نظرسنجی

بهترین تیم هفته نوزدهم؟
لقب برزیلی‌ها و داستان پشت رنگ پیراهن/ چرا پرافتخارترین تیم جام‌جهانی قناری کوچک شد؟
منبع: فرارو
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

هر تیمی در جهان لقب مخصوص به خود را دارد و برزیلی‌ها علاوه بر «سلسائو» به معنی تیم ملی، «کانارینیو» به معنی قناری، هم نامیده می‌شوند. اما دلیل پشت لقب دوم چیست؟

تیم ملی برزیل بیشترین تعداد قهرمانی در تاریخ جام‌جهانی را به نام خود ثبت کرده است.

به نقل از نشریه «مارکا»، هیچ کشور دیگری در جهان وجود ندارد که رابطه‌ای مانند برزیل با فوتبال داشته باشد. فوتبال در این کشور مقدس است، مذهب است. در حالی که کشورهای دیگر آن را به عنوان یک راه فرار اقتصادی یا اجتماعی می‌بینند و یا صرفا از آن لذت می‌برند.

با توجه به این واقعیت، برزیلی‌ها اصولا بهترین فوتبالیست‌های طبیعی در نظر گرفته می‌شوند. آنها اتحادیه «بازی زیبا» را ایجاد کردند، و مهد بهترین بازیکنان تاریخ به حساب می‌آیند. آنها همچنین نشانه‌ای غیرقابل انکار دارند: پیراهن زرد رنگشان.

منشأ نام مستعار Canarinho به معنی «قناری» چیست و چرا برزیل زرد می‌پوشد؟

برزیل بیشترین حضور را در جام‌های جهانی داشته و حتی در یک جام‌جهانی هم غائب نبوده است. آنها همچنین ۵ بار قهرمان جهان شدند و از این نظر یکه‌تاز هستند. آخرین قهرمانی آنها به سال ۲۰۰۲ به میزبانی ژاپن و کره جنوبی برمی‌گردد و از آن زمان به دنبال کسب ششمین قهرمانی خود در جهان هستند.

لقب برزیلی‌ها و داستان پشت رنگ پیراهن/ چرا پرافتخارترین تیم جام‌جهانی قناری کوچک شد؟

منشا نام مستعار قناری‌ها و رنگ پیراهن به هم ربط دارند، زیرا زمانی بوده که آنها زرد نمی‌پوشیدند و به آنها قناری‌ نمی‌گفتند. همه اینها از سال ۱۹۵۰ به بعد شکل گرفت.

در جام جهانی ۱۹۵۰ به میزبانی برزیل همه چیز برای قهرمانی کشور فراهم بود. اما در فینال مقابل اروگوئه به طرزی شوکه‌کننده با نتیجه ۲-۱ شکست خوردند. این موضوع باعث شد تا فدراسیون فوتبال برزیل هویت تیم ملی را اصلاح کند و تغییری چشمگیر در تیم بدهد.

بر اساس مقاله‌ای که در مجله علمی FuLIA از دانشگاه فدرال میناس منتشر شد، در سال ۱۹۵۳ رقابتی برای برزیلی‌ها در نظر گرفته شد تا طرح‌های خود را برای لباس تیم ارائه بدهند، زیرا کیت فعلی آنها بیانگر «شور و نشاط کشور» نبود. تا آن زمان لباس برزیلی‌ها ترکیبی از آبی و سفید بود.

این رقابت توسط روزنامه‌ای به نام Correio da Manha راه‌اندازی شد و شرط این بود که از رنگ‌های پرچم در لباس‌ها استفاده شود: زرد، سبز، آبی و سفید. در پایان رقابت، پیراهنی به رنگ زرد قناری برنده شد. بنابراین لقب canarinho به معنی «قناری» از آن زمان به تیم ملی برزیل داده شد و رنگ لباس اصلی تا همیشه زرد قناری شد.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

بهترین تیم هفته نوزدهم؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها