دورتموندی‌ها بلافاصله پس از جدایی دمبله یک ستاره اوکراینی خریدند.

«شوچنكوی جديد» بزرگ‌ترين شكار زنبورها

به گزارش خبرورزشی، باورش حتي براي هواداران دورتموند هم سخت بود كه تنها يك روز پس از جدايي عثمان دمبله و پيوستنش به بارسلونا، باشگاه يك ستاره ارزشمند را جانشين بال جوان فرانسوي بكند. باشگاه دورتموند به صورت رسمي اعلام كرد آندري يارمولنكو هافبك-مهاجم 27 ساله ديناموكيف را با قراردادي 4 ساله به خدمت گرفته. به اين ترتيب زنبورها براي جذب ستارهاي كه تابستان گذشته پيشنهادهاي بزرگي از تيمهاي انگليسي داشت، 25 ميليون يورو پرداخت كردند و بسياري هم معتقدند ارزش يارمولنكو در بازار فعلي نقلوانتقالات بسيار بيشتر از 25 ميليون يورو بوده. نكاتي جالب از زندگي فوتبالي يارمولنكو كه چند سالي ميشود با نام «شوچنكوي جديد» در فوتبال اوكراين مطرح شده و بهترين ستاره فوتبال اين كشور است را مرور خواهيم كرد.

 1) رنجِ يك ستاره كوچك

شايد ندانيد كه آندري متولد «لنينگارد» روسيه كه حالا سنپترزبورگ نام دارد، از پدر و مادري اصالتاً اوكرايني است. زمان تولد او در 23 اكتبر 1989 براي كار مادرش در اين شهر بود و او هم در روسيه متولد شد اما خيلي زود به «چرنيهيو» در 150 كيلومتري شمالِ «كيف» پايتخت اوكراين نقل مكان كردند و آندري هم بزرگ شده اين شهر است. وقتي او 13 ساله بود به آكادمي فوتبال ديناموكيف رفت و پس از يك سال خيلي زود به خانه برگشت. آندري در اين باره ميگويد: «فقط يك سال آنجا بودم و پس از آن به چرنيهيو برگشتم. آن زمان هنوز ضعيف بودم و براي من سخت بودم در دينامو بمانم.»

 2) شوچنكوي جديد

قطعاً همه فوتبال اوكراين را با نام «آندري شوچنكو» بزرگ ميشناسند. بسياري از بازيكنهاي مستعد فوتبال اوكراين هم با شوا مقايسه شدهاند اما بزرگترين و شايستهترين آنها قطعاً يارمولنكو است كه آندري هم نام دارد. «شوچنكوي جديد» اوكراينيها پس از بازي در تيم «دسنا چرنيهيو» به خواستهاش كه بازي كردن در ديناموكيف بود، دست پيدا كرد. اگر در زمان كودكي او خودش را ضعيف ميدانست حداقل آنقدر به آيندهاش در بزرگترين تيم اوكراين فكر كرد تا به آن رسيد. سال 2007 در تيم دوم دينامو بازي كرد و مي 2008 در 19 سالگي موفق شد پيراهن تيم اول ديناموكيف را بر تن كند. او در نخستين بازياش با پيراهن دينامو 10 دقيقه برابر وُرسكالا پولتاوا بازي كرد و گل هم زد. يارمولنكو درباره آن بازي ميگويد: «يك فرصت درون محوطه جريمه پيش آمد و توپ از اختيار دروازهبان حريف خارج شد. من هم درون محوطه جريمه آن را تبديل به گل كردم. در زدن آن گل خوششانس هم بودم.»

 3) مهاجم طلايي دينامو

داستان به گلزني در اولين ديدار با دينامو ختم نشد. يارمولنكو به تدريج تبديل به ارزشمندترين بازيكن تيم شد و در همان فصل اول به قهرماني ليگ برتر اوكراين دست پيدا كرد. يوسف سابو نايبرئيس باشگاه ديناموكيف در مورد نخستين فصل با يارمولنكو ميگويد: «ما اميد داشتيم او تبديل به بازيكن خوبي شود. واقعاً به او اميدوار بوديم و ميخواستيم رؤياهايمان با آندري محقق شود.» آندري يارمولنكو در ادامه دوران بازياش در ديناموكيف 2 مرتبه ديگر هم به مقام قهرماني ليگ برتر اوكراين رسيد و 2 قهرماني جامحذفي هم به افتخاراتش اضافه كرد، در سالهايي كه دينامو زير سايه شاختار دونتسك قرار گرفته بود.

 4) بزرگترين ستاره اوكراين

در حال حاضر فوتبال ملي اوكراين يك ستاره بزرگ به نام آندري يارمولنكو دارد. يارمولنكو كه هميشه هم مهاجم دينامو نبود در تمامي رقابتها در 341 بازي 137 گل براي تيمش به ثمر رساند. به ياد شوچنكو شماره 7 را هم در تيم ملي بر تن كرد و تا به حال در 68 بازي براي زرد و آبيها هم 29 گل زده است. برخي اعتقاد دارند يوگني كونوپليانكا را هم ميتوان يكي از ستارههاي بزرگ فوتبال اوكراين دانست اما يارمولنكو با شوچنكو مقايسه ميشود. حالا كونوپليانكا در شالكه بازي ميكند و يارمولنكو هم پيراهن دورتموند را پوشيده تا رقابت 2 ستاره اوكرايني در شهرآورد روهر ديدني باشد.

 5) ستارههاي اوكراين در بوندسليگا

به نظر ميرسد براي اوكراينيها حضور در بوندسليگا ارزش بالايي دارد، چراكه راه ستارههاي اين كشور فعلاً از فوتبال آلمان گذر كرده. علاوه بر يارمولنكو و كونوپليانكا، ولادلن يورچنكو هافبك تهاجمي 23 ساله بايرلوركوزن هم اوكرايني است. سابق بر اين ستارههاي اوكرايني ديگري هم در بوندسليگا بازي كردهاند. ايگور بلانوف اواخر دهه 1980 ميلادي در بوروسيا مونشنگلادباخ بازي كرد و يوگن شاخوف پيراهن كايزرسلاترن را پوشيد. پس از آنها چند سال پيش هم آندري ورونين مهاجم معروف اوكرايني در بوندسليگا بازي كرد. او با بايرلوركوزن درخشيد و براي مونشنگلادباخ، ماينتس، كلن، هرتابرلين و در نهايت فورتنا دوسلدورف هم توپ زد. شايد سرآمد همه بازيكنان اوكرايني شاغل در بوندسليگا را بتوان آناتولي تيموشچوك دانست. هافبك دفاعي بايرنمونيخ و كاپيتان سابق اوكراين كه 4 سال پرافتخار را در آليانتسآرنا سپري كرد و قهرمان ليگ قهرمانان اروپا هم شد.

 

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
بلیط هواپیما