نظرات: ۷
مبلغ عیدی امسال چه‌قدر خواهد بود؟ نباید کسی کم‌تر از ۱۰۶۰۰۰۰۰ تومان بگیرد
منبع: خبرآنلاین
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

کلیه کارگران مشمول قانون کار امسال حداقل ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان عیدی از کارفرمایان خود دریافت خواهند کرد.

طبق قانون نحوه تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب سال ۱۳۷۰ همه کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلف هستند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین مزد، ‌به عنوان عیدی و پاداش بپردازند و مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارگران نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

مبنای تعیین عیدی پایان سال کارگران، حداقل دو و حداکثر سه برابر مصوبه دستمزد شورای عالی کار است و کارفرمایان باید دو ماه پایه حقوق را به عنوان حداقل عیدی و سه ماه پایه حقوق را به عنوان حداکثر عیدی و پاداش آخر سال به نیروهای کار خود بدهند.

در کارگاه‌هایی که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند، مبنای محاسبه عیدی و پاداش سالانه کارگران مزد گروه و پایه یا مزد مبنا و در واحدهای فاقد طرح طبقه‌بندی، مزد ثابت یعنی مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل خواهد بود.

به طور معمول پرداخت عیدی و پاداش پایان سال کارگران مشمول قانون کار و بازنشستگان تأمین اجتماعی طبق قراردادهای کار و با در نظر گرفتن تعطیلی بانک‌ها، آغاز تعطیلات عید و انجام برخی حسابرسی‌ها معمولاً از ۲۰ اسفند ماه آغاز می‌شود اما برخی از کارفرمایان آن را به روزهای آخر سال موکول نکرده و با حقوق دی یا بهمن ماه واریز می‌کنند تا خانوارهای کارگری با فراغ بال بیش‌تر نسبت به تهیه مایحتاج شب عید اقدام کنند.

شورای عالی کار ۲۹ اسفند سال گذشته در نشست تعیین دستمزد افزایش حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۲ را ۲۷ درصد تصویب کرد. بر این اساس پایه حقوق کارگران به ۵ میلیون و ۳۰۷ هزار و ۳۳۰ تومان افزایش یافت. با احتساب فرمول حداقل و حداکثر عیدی، کارگران امسال حداقل ۱۰ میلیون و ۶۱۴ هزار و ۶۶۰ تومان و حداکثر ۱۵ میلیون و ۹۲۲ هزار تومان دریافت خواهند کرد.

کارگران بسته به سنوات و تعداد روزهایی که کار کرده‌اند مستحق دریافت عیدی هستند و عیدی و پاداش کامل به کارگرانی تعلق می‌گیرد که یکسال در محل کار یا آخرین کارگاه مشغول کار بوده و بیمه پردازی آنها به طور کامل صورت گرفته باشد.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظرات

 • منتشرشده: ۶
 • در صف بررسی: ۰
 • غیرقابل‌انتشار: ۱
 • علمدار سینایی IR ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  اخی دولت عزیز مون زحمت کشیده خداوکیلی یک کارگر اجاره نشین با چهار سر اولاد بگو سی میلیون هم عیدی بگیره چی میشه موقعی که تو مملکت ما یک شلوار شده دومیلیون تومن یک جفت کفش شده یک میلیون وهفتصد هزارتومان به نظر شما این عیدی کجای زخم یک کارگر را درمان میکنه خواهشا اقایون برای حل مشکل مالی کارگران درسال اینده فکر بهتری کنند که خدا میدونه یک کارگر به زور والتماس داره یک ماه زندگیشو میگذرونه اون هم با قرض برسونند برج بعدی هرچند هیچی تو گفته های ما نیست
  • ق ر IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۹
   پس کارمندان چه بگن یک پنچ شماها هم نمی‌گیرند
 • کاظم IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  پس مردم عادی چی
 • کاظم IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  پس مردم عادی چی
 • رضا IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۳
  مردم عادی نگاه‌میکنندتا کسی افتاد از روش ردشن .
 • ناشناس IR ۰۳:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۸
  خانواده مادوسه ساله نه شب یلدا داریم نه عیدنه مراسم اون نه لباس مارک میگیریم نه موبایل مارک نه خلاصه هرچیزی که لاکچریه بیشتراز۵یا۶ساله ماهی نگرفتیم آجیل میوه نوبرانه یاهرچیزدیگه عوضش هزاردردومریضی گرفتیم همش هم بامسکنهاردمیکنیم نه طلبکارکسی هستیم نه صدقه قبول میکنیم زندگی قانع خودمون روداریم ولی بازم نمی رسونیم خدابه دادبچه هامون برسه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی