نظرسنجی

قهرمان جام حذفی ایران؟
در پرونده سپاهان بخواهند لابی کنند و فشار بیاورند، استعفا می‌دهم!
منبع: فرهیختگان
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

یکی از اعضای کمیته استیناف فدراسیون فوتبال گفت: کار ما حکم دادن است و مسئول اجرایی نیستیم. در مورد حکم ما، مسئولان اجرایی باید اقدام کنند.

در پی شکایت چهار باشگاه از سپاهان و با محرز شدن تخلفات این باشگاه برای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در بحث قرارداد با بازیکنان و عبور از سقف بودجه در کارگروه نظارت بر قراردادها، این کمیته انضباطی چندی قبل حکم سنگینی را علیه باشگاه اصفهانی صادر کرد. کسر چهار امتیاز و جرایم نقدی سنگین از همان ساعت‌های اولیه ابلاغ با اعتراض مدیران سپاهان مواجه شد. از این‌رو باشگاه سپاهان به‌طور کتبی اعتراض خود به کمیته انضباطی را به کمیته استیناف اعلام کرد. حال در آستانه بازی این تیم در هفته هفتم مقابل صنعت نفت صحبت از صدور کارت برای عیسی آل‌کثیر شده و گفته می‌شود آنها در پی ثبت قرارداد برایان دابو نیز هستند. جالب اینکه سپاهان تا رای کمیته استیناف می‌تواند از همه نفراتش استفاده کند. همان‌طورکه قبلا خبر داده بودیم تلاش‌های باشگاه سپاهان در این ماجرا ادامه دارد و ممکن است امتیازات کسرشده از سپاهان هم با رای کمیته استیناف برگردد. به همین دلیل ساعتی بعد از اینکه پرونده سپاهان به کمیته استیناف رسید با مهدی دادرس یکی از اعضای این کمیته گفت‌وگو کردیم. صحبت‌های او را در ادامه بخوانید.

پرونده سپاهان واضح است، چه زمانی رای نهایی در این مورد را صادر می‌کنید تا تکلیف جدول رده‌بندی مشخص شود؟
فعلا که تعطیلات است. پرونده تازه به دست‌مان رسیده ما سه‌شنبه‌ها جلسه داریم، مگر اینکه سخنگو جلسه خاصی بگذارد و اعضا را دعوت کند و به پرونده‌ای رسیدگی کنیم.

شنیده می‌شود شاید رای به نفع سپاهان تغییر کند چون سپاهانی‌ها خیلی جدی مدعی هستنند هیچ فکت حقوقی وجود ندارد که بخواهند این تیم را محکوم کنند. آیا برای مدارا با سپاهان با کمیته استیناف مراوده یا لابی شده است؟
هیچ لابی با ما نشده. ما آدم‌هایی نیستیم که زیر بار فشار دیگران برویم. من و همکارانم همگی سوابق طولانی داریم و تاکنون یک مورد نبوده که به ما فشار بیاورند، لابی کنند یا تماس بگیرند. هیچ وزیر و رئیس و دبیرکلی و هیچ فردی فشار نمی‌آورد. به ما اطمینان دارند. البته ممکن است اشتباه کنیم اما می‌دانند که عدالت ما زیر سوال نمی‌رود. کسی جرات نمی‌کند به ما فشار بیاورد. اگر بخواهند چنین کاری کنند اولین نفری هستم که استعفا می‌دهم و به همه اعلام می‌کنم که این کار را کردند، ولی خدا را شکر که تا این لحظه چنین اتفاقی رخ نداده است.  

قبول دارید که درمورد این پرونده‌ با قوانین جدید هنوز نص صریح قانون وجود ندارد و یکی از دلایل ایراد به حکم سپاهان همین بوده است؟
نهادی که رای دادند هفت قاضی هستند که نه‌تنها بیسواد نیستند بلکه حقوقدان هستند. پرونده آمده و باید بررسی کنیم. هیچ پیش‌قضاوتی نمی‌کنیم. یک اتفاقی رخ داده که خاص و نو است. در نتیجه برخورد هم خاص و نو می‌شود اما چون هنوز پرونده را نخواندیم قضاوت نمی‌کنیم چون پرونده از عدالت خارج می‌شود. دوستان من در استیناف واقعا حقوقدانان مطرحی هستند و باید دفاعیات سپاهان را هم بشنویم و به جمع‌بندی برسیم. من نمی‌گویم کار سپاهان درست بوده یا نه!

با توجه به اینکه در همین راستا تیم‌های دیگری هم تخلفاتی کردند، رای این پرونده بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود. به اهمیت این موضوع فکر کردید؟
قطعا به وضعیت پرونده به جد رسیدگی می‌شود. هنوز هم ثابت نشده که دیگر تیم‌ها تخلف کردند یا نه. نباید به پیشواز برویم چون هنوز در حال تحقیق است. ما هر حکمی می‌دهیم تاثیرگذار است. اما بهتر است فعلا قضاوت نکنیم. تا پرونده به جریان نیفتد و و ریز به ریز جزئیات را بررسی نکنیم و البته آیین‌نامه را زیر و رو نکنیم، هیچ رایی صادر نخواهیم کرد. با اینکه آقایان همکار من آیین‌نامه را حفظ هستند اما باز هم کتاب را چک می‌کنند تا حقی ضایع نشود. افرادی که در استیناف هستند آنچنان پرونده‌هایی را در دست داشتند که این پرونده‌ها در مقابلش اصلا چیزی نیست. همان‌طور که باشگاه‌ها دوست دارند موفق باشند ما هم در پی موفقیت هستیم و موفقیت ما آنجایی است که حکم خوب و درست صادر کنیم.

چرا اغلب استیناف، رای کمیته انضباطی را وتو می‌کند؟
شاید برداشت‌مان از آیین‌نامه در آن مورد خاص متفاوت بوده است. چون ما آخرین مرجع هستیم خیلی دقت می‌کنیم و طبیعی است. در دادگاه هم حکم بدوی یک چیز است اما در تجدید نظر تغییر می‌کند. چون ما خیال‌مان راحت است و کسی به ما فشار نمی‌آورد، با فراغ بال حکم می‌دهیم و دوستان کمیته انضباطی هم احترام می‌گذارند.

بحث اعتراض به داور بعد از خط ‌و ‌نشانی که تاج در ابتدای فصل کشید به‌شدت داغ است و می‌بینیم که در دو پرونده اخیر در لیگ پایه و لیگ یک اعضای دو تیم به‌شدت تنبیه شدند؟
ما از ابتدا نسبت به موارد داوری حساس بودیم. اگر به داور جسارت شود سخت می‌گیریم. حالا با گفتن این حرف، درست بودن کار ما بیشتر تایید می‌شود.

با توجه به جریمه‌هایی که در نظر می‌گیرید به نظر شما جریمه مالی بیشتر جواب می‌دهد یا محرومیت‌ها؟
بستگی به زمان و شرایط خاص دارد. به‌هرحال این پول‌ها به حساب سازمان لیگ وارد می‌شود و ریالی گیر ما نمی‌آید. از این‌رو براساس شرایط حکمی را در نظر می‌گیریم که بیشترین بازخورد را داشته و در جهت اصلاح تاثیرگذار باشد.  

آیا افرادی هستند که با مصونیت رسمی روبه‌رو باشند و نتوانید به راحتی در مورد پرونده‌اش قضاوت کنید؟
ما مصونیتی برای هیچ‌کس قائل نیستیم. اینجا همه چیز براساس زبان فوتبال است و هر آنچه آیین‌نامه بگوید اجرا می‌شود و اصلا مهم نیست که متهم چه فردی با چه جایگاهی است. ما خیلی‌ها را محکوم کردیم از جمله شهاب‌الدین عزیزی‌خادم، رئیس سابق فدراسیون. مصونیت برای ما تعریف نشده و فقط به احکام خود احترام می‌گذاریم.  

برخی اتفاقات در فوتبال، از سوی عوامل مربوطه پیگیری نمی‌شود. مثلا تخلف در هیات فوتبال! آیا شما به‌عنوان یک نهاد قضایی در فوتبال اجازه دارید در این موارد یا مواردی که جنبه عمومی دارد ورود کرده و خواهان رسیدگی به این تخلفات شوید؟
این به ما مربوط نیست. تا در مورد پرونده‌ای حکم ندهند و کسی از آن حکم به ما اعتراضی نکند، ما ورود نمی‌کنیم. ما چنین وظایفی نداریم و نمی‌توانیم دخالتی در موارد دیگر کنیم. کمیته اخلاق و دیگر دوستان باید در این مورد ورود کنند. این که چرا رسیدگی کردند و نکردند در حیطه اختیار ما نیست. تا شکایتی از آن حکم صادره و به ما ارائه نشود نمی‌توانیم ورود کنیم. شاید دغدغه درونی و اجتماعی داشته باشیم اما این به استیناف مربوط نیست. اگر پرونده‌ای نزد ما بیاید دیگر کسی مصونیت نخواهد داشت جز حکم نهایی کمیته استیناف!

اگر احکام شما مصونیت دارد چرا هنوز برخی ادعا می‌کنند با وجود اینکه حکم دارند، اما تیم‌های طرف شکایت‌شان می‌توانند برای بازیکنان کارت صادر کرده و بازی کنند؟
کار ما حکم دادن است و مسئول اجرایی نیستیم. در مورد حکم ما، مسئولان اجرایی باید اقدام کنند. ما نمی‌توانیم زنجیر ببندیم و باتوم بزنیم که حکم اجرا شود. ما حکم را صادر کردیم و دیگر این سازمان لیگ و کمیته تعیین وضعیت است که باید اقدام کند.

به‌عنوان فردی که مدیریت در باشگاه‌ها و تیم ملی را تجربه کردید و حالا هم در رکنی قضایی مشغولید، فکر می‌کنید چرا جامعه فوتبال ما تا این حد پرخاشگر است؟
این موضوع در همه‌جای دنیا هست اما در فوتبال ما بیشتر است. این به خاطر فرهنگی است که در جامعه ما جا افتاده است و فوتبال جزیره ثبات نیست که از جامعه جدا باشد. هر آنچه در جامعه رخ می‌دهد اثرش را در فوتبال می‌بینیم. جامعه ما عصبی و تندخو است. تمایل به فرار و سوءاستفاده از قانون دارد. خب این در مربی و بازیکن و مدیر اثر می‌کند، در نتیجه فوتبال ما پرتنش است. ما باید وجدان را در جامعه فوتبالی بیدار کنیم. من در زمان مدیریتم در باشگاه پیکان اجازه نمی‌دادم در هیچ رده‌ای، از باشگاه طلبکار باشند. متاسفانه صداقت کم است. مدیر و مربی در همین جامعه زندگی کرده‌اند. روح جوانمردی باید باشد که ضعیف شده‌ است. امیدوارم این روحیه قوی شود تا کسی حق کسی را نخورد.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظرات

 • منتشرشده: ۱۰
 • در صف بررسی: ۰
 • غیرقابل‌انتشار: ۲
 • ......! IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۵
  بنظر شما چرا برای کم کردن امتیاز از گل گهر چرا منتظر اعلام رای کمیته استیناف نشدن؟ چرا مهاجم گل گهر تا رای کمیته استیناف نتونست بازی کنه؟ و یک سول خیلی خیلی مهم دیگه چرا در یک اقدام بی سابقه به دو تیم دیگه امتیاز اضافه شد؟!!!!
 • سینا IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۵
  لابی قدرتمند پول و قدرت... توی این مملکت هر کی این 2تارو داشته باشه هر غلطی میتونه بکنه.. یا اسراری داشته باشه.. کافیه بگم بگم بکنه.. توی این مملکت قانون فقط بر علیه غیرخودی و مردم عادیه. نگاهی به پرونده های قوه قضائیه بکنید متوجه میشید..
 • پرسپولیس IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۵
  دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس؟شما برادریت را دو سال پیش به نفع کیسه ثابت کردی.
 • نادر IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۵
  اگه بخوان رای رو با اعمال نفوذ برگردانند بیش از بیش آبروی سپاهان و این فوتبال خواهد رفت
 • عدالت خواه IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۵
  آقای محترم چرا طفره میری؟! پس کسر امیتاز از تیم پیروزی تهران چی شد؟ نکنه شما هم وجودش رو نداری...!!!!
  • سینا IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۵
   مطمئن باش با لابی و هوچیگری تیمهای استقلال و سپاهان.. اگه چیزی برعلیه پرسپولیس داشتند علاوه برکسر امتیاز به لیگ دسته اول میفرستادند.. فعلا تیمهای استقلال و سپاهان گند زدند به فوتبال ایران... و همیشه هم طلبکارند... توی لغت نامه این دوباشگاه چیزی بنام شرم و حیا و خجالت و صداقت وجود نداره...
  • عدالت خواه IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۵
   در جواب سینا: تا زمانی که امثال پروین، پیروانی، درویش، بیراوند، ممدمایلی، و و و،،، تو تیم پیروزی تهران یا اطرافش هستن، دم از شرم و حیا نزن که اصلا حوصلشو ندارم ...
 • اس اس کبیر ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۵
  تیم حکومتی پیروزی ایالت خودمختارایران است.هرخلافی که بکندازاداست وهیچکس عرضه نداردبااین مافیا قرمزمبارزه کند.
 • امین IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۵
  فارق از هر نتیجه ای!خوش آمدی. بود و نبودت با کارنامه درخشانی که داری فرقی نداره. در و پشت سرت ببند آقای مهندس.
 • سید IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۵
  شما بری استفاده بدی بهتره چون نمیتونی از پرسپولیس حمایت کنی ومثل قبل طرف اونا باشی .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

قهرمان جام حذفی ایران؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی