نظرسنجی

قهرمان لیگ با توجه عملکرد تیم‌ها در هفته ۲۸؟
مرتضی فنونی زاده
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

پیشکسوت پرسپولیس گفت: پرسپولیس این هفته‌ها به قدری خوب و منظم بازی می‌کند که اهالی فوتبال را به یاد منچستر سیتی می‌اندازد.

مرتضی فنونی‌زاده بازیکن اسبق تیم پرسپولیس در گفت‌وگو با خبرورزشی، درباره شرایط این روزهای تیم پرسپولیس و اوج‌گیری این تیم در نیم فصل دوم با مربی برزیلی واردش اظهار داشت: شاید کمتر کسی باور می‌کرد که اوسمار ویرا بتواند با این قدرت در پرسپولیس کار کند و تیمش را بالا ببرد اما این اتفاق افتاد. به نظر من پرسپولیس اوسمار ویرا به مراتب بهتر از نیم فصل اول بازی می‌کند که هدایت آن برعهده یحیی گل محمدی بود. این تیم بالای ۵۰۰ پاس در دو بازی آخر خود داد که نشان دهنده مالکیت توپ و برتری پرسپولیس بود. اوسمار شناخت بسیار خوبی از تیمش، بازیکنان پرسپولیس و فوتبال ایران داشت و حالا از این تجربه به خوبی استفاده کرده و مقابل حریفان با ارائه یک فوتبال تهاجمی و تماشاگرپسند برنده می‌شود و امتیازات را جمع می‌کند.

وی ادامه داد: من به یکی از دوستان رسانه ای شما هم گفتم که سبک بازی پرسپولیس شبیه منچسترسیتی است و هر تماشاگری از دیدن بازی این تیم لذت می‌برد. تیم پرسپولیس بازیکنانی دارد که تکنیک بالایی دارند و به خوبی در زمین یکدیگر را پیدا می‌کنند. داشتن این مهره‌های اسمی‌و تکنیکی به اوسمار و دستیارانش کمک کرده که تاکتیک‌های تهاجمی خود را در زمین پیاده کرده و دیکته کنند. من فکر نمی‌کنم این پرسپولیس اگر خودش باشد و همیشه مثل بازی با صنعت نفت آبادان بازی کند، حریفی در ادامه لیگ داشته باشد.

پیشکسوت پرسپولیس ضمن تعریف از دو مدافع چپ و راست این تیم افزود: یکی از دلایل بازی تهاجمی و مالکانه پرسپولیس، بالا بازی کردن دانیال اسماعیلی فر و عبدالکریم حسن بوده است. دو مدافعی که بسیار انرژیک، رونده و باهوش هستند و نه در دفاع به مهاجمی باج می‌دهند و نه کم می‌آورند. شما می‌بینید از ابتدا تا انتهای مسابقه دانیال اسماعیلی فر از سمت راست و عبدالکریم حسن از سمت چپ به زمین حریف نفوذ می‌کنند. به نظر من این دو از فورواردها هم بیشتر حمله می‌کنند و این نقطه قوت تیم پرسپولیس است.

وی در ادامه به تمجید از سروش رفیعی پرداخت و اظهار داشت: سروش رفیعی یک رهبر برای خط میانی پرسپولیس است. نبض بازی تیم در دست سروش رفیعی است که حالا در اوج پختگی قرار دارد. ظاهرا اوسمار ویرا نیز به نسبت یحیی گل محمدی هم اعتماد بیشتری به سروش دارد و هم به او آزادی عمل داده است. سروش با شماره ۷ بازی می‌کند که زمانی علی پروین بازی می‌کرد. من کنار علی آقا بازی کردم و می‌دانم واقعا نمی‌توان هیچ فوتبالیستی را با آقای پروین مقایسه کرد اما سروش رفیعی هم نشان داده لایق پوشیدن پیراهن شماره ۷ پرسپولیس است. او گرچه سن اش بالا رفته اما به نظر من هنوز هم می‌تواند به تیم ملی کمک کند چون فوتبالش پخته تر شده و در کنار تکنیک بالا و بازیسازی از انجام امور دفاعی نیز غافل نیست.

از مدافع اسبق پرسپولیس در دهه ۶۰ در مورد عملکرد گئورگی گولسیانی و محمدحسین کنعانی زادگان در مرکز خط دفاع این تیم پرسیدیم که پاسخ داد: در اینکه گولسیانی و کنعانی زادگان کم اشتباه و خوب ظاهر شده اند شکی نیست اما در این میان دو مدافع کناری پرسپولیس هم همان طور که اشاره کرده به موفقیت خط دفاع پرسپولیس و کم گل خوردن تیم کمک کرده اند. البته بازی با سپاهان اصفهان می‌تواند عیار این دو مدافع میانی پرسپولیس را بیشتر مشخص کند. به نظر من شهریار مغانلو در حال حاضر بهترین مهاجم نوک فوتبال ایران است و گولسیانی و کنعانی زادگان باید بتوانند او را مهار کنند. با این وجود خط دفاع پرسپولیس با خوردن فقط ۱۳ گل در حال حاضر بهترین خط دفاع لیگ است و این می‌تواند نقطه قوت بچه‌ها باشد. این تیم نباید در دیدارهای آینده به راحتی گل بخورد و همین قوی بودن و استحکام خط دفاع کمک می‌کند برنده لیگ شوند.

وی همچنین ادامه داد: هرچند قرار است پرسپولیس ابتدا در جام حذفی برابر آلومینیوم اراک بازی کند ولی بازی با سپاهان شاه کلید قهرمانی پرسپولیس و یک مسابقه ۶ امتیازی است. دیداری که می‌تواند سرنوشت قهرمانی را تعیین کند. پرسپولیس بازی رفت را در اصفهان واگذار کرد و حالا بهترین فرصت است که در استادیوم آزادی این رقیب دیرینه را شکست دهد. البته سپاهان اصفهان هم چراغ خاموش جلو آمده است. این تیم ملوان را در انزلی شکست داد که پرسپولیس و استقلال نتوانسته بودند و مهره‌های اسمی‌و خوبی دارد که می‌توانند هر تیمی را اذیت کنند. امیدوارم پرسپولیس در تهران بتواند سپاهان را شکست دهد.

مدافع پیشین پرسپولیس به دیدار حذفی برابر آلومینیوم اراک اشاره کرد و خاطرنشان کرد: جام حذفی راه میان بر برای قهرمانی و رفتن به آسیاست. شما با ۵ بازی می‌توانید قهرمان شوید و بنابراین بهتر است پرسپولیس با همه قدرت و استفاده از تمام بازیکنان برابر آلومینیوم به میدان برود. آلومینیوم تیمی سخت‌کوش است که در اراک به تیمی باج نمی‌دهد اما شکست ناپذیر نیست. پرسپولیس می‌تواند در اراک آلومینیوم را شکست دهد و راه خود را برای رسیدن به عنوان قهرمانی جام حذفی هموار کند.

مرتضی فنونی زاده در پایان از امیررضا رفیعی نیز تعریف کرد و گفت: من علیرضا بیرانوند را دوست دارم و خودش هم این موضوع را خوب می‌داند اما اینجا باید انصاف را رعایت کرد. به نظرم حتی اگر بیرانوند خوب شود و برگردد تا زمانی که امیررضا رفیعی کلین شیت می‌کند با احترام به علیرضا بیرانوند، باید این گلر جوان فیکس باشد. او در ۴ بازی که در غیاب بیرانوند بازی کرده موفق شده است که کلین شیت کند. شما در سپاهان هم می‌بینید که وقتی پیام نیازمند ملی پوش چند بازی اشتباه کرد و گل‌های بدی خورد، نیما میرزازاد درون دروازه تیم اصفهانی قرار گرفت. امیررضا رفیعی هم در پرسپولیس و لیگ برتر ثابت کرده است شایسته فیکس بازی کردن است و امیدوارم اوسمار ویرا حق او را در بازی‌های بعدی هم بدهد. جوانی او نباید باعث نیمکت نشینی مطلق امیررضا رفیعی شود. او دروازه بانی است که آینده را دارد و با همین فرمان مطمئن هستم به زودی می‌تواند به تیم ملی هم دعوت شود و شانه به شانه بزرگان تمرین و رقابت کند. البته علیرضا بیرانوند هم برای پرسپولیس یک قهرمان است و ما پرسپولیسی‌ها خوشحالیم که دو دروازه بان سرحال و آماده در اختیار داریم.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظرات

 • منتشرشده: ۵
 • در صف بررسی: ۰
 • غیرقابل‌انتشار: ۱
 • محمد IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  بیرو بیا اس اس اینها گربه صفت هستند
 • حاج علی IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  یکی از مخالفین اوسمار بعد از رفتن یحیی طبق شهادت خبر ورزشی همین اقاست .مصاحبه ش در همین روزنامه هست که گفت پرسپولیس رو نباید کوچک کنید و اوسمار در حد پرسپولیس نیست چون سابقه نداره به اضافه ی چند پیشکسوت دیگه از جمله همین مایلی کهن که الان میگه این تیم یحیی است از مخالفین اوسمار بودند .همینها ذهن هواداران را خراب میکردند که اوسمار تجربه و سابقه نداره مخصوصا بعد از اون باخت عجیب در بازی اول که عمرا دیگه تکرار بشه.من خودم از روز اول که هنوز جانشین یحیی انتخاب نشده بود کامنت دادم بهترین جانشین برای یحیی در این موقعیت نیم فصل همین اوسمار هست که از تمام امور پرسپولیس اطلاع داره .هر مربی گرونی هم میومد تا نتیجه نمیگرفت راحت میگفت من این تیم رو نبستم اگرم میگرفت میخواست چند برابر دیگه بزاره رو دستمزدش .الان هم میگم بهتر از اوسمار برای فصل بعد نیست .یحیی هم عجله کرد اگه مونده بود همین بازیکنان جدید اضافه میشدن و براحتی قهرمان میشد .اما انگار خسته شده بود.
 • شوتبال AT ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  این بابا دشمن پرسپولیسه مثل .99 درصد اعضای خانوادش که استقلالی هستند!
 • Mntz IR ۰۰:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  مارا به خیر تو امیدی نیست آقای فنونی زاده لطفا شر مرسان. شما و اون خانواده زیبایتان کم به پرسپولیس آسیب نزدین بهتره بری با همون داداش عزیزت بساط کنی و کاری با امورات باشگاه بزرگ پرسپولیس نداشته باشی . هوادار تو رو پیشکسوت نمیدونه
 • روزبه IR ۰۴:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  بازیکن قدیمی آقای فنونی زاده که صحبتهای قبلی شما در مورد آقای اوسمار در ذهن هواداران هست اما احترام موی سفید شما واجبه با همه صحبتهای کنونی شما موافقم غیر از یک مورد علی بیرو شاید گاهی وقتا بخاطر کله شقی و غرور درون دروازه سوتی بده اما هنوز با اختلاف بهترین شماره 1 کنونی ایران است . در بازیهای پیش رو که تیم برا قهرمانی می جنگه بخصوص جلوی تیم حرفه ای سپاهان ما به علی بیرو نیاز داریم .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

قهرمان لیگ با توجه عملکرد تیم‌ها در هفته ۲۸؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی