رحمان رضایی
منبع: اطلاعات
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

رحمان رضایی مربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: در ماجرای تیم ملی عده‌ای مشغول تسویه حساب هستند.

شکست تیم ملی فوتبال کشورمان برابر قطر در جام ملت‌های آسیا و عدم توفیق در رسیدن به فینال، انتقاداتی را متوجه کادرفنی این تیم کرد و برخی از دستیاران امیر قلعه‌نویی در مقام پاسخ‌گویی به این نقدها برآمدند و حالا رحمان رضایی یکی از مربیان تیم ملی سکوت خود را شکسته و انتقادات را پاسخ داده است.

رحمان رضایی گفت: فکر می‌کنم با توجه به بازی‌های قبلی تیم ملی با مربیان دیگر، تیم ما به‌نسبت از نظر کیفیت بازی خیلی بهتری نشان داد. سبک و سیستم ما متفاوت بود و به دنبال فوتبال تهاجمی بودیم. طرفداران از سبک بازی لذت بردند و تیمی با نشاط را دیدند.

وی افزود: عملکرد ما به نتیجه منجر نشد. فکر می‌کنم نقطه ضعف تیم ملی بازی آخر بود که در حد و اندازه خودمان ظاهر نشدیم. این هم علت خاصی نداشت. برخی مواقع روند تیم افت می‌کند. آن روز، روز ما نبود.

رضایی درباره عملکرد انتقادآمیز تیم ملی برابر هنگ‌کنگ و سوریه گفت: همه تیم‌های دنیا به خصوص در آسیا سرمایه‌گذاری می‌کنند. دیگر هنگ‌کنگ مثل قبل نیست و فاصله‌ها کم شده است. سوریه هم همین بود. وقتی آن‌ها هکتور کوپر را می‌آورند یعنی در مسیر پیشرفت هستند. شما عراق را دیدید. آن همه مشکل سیاسی دارند، اما در ورزش سرمایه گذاری می‌کنند.

وی درباره انتقادات به تغییر ترکیب تیم ملی در بازی با قطر در مقایسه با بازی ژاپن گفت: این نگاهی سطحی است. با توجه شرایطی که تیم داشت باید تغییر می‌دادیم. منتقد از داخل تیم خبر ندارد. بازیکنان نوسان دارند و این سرمربی هست که این موضوعات را می‌بیند. من احترام می‌گذارم به منتقدان دلسوز، ولی انتقادات تخریبی از روی دلسوزی نیست. طرف می‌نشیند و هزار تا فلسفه می‌بافد و چهره حق‌به‌جانب می‌گیرد، ولی شناختی ندارد. من نمی‌گویم ما کادر کاملی بودیم و نقد هم به کارمان وارد است، اما یک عده از روی دلسوزی حرف نزدند.

مربی تیم ملی افزود: از نظر من این کادر فوق‌العاده کار کرد. روی این تیم کار شد. بازیکنان یکدل شدند. در نهایت شکست خوردیم، اما فوتبال ما شرایط خاصی دارد. خیلی‌ها گفتند ما ناراضی بودیم، ولی طرف باید ببیند برای این فوتبال چقدر هزینه شده است. اگر جای استرالیا، ژاپن و کره جنوبی چکار می‌کردیم؟ باید عزای عمومی اعلام می‌کردیم. ما برای فوتبال‌مان چه کرده‌ایم؟ حتی نمی‌توانیم بازیکنان‌مان را بعد از پایان فوتبال‌شان حفظ و از آن‌ها استفاده کنیم؛ بعد چه ادعایی داریم؟ همه رده‌های ملی را ببینید! چه زمانی بذر درستی کاشته‌ایم. این هم از فوتبال باشگاهی ما. ما الان فوتبال‌مان پدیده ندارد. دلیلش عدم سرمایه‌گذاری است. با این شرایط باید از این تیم تقدیر شود نه این‌که به آن حمله شود. مردم بعد از مدت‌ها با این فوتبال آشتی کردند.

رضایی درباره این نقد که مهدی طارمی در این جام موفق نبود و چرا در بازی با قطر تعویض نشد گفت: بازیکنان بزرگ در لحظه نتیجه را عوض می‌کنند. نگاه ما به طارمی هم همین بود. مهدی و سردار و خیلی‌های دیگر واقعا ستاره هستند و در لحظه می‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند. در بازی با قطر شاید موفق نبود، اما کیفیتش بالاست.

بازیکن اسبق تیم ملی درباره این موضوع که چرا مربیان برای مهار اکرم عفیف، ستاره تیم ملی قطر برنامه‌ای نداشتند گفت:روز، روز او بود. روز بد ما هم بود. نگاه عامیانه را کار ندارم. تخصصی نگاه کنیم. تیم‌های بزرگ دنیا گرفتار تیم‌های ضعیف‌تر می‌شوند. نوسان و افت و خیز در فوتبال وجود دارد.

وی درباره تعداد زیاد دستیاران امیر قلعه‌نویی گفت: بالاخره وقتی تیم می‌بازد شاید به راه رفتن همه ما هم ایراد بگیرند. آقای قلعه‌نویی از نظرات ما استفاده می‌کرد.

رضایی درباره این بحث که قلعه‌نویی بیش از دیگر دستیارانش به سعید الهویی اعتقاد داشت گفت: به نظر من یک سرمربی با یک دستیار سال‌ها کار می‌کند او را بیشتر طرف مشورت قرار می‌دهد. بله، ایشان سال‌هاست با آقای الهویی کار می‌کند و همدیگر را خوب می‌شناسد.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر زمان به عقب برگردد باز هم با همان ترکیب و سیستم به مصاف قطر می‌روند گفت: من فکر می‌کنم باز همین تیم می‌رفت در زمین. ما اگر از فرصت‌ها استفاده می‌کردیم فینالیست بودیم. باز هم برگردیم به عقب با همین شکل می‌رویم داخل زمین.

رضایی پیرامون این انتقاد که چرا تیم ملی در بازی با قطر به رغم تکیه بر بازی بلند رامین رضاییان را تعویض کرد گفت: یک زمان بلندِ مستقیم است و یک زمان از کناره. هدف ما بازی بلند مستقیم بود. سرمربی تشخیص داد رامین تعویض شود. ضمنا آن روز رامین مثل بازی‌های قبلی نبود. بازی با قطر روز رامین نبود. آن روز دیدید چه توپ‌هایی داخل دروازه نرفت. شانس هم با ما یار نبود.

رضایی درباره عملکرد بیرانوند گفت: نظر نهایی را مربی گلرها می‌داد. من تخصصی در این زمینه ندارم. شما نمی‌دانید بازیکن در تمرین چگونه بوده است. ما سه گلر خوب داشتیم. آرزوی هر تیم داشتن این سه نفر است. رقابت نزدیکی داشتند. در بازی‌های دوستانه از آن‌ها استفاده کردیم.

رحمان رضایی افزود: من به شخصه زیاد برایم مهم نیست چه کسی چه گفته است. با احترام به همه آن‌ها، با فاصله دو هزار کیلومتر نظر می‌دادند. جای گرم و نرم می‌نشیند و نظر می‌دهد ولی دلیلی نیست که آن نظر درست باشد.

وی درباره حرف‌های خداداد عزیزی گفت: خداداد دوست خیلی خوب من است. من درباره اختلافات او با تیم ملی نظری نمی‌دهم.

رضایی اظهار داشت: قبلا تیم ما خیلی بد بازی می‌کرد، اما آن‌قدر هجمه نبود. مربیان داخلی همیشه این مسایل را دارند. باز هم می‌گویم این رفتارها زیاد برای ما مهم نیست، چون این رفتارهای مخرب برایمان آشناست.

وی درباره عدم استفاده از بازیکنانی که قدرت دریبل‌زنی داشتند برابر قطر گفت: می‌توانستیم استفاده کنیم. قایدی، قلی‌زاده و ترابی جزو بهترین‌ها هستند. الان دو هفته از بازی گذشته می‌توانیم این حرف‌ها را بزنیم، ولی در آن روز تشخیص دیگری بود. ما اگر بازی را می‌بردیم خیلی از این حرف‌ها مطرح نمی‌شد.

وی گفت: دوره‌های قبلی مربیانی بودند که ۱۰ سال ماندند. جوان‌گرایی هم نشده بود، ولی کسی کاری به کارشان نداشت. عده‌ای مشکلات شخصی دارند که زیاد مهم نیست. مطمئن باشید آقای قلعه‌نویی هم نقد منصفانه را قبول می‌کند و از خیلی‌ها هم مشورت می‌گرفت، اما اینجا عده‌ای مشغول تسویه حساب هستند.

رضایی با ابزار گلایه از آن‌هایی که گفته بودند ژاپن برابر ایران ضعیف بود اظهار داشت: منتقدان باید احترام بگذارند. به نفرات تیم و کیفیت بازی‌هایشان. وقتی ژاپن را بردیم گفتند روز روز ژاپن نبود. بی‌انصافی است این نوع حرف زدن. ژاپن با آن همه ستاره آمده بود قهرمان شود. این بازیکنان برای مردم شادی آورده‌اند و نباید این‌گونه مورد حمله قرار بگیرند. همین‌که تیم ملی بدون مسایل حاشیه‌ای بازی‌های خوبی انجام داد باید به آن احترام گذاشت. کادر فنی و در راس آن آقای قلعه‌نویی فوق‌العاده کار کرد. ما هم بدون عیب نبودیم. هیچ انسانی کامل نیست. تیم قطر با آن وضعیتی که ما را برد مستحق قهرمانی بود. آن‌ها ۲۰ سال است دارند کار می‌کنند. از پایه‌ها این نفرات را پرورش داد.

وی درباره احمد نوراللهی گفت: یک سری مسایل پیش آمد. احمد بازیکن فوق‌العاده‌ای است. هر فاکتوری را بگویید او دارد، ولی مشکلاتی پیش آمد که منجر به جدایی او شد. او در آینده بازهم می‌تواند به تیم ملی کمک کند.

رضایی درباره موضوع ادامه همکاری کادر فعلی گفت: من درباره ادامه کار این کادر تصمیم‌گیرنده نیستم. شخص اول فوتبال ایران آقای تاج است. ایشان بعد از بازی با قطر ابراز رضایت داشت و این را مطرح کرد. مربیان تیم قرارداد دارند، ولی همه چیز به نظر آقای قلعه‌نویی بستگی دارد. هر کسی آرزو دارد در این تیم باشد و کمک کند.

وی درباره این بحث در فضای مجازی که برخی بازیکنان در دیدار با قطر کم‌کاری کردند گفت: اعتقادی به این موضوع ندارم. هیچ‌کس عمدا کم‌کاری نکرد. وجدان هیچ بازیکنی این اجازه را نمی‌دهد. وقتی تیم می‌بازد انتقاد هم هست، ولی فکر می‌کنم آن‌هایی شرایط بازی‌ها را متوجه شدند به این تیم نمره خوبی می‌دهند. بقیه هم اگر کمی منصف باشند بهتر است.

رحمان رضایی در پایان گفت: من از طرف خودم از مردم ایران عذرخواهی می‌کنم. می‌دانم اگر قهرمان می‌شدیم چقدر جامعه خوشحال می‌شد و افسوس می‌خورم. بدترین شکست عمر ورزشی‌ام این بازی و بازی با بحرین زمان بلاژویچ بود. من سه جام ملت‌ها را تجربه کردم. دو بار بازیکن بودم و یکبار هم مربی اما این دوره حسرت بیشتری از بابت عدم قهرمانی می خورم.

این گزارش را هم ببینید: جدول آماری ملی‌پوشان در آستانه تغییر نسل؛ مقایسه سن کنونی با روز جام جهانی/ کدام بازیکنان با پیراهن تیم ملی خداحافظی می‌کنند؟

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظرات

 • منتشرشده: ۱۵
 • در صف بررسی: ۰
 • غیرقابل‌انتشار: ۴
 • سیسیلی ضد مافیا IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۸
  1-غیر از مایلی کهن فریادشیران عزیزی درخشان و اقبالی بقیه همه دوستان قلعه نویی هستند و از او نهایت حمایت را کردندجو این دوره را با جو زمان اسکوچیچ نگون بخت مقایسه کنید2-خداداد دوست داشت حرفهایش در تیم مورد توجه قرار گیرند و با تیم به قطر بیاید.وقتی آن نشد این هم دشمن قلعه شد3-تفکر تاج در استفاده از مربی خارجی خوب بود ولی متاسفانه سراغ بدترین(ویلموتس ملعون) مربی خارجی تاریخ فوتبال ما رفت که نتنها عرضه مربیگری نداشت بلکه انسان پست و فرومایه ای هم بود.من(که چیزی از فوتبال نمیدانم)اگر بودم هرگزسراغ ویلموتس نمیرفتم.زیرا او هیچ افتخار بین المللی نداشت.من سراغ امثال رنار کوپر مانچینی پیزی و...میرفتم.بعد هم که تاج آمد بدترین کار ممکن را با حذف اسکوچیچ کردند.بنده فکر میکنم حتی اسکوچیچ که یک مربی درجه3بین المللی است میتوانست خدمات بسیار بزرگی به فوتبال ما بکند4-باید با هنگ کنگ و امارات مساوی میکردیم و به سوریه میباختیم.ژاپن باخته به عراق ژاپن نبود و پنالتی بازیکن این تیم اتفاق بودتنها پیروزی قاطع ما مقابل فلسطین بودبه قطر هم که باختیدآخرش هم همان12گل کیروش در دوره قبل را زدیدبا7گل خورده
  • بزرگ IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۸
   5تا گل به امارات زدیم باید مساوی میکردیم؟ چرا باید؟! چون پنالتی دادیم خب دروازه بان هم یکی از بازیکن هایت و پنالتی رو گرفت! تازه گل محبی ام که مردود اعلام شد کاملا سالم بود. هنوز نمیدونی انگیزه بازیکنان ژاپن تو مرحله گروهی که از صعودشون مطمئن هستند با مرحله یک چهارم که فقط یک بازی فرق داره؟! ژاپن قبل اینکه با امیر بزنیمش غول بود منتظر باخت ایران با حداقل 4گل بودین حالا که بردیم بدجور سوزوندتون😂اصلا تیم نبود با اونهمه لژیونر با کیفیت...!
 • کیسه کش بیچاره IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۸
  لطفا شما رحمان خان پاسخگوباشید.بدون.غرض آقای رحمان رضائی بنظرتون شماهم جواب مغرضانه ایی به نوع گفتمان خداد عزیزی نمیدهید؟؟!! نگوئید نه که باورش کمی سخت می‌شود.لطفا پاسخگوباشید.مگرخداد چه گفت تمام تاکتیکهای ایران توپهای بلنددر هر بازی بود واینکه امیدابراهیمی.حاج صفی در بازی ژاپن بدلیل کهولت سن خالی شده بودند.واینکه احمدنورالهی جوان انرژیک خوش اخلاق را روی روانش رفتید.وآنگونه شدکه همه می‌دانیم ودعوت نکردن افرادی پابه توپ مانند علیشاه صادقی.اسلامی نسب..ووو..تا جابرای دعوت امیدابراهیمی انصاریفر حاج صفی.که بنده با پنجاه سال سن بچه بودم این حاج صفی بازی می‌کرد..بازشود..و اینکه همه قطر یک اکرم عفیف بود والسلام.فکری بحالش شده بود قطر تا ۱۰۰ سال هم محال بود در این تورنمت موفق باشد.
 • زری IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۸
  مربیگری بلد نیستید شدید مثل قلعه نویی هی میگید بعضی دشمننی دارند و از روی غرض صحبت میکنند
  • حسن IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۸
   متاسفم برات
 • ایران IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۸
  بهترین ها درتیم ملی فوتبال دور هم جمع شدنند واز تلاششون ممنونم. تیم ایران از کادر فنی تا گلر تیم‌از تمام وجودشان مایع گذاشتند اما بعضی ها چشم بصیرت ندارند! اغلب تیم های آسیایی چندین برابر ایران هزینه کردند وبه مرحله نیمه نهایی سعود نکردند اما ایران با کمترین هزینه خیلی خوب ظاهر شد ! ما باید انصاف داشته باشیم که قلعه نویی با کمک هاش وبازیکنانش خوب کار کردند . زمان کی روش تیم دفاعی بود وفوتبال نداشت اما حالا تیم هجومی شد وانشالله در جام جهانی بازی های خوبی به نمایش خواهد گذاشت،اینو هم بگم که مادر مقابل دنیا خیلی ضعیفیم چون بستر مناسب نداریم اما مطمئنم کادر حاضر درتیم فوتبال خوب وهجومی وتماشگر پسند را سرلوحه کارشان قرار میدهند.
 • حسین بهاروند IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۸
  فوتبال تماشاگر پسند ؟ کل بازی با قطر بزن زیرش بود . ایران هم فقط روی ضربات ایستگاهی ، پرتاب دست ها و ضربات کمتر و ضد حمله حساب باز کرده بود. تعداد پاس هامون به عدد۶ هم نمی رسید این کجاش تماشاگر پسند هست ؟ کیروش هیچوقت به قطر نباخته بود تو این ۸ سال . نمیخوام بگم مربی خوبیه ولی این بهترین موقعیت برای قهرمانی بود و قطعا تا ۲۰ تا ۳۰ سال دیگه همچین شانسی گیرمون نمیاد که با برد قطر و اردن قهرمان بشیم اونم با این همه بازیکن لژیونر
 • امیر IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۸
  اینکاره نیستین، چرا بجای جواب قانع کننده همش از دوره های قبل حرف میزنید
 • صادق CA ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۹
  شما که به دیگران می گویید بی شخصیت به نظر من بی شخصیت کادر فنی بودند که شخصیت قهرمانی نداشتند کدام بازی خوب کدام تاکتیک بیشتر از همه جامها گل خوردید ضعیف ترین خط دفاعی تاریخ فوتبال را داشتید بی برنامه گی وتعوبض های غلط در تیم موج می زد خجالت هم خوب است اگر بکشید
 • بهرامی IR ۰۴:۱۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۹
  تیم ملی ما از لحاظ تمرین ضعیفه.بازیکنا تا میخورن زمین مصدوم میشن.نمیتونن بدوند. به اندازه کافی تمرین نمیکنند.همش به بهونه های مختلف استراحت وخواب ویللی تللی میکنند. جونشو ندارن ۹۰ دقیقه تو زمین با قدرت بدوند باید این مسایل کاربشه باید قوی بشن.بنیه ندارن
 • سعید IR ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۹
  برو خجالت بکش توجیح نکن گندی که زدید خوب اگه جای قطر بودهم جشن ملی می‌گرفتیم مغز متفکر تیم ملی‌.)زرت
 • حسین IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۹
  آقای رضایی راست میگی اگه جای ژاپن و کره استرالیا بودیم بایستی عزا بگیریم ولی این هم بگو ژاپن حداقل تا ۵۰سال پیش قهرمان نشده که تیم ملی شده ۵۰سال به فینال راه پیدا نمیکنیم اون وقت هیچ چیزی نشده شما خیلی عالی کار کردید کادر فنی تیم ملی در حد تیم دسه سوم هم نبودید
 • دوستدار فوتبال RO ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۹
  تیم ملی ایران عزیز بهترین فرصت برای کسب جام را ازدست داد.درحالی که کره و استرالیا و عربستان و ژاپن نبودند..جام را شکستید..واقعا از فوتبال هیچی بلد نیست..در جام ملتهای علت باخت های تیم ملی اشتباهات رضایی بود..این دوره هم اشتباهات کادر فنی و سرمربی بود ... مربی کاربلد لازم است برای آینده فوتبال .
 • بشیر IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
  والا بقیه رو نمیدونم اما رحمان رضایی دوران مربیگری هر جا رفته گند زده چه از لحاظ تاکتیکی چه اخلاقی!!!
 • حقگو RO ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
  تصور بنده براین است که پنجاه ساله فوتبال ما موفق نبوده واگر اقدامات لازم مثل حرفه ای کردن فوتبال باشگاهی وکمک دولت ومجلس با اعطای وام و واگذاری زمین به باشگاهها جهت احداث کمپ تمرین،وآکادمی،واستادیوم ،ومشخص شدن تکلیف حق پخش تلویزیونی از طرف دولت و پرداخت سالیانه آن به لیگ حرفه ای ونطارت و کنترل بر چگونگی هزینه کرد باشگاهها تا پول در مسیر پیشرفت فوتبال هزینه شود. فدراسیون فوتبال یک نظام آموزشی و تربیتی طراحی کند که شامل نیروهای متخصص در تربیت نونهالان سراسر ایران باشد وبا تهیه کتب و نشریات و فیلمهای آموزشی ونرم افزار در مراکز استانها یک آکادمی ملی تأسیس و شیوه علمی اقدام به تربیت نونهالان .نوجوانان در فوتبال پایه نماید. فدراسیون وظیفه دارد جهت گسترش فرهنگ فوتبال درهمه محلات حمایت وشرایط را جهت استفاده عموم مردم از فوتبال فراهم کند. پیگیری و احداث کمپهای تمرین و احداث آکادمیها و استخدام مدرسین خارجی و داخلی خبرگزاری دوره های مکرر مربی گری و ایجاد شرایط رشد و ارتقا مربیان و تشکیل کلاسهای ادواری جهت مربیان و مدیران ورزشی به پیشرفت فوتبال کمک خواهد کرد.انشاا....

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی