بسیاری اعتقاد دارند سرمربی بیلبائو بهترین گزینه برای هدایت بارسلونا است.

چرا والورده گزينه مناسب هدايت بارسلوناست؟

به گزارش روزنامه خبرورزشی، شايد در نگاه اول مطرح شدن نام ارنستو والورده به عنوان گزينه احتمالي نيمكت بارسلونا كمي عجيب به نظر برسد. خورخه سمپائولي نيز يكي از گزينههايي است كه همه او را مناسب سرمربيگري بارسا ميدانند، دليل اصلي آن هم رابطه خوب سرمربي سابق شيلي با مثلث MSN است اما آيا سمپائولي تمام مشخصههايي كه باشگاه دنبال ميكند را دارد؟ بارسلونا دنبال مربي است كه باشگاه را به خوبي بشناسد، و در ايدهآلترين حالت ممكن سابقه بازي در اين تيم را داشته باشد. فردي كه داراي شخصيتي ديپلماتيك باشد، از فوتبال هجومي پيروي كند و بلد باشد چطور از تمام اسلحههايي كه در اختيار دارد استفاده كند. كسي كه به اندازه كافي قدرت اين را داشته باشد كه به پايين آوردن ميانگين سني تيم دست بزند و همه اينها به نظر ميرسد در سرمربي اتلتيك بيلبائو وجود داشته باشد.

 

بازي در بارسلونا

والورده 53 ساله، حدفاصل سالهاي 1988 تا 1990 به مدت دو فصل در بارسلونا توپ زد و بخشي از تيمي بود كه فاتح جامحذفي و جام باشگاههاي اروپا شد. مهمتر از همه او زير نظر يوهان كرويف، مهمترين شخصيت تاريخ باشگاه بارسلونا بازي كرد. مردي كه كمك زيادي در شكلگيري شخصيت بارسلونا كرد. والورده همچنين در بارسا همتيمي رونالد كومان و ميشل لادروپ بود. او در تيم جوانان هم با پپ گوارديولا همتيمي بود. والورده كنار سرمربي سابق تيم دوم بارسلونا يعني اوزه بيو كه عملكرد خوبي روي نيمكت سوسيهداد داشته بازي كرده است.

 

تأثير كرویف

هر بازيكني كه زيرنظر يوهان كرويف بازي كرده يك داستان مشابه را تعريف كرده است. تجربه كار با كرويف، ذهن آنها درباره بازي را تغيير داده است. اوزه بيو، آلبرت فرر، سرجي، اونزوئه، لوپتگي و...  همگي تمام آموختههايشان را از استاد هلنديشان فراگرفتند. آنها ياد گرفتند كه متفاوت فكر كنند. والورده نيز از چنين تفكري برآمده است.

 

مكتب باسك

با اين حال ارنستو به لطف حضور طولاني مدتش در اتلتيك بيلبائو، از باسك نيز تأثير پذيرفته است. او 6 سال به عنوان بازيكن در بيلبائو بود و اكنون دومين فصل مربيگرياش در اين تيم را ميگذراند. او يكي از چهرههاي دوستداشتني در بيلبائو به حساب ميآيد. بيلبائو در سوپركاپ 2015 با 4 گل توانست بارسلوناي لوئيس انريكه را شكست دهد و قهرماني خاطرهانگيزي را به هواداران تقديم كند.

 

تجربه تيمهاي مختلف

او در مجموع نيمكت تيمهاي گوناگوني را تجربه كرده است كه فقط به اتلتيك بيلبائو محدود نميشود. او با اسپانيول، ويارئال، والنسيا و خارج از كشور با المپياكوس يونان كار كرده است. در يونان بود كه والورده نشان داد تيمش ميتواند هر هفته فوتبالي هجومي ارائه دهد و پيروز از زمين خارج شود. او در مدت دو سال توانست سه جام براي اين تيم به ارمغان بياورد.

 

حال فعلي

سن مامس تحت سلطه والورده است. هماكنون بيلبائو با 9 پيروزي و يك باخت در سن مامس، از لحاظ ركورد بازيهاي خانگي از بارسلونا هم پيش است. والورده اين توانايي را دارد كه با تجربه لازم، رسانهها را مديريت كند. والورده پسر بيلبائو و كرويف باهم است. او فرهنگي كه در بيلبائو و بارسلونا وجود دارد را به خوبي ميفهمد. سمپائولي شايد گزينه مردم باشد اما والورده ميتواند بهترين جانشين براي لوئيس انريكه به حساب بيايد.

 

كارنامه مربيگري والورده براساس تعداد بازي و درصد پيروزي

درصد پيروزي

تعداد بازي

باشگاه

شروع

40/86

93

بيلبائو

2003

39/39

99

اسپانيول

2006

68/09

47

المپياكوس

2008

40/63

32

ويارئال

2009

75

80

المپياكوس

2010

54/84

31

والنسيا

2012

47/24

199

بيلبائو

2013

 

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین