تبعات سنگین برای تعلل آبی‌ها در یک پرونده؛ کسر امتیاز و سقوط استقلال به دسته پایین‌تر!
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

موعد تسویه حساب با آندره‌آ استراماچونی سرمربی سابق استقلال فرا رسیده اشت.

آبان ماه سال ۹۹ فدراسیون جهانی فوتبال فیفا، با ارسال‌ای میل به باشگاه استقلال، حکم نهایی پرونده آندره استراماچونی سرمربی سابق ایتالیایی این باشگاه را صادر کرد که به واسطه آن استقلال به پرداخت یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورو جهت پرداخت مطالبات این مربی ایتالیایی محکوم شد. در ادامه استقلالی‌ها پس از اعلام این حکم این پرونده را به دادگاه CAS کشاندند و در تلاش بودند تا مبلغ این مطالبات را به کمترین حد ممکن برسانند، اما درنهایت دادگاه حکمیت ورزش پس از چندین بار تعویق در صدور رأی (۵ بار)، فرجام خواهی استقلال را نپذیرفت و این دادگاه ۲۱ مرداد امسال رأی فیفا درمورد پرونده باشگاه استقلال و آندره استراماچونی را مورد تایید قرار داد.

بر همین اساس مقرر شد باشگاه استقلال با محکومیت در این پرونده که پیگیری آن را به وکلای خارجی سپرده بود، علاوه‌بر مطالبات مربی ایتالیایی، جریمه تأخیر بابت اعتراض به دادگاه CAS و حق‌الوکاله سنگینی را هم به وکلای خارجی پرداخت کند. آن زمان اعلام شد براساس رأی صادر شده، باشگاه استقلال ملزم به پرداخت مبلغی حدود یک میلیون و چهارصد هزار دلار است اما با پیگیری‌ها مشخص شد که این رقم با تاخیر تادیه (خسارت دیرکرد) و حق‌الوکاله وکلای خارجی بالغ بر یک میلیون و پانصد هزار دلار است.

بر همین اساس و طبق حکم دادگاه عالی ورزش، برطبق رای صادر شده از سوی فیفا، باشگاه استقلال ۳۰ روزکاری فرصت داشت تا این رقم را به سرمربی ایتالیایی پرداخت کند این در حالی است که اگرچه با سپری شدن این ۳۰ روز این امر محقق نشده است اما گویا هماهنگی‌های لازم درخصوص موعد پرداختی به سرمربی ایتالیایی به عمل آمده تا تبعات این اتفاق گریبان استقلال را نگیرد.

یک مدیر استقلال: مشکلی پیش نمی‌آید

در این خصوص  با یکی از مدیران میانی استقلال تماس گرفتیم تا کم‌وکیف این کار را از وی جویا شود. وی در این مورد اظهار داشت: «هماهنگی‌های لازم با استراماچونی صورت گرفته و همه چیز تحت کنترل است. تامین اعتبار در این مورد به‌ عمل آمده و طبق نقشه کارها را پیش می‌بریم.»

باشگاه استقلال تا به امروز ۳ بار برای تسویه‌حساب با استراماچونی سرمربی سابق ایتالیایی این باشگاه و بسته شدن این پرونده اقدام لازم را به عمل آورده است که به دلایل مختلف این امر محقق نشده تا این امر به روزهای بعدی موکول شود.

 عواقب عدم تسویه با استرا از نگاه کارشناس حقوقی

اینکه این موضوع یعنی عدم تسویه‌حساب با استراماچونی در موعد مقرر اعلام شده چه عواقبی می‌تواند داشته باشد موضوعی است که مورد پرسش از رسول باختر کارشناس حقوقی قرار گرفت. وی در پاسخ به این سوال  اظهار داشت: «درصورتی‌که این امر انجام نشود، استراماچونی یا وکلای وی با یک ایمیل کمیته مرتبط با این امر در فیفا را از موضوع مطلع کرده و طبیعتا پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه استقلال تا زمانی که مطالبات وی پرداخت نشود، بسته می‌شود. سرمربی ایتالیایی درواقع با مضمون این پیام که رای دادگاه عالی ورزش نیز صادر شده اما استقلالی‌ها از پرداخت مطالبات ممانعت می‌کنند فیفا را از این امر مطلع می‌کند.»

وی درباره اینکه استقلال تا پنجره زمستانی نیازی به جذب بازیکن ندارد، بنابراین می‌تواند به این شکل هم زمان بخرد یا خیر، ادامه داد: «اگر تا زمانی که در رای به‌عنوان مهلت پرداخت است، این رقم پرداخت نشود، طبق قوانین تا ۳ پنجره نقل و انتقالاتی، پنجره این باشگاه بسته می‌شود و هیچ اتفاق خاصی در این بازه زمانی نخواهد افتاد. بعد از این ۳ پنجره اگر باز هم اقدام خاصی صورت نگیرد، یک بار دیگر سرمربی ایتالیایی می‌تواند در کمیته انضباطی فیفا طرح دعوا کرده و اعلام کند که هنوز مطالباتش را دریافت نکرده که در این زمان کمیته انضباطی فیفا دوباره وارد عمل شده و علاوه‌بر جریمه نقدی باشگاه از ۵ تا ۱۰۰ هزار فرانک سوئیس، در مراتب بعدی استقلال را به کسر ۶ امتیاز و سقوط به دسته پایین‌تر محکوم خواهد کرد.»

باختر تاکید کرد: «همه این‌ها در حالی است که در هر زمان و مرحله‌ای اگر استقلالی‌ها مطالبات سرمربی ایتالیایی را پرداخت و در این خصوص فیفا را مطلع کنند، درصورتی‌که در فرصت ۳ روزه‌ای که فیفا برای بدهکار برای اعتراض مشخص می‌کند، اعتراضی صورت نگیرد؛ پنجره نقل و انتقالاتی باز می‌شود. درواقع تا روزی که پنجره زمستانی باز می‌شود استقلالی‌ها می‌توانند باز هم برای پرداخت مطالبات استراماچونی زمان بخرند و بعید است در این بازه زمانی نیز اتفاقی بیفتد.»

با این حال به نظر می‌رسد اراده‌ای در باشگاه استقلال وجود دارد که تا پیش از اینکه این مساله تبعات سنگینی را ایجاد کند، پرداختی به استرا در دستورکار قرار بگیرد.

تبعات سنگین برای تعلل آب‌ها در یک پرونده؛ کسر امتیاز و سقوط استقلال به دسته پایین‌تر!

 مجوز حرفه‌ای استقلال دچار مشکل می‌شود؟

عدم پرداخت مطالبات به طلبکاران یکی از آیتم‌های حساس و دردسرساز برای باشگاه‌هایی هست که به‌دنبال مجوز حرفه‌ای برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا هستند و چه‌بسا یکی از دلایلی که باعث شد تا سرخابی‌ها فصل جاری از حضور در آسیا محروم شوند به همین موضوع مربوط می‌شود.

درواقع باشگاه‌ها برای صدور مجوز حرفه‌ای نباید هیچ بدهی به افراد حقیقی و حقوقی داشته باشند؛ باید تکلیف بدهی‌های اجتماعی‌شان مانند مالیات، بیمه، حقوق معوقه بازیکنان و مربیان و شکایت‌هایی که از آنها وجود دارد را مشخص و همه را تسویه کنند.

زارعی رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال درباره شروع زمان بررسی مدارک تیم‌ها روز گذشته گفت: «زمان آغاز چرخه صدور مجوز امسال با توجه به عدم برگزاری لیگ قهرمانان آسیا تغییر کرده و امسال از بهمن‌ ماه چرخه آغاز می‌شود و باشگاه‌ها تا ۱۰ اردیبهشت فرصت دارند مدارک‌ شان را بارگذاری کنند. در ادامه از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد کمیته‌های بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه‌ای مدارک را بررسی می‌کنند و ۱۰ خرداد آرا برای ما ارسال می‌شود تا هم به باشگاه‌ها و هم کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کنیم.»

طبق اطلاعات دریافتی  پروسه تسویه‌حساب با طلبکاران به این شکل است که با توجه به زمان‌بندی جدید ارائه‌شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا باشگاه‌ها باید پرونده‌های قطعی که تا تاریخ ۱۱ دی ماه سال جاری به آنها ابلاغ می‌شود را تا تاریخ ۱۱ فروردین ماه تعیین‌تکلیف کرده تا در پروسه کسب مجوز حرفه‌ای دچار مشکل نشوند که در این خصوص باشگاه استقلال نیز برای اینکه از قبال پرونده استراماچونی در پروسه صدور مجوز حرفه‌ای دچار مشکل نشود و بتواند در فصل بعدی لیگ قهرمانان آسیا شرکت کند، باید تا ۱۱ فروردین این پرونده را تحت هر شرایطی ببندد.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 9
 • کیسه سوز IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  کیسه کش ، دسته سه تو را میخواند ، برگرد به همونجا که بودی خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
  • شاهین IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
   فلیم بازی نکنید وزیر چند روز پیش گفت. یک صندوق تشکیل دادیم . و این بدهی پرداخت شد....انوقت بدهی 70هزاری استوکس 7ماه پنجره پرسپولیس بست.. ای تیم حکومتی جه ها می کند..
  • اشکان IR ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
   تامین اعتبار..!!! منظورت حتما بودجه گرفته شدن برای تامین دارو برای بیماران خاص؟؟؟ بود که باید به جیب دلال ایتالیایی بره این اسناد بیرون میاد خیلی چیزها مشخص خواهد شد یخورده دیگه صبر کنید...
 • سجادی IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  کاوه را دادیم بدون فحش به تراکتور پول استراماچونی جور شد بسوززززز تازشم پول فروش قائدی هم داریم
  • امین IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
   پول بیت المال رو دارید ، بابا حمیدتون رو دارید ، امتیازات و پنالتیهای معیشتی رو دارید ، جام سفارش شده رو دارید
 • شهروز IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  ثانیه آخر پولش رو میدن تا به همه بشنوند که فیفا پولهای ما رو بلوکه کرده و تحت تحریم هستیم .
 • خوزستان قرمزته IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  خوب خوب خوب دیگه با سقوط دوباره تیم حکومتی به دسته پایینتر باز هم مثل سال 72 باید شاهد حضور قهرمانانه اصحاب کیسه در ورزشگاه بازیهای پرسپولیس و تشوق تیم مقابل باشیم .
 • محسن IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  مگه حکم کسر امتیاز از کیسه به خاطر شکایت صمد مرفاوی اجرا شده که مابقی احکام علیه کیسه اجرا بشه ؟ نهایتا فدراسیون اعلام می‌کنه فیفا کیسه رو به خاطر عدم پرداخت مطالبات استراماچونی به ارشاد پدرانه محکوم کرد ، مثل حکم مسخره ای که کمیته اخلاق قبلاً به خاطر درگیری بازیکنان کیسه صادر کرده بود
 • بهمن IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  بيشتر شبيه هواداران تيفوسي تيم پرسپوليس تحليل ميكنيدتا يك آژانس خبري مستقل
 • جواد IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  انشاءالله که این اتفاق رخ میده
 • کیسه ام کیسه کشم IR ۰۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۴
  فرمودن طبق نقشه پیش میره کارها خخخخ
 • فرهادبافراری فرارکرد IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
  مگه ک دوراز جون باباحمیدمرده باشه
 • اسنوپر IR ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
  همیشه شعبون یه بار هم رمضون ،چند بار کثافتکاری لنگ رو جمع و جور کردن، ظریف شخصا تو ترکیه دنبال کار لنگ افتاد و تخلف لنگ رو ماس مالی کرد،یه بار هم پول استرا رو که خودشون فراریش دادن بدن،یحیی اگه هیچی واسه لنگ نداشته بجاش کولی بازی و هوچی گری رو خوب به لنگی ها یاد داده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربازدید امروز

آخرین خبرها