نظرسنجی

به نظر شما کدام تیم قهرمان لیگ خواهد شد؟
۰
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۷
۰ |
۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

مهلتی که از سوی فدراسیون جهانی شطرنج بابت پرداخت هزینه میزبانی مسابقات قهرمانی زنان جهان تعیین شده بود، به پایان رسیده اما هنوز فدراسیون ایران به تعهد خود عمل نکرده است.

میزبانی بزرگ لَنگ ۳۰۰ هزار دلار

طبق قوانین فدراسیون بین المللی شطرنج (فیده)، کشورهای برگزارکننده رویدادهای ثبت شده در تقویم این فدراسیون باید مبلغی معین را بابت میزبانی رقابت ها به حساب فیده واریز کنند تا مسئولان جهانی شطرنج از همین مبلغ برای تامین هزینه های جانبی مسابقات استفاده کنند.

مبلغ موردنظر برای واریز شدن به حساب فدراسیون بین المللی شطرنج جهت برگزاری مسابقات ۲۰۱۷ قهرمانی زنان جهان که ایران میزبانی آن را بر عهده دارد، ۵۴۰ هزار دلار است که طبق قرار منعقد شده میان ایران و فیده باید ۳۰۰ هزار دلار یعنی بیش از نیمی از این مبلغ، پیش از آغاز مسابقات به حساب فیده واریز شود و مابقی آن هم در جریان برگزاری مسابقات پرداخت شود.

مسابقات شطرنج ۲۰۱۷ قهرمانی زنان جهان ۲۲ بهمن ماه تا ۱۵ اسفنده ماه در تهران برگزار می شود. طبق قرارداد منعقد شده میان ایران و فیده، ۱۵ دسامبر یعنی ۲۵ آذرماه آخرین مهلت تعیین شده از سوی فیده برای پرداخت بخش اول حق میزبانی ایران برای این رقابت ها یعنی ۳۰۰ هزار دلار بود اما با وجود گذشت سه روز از اتمام این مهلت هنوز مبلغ مورد نظر توسط فدراسیون شطرنج ایران تامین نشده تا به حساب فیده واریز شود.

پرداخت نشدن بخش اول حق میزبانی ایران برای مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان به حساب فیده، سایر فعالیت ها و برنامه های مربوط به برگزاری این رقابت ها را نیز تحت تاثیر قرار داده است؛ قرار جفری بورگ، مدیراجرایی فیده به ایران سفر کند تا ضمن بازدید نهایی از سالن محل برگزاری مسابقات در تهران، مبلغ موردنظر را دریافت کند اما تامین نشدن ۳۰۰ هزار دلار سفر  این نماینده فدراسیون جهانی را لغو کرد.

همچنین قرار بود اول دسامبر (۱۱ آذرماه) هم قرارداد ۶۴ بازیکن شرکت کننده در مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان برای آنها ارسال شود تا با امضای آن، حضور خود را در این رقابت ها نهایی کنند اما فیده ارسال این قرارداد را منوط به اطمینان از تامین هزینه های میزبانی ایران و پرداخت آن کرده است!

در هر صورت کمتر از دو ماه دیگر بزرگترین رویدادی که تاکنون شطرنج ایران موفق به کسب میزبانی آن شده در تهران آغاز خواهد شد اما تامین نشدن هزینه های لازم، مشکلات اینچنینی را برای فدراسیون کشورمان و مسئولانش ایجاد کرده و این درحالی است که از سوی وزارت ورزش هم با وجود وعده داد شده (به گفته رئیس فدراسیون شطرنج) هنوز کمک مالی جهت این میزبانی بزرگ ارائه نشده است.

مهرداد پهلوان زاده، رئیس فدراسیون ضمن تایید این مطالب و اینکه هنوز حق میزبانی مسابقات  قهرمانی زنان جهان جهت واریز به حساب فیده تامین نشده، اظهارداشت: به دنبال این هستیم تا با کمک وزارت ورزش مبلغ ۳۰۰ هزار دلار برای پرداخت اول به فیده را تامین کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که «وزارت ورزش چقدر به فدراسیون شطرنج کمک خواهد کرد و فکر می کنید تا چه زمان این کمک مالی به دستتان برسد؟»، گفت: صحبت های امیدوارکننده ای با مسئولان وزارتخانه داشته ایم، آنها برای مسابقات گرندپری نیز در تامین بودجه لازم کمک حال مان بودند و قول دادند در رابطه با این رقابت ها نیز کمک مالی داشته باشند. امروز و فردا با آقای سجادی (معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش) صحبت دوباره ای خواهم داشت. بعد از این رایزنی ها مشخص می شود که چه زمان کمک مالی وزارت ورزش به دست مان خواهد رسید.

رئیس فدراسیون شطرنج با تاکید بر اینکه قرارداد بازیکنان شرکت کننده در مسابقات قهرمانی زنان جهان به خاطر مسائل مالی و پرداخت نشدن حق میزبانی ایران هنوز برای آنها ارسال نشده است، تصریح کرد: به هر حال باید پرداخت اولیه انجام شود تا بقیه کارها طبق برنامه انجام شود.

پهلوان زاده در مورد اینکه «مهلت پر داخت اولیه ایران تمام شده، این موضوع میزبانی ایران را تحت تاثیر قرار نخواهد داد؟»، گفت: با مسئولان فیده صحبت کرده ایم و از آنها فرصت گرفته ایم؛ به دنبال این هستیم هرچه زودتر بودجه لازم را تامین کرده و بخش اول حق میزبانی را پرداخت کنیم تا سایر کارها هم طبق روال انجام شود و مشکلی ایجاد نشود.

رئیس فدراسیون شطرنج در پایان این اطمینان خاطر را داد که تمام مشکلات مالی به  همین زودی برطرف شود و مسابقات قهرمانی زنان جهان طبق برنامه و در موعد مقرر، بدون هیچ مشکلی در ایران برگزار شود.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

به نظر شما کدام تیم قهرمان لیگ خواهد شد؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی