۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

دنیز آیتکین آن داوری نبود که یوفا در صورت حساس شدن بازی بارسلونا - پاری‌سن‌ژرمن در نظر داشت.

آيتكين در نوكمپ به اندازه 5 سال قضاوتش در اروپا پنالتی گرفت!

به گزارش روزنامه خبرورزشی، نحوه قضاوت دنيس آيتكين، داور آلماني ديدار بارسلونا- پاريسنژرمن موجي از انتقادات را ايجاد كرده و باعث شده تا كارنامه داوري او زير سؤال برود. با نيمنگاهي به ديدارهايي كه او سوت زده، مشخص ميشود كه او تنها يك بار ديداري به اهميت بازي چهارشنبه شب نوكمپ را سوت زده: بازي رفت مرحله يكهشتم پاياني ليگ قهرمانان اروپا در فصل 2015-2014 ميان دو تيم آرسنال و موناكو (3-1).

 

اما تصميمات او در جريان ديدار چهارشنبه شب نوكمپ بحثهاي زيادي را به راه انداخته و خيليها معتقدند كه تصميماتش روي نتيجه نهايي بازي تأثير مستقيمي داشته. طبق گزارش روزنامه آ.اس او دو خطاي پنالتي ماسچرانو روي بازيكنان PSG را سوت نزده و پنالتياي كه منجر به گل پنجم بارسا شد را بيجا گرفته.

 

به همين خاطر خيليها بر اين باورند كه او نتوانسته با فشار قضاوت ديداري به اين بزرگي كنار بيايد و همين كار دستش داده. او به جز قضاوت بازي نوكمپ و مصاف آرسنال- موناكو، تا پيش از اين، معمولاً قضاوت بازيهاي كماهميتتري، مثل بازيهاي ليگ اروپا و يا بازيهاي گروهي ليگ قهرمانان اروپا به او داده ميشد.

 

طبق گزارش IFFHS (فدراسيون بينالمللي تاريخ و آمار فوتبال)، نام اين داور آلماني در بين 21 داور برتر سال 2016 ديده نميشود و تجربه قضاوت بينالمللي او (كه از سال 2011 آغاز شده) به قضاوت 15 بازي ليگ اروپا (هرگز بازيهايي بالاتر از مرحله يكهشتم پاياني راسوت نزده)، 5 بازي مقدماتي جامهاي جهاني 2014 و 2018 (هرگز بازي 20 تيم برتر در رنكينگ فيفا را قضاوت نكرده)، 3 بازي مقدماتي يورو 2016 (بهترين تيمي كه برايش قضاوت كرده، مجارستان بود كه تيم رده بيستوهفتم رنكينگ فيفا بوده) و سه بازي مرحله مقدماتي ليگ قهرمانان اروپا و 10 بازي مرحله گروهي ليگ قهرمانان اروپا و البته دو بازي مرحله يكهشتم پاياني ليگ قهرمانان اروپا بوده و آيتكين 38 ساله حتي تجربه قضاوت در تورنمنتهاي بزرگي مثل يورو و جامهاي جهاني را ندارد.

 

نمره منفي براي داور تركتبار

كميته داوران يوفا نيز نمره منفي به قضاوت آيتكين در نوكمپ دادند و بنابراين او در هيچ يك از 17 بازي باقيمانده تا پايان رقابتهاي اين فصل ليگ قهرمانان اروپا دست به سوت نخواهد شد. چراكه نام او در ليست گروه داوران اليت يوفا كه متشكل از 18 داور است نيز ديده نميشود. اگر قضاوت بازي چهارشنبه شب به او سپرده شد هم به خاطر نتيجه قاطع بازي رفت بود و مسئولان كميته داوري يوفا فكر ميكردند كه قضاوت بازي چهارشنبه كار سختي نباشد.

 

يكي از اعضاي اين كميته در ارزيابي عملكرد آيتكين در اين بازي اعلام كرده كه او اشتباهات زيادي را مرتكب شده ولي در عين حال يادآوري كرده كه او اشتباهات تكنيكي نداشته (كه مغاير با قوانين باشد). بدين ترتيب او نمره ضعيفي از كميته داوران يوفا گرفته و در رقابتهاي اين فصل ليگ قهرمانان اروپا ديگر او را نخواهيم ديد.

 

دو پنالتي در 30 دقيقه

تا قبل از بازي چهارشنبه شب نوكمپ، اين داور آلماني در طول 5 فصل قضاوتش در مرحله گروهي رقابتهاي ليگ قهرمانان اروپا (در 12 بازي)، تنها 2 ضربه پنالتي اعلام كرده بود.

 

او كه اصالتي تركيهاي دارد، تا قبل از بازي چهارشنبه، يك بار ديگر هم براي بارسا قضاوت كرده بود. در روز 17 سپتامبر سال 2014 و در بازي بارسلونا- آپوئل نيكوزيا، او گل منيرالحدادي براي بارسا را به دليل آفسايد مردود اعلام كرد و در نهايت بارسا در آن بازي با نتيجه يك بر صفر به پيروزي رسيد. در آن ديدار او يك خطاي پنالتي روي منير را هم سوت نزد اما دو سال و نيم بعد، صحنهاي مشابه آن صحنه را براي بارسا پنالتي گرفت و زمين خوردن سوارس او را براي اعلام ضربه پنالتي متقاعد كرد تا نيمار آن ضربه را به گل تبديل كند.

 

آيتكين يك بار در 11 دسامبر سال 2013 بازي اتلتيكومادريد- پورتو (دو بر صفر) يك ضربه پنالتي اعلام كرده بود كه در آن بازي آرانسوبيا توانست دست خوسئو، پنالتيزن اتلتيكو را بخواند. بار ديگر هم در بازي پاريسنژرمن-بازل (3 بر صفر) اين داور تركتبار، يك ضربه پنالتي اعلام كرد و كاواني در دقايق پاياني بازي آن ضربه را به گل تبديل كرد.

 

تا به اينجا پاريسيها خاطرات خوبي از اين داور آلماني داشتند و يك بار هم در ديداري با قضاوت او در سال 2014 توانسته بودند تا با نتيجه 3 بر صفر درخانه شاختار به پيروزي برسند.

 

آيتكين كه قضاوت را از سال 2000 آغاز كرده، به جز اين هم ضربات پنالتي متعددي را اعلام كرده بود كه همه آنها در بازيهاي دوستانه، بازيهايي در ليگ آلمان، ديدارهاي بينالمللي و البته همه آنها بيحاشيه بودند.

 

اما در اين فصل اين داور 38 ساله و اقتصاددان در 26 ديداري كه قبل از بازي نوكمپ، سوت زده بود، 5 ضربه پنالتي اعلام كرده بود. يعني به طور ميانگين در هر 5 بازي، يك ضربه پنالتي. او در طول عمر ورزشياش 411 بازي سوت زده و 105 پنالتي گرفته كه به طور متوسط يك پنالتي در هر 4 بازي است. در اين فصل او در 11 بازي در بوندسليگا تنها يك پنالتي گرفته و مسئولان ليگ آلمان او را يكي از بهترين داورهاي ليگ ميدانند.

 

او به دليل زادگاهش كه در باواريا و نزديكي مونيخ است، اجازه قضاوت بازيهاي بايرنمونيخ را ندارد.

 

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی