شجاع خلیل‌زاده مدافع ایرانی الریان قطر در مورد شرایط خودش در این تیم صحبت کرد.

نمی‌خواهم راجع به پرسپولیس حرف بزنم/ بزرگترها گذشت کنند تا کنعانی سرخورده نشود
خبرورزشی -

شجاع خلیل زاده، مدافع ایرانی الریان اوضاع خوبی در تیمش دارد و به تازگی موفق به گلزنی برای این تیم قطری هم شده است. صحبت‌های او را در مورد شرایطش در این تیم می‌خوانید:

اول از همه درباره اتفاقی که برای عثمان کولیبالی در بازی شما و الوکره رخ داد، صحبت کنیم. در آن لحظات چه حس و حالی داشتی و به چه مسأله‌ای فکر می‌کردی؟

همه می‌دانند فوتبال یک ورزش خطرناک است. حتی می‌توان گفت خطرناک‌ترین ورزش محسوب می‌شود. اتفاقی که برای عثمان کولیبالی افتاد واقعاً ناراحت‌کننده بود. در آن لحظات صحنه‌هایی دیدم که با خودم گفتم هیچ چیز سلامتی آدم نمی‌شود. دلم برای خانواده کولیبالی هم سوخت. خیلی صحنه عجیب و سختی بود. امیدوارم دیگر برای هیچ بازیکنی پیش نیاید و عثمان هم خیلی زود به زمین برگردد و برای الوکره بازی کند.

قبل از کولیبالی و طی دو هفته اخیر، چهار فوتبالیست در عمان، مصر و الجزایر هم به این وضعیت دچار شدند. این نشان می‌دهد که خطر همیشه کنار فوتبالیست‌ها وجود دارد. فکر می‌کنی دلیلش چیست؟

فشار روی فوتبالیست‌ها زیاد است و واقعاً در زمین و خارج از آن همیشه مشکلاتی برای بازیکنان وجود دارد. این دلیل اصلی وقوع چنین اتفاقاتی است. ما زندگی راحتی نداریم. برای خودمان زندگی نمی‌کنیم و همه‌اش درگیر تمرین و فوتبال هستیم. زندگی ما فوتبالیست‌ها از بیرون قشنگ است و واقعاً سختی‌های زیادی می‌کشیم. آنهایی که فوتبال بازی می‌کنند حرف مرا بهتر می‌فهمند. خدا برای کسی نیاورد اما به جز چنین اتفاقاتی، مصدومیت رباط، کشاله و خیلی موارد دیگر هم هست که همیشه در کنار فوتبالیست‌ها وجود دارد.

تو در این بازی گل اول الریان را به زیبایی وارد دروازه الوکره کردی. این چندمین گل تو بود و در موردش کمی توضیح می‌دهی؟

من حضور ذهن ندارم که بدانم چندمین گل بود اما بعد از کلی سختی توانستم دروازه الوکره را باز کنم. حدود یک سال زیر شکم من درد شدیدی داشت و همین موضوع کیفیت بازی‌ام را پایین می‌آورد. یعنی آن‌طور که خودم می‌خواستم و به دلم می‌نشست نمی‌توانستم بازی کنم. حتی در بازی آخر تیم ملی با لبنان درد زیادی داشتم اما به زمین رفتم و در ترکیب حضور داشتم. گاهی اوقات حتی نمی‌توانستم تمرین کنم و به همین دلیل تصمیم گرفتم جراحی کنم. اینکه بلافاصله بعد از بازگشت گل زدم، اتفاق خوبی بود و از این بابت خوشحالم.

وضعیت الریان در جدول رده‌بندی هم با این برد کمی بهتر شد. هدف‌تان در این فصل کسب چه رتبه‌ای است؟

وضعیت ما بهتر شد اما جایگاه اصلی الریان اینجای جدول نیست. باشگاه تیم فوق‌العاده‌ای بسته اما بنا به دلایلی نتوانسته‌ایم از تمام نیروهای خودمان استفاده کنیم. به‌عنوان نمونه حدود یک ماه قبل چند بازیکن قطری ما همراه تیم ملی این کشور در جام ملت‌های عرب حضور داشتند و الان هم سه بازیکن آفریقایی ما در مسابقات ملی شرکت کرده‌اند. خب این موضوع شرایط را سخت می‌کند اما امیدوارم از ماه آینده همه بازیکنان به تیم ملحق شوند و با تمام قوا به زمین برویم. آن وقت می‌توانیم به حضور در رده‌های بالاتر جدول خوشبین باشیم.

سرمربی الریان، لورن بلان است. یکی از بهترین مدافعان فوتبال جهان در دهه ۹۰ میلادی. تو با توجه به اینکه دفاع وسط هستی، چه نکته‌هایی از او یاد گرفته‌ای؟

بلان یکی از بهترین مدافعان وسط تاریخ فوتبال بوده اما ما بازیکنان خارجی وقتی به‌عنوان فوتبالیست حرفه‌ای وارد لیگ قطر می‌شویم، با توجه به حضور چند ساله در تیم ملی و باشگاه‌های بزرگ تجربه زیادی داریم. یعنی با یک بازیکن ۲۰ ساله که می‌خواهد آموزش ببیند فرق داریم. اما این موضوع را هم فراموش نمی‌کنیم که فوتبالیست تا ۴۰ سالگی هم می‌تواند یاد بگیرد. بلان مربی بزرگی هم بوده و در پاری‌سن‌ژرمن هم کار کرده. قطعاً از تجربیات او استفاده می‌کنم.

با خامس رودریگوئز هم حسابی اخت شده‌ای. نظرت درباره او چیست؟

خامس مثل داداش من است. خیلی بازیکن بزرگی بوده و الان هم برای الریان فوق‌العاده کار کرده. رابطه‌ام با او نزدیک است، چون خصوصیات اخلاقی‌اش به ایرانی‌ها می‌خورد.

دو سه هفته قبل اتفاقی برای حسین کنعانی‌زادگان رخ داد و فایل صوتی علیه او منتشر شد. برخی بازیکنان تیم ملی به حمایت از او پرداختند. تو به‌عنوان زوج کنعانی در مرکز خط دفاع تیم ملی چه واکنشی به این اتفاق داری؟

من نمی‌دانم این فایل صوتی برای حسین بوده یا نه اما آن فردی که چنین موضوعی را منتشر کرده قطعاً کار درستی انجام نداده. این اتفاقات برای همه پیش می‌آید. از من نوعی بگیرید تا خیلی از افراد دیگر که در جامعه حضور دارند. گاهی اوقات چنین شرایطی رقم می‌خورد اما کاری نکنیم فوتبال حسین آسیب ببیند.

اما خیلی‌ها معتقدند اسکوچیچ و فدراسیون فوتبال باید کنعانی‌زادگان را تنبیه کنند.

من نمی‌گویم این کار درست بوده اما وقتی یک بازیکن جوان اشتباه می‌کند، بزرگترها گذشت کنند تا کنعانی سرخورده نشود و این اتفاق را دیگر تکرار نکند. حسین در شرایط سخت همراه تیم ملی بوده، از بحرین بگیرید تا همین بازی‌های مقدماتی که در حال برگزاری است. امیدوارم بزرگترها کنعانی را ببخشند تا او مشکلی برای حضور در تیم ملی نداشته باشد.

نمی‌خواهم راجع به پرسپولیس حرف بزنم/ بزرگترها گذشت کنند تا کنعانی سرخورده نشود

در مورد شکایت پرسپولیس از تو، یک بار برای همیشه صحبت می‌کنی تا بدانیم چه اتفاقاتی رخ داده؟

من نمی‌خواهم راجع به پرسپولیس حرف بزنم. چون هر صحبتی انجام بدهم، آن را برعکس می‌کنند و برایم حاشیه می‌سازند.

درباره حذف پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا که حرف می‌زنی؟

تمرکزم واقعاً روی کار خودم است. امیدوارم مشکلات خیلی زود حل شود و این دو تیم به لیگ قهرمانان آسیا برگردند. اینجا در باشگاه‌مان، وقتی خبر حذف پرسپولیس و استقلال را شنیدند، همه از من پرسیدند چرا؟ نمی‌دانستم چه بگویم، چون واقعاً زشت است دلایل حذف را برای‌شان بگویم. لیگ قهرمانان آسیا بدون این دو تیم، یک چیزی کم دارد و از کیفیتش کاسته می‌شود.

فقط یک امتیاز برای صعود به جام جهانی نیاز داریم و خیلی‌ها حضور تیم ملی در قطر را قطعی می‌دانند. مقابل عراق می‌توانیم جشن صعود بر پا کنیم؟

۹۹ درصد چنین اتفاقی رخ می‌دهد اما ما باید تمرکزمان را روی صعود به دور دوم جام جهانی بگذاریم. مهم‌ترین هدف ما باید این باشد که بتوانیم از مرحله گروهی صعود کنیم. البته به شرط اینکه در قرعه خوبی قرار بگیریم. چون این تیم ملی پتانسیل انجام کارهای بزرگ را دارد.

البته اگر حمایت شوید.

حیف است که حمایت نشویم. چون فکر نمی‌کنم تا چند سال دیگر چنین تیم ملی قدرتمندی تشکیل شود. سن بازیکنان به هم نزدیک است و همدلی نیز در تیم ملی وجود دارد. همه باید کمک کنند تا بتوانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم. بخصوص نقش بازی‌های تدارکاتی خیلی مهم است تا به هدف‌مان برسیم.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • ali perspolisi US ۰۴:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  20 4
  من یک پرسپولیسی صد آتیشه هستم ولی مخالف حرکت کنعانی با اینکه خیلی دوستش دارم هستم اینجوری سنگ روی سنگ بند نمیشه باید تنبیه بشه نه اخراج وپورعلی گنجی و علی نعمتی و مجید حسینی هستند غمی نیست
 • علی IR ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  22 8
  بزرگترها گذشت کنن!!!؟؟؟ به مردم و پرچم ایران توهین شده اون وقت بزرگترها ببخشن هر وقت مجاهد خزیراوی فوتبالش برگشت به هجده سال پیش و از طرف بزرگترها بخشیده شد اونوقت اختاپوس هم میتونن بزرگترها ببخشن
 • عموفرشچی IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  26 6
  توکی هستی که از یه حیف نان دفاع میکنی‌،! توخودت ازاین حیف نان بدتری،! فقط ازش عبرت بگیریید
 • حشمت IR ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  22 5
  خخخ سرخورده؟ مگه سری داره که خورده بشه،،.؟ جناب جلیل زاده هرکی ازاین پنیر دفاع بکنه خود به خود از چشم میفته
 • آنالیزور DE ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  18 5
  حمایت بعضی مواقع واجب است ! مخصوصا" زمانی که از یک کانال هستید و پکیج مشترک است . ضمنا" حمایت از عملکرد و بعضی رفتارهای افراد که مغایر شئونات جامعه و فرهنگ مردم اون جامعه است ، نشان دهنده اوج وخامت در شخصیت آقایون دارد ! اما باید دید ارزشهای جامعه مهم است یا زور مافیا بیشتر است
 • سید صابر حسینی IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  16 5
  اره بازیکن تیم ملی شنیع ترین کثافتکاری ها رو بکنه بعد یه نفر مثل تو که دست کمی از اون اقا نداری بیاید وساطت کند خوبه والله اقای کنعانی حاضره خوهر خودشو یه یه نفر دیگه ببره تو اتوبوس تیم ملی
 • A US ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  0 9
  kulibali's incident goes back to covid vaccination, especially if it is manufactured by pfizer group drug company in which creates blood clot in heart and patient dies from heart attack or brain hemorrhage , it happened to so many athletes like danish and ex man city players which both had to retire from football and they are the lucky ones because so many other players who did not make it and died from covid clot ,there fore khalili should educate himself and his dumb stupid french coach by letting kulibali to continue play
 • هوادار فوتبال IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  11 10
  همیشه تیتر ها رو در مورد شجاع با شیطنت انتخاب می کنید تا براش حاشیه درست کنید
 • کیوان ارجمند US ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  13 9
  تو خودت منبع خلاف بودی تا قبل از ازدواجت حالا پررو شدی میانجیگری یک مفسد را میکنی بسه خجالت بکشید
  • داریوش IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
   3 10
   منبع خلاف تیم حکومتی کیسه است هفته یه هدیه پنالتی؛سه امتیاز کمک معیشتی؛خرید بازیکنان خارجی با بوجه کمیته امدادی؛خلاف مجاهد خضراوی رومجیدی رونیکبخت روووووو
 • پیمان IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  14 1
  بزرگترها چکاره اند که برای حیثیت تیم ملی کسی رو ببخشند هوسرانی که امکانات بیت المال رو محل هوسرانی خودش میکنه نباید پیراهن ملی رو به تن کنه این پیراهن حرمت داره ،هیچ کس حق نداره به این هوسران اجاره حضو در لباس ملی رو بده.
 • محمد IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  10 5
  خودش استاد این......
 • واحد IR ۰۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  4 2
  کنعانی مگر چکار کرده؟چرا اینقدر بزرگش میکنید؟یعنی من و تو خیلی سالم هستیم که محکومش میکنیم؟
 • سپیده والا US ۰۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  0 3
  میشه لطفا بفرمایید با داداش خامس به چه زبونی صحبت میکنی زبون اشاره

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __
Topic[id:111, title:لژیونرها] - __ [] __