نقشه جدید وزارت ورزش برای استقلال و پرسپولیس/ مردم حق دارند نگران باشند
منبع: مهر
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

سرپرست وزارت ورزش و جوانان با بیان این که برای معرفی به مجلس با رئیس جمهور توافقاتی صورت گرفته است به تشریح برنامه هایش برای رشته های مختلف ورزشی از جمله دو تیم استقلال و پرسپولیس پرداخت.

پس از آنکه حمید سجادی نتوانست به عنوان وزیر ورزش و جوانان فعالیتش در این وزارتخانه را ادامه دهد، کیومرث هاشمی به عنوان سرپرست معرفی شد و طبق آنچه خودش امروز جمعه تاکید کرد، به عنوان گزینه مد نظر دولت به مجلس معرفی خواهد شد تا با گرفتن رای اعتماد به عنوان وزیر ورزش و جوانان فعالیتش را آغاز کند.

هاشمی که از زمان حضورش در وزارت ورزش بازدید از اردوها و فدراسیون‌های مختلف و همچنین نشست و دیدار با پیشکسوتان و اهالی ورزش را در دستور کار قرار داده است، تاکید کرد که برای بهتر شدن شرایط ورزش کشور نیا ز به افزایش بودجه هست که رایزنی‌هایی در این مورد صورت گرفته است.

اهمیت میزبانی‌هایی بین المللی

کیومرث‌هاشمی با تاکید بر اینکه یکی از سیاست‌های وزارت ورزش میزبانی است، گفت: مخصوصا میزبانی رویدادهایی که درآنها حرفی برای گفتن داریم و تماشاگر هم داریم اهمیت زیادی برای‌مان دارد. مانند والیبال که این روزها در ارومیه در حال پیگیری است. بعضا فدراسیون‌ها مشکل مالی دارند اما میزبانی رویدادهای بین المللی در استان‌ها کمک می‌کند از این حیث آسیبی متوجه آنها نشود.

محدودیت‌های فرهنگی برای میزبانی

سرپرست وزارت ورزش تاکید کرد: به خاطر مسائل فرهنگی در برخی رشته‌ها نمی‌توانیم میزبانی داشته باشیم اما در بسیاری رشته‌ها می‌توانیم این کار را انجام دهیم و به شدت به دنبال تحقق آن هستیم. در کل این موضوع یعنی برگزاری مسابقات بین المللی در رشته‌های مختلف سیاست کلی ما است.

سیاست تقسیم بودجه

وی در مورد فدراسیون کشتی و مطالبه رئیس این فدراسیون در تقسیم بندی بودجه به موضوع مدال آوری کشتی در مسابقات مختلف اشاره داشت و گفت: سهم مدال آوری کشتی را در مسابقات جهانی، بازی‌های آسیایی و المپیک در نظر داریم و بر اساس آن برای کشتی سهم بیشتری در بودجه در نظر داریم. سیاستی به عنوان عدالت محوری داریم، اما این سیاست به معنای تقسیم مساوی بودجه نیست. منطور این است که بودجه بر اساس لیاقت و مدال آوری توزیع شود. در برنامه خود خرید مدال داریم یعنی مثلا برای مدال آوری در المپیک قیمت تعیین کنیم و بگوییم این مدال، اینقدر ارزش دارد.

کشتی اهمیت ویژه خودش را دارد

سرپرست وزارت ورزش با تاکید بر اینکه کشتی، وزنه برداری و تکواندو همیشه جزو مدال اوران کاران ایران در بازی‌های آسیایی و المپیک بوده اند، خاطرنشان کرد: تیراندازی هم در دوره اخیر المپیک مدال آور شد. دوومیدانی هم در یک دوره با حدادی صاحب مدال شد. کاراته هم در المپیک اخیر مدال گرفت. در کل اما همیشه همین سه رشته کشتی، وزنه برداری و تکواندو مدال آور بوده اند. سرآمد همه این رشته‌ها کشتی است طوریکه ۲۵ درصد مدال‌های ایران در ۱۸ دوره بازی‌ای آسیایی برای کشتی بوده است پس طبیعی است که سهم بیشتری از بودجه دارد.

تدابیر ویژه برای دریاچه آزادی

کیومرث‌هاشمی در مورد مشکلی که برای دریاچه آزادی به وجود آمده بود گفت: در جلسه هیات دولت با وزیر نیرو صحبت کردم و در مورد مشکل دریاچه آزادی از ایشان کمک خواستم که بلافاصله بازدیدهایی صورت گرفت و چاه‌هایی که ۷۰ سال بود پاکسازی نشده بود درست شد و تا عمق ۳۰۰ متری رفتند تا آب ۳۰ سانتیمتر بالا بیاید و شرایط بهتر شود.

دغدغه ورزشگاه آزادی برطرف می شود

سرپرست وزارت ورزش و جوانان با بیان این که بازسازی و مقاوم سازی ورزشگاه آزادی شروع شده است گفت: طبقه اول تقریبا رو به اتمام است اما این به معنای این نیست که بهره برداری از آن شروع شود چرا که بقیه بخش‌ها باید تکمیل شود. هر چند مشکل مالی داریم اما تا پایان آذر این مشکلات برطرف خواهد شد. مهمترین دغدغه در این زمینه مالی است که با دولت صحبت کرده ایم تا بتوانیم بودجه لازم را بگیریم. حدود هزار میلیارد تومان می خواهیم. امیدوارم بتوانیم نگرانی علاقمندان به فوتبال را برطرف کنیم.

مشکل سیستم ویدئویی حل شد

سرپرست وزارت ورزش و جوانان گفت که در رایزنی‌هایی که با کنفدراسیون فوتبال آسیا صورت گرفته است، برای دیدارهایی که نمایندگان ایران میزبان هستند سیستم کمک داور ویدئویی از سوی کنفدراسیون آسیا به ورزشگاه‌های آزادی و نقش جهان منتقل خواهد شد تا مشکلی برای میزبانی نمایندگان ایران وجود نداشته باشد.

به گفته وی فدراسیون فوتبال پیگیری این موضوع است و طی هفته پیش رو نمایندگان کنفدراسیون فوتبال آسیا برای بررسی شرایط سخت افزاری این دو ورزشگاه به ایران سفر خواهند کرد.

روش جدید برای ادامه استقلال و پرسپولیس

کیومرث‌هاشمی خصوصی کردن استقلال و پرسپولیس با شرایط فعلی را حرفه ای و درست ندانست و گفت: باید الزامات خصوصی سازی را داشته باشیم. اگر نداشته باشیم نباید به این سمت برویم چرا که نتیجه نمی گیریم. باید راه میانبری را برای این موضوع در نظر بگیریم که نه صرفا دولتی باشد و نه کاملا خصوصی شود. از آنجایی که وظیفه وزارت ورزش تیمداری و باشگاهداری نیست و این دو باشگاه سرمایه‌های اجتماعی ما هستند، باید با روش جدیدی آنها را اداره کنیم.

مردم حق دارند نگران باشند

وی ادامه داد: مردم حق دارند که نگران باشند و از من به عنوان مسئول سوال کنند. من وظیفه دارم پاسخگو باشم. اگر مردم نباشند این دو تیم چیزی ندارند. مردم به این دو تیم ارزش داده اند. به همین خاطر نمی توانیم بی توجه به سرمایه باشیم. از قبل روش اشتباهی در اداره استقلال و پرسپولیس وجود داشته که باید برطرف کنیم. ما دنبال روش جدیدی هستیم که البته باید بررسی شود. بزرگترین مشکل این دو تیم وضعیت حکمرانی است که نه می تواند دولتی باشد و نه می تواند خصوصی سازی کامل باشد. می خواهیم از ظرفیت‌هایی که دولت در مجموعه اش دارد استفاده کنیم.

برای وضعیت ژیمناستیک متاسفم

سرپرست وزارت ورزش در مورد وضعیتی که فدراسیون ژیمناستیک به عنوان ورزش پایه گرفتار آن شده است گفت: برای این وضعیت متاسف هستم. در مورد رشته ژیمناستیک که ورزش پایه و مادر است کوتاهی کرده ایم. در بخش مدیریتی هم غفلت شده است. یکی از موضوعاتی که از ابتدای حضورم بررسی کردم همین ژیمناستیک بود. خط قرمز ما تعلیق است و خانواده ژیمناستیک نگران نباشند، بزودی این مشکل حل خواهد شد.

نگاه کیفی سازی خوب است اما ...

کیومرث‌هاشمی که با برنامه ورزش و مردم صحبت می کرد، در بخشی از صحبت‌هایش در مورد سیاست اتخاذ شده برای اعزام کیفی کاروان به بازی‌های آسیایی که منجر به حذف یا کاهش سهمیه برخی رشته‌ها شده است، گفت: به هر حال تصمیمات گرفته شده است، نگاه کیفی سازی خوب است اما وقتی دچار مشکل می شویم که خدشه ای به آن وارد شود. در کل اصل و اساس این تصمیم درست است اگرچه فدراسیون‌ها وقتی در طول زحمت می کشند، دوست دارند که در بازی‌های آسیایی نماینده داشته باشند.

پیش بینی دقیقی از مدال آوری درهانگژو نداریم

وی افزود: البته انتظار همه کسب نتیجه است و مدال آوری، به همین دلیل وقتی غیر از این باشد در واقع به انتظارات پاسخ داده نشده است. به همین دلیل از رئیس کمیته ملی المپیک هم خواسته ام تا برنامه تدارک دیده شود که همه رشته‌ها پش از اعزام وضعیت تیم‌شان را تشریح کنند و پیش بینی خود را هم اعلام کنند. الان پیش بینی دقیقی نیست، یک جلسه با سرپرستان داشتیم و از آنها خواستیم وضعیت رقیبان شان را رصد کرده و اطلاع دهند.

ایران در چه رده ای قرار می گیرد؟

هاشمی در مورد وضعیت کاروان ایران در بازی‌های آسیایی و اینکه چه جایگاهی را کسب می کند نیز تصریح کرد: با توجه به شرایط دیگر کشورها رقابت اصلی بین چهارم تا دهم است، ایران در یکی از این رده‌ها قرار می گیرد.

هدف از بازدیدها چه بود؟

وی که بازدید خود از اردوی تیم‌های ملی طی هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: این مهمترین اقدامی بود که در بدور ورود به وزارت ورزش در برنامه قرار دادیم. اینگونه در جریان وضعیت قهرمانان و خواسته‌های آنها قرار گرفتیم. پرداخت پاداش معوقه و مهیا شدن شرایط برای اشتغال از خواسته‌های شان بود که پیگیری کردیم و به نتایجی هم رسیده ایم. تا پیش از بازی‌های آسیایی پاداش‌ها پرداخت می شود. بر ساس قانون وظیفه داریم استخدام ورزشکاران را انجام دهیم، درخواست شان این بود در دستگاهی باشد که انجام شود. پیگیری کردیم. میخواهم بگویم حضورمان در بین ورزشکاران خروجی داشته است.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظرات

 • منتشرشده: ۵
 • در صف بررسی: ۰
 • غیرقابل‌انتشار: ۱
 • جناب آقای کیومرث هاشمی ..... IR ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۳
  برای پیشرفت فوتبال ، برای بازگرداندن اعتبار و آبروی فوتبال فقط یک راه مانده و آنهم جمع کردن بساط مهدی تاج و رفقا و شرکا از فوتبال است تا فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ از مافیای سرخ پاک نشود و افراد سالم ، پاک دست و فوتبالی واقعی (چه استقلالی چه پرسپولیسی چه سپاهانی و ... ) با شخصیت باطنی نه ظاهری و آدم نما ! فوتبال را بدست نگیرند آش همین آش و کاسه همان کاسه است ، شمادیدید که مسعود سلطانیفر که رفت اوضاع فوتبال داشت خوب می شد و مافیاایزوله شده بود امابا بازگشت مجدد مهدی تاج وزیر ورزش بعدی حمید سجادی هم غرق این مافیا شد و باعث آن مصیبتها شد ،آقای هاشمی بدون رودربایستی مدیران به درد نخور و چاپلوس و باند باز را از وزارت ورزش دور کنید
 • مملی IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۳
  باید بحال ایران گریست یه زمان نه چندان دور قبل از حدود ۴۵ سال پیش با اینکه آب روی زمین بود و حتی بعضی جاها نمیشد دو متر زمین رو کند که تنور یا چاه مستراب زد با این حال اونوقت بزرگ مرد ایران اعلام کرده بود که ایران کشور کم آبی هست و ما باید کشور را ببریم رو به صنعتی شدن که اینکار را انجام داد ولی متاسفانه امروز بعد از ۴۵ سال میبینیم که وزیر یه کشور از اینکه چاهها رو تا عمق ۳۰۰ متری برده که ۳۰ سانت آب بیاد بالا واس خودش داره کلی حال میکنه باید بحال ایرانمون گریست😔😔😔
  • قهرمان همه دوران IR ۰۱:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
   دقیقا،غافل از اینکه با اینکار خطر نشست زمین های (بخاطر برداشت بیش از اندازه آب‌های زیرزمینی) اطراف مجموعه آزادی و الخصوص خود استادیوم رو داریم...
 • احمدرضا IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۳
  خدا را شکر سیستم ویدیویی همان وار را هم مفتی بدست آوردید،شرم هم چیز خوبی هست،کشور ثروتمند ایران برای سیستم رایانه ای اینقدر دست دست کند تا یه مدت موقتی مثل کشور های فقیر به انها داده شود،اقای هاشمی،همانطور که گفتید اگر این مردم نبودند سرخابی ها ارزشی نداشتند این را اضافه کنم اگر این مردم نبودند شما ها هم هیچ ارزشی نداشتید ،با تشکر
 • سعید IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۳
  فقط حرف و وعده وعید الکی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی