چیزها شوم هزاران قدم از زندگی فعلی خودم عقب می‌افتادم.

اسم عادل فردوسی پور وسط آمد. می‌خواهیم بپرسیم اگر او به تلویزیون بازگردد حاضرید با تلویزیون آشتی کنید یا در برنامه‌های تلویزیونی و مصاحبه با خبرنگاران رسانه‌های دیداری مصاحبه کنید؟

نه! در این رابطه مدت‌هاست تصمیم خودم را گرفته‌ام.

راستی ماجرای تقدیر سفیر استرالیا در ایران از شخص شما چه بود؟

من با بسیاری از سفیران خارجی رابطه خوبی دارم. سفیر استرالیا در ایران از من دعوت به عمل آورد و با توجه به همزمانی با بازی تاریخی با استرالیا در ملبورن (8 آذر1376) محبت کردند و ...

بی تعارف دل شما برای فوتبال تنگ نشده است؟

نه!

چندی پیش با محمد خاکپور مصاحبه می‌کردیم که به ما گفت حتی فوتبال نگاه هم نمی‌کند! نکند شما هم ...

نه، اتفاقا من فوتبال نگاه می‌کنم و بازی‌ها را تا جایی که امکان داشته باشد می‌بینم.

نظرتان در مورد دربی اخیر استقلال و پرسپولیس چیست؟

این دربی هیچی نداشت!

به عنوان یک فوتبالی فکر می‌کنید چرا این دربی چیزی نداشت؟

به نظرم هر دو تیم برای نباختن به زمین آمده بودند تا شاهد یکی از ضعیف ترین دربی‌های تاریخ مسابقات استقلال و پرسپولیس باشیم. تیم‌ها نه ریسکی کردند و نه موقعیت خاص و هیجان انگیزی دیدیم.

به نظر می‌رسید سرمربیان هر دو تیم هم از تساوی این دیدار در پایان دربی راضی هستند؟

دوست نداشتند ببازند و نباختند! شاید به شرایط فعلی تیم خودشان در جدول و مسائل دیگر بیشتر توجه کردند و تصمیم گرفتند ریسک نکنند. درمجموع دربی قشنگی نبود و کیفیت پایینی داشت.

در ماجرای مهدی طارمی و دراگان اسکوچیچ شما طرف ستاره پورتو را گرفتید. برخی‌ها معتقد بودند علی دایی می‌توانست میانجیگری کرده و طارمی را با اسکوچیچ آشتی دهد. شما با خود مهدی طارمی صحبتی داشتید؟

آشتی بدهم؟! مگر وظیفه من است؟ به جای اینکه فدراسیون فوتبال کادر فنی را صدا بزند و طرفین را روبه‌روی هم بنشاند چرا من باید وساطت کنم؟ این هم از آن حرف‌هاست!

الان خوشبختانه تکنولوژی پیشرفت کرده و از طریق واتس آپ یا اسکایپ می‌توان حتی ارتباط تصویری بین طرفین برقرار کرد.

من صحبت‌هایم را مطرح کرده و از حقانیت بازیکنان ایرانی دفاع کردم. اگر تیم ملی ایران خوش شانس نبود و در گروه مقابل می‌افتاد باز هم آقایان حرف از تاکتیک ناپذیر بودن بازیکنان ایرانی می‌زدند؟

شما الان جام جهانی فوتبال کشورهای عربی در قطر را ببینید تا متوجه شوید تیم‌های همگروه ما در چه سطحی هستند؟ ما نباید با سرمایه‌های فوتبال خودمان چنین برخوردی داشته باشیم.

مگر ما چند بازیکن مثل مهدی طارمی داریم که در اروپا بتوانند به تیم‌های بزرگ گل بزنند و بدرخشند؟

وقتی اسم شاگردتان مهدی طارمی وسط می‌آید شادی را در صدای شما به وضوح متوجه می‌شویم؟

من افتخار می‌کنم مهدی طارمی به عنوان یک ایرانی ستاره پورتو شده است. حالا همه منتظرند طارمی یک حرفی بزند تا سریع موضع گیری کنند و متأسفانه حسادت حرف و اول و آخر فوتبال ما را می‌زند. این مسائل اصلا قشنگ نیست. من از حق و حقیقت دفاع کردم.

به عنوان سؤال آخر مدت‌هاست از مربیگری فاصله گرفته اید. آیا ممکن است علی دایی را روزی در قامت یک مدیر ببینیم. کم نیستند کسانی درهمین ایران یا قاره آسیا که اعتقاد و باور دارند علی دایی حتی می‌تواند رئیس AFC شود؟

من دنبال پست و مقام نبوده، نیستم و نخواهم بود. دنبال زندگی کردن هستم و خدا را صدهزار مرتبه شکر می‌کنم در همین نقطه ای که می‌بینید ایستاده ام. دنبال چیز دیگری هم نیستم.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • لنگیا مافیای فوتبال ایران IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  8 28
  اولا اینکه علی دایی میگه ناراحت نشدم کاملا مشخصه که نشده. عده ای یک گونه ماهی کشف کردند و به نام علی دایی نامگذاری کردند. این مایه افتخار علی داییه. اگه میگه به برنامه کسی نمی روم چون وقتش را ندارم و فقط به برنامه عادل رفتم برای اینه که فقط عادل پرسپولیسی پور یک برنامه 3 ساعته گذشات اختصاصی برای علی دایی که طلبش رو بگیره. 50 میلیون رو پای تلویزیون نشونده بود علی دایی پول عقب افتادش رو بگیره. به نظر شما درسته برای همچین کسی حداقل توی یک برنامش شرکت نکنیم. کارهایی که عادل پرسپولیسی پور در مدت حضورش برای پرسپولیسی ها کرد و برنامه نود و سایت 90tv رو به رسانه لنگیا تبدیل کرده بود پاداش بالاتری باید داشته باشه
 • MAMALI IR ۰۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  32 5
  تحصیل کرده ، منطقی ، ایران پرست واقعی ، افتخار فوتبال ایران و ... زنده باشی شهریار. کاش در این کشور مثل تمام کشورهای دنیا به امثال شما بها میدادند تا باعث پیشرفت ورزش و حتی پیشرفت در مسائل سیاسی و بین المللی باشی هر کشور مگه چند تا مثل علی دایی داره که در ایران باهاش این رفتار میشه ؟؟؟؟ امیدوارم روزی بشه که هم علی دایی هم عادل خان فردوسی پور برگردن به جایگاهی که واقعا لیاقتش رو دارن تا ما بشنیم و لذت ببریم از علم و شخصیتشون .
 • علی رضا sss IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  42 4
  واقعا حرفات باید با جان دل به خاطر سپرد،سالار..احسنت
 • شاهین IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  6 6
  سلام یاشاسین علی دایی8
 • جعفر IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  10 5
  شهریار فوتبال ایران همیشه افتخارایران هستی حتی اگراز فوتبال دور باشی.
 • فرزاد ملقب به فری IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  5 14
  علی دایی از اینکه اسمشو گذاشتن رو ماهی ناراحت نشد،اون موقعی خیلی ناراحت شد که در سال۸۹سرمربی پیروزی لنگ سابق بود و به استقلال باخت،و تماشاگر های لنگ همه با صدای بلند گفتند دایی باید برقصه خخخخخخخخ
 • حمید علوی US ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  2 13
  علی دایی حق توهین به اسکوچیچ را نداری الان خیلی کمک حال پرسپولیس کبیره هرچه بازیکن ملی بیشتر داشته باشیم ثروت بیشتر و تو دهنی به کیسه میباشد من اسکوچیچ را بیشتر از دایی قبول دارم چون اسکوچیچ دو سال با بیشترین انتخاب به پرسپولیس لطف بی پایانی میکنه و اما علی دایی فقط 9 ماه تو پرسپولیس بود
 • مشروح 86 IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  8 5
  علی دایی گفته حسادت در فوتبال ایران حرف اول و آخر رو می زنه که حرف درستیه ولی با یک نگاه به اون قسمت از مصاحبه که درباره اسکوچیچ و گروه ضعیف ایران بوده نشون داده که خودش هم به اسکوچیچ حسادت می کنه. خود علی دایی زمانی که سرمربی تیم ملی بود مهدوی کیا، علی کریمی، رحمان رضایی و و حید هاشمیان رو دعوت نکرد به خاطر لجبازیهاش! اون موقع سرمایه ملی مهم نبود؟
 • Rama IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  8 6
  علی دایی با اختلاف بزرگترین اسطوره فوتبالی ایرانه. به عنوان هوادار صنعت نفت آبادان به علی دایی و شخصیت بی نظیرش افتخار میکنم.
 • کوهمره_جروق IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  3 0
  آقای دایی شما دارید میگید به طارمی حسادت میکنند. ولی حرف های شما در مورد اسکوچیچ و تیم ملی بیشتر بوی حسادت میدهد.و خیلی دوست دارید تیم ملی موفق نشه، فقط به دلیل این که فدراسیون به جای علی دایی ،اسکوچیچ را انتخاب کرده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =
Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __
Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __
Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __
Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __
Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __
Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __
Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __