نظرسنجی

زیباترین گل هفته؟
گل دست خدای ایرانی باطل می‌شود؟/ یک درخواست عجیب و موضع فدراسیون فوتبال
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

یکی از تیم‌های لیگ برتری درخواست عجیبی از فدراسیون فوتبال داشته است.

امیدوار، مدیر تیم آلومینیوم اراک از فدراسیون فوتبال درخواست کرده است گل تیم هوادار مردود و به سبب گلی که این تیم به ثمر رساند، ۳ امتیاز بازی به حساب تیم آلومینیوم اراک منظور شود.

او امروز با یکی از رسانه‌ها در این باره مصاحبه کرد و گفت:«باشگاه آلومینیوم اراک با مستندات کامل، اعتراض و شکایت خود را نسبت به قضاوت تیم داوری در دیدار مقابل هوادار به سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال انجام داد و نسبت به اعلام پنالتی اشتباه، عدم تکرار پنالتی تیم هوادار و اخراج ناعادلانه آقای رحمتی معترض شد. متاسفانه شاهد هستیم کمیته داوران فدراسیون فوتبال از برخی تیم‌ها عذرخواهی می‌کنند، اما در حالی که دو هفته پیاپی اشتباه داوری علیه آلومینیوم اتفاق افتاد، این کار را انجام ندادند. البته اینکه عذرخواهی صورت می‌گیرد، کار بسیار شایسته‌ای است ولی انتظار می‌رود برای همه تیم‌ها این کار انجام شود. خواهشمندیم اگر حقی از باشگاه آلومینیوم تضییع شده که همینطور هم بوده، سه امتیاز و جایگاه ما را برگردانید چراکه با امتیازهای همین دو دیدار با فولاد و هوادار، رتبه تیم ما دو الی سه پله بالا می‌رفت.»

آیا به صرف اشتباه صد در صد داور امکان ابطال گل و بازگشت سه امتیاز به حساب تیم آلومینیوم اراک وجود دارد؟

بر اساس آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال که منطبق بر قوانین فیفا است اشتباهات فنی داور قابل بازگشت نیست و نتیجه تغییر نمی‌کند. حتی در فوتبال امروز که کمک داور ویدئویی وجود دارد، داور می‌تواند تصمیم کمک داور ویدئویی را رد کند. به واقع با سوت پایان بازی به هیچ وجه نتیجه قابل بازگشت نیست. در این صورت فیفا می‌توانست گل مارادونا در جام جهانی ۱۹۸۶ که با دست و در مصاف با انگلیس به ثمر رسید را باطل اعلام کند.

 «دست خدا» عبارتی است که دیگو مارادونا، بازیکن فوتبال پیشین آرژانتینی، برای توصیف یک گل که او در یک‌چهارم نهایی بین آرژانتین و انگلیس در جام جهانی فوتبال ۱۹۸۶ به ثمر رساند، استفاده کرد. این گل در ۲۲ ژوئن ۱۹۸۶ در ورزشگاه آزتکا در مکزیکوسیتی زده شد. از آنجا که داوران دیدگاه روشنی از بازی ندارند و فناوری کمک داور ویدئویی هنوز وجود نداشت، این بازی با برتری ۲ بر یک آرژانتینی‌ها به پایان رسید و به لطف گل دوم این تیم توسط مارادونا، معروف به «گل قرن»، به ثمر رسید. پس از مسابقه، دیگو مارادونا اظهار داشت که این گل «کمی با سر و کمی با دست خدا» به ثمر رسیده‌است.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

زیباترین گل هفته؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها