نظرسنجی

با توجه به مخالفت مدیرعامل پرسپولیس با افزایش سقف بودجه خرید باشگاه های لیگ برتری، درباره این قانون چه نظری دارید؟
به استقبال هفته سی‌ام و پایانی لیگ برتر ایران/ روز سرنوشت...
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

لیگ برتر به ایستگاه پایانی رسید و حالا سرنوشت همه تیم‌ها بعد از یک سال تلاش مشخص شود.

قطار شماره ۲۳ لیگ شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ به آخرین ایستگاه می‌رسد. آخرین بزنگاه، همان زنگ آخر در دوران مدرسه و روز سرنوشت...

این وقت‌ها جشن عروسی رسانه‌ای‌هاست که می‌توانند با تیترهای مختلف بازی کنند! اما برای تیم‌های حاضر در لیگ همیشه و همه جا، همه چیز گل و بلبل نیست. برای برخی تیم‌ها تک تک لحظات باقیمانده تا مسابقه سرشار از استرس و نگرانی است، برای برخی بیم و برای برخی امید و البته که بعد از سوت پایان جشن می‌ماند و حسرت، فریاد هوار شادی می‌ماند و آه ناکامی....

همه فوتبالی‌ها در جریان بازی‌های همزمان هفته آخر هستند. سرنوشت قهرمانی در دو بازی استقلال و پرسپولیس مشخص می‌شود اما شش بازی دیگر این هفته نیز خالی از حساسیت و جذابیت نیست.

استقلال خوزستان – هوادار؛ متخصص نیمه اول

یکی از سه تیم در خطر سقوط در هفته آخر میزبان تیمی بحران زده است. استقلال خوزستان و هوادار هر دو دور برگشت نسبت به دور رفت متحول شدند و البته که هر دو در هفته‌های اخیر اکامی را تجربه کرده‌اند.

هوادار که بازی رفت را ۲-۰ برد، با ۲۹ امتیاز اصلاً در خطر سقوط نبود اما بعد از دو شکست دو بر صفر برابر پرسپولیس و سپاهان و دو شکست ۵ بر صفر در جام حذفی و لیگ مقابل گل گهر و نساجی، حالا برای یک پایان خوش به میدان می‌آید تا لااقل نوار ناکامی را پاره کرده باشد.

اما استقلال خوزستان که با آن کارنامه بد در دور رفت، هرگز ناامید نشد و دست از تلاش برنداشت. در آخرین بازی در این ورزشگاه همان نیمه اول سه گل از نساجی خورد و بازی ۶ امتیازی را باخت، سپس در دو بازی متوالی برابر پرسپولیس و مس در خانه رقبا دوبار در نیمه اول با سه گل پیش افتاد اما فقط ۳ امتیاز آخر را گرفت!

استقلال خوزستان حالا با ۲۵ امتیاز نزدیک‌ترین گزینه به سقوط است. باید خود ببرد و امیدوار باشد که پیکان یا فولاد امتیاز از دست بدهند که در آن صورت، قهرمان لیگ پانزدهم در لیگ باقی می‌ماند. فقط قسمت اول ماجرا دست خود پورموسوی و شاگردانش است!

ملوان – آلومینیوم؛ پایان خوش

تقابل دو تیمی که دور رفت ۱-۱ شد و حالا در جدول هیچ نیازی به امتیازات بازی ندارند اما تا بخواهید آبرو و اعتبار دارند. ملوان فصل را عالی شروع کرد و با وجود نتایج ضعیف دور برگشت، کماکان در پله پنجم جدول است. در حالی که اگر سه امتیاز از شمس آذر کسر نمی‌شد حالا ششم بود!

مهدی تارتار این هفته‌ها به جوانانش میدان می‌دهد اما از ۷ مسابقه اخیر تنها دو مساوی دارد و ۵ باخت. ملوان در جام حذفی هم در یک چهارم نهایی کنار رفت و حالا تنها یک پایان خوش در انزلی دارد که به هوادارانش هدیه کند.

اما آلومینیوم که یکی از چهار تیم حاضر در نیمه نهایی جام حذفی است. چه جایی بهتر از تمرین در رقابت با بزرگان مقابل ملوان در انزلی، تیمی که در هفته‌های فشرده اخیر ابتدا در سیرجان ۳-۲ با یک گل لحظات آخر برد و سپس بازی قبل با یک گل به سپاهان باخت. فصل برای آلومینیوم با این مسابقه تمام نمی‌شود.

صنعت نفت – تراکتور؛ بازی به خاطر خاطرات

یک بازی تکراری به قدمت کل تاریخ فوتبال ایران. دو تیم پرطرفدار شهرستانی با یک کامیون سابقه که حالا در شرایطی غریب هفته آخر را برگزار می‌کنند.

صنعت نفت فصل قبل در بازی آخر امیدوار به معجزه بود که در نهایت رخ داد اما ۴ روز قبل در اصفهان به ذوب آهن باخت و با توجه به نتایج پیکان، فولاد و استقلال خوزستان، فاصله این تیم تا منطقه بقا بیشتر از امتیازات این بازی شد.

حالا صنعت نفت که بازی رفت را ۳-۰ در تبریز باخت، سقوط کرده و تنها می‌تواند یک خداحافظی آبرومند با لیگ برتر داشته باشد. در آبادان که طلسم نبردن آنجا یک ساله شد اما کمالوند سپاهان و مس را اینجا برد.

برای تراکتور هم اوضاع چندان گل و بلبل نیست. آنها برای رسیدن به رتبه سوم باید این سه امتیاز را بگیرند و امیدوار به شکست سپاهان باشند. تراکتور در جام حذفی هم کنار رفته و سرنوشت حمید مطهری و نیمکت این تیم برای فصل بعد هنوز مشخص نیست. در واقع این دو تیم در بدترین شرایط خود تنها به خاطر آبرو و اعتبار گذشته بازی می‌کنند.

گل گهر - ذوب آهن؛ روزگار ناخوشی

دیدار دو تیم صنعتی که یکی چندان پیشینه و قدمت ندارد و دیگری به قدمت خود تاریخ فوتبال در ایران است. دو تیمی که دور رفت بدون گل مساوی کردند و هر دو جز شش تیم بالای جدول بودند ولی حالا روزگار ناخوشی را سپری می‌کنند.

در حال حاضر ذوب آهن با ۳۹ امتیاز هفتم است و گل گهر با ۳۶ امتیاز نهم، یعنی فاصله دو تیم در جدول به اندازه امتیازات همین بازی است! برای مربیان دو تیم که این هفته‌ها کم ناکامی و حاشیه را تجربه نکرده‌اند هیچ چیز بهتر از سوت پایان این فصل و رفتن به تعطیلات نیست! در آخرین بازی گل گهر با یک گل به استقلال باخت و ذوب آهن با اختلاف یک گل صنعت نفت را برد.

سپاهان - شمس آذر؛ طعم انتقام

تقابل دو تیم خوب این فصل، سپاهان که مدعی اول قهرمانی بود انگیزه انتقام بازی رفت را هم دارد. همان بازی‌های آخر دور رفت که امتیازاتش را کامل از دست داد و اختلافی که با استقلال و پرسپولیس ایجاد کرده بود، از بین رفت. روزی که در قزوین با یک گل باخت....

در حال حاضر سپاهان با ۵۴ امتیاز در پله سوم است و با یک مساوی هم می‌تواند این رتبه را برای خود حفظ کند اما شمس آذر که این فصل یقه مدعیان را گرفت، در پله ششم با ۳۹ امتیاز ایستاده که در حقیقت ۴۲ امتیاز دارد و باید پنجم می‌بود!

این بازی هیچ تاثیری در سرنوشت دو تیم ندارد اما هر دو می‌خواهند فصل را آنطور که شایسته اش هستند، تمام کنند. تقابل یک تیم قدیمی با یک تیم جدید، یک تیم با فلسفه جذب ستاره‌ها و دیگری با فلسفه میدان دادن به جوانان...

نساجی – فولاد؛ راز بقا

وقتی ساکت الهامی دوباره به قائمشهر برگشت ماموریتش حفظ سهمیه مازندران در لیگ برتر بود و چشم امیدش به مسابقه هفته آخر، هرچه از بازی‌ها گذشت اهمیت این مسابقه بیشتر شد اما یک اتفاق در این اواخر همه چیز را تغییر داد.

فولاد که بازی رفت را با یک گل برد، با عبدالله ویسی که مثل ساکت الهامی مربی جانشین در این فصل بود از ۷ بازی ۳ مساوی و ۴ باخت آورد تا در همسایگی نساجی در انتهای جدول در خطر سقوط باشد. اهمیت این مسابقه رو در رو بیشتر شده بود تا اینکه نساجی در اهواز، استقلال خوزستان را برد و سپس استقلال را در قائمشهر متوقف کرد و بازی قبل ۵ گل به هوادار زد.

نساجی در هفته ماقبل پایانی بقای خود در لیگ برتر را قطعی کرد اما فولاد در ثانیه‌های آخر وقت‌های تلف شده نتوانست امضای نهایی را حفظ کند! فولاد هم مقابل پیکان در اهواز ۲-۱ پیش بود و حریف ۱۰ نفره اما گل مساوی را خورد تا همه چیز به روز آخر بیفتد.

حالا استقلال خوزستان ۲۵ امتیاز دارد، فولاد ۲۶ و پیکان ۲۷ و فولاد در صورت پیروزی در خانه نساجی بقای خود را قطعی کرده و کاری به نتایج رقبا نخواهد داشت. در این صورت به عدد ۲۹ که امتیازات خود نساجی است، می‌رسد!

اما اگر ببازد یا مساوی کند، آن وقت باید منتظر نتایج پیکان مقابل استقلال و استقلال خوزستان برابر هوادار باشد. این بازی، مهم‌ترین بازی این هفته به استثنای دوئل مدعیان قهرمانی است!

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

با توجه به مخالفت مدیرعامل پرسپولیس با افزایش سقف بودجه خرید باشگاه های لیگ برتری، درباره این قانون چه نظری دارید؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی