نظرسنجی

قهرمان این فصل با چند امتیاز جام را بالای سر خواهد برد؟
به بهانه محرومیت نکونام و اوسمار؛ سرمربیان استقلال و پرسپولیس پاداش گرفتند!/ چرا قوانین بین‌المللی در فوتبال ایران اجرا نمی‌شود؟
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

وقتی می‌گوییم فوتبال ایران با همه جای دنیا تفاوت دارد بهترین مثال اتفاقی است که در دو هفته اخیر رخ داد!

فوتبال یک بازی جهانی است که در میان تمام ورزش‌های دنیا کمترین تغییر در قوانین را طی یک صد سال گذشته داشته است. به عبارت بهتر آنقدر ثبات در قوانین فوتبال هست که با گذشته دهه‌ها و تغییر نسل‌ها هم هر کسی می‌تواند به راحتی همه چیز را در این زمینه بداند و نیازی به به‌روز شدن نیست.

در فرهنگ ما عادتی به نام ایرانیزه کردن داریم. ما همه پدیده‌های جهانی را می‌گیریم و به روش خودمان بومی سازی می‌کنیم و البته که در این کار خیلی مواقع قوانین هم نادیده گرفته می‌شود. در مورد فوتبال هم این اتفاق افتاده و می‌بینیم که خیلی از قوانین رایج و پذیرفته شده در دنیا، در کشور ما اصلاً رعایت نمی‌شوند! جالب‌تر این است که وقتی رسانه‌ها در مورد این گونه مسائل هشدار می دهند، باز به کسی برنمی‌خورد، آب از آب تکان نمی‌خورد، مسئولان همیشه حاضر در صحنه همیشه هستند و هیچکس ککش هم نمی‌گزد!

مثلاً یک قانون بسیار معروف و پذیرفته شده جهانی این است که مربیان و بازیکنانی که در یک مسابقه با کارت قرمز داور اخراج می‌شوند، حق حضور و کار در بازی بعدی تیم خود را ندارند. حتی به کرات دیده شده که داور به اشتباه بازیکن یا مربی را اخراج کرده است اما کارت قرمز و جریمه پیامد آن به قوت خود باقیست چون قانون است.

اما ببینید که در کشور ما چقدر راحت این قانون نادیده گرفته می‌شود. در بازی پرسپولیس مقابل گل‌گهر در سیرجان، مربی برزیلی قرمزها اخراج شد. طبق قانون او باید مقابل ملوان در ورزشگاه آزادی روی سکوها می‌نشست و هیچ ارتباطی با تیمش نمی‌داشت اما همه فوتبال دوستان دیدند که او خیلی راحت با مترجم و دستیارانش به صورت فیزیکی در ارتباط است.

اوسمار لوس ویرا

از آن جالب‌تر این است که طبق قانون مربیان اخراجی بین دو نیمه حق حضور در رختکن تیم خود را هم ندارند. در واقع اصول فوتبال دنیا می‌گوید یک مربی در طول مسابقه باید لب خط یا روی نیمکت باشد و بازی را زیر نظر می‌گیرد. مهمترین کار و تاثیر او قبل از مسابقه با آنالیز رقیب، کار در تمرینات و گوشزد نکات لازم به تیمش و انتخاب تاکتیک مناسب است و در جریان بازی، صحبت‌های بین دو نیمه و تعویض‌هاست. اما در فوتبال ایران مربیان لب خط همه کار می‌کنند جز زیر نظر گرفتن بازی! در حقیقت آنها هیچ کاری به بازی ندارند و مدام به فکر تاثیرگذاری روی تماشاگران، نمایش نشان دادن تعصب خود به بینندگان تلویزیونی و از همه مهمتر رفتن روی مغز داور هستند!

اصلا مربیان ما فرصتی برای تمرکز روی مسابقه ندارند چرا که مدام باید حواس داور را پرت کنند و به جو ورزشگاه خط بدهند! از این زاویه شاید حتی اخراج مربیان به نفع خود آنها هم باشد، را که روی سکوها مجبور می‌شوند بازی را زیر نظر بگیرند و تمرکز لازم را داشته باشند. ولی زهی خیال باطل! چون اخراج در فوتبال ایران هیچ تاثیری در عملکرد مربیان ما ندارد. آنها خیلی راحت و با نادیده گرفتن قانون توسط ناظران مسابقه، در طول بازی با دستیاران خود روی نیمکت در ارتباطند و بین دو نیمه هم به رختکن می‌روند! یعنی تمام امکانی که در شرایط عادی دارند!

این اتفاق تنها محدود به پرسپولیس هم نیست و دیدیم که این هفته رقیب این تیم یعنی استقلال هم سرمربی خود را محروم و غایب لب خط داشت اما داستان برای جواد نکونام هم مثل تمام مربیان تیم‌های دیگر تکرار شد. او هم از بالای سکوها امکان ارتباط با تیمش را داشت و مهم‌تر اینکه بین دو نیمه خیلی راحت به رختکن رفت.

سوال اینجاست که اگر قرار باشد مربیان خیلی راحت تمام دسترسی‌های خود در یک مسابقه را داشته باشند، پس دیگر معنای جریمه به خاطر کارت قرمز چیست؟ اینکه بیشتر حکم پاداش دارد، چرا که آنها یشتر از مواقع عادی می‌توانند بازی را ببینند و روی آن تمرکز کنند.

در فوتبال ایران یک بام و دو هوا فقط محدود به این ماجرا نیست. در بازی‌های داخلی مربیان خیلی راحت هر کار دلشان خواست با داوران می‌کنند، هر حرفی دوست دارند هرجا می زنند و هر وقت که دلشان بخواهد، در کنفرانس‌های قبل یا بعد بازی غیبت می‌کنند یا هر کس را دوست دارند برای معروف شدن جای خود می‌فرستند.

اما همین مربیان وقتی به بازی‌های بین‌المللی می‌رسند، لام تا کام علیه داور صحبت نکرده و در طول بازی فقط از آنها تعظیم و تکریم می‌بینیم! در مصاحبه‌ها و کنفرانس‌ها همه قوانین را رعایت می‌کنند و خلاصه اینکه چون می‌دانند در دنیا کسی با آنها شوخی ندارد و اگر جریمه شوند، تمام قوانین مو به مو در مورد آنها اعمال خواهد شد، دست از پا خطا نمی‌کنند.

واقعا چرا نباید در فوتبال داخلی قوانین بین‌المللی اجرا شود؟ اگر یک بار برای همیشه قوانین را اجرایی کنیم، خیلی از مشکلات از ریشه حل خواهد شد.

بیشتر بخوانید و ببینید:

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظرات

 • منتشرشده: ۸
 • در صف بررسی: ۰
 • غیرقابل‌انتشار: ۲
 • ساوالان IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  فوتبال ایران سالهاست در خدمت تیم استقلال هست. اول فصل مربی استقلال با تاج جلسه می گذارد... محور جلسه درباره چی هست... نکنه در مورد تیم ملی حرف می زنند!!!!!!!!!!! ایا تاج با 15 مربی دیگر هم جلسه گذاشت....!!!!!!! کمیته اخلاق رسما تعطیل هست. و کمیته انظباتی داره مسایل استقلال را لابی می کند.. مگر می شود مربی حرف از شتل بزند اب از اب تکان نخورد. مگر می شود حرف از جعل باشد هیچ اتفاقی نیافتد.. در مورد جعل یک نفر دروغ می گوید خیلی ساده هست اون مساله!!!!!! مگر می شود وار بیاید در دو بازی دربی بازی برای استقلال در بیاورد..مگر می شود بعد چند سال داور بازنشسته بگوید دربی که استقلال 4 تا خورد. ما جمع کردیم زیاد نخورد. اوف بر این فوتبال!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • مغزهای سرخ زنگ زده IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
   با جعل و وارونگی حقیقت فوتبال ایران فقط خودت و همفکران خودت رو بیشتر غرق میکنی (اونم فقط نوهالان ونوجوان رو ) اون بیرون مردم مثل تو فکر نمیکنن افکارپاکی دارن و سره رو از ناسره خوب تشخیص میدن و با توجه به دسترسی به اخبار و اطلاعات پشیزی برای این حرفها قائل نمیشن البته که تو آگاهانه داری تقلب و جعل میکنی
  • علی IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
   درود بر ساوالان .حرف دل فوتبالی ها گفتی..
  • سینا IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
   فوتبال ایران خیلی وقته به درد نمیخوره بزرگوار. هر کی رفاقتش و لابیش قوی‌تر باشه قهرمانه. امسالم نوبت استقلاله انگار که قهرمان شه. گرچه واقعا اگه حرفه‌ای‌گری معنی داشت تیمای دیگه هم میتونستن رقابت کنن برا قهرمانی ولی افسوس که همه باید بمیرن برای این دوتا تیم. دلم واسه ملوان و سپاهان و گل‌گهر و تیمای دیگه میسوزه که فدای این دوتا تیم میشن
  • فارس وفرهیختگان IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
   ازباندی که بارزومه ی نابودگرتوفولاد، سیاسیون لابیگربالادستی حامی سوگلی باتعهدصوری آوردندشون ودرمقابل باهجمه به یحیی کاری کردندتااستعفابده به همون دلیل که نگذاشتندباقری بیاد غیرازاین توقعی نیست چون هرحاشیه ای خواستندانجام میدن و مصونیت دارندو۲_۳تارسانه هم تطهیر تخلفات وجعلهای سریالی این تیم وسیاه نمایی وهجمه به پرسپولیس وحتی سپاهان رابرعهده دارند، یک باندشلوغ کار ودنبال بردبیرون اززمین، که ازحمایت افشاریان که بعدازپنالتی دربی پرش ارتفاع میزنه، جاودانی، ماجدی وحسن زاده ‌که ازموفقیت درفرمالیته کردن تخلفات تیم محبوب خودشون وسیاسیون بالادستی ذوق زده شدند، تاجی که پیداوپنهان باهاشون دیداروازشون حمایت‌های مالی میکنه،برخوردارند دیگه چی میخواندتامصونیت داشته باشند؟ امابارکج یکباربا ۷۰۰میلیاردریخت وپاش آجرلو برای معیشتی وپنالتیهای هفتگی جیره بندی وسنگ اندازی درمسیرمدعیان قهرمانی به مقصد رسید و دیگه جایگاهی بهتر از نایب قهرمانی نایب قهرمان رابدست نمیارن، باضدفوتبال تیمی قهرمان نمیشه حتی باحمایت همه ..
  • خسرو💙 IR ۰۳:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
   آره والا شما لنگیان هرچی میگین درسته؟هرچیزی که میگن ها؟؟اصلا ناف شما لنگیان رو با حقیقت بریدن(به جان لنگتون)فقط نمیدونم اگه اینقدر که شما لنگیا میگین که سر مربی و باشگاه استقلال و عوامل تیم استقلال اینقدر نفوذ دارند تو فدراسیون و سازمان لیگ و کمیته داوران و کمیته انظباطی و کمیته استیناف و همه ارکانی که میگید و بازم بقولی میرن جلسه میزارن با رییس فدراسیون و عواملش و سر تیمهای دیگر رو با کلاه میذارن بنفع خودشون و به ضرر تیمهای دیگر و مخصوصا تیم مظلوم لنگ؟؟پس چرا و چرا امسال واسه لنگیا دوماه لیگ تعطیل کردن واسه خاطر جام باشگاه که آخرشم تریدین؟پس چرا داوریها بنفع شما همش؟پس چرا گلهای آفساید نه یکی بلکه شیش هفتا واسه تیم لنگیاست؟پس چرا پنالتی های معیشتی واسه شماست؟پس چرا قانون سقف قراردادها مال شما نیست؟پس چرا تیم لنگ که اونهم دولتیه هیچ مشکل مالی اصلا اصلا نداره و وصل به شیر چاه نفت و هرچی اسپانسر متمول و تُپل و پولداره تو کشور؟پس چرا موقعه محروم کردن بازیکنان واسه شما پشت دستیه واسه دیگرون سخترین محرومیتها؟پس چرا تمام اتفاقهای فوتبالی بنفع تیم لنگ و به ضرر دیگر تیمهاست؟ وقاحت تا کجا؟ 💙💙
 • ع ق QA ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  چرا جمع می بندید ؟! اوسمار فوتبالی و با کارت ناحق محروم شده شلوغکار بخاطر ناهنجاری باید جریمه می شد
 • زیگزاگ IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  جناب واسعی! اشتباه میکنید. اتفاقا همه چیزمون به هم میاد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

قهرمان این فصل با چند امتیاز جام را بالای سر خواهد برد؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی