پیشکسوت کشتی اعتقاد دارد آمریکایی‌ها از یک سال پیش برای مسابقات قهرمانی جهان برنامه‌ریزی کرده‌ و موفق هم شده‌اند.

عباس جدیدی

بعد از شکست حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور در فینال وزن ۸۶ کیلوگرم و همچنین باخت حسن نخودی در برابر جردن باروز، موجی از انتقادها نسبت به شکست ورزشکاران ایرانی مقابل آمریکایی‌ها شکل گرفت. اگرچه دو پیروزی کامران قاسم‌پور و رحمان عموزاد مقابل حریفان آمریکایی تا حدی فضا را تلطیف کرد، اما همچنان عده‌ای بر این باورند که کشتی آمریکا در وضعیت کنونی نسبت به ایران وضعیت بهتری دارد و این مساله مشهود است. برای تحلیل این موضوع با عباس جدیدی، مرد پرافتخار کشتی ایران که سوابق زیادی در این عرصه دارد، همکلام شدیم:

اگر آن دو کشتی‌گیر بودند، قصه فرق می‌کرد

عباس جدیدی صحبت‌های خود را این‌طور شروع کرد: «جا دارد به اعضای تیم ملی کشتی خسته‌نباشید بگویم. به نظرم فدراسیون کشتی و کمیته فنی فدراسیون بهترین افرادی هستند که می‌توانند با ارزیابی درست و تحلیل و بررسی عملکرد کشتی‌گیران و کادر فنی بهترین تصمیمات را اتخاذ کنند، اما در شرایط کنونی فکر می‌کنم که کشتی آزاد عملکرد نسبتا خوبی داشت و کشتی فرنگی خوب کار نکرد.»

او ادامه داد: «واقعیت این است که ایران به همراه آمریکا و روسیه مثلث قدرت کشتی دنیا هستند. اگرچه روس‌ها در این بازی‌ها نبودند، اما ما هم غایب‌هایی داشتیم. یکی، دو کشتی‌گیر ایران که شانس مدال بودند در این تورنمنت حضور پیدا نکردند و شاید اگر آنها بودند ماجرا بسیار متفاوت می‌شد.»

انتقاد عباس جدیدی از شیوه کشتی حسن یزدانی/ تاکتیک مبارزه او مقابل دیوید تیلور اشتباه بود/ آمریکایی ها دست به سینه نمی ایستند!

دلیل ناکامی مقابل آمریکایی‌ها

جدیدی که در انتخابات فدراسیون کشتی رقیب علیرضا دبیر برای ریاست بود، در پاسخ به این پرسش که چرا کشتی‌گیران ایرانی به خصوص حسن یزدانی، نتیجه بهتری مقابل آمریکایی‌ها نگرفتند،‌ بیان کرد:‌ «به هر حال، این‌طور نیست که ما فقط کار کنیم و تمرین بگذاریم و آمریکایی‌ها دست به سینه بایستند تا بیایند و بازنده شوند. آنها آنالیز می‌کنند، برنامه‌ریزی می‌کنند، کار می‌کنند. شک نکنید فدراسیون کشتی آمریکا آنالیز دقیقی از کشتی‌گیران ایرانی داشته، چراکه آمریکایی‌ها در بحث آنالیز بسیار قوی هستند و با آگاهی کامل به مسابقات آمده بودند. به خصوص دیوید تیلور که همه دنیا می‌دانستند در فینال رقیب حسن یزدانی است.»

استراتژی یزدانی مقابل تیلور اشتباه بود

جدیدی با اشاره به شکست حسن یزدانی مقابل تیلور تاکید کرد: «همه ما حسن یزدانی را دوست داریم و چون علاقه‌مندیم همیشه طلا بگیرد، این‌قدر روی او حساس هستیم. احساس من این است که استراتژی و تاکتیک مبارزه با تیلور برای یزدانی اشتباه ترسیم شده بود. حسن یزدانی در کشتی سال گذشته نیز مقابل تیلور در رفت و برگشت‌ها جا می‌ماند و در همین کشتی نیز از این موضوع ضربه خورد. از طرفی بر همه آگاه بود که تیلور در این بحث مهارت دارد، اما انگار کسی او را آنالیز نکرده بود. در حالی که آمریکایی‌ها با آنالیز دقیق از یزدانی و سایر کشتی‌گیران ایرانی وارد رقابت‌ها شدند.»

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کماجر IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  0 4
  حسن خسته بود اصلا ربطی ب تاکتیک نیست حسن آقا کشتی هاشو زیر نظر داریم هر جاکه از لحاظ بدنی آماده بوده ترکونده ولی تو این مسابقه اون حسن نبود مشخص بود اصلا هیچ بیمی از تیلور نداشت فقط بدنش جواب نمی داد میاد دوباره جلو چشاتون اون فلفل قرمزه رو میبره
 • gaber IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  1 0
  گزارش گری میکنی یا واقعا فنی حرف میزنی .شما که آنالیز کردی نتیجه چی بود که نگفتی. آنالیز و همه اینها در ثانیه ها بهم میخوره .تنها علت باخت حسن خوب و عزیز نرفتن نخواستن دیر جنبیدن و نداشتن شجاعت بود .کشتی های قبل از فینالش هم نشان داد که زیر گرفتن را به حریف میده .زیر گیری کردن مساویست با ریسک و شجاعت . حسن دلاوری را نخواست .خیلی در فضای مجازی بزرگ تر از تیلور با فاصله های زیاد نشان داده شد .کشتی گیر همیشه در داخل و خارج باید شجاعتش را نشان دهد .ایکاش محافظه کار نبود اخلاقا هم رفتارش آرام هست باید از بتمن و سوپرمن آمریکاییها بالاتر بود تا ببری
 • ارتش سرخ DE ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  8 1
  سلام بر آبای جدیدی ،دزد دوران شورای شهر
 • کورش فریدی فر IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  0 0
  عباس جدیدی به علیرضا دبیر حسادت می‌کند این حرفها همش جنبه دشمنی دارد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =
Topic[id:79, title:کشتی] - __ [] __
Topic[id:79, title:کشتی] - __ [] __
Topic[id:79, title:کشتی] - __ [] __
Topic[id:79, title:کشتی] - __ [] __
Topic[id:79, title:کشتی] - __ [] __
Topic[id:79, title:کشتی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:79, title:کشتی] - __ [] __
Topic[id:79, title:کشتی] - __ [] __

آخرین خبرهای ورزشی

Topic[id:79, title:کشتی] - __ [] __
Topic[id:79, title:کشتی] - __ [] __