در حالی که همه فکر می‌کردند فینال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه میان فرانسه و انگلیس برگزار می‌شود، کرواسی با شکست سه‌شیر معادلات را بر هم زد و به فینال مسکو رسید.

به گزارش خبرورزشی، اتفاقی که انگلیس را باز هم از رسیدن به فینال دور نگه داشت تا ۱۹۶۶ اولین و آخرین فینال‌شان باقی بماند. با این حال گرت ساوت‌گیت از انگلیس بحران زده تیمی را ساخت که برای اولین بار از سال ۱۹۹۰ به جمع چهار تیم برتر جام راه پیدا کرد و از این حیث طلسم‌شکنی کرد. بزرگی کار او وقتی مشخص می‌شود که افراد بزرگی همچون گراهام تیلور، گلن هادل، تری ونبلز، اسون گوران اریکسون، استیو مک لارن، فابیو کاپلو و روی هاجسون با کلی سابقه در رساندن انگلیس به جمع چهار تیم برتر جام جهانی یا جام ملت‌های اروپا ناکام بودند. ساوت‌گیت در نزدیک به ۲ سالی که همراه با تیم ملی بزرگسالان این انگلیس بود تغییرات مثبتی در تیم ایجاد کرد که هیچ‌کدام از مربیان نام برده نتوانستند از عهده آن بربیایند.
پیرمرد‌ها بیرون
گام مثبت ساوت‌گیت برای موفقیت تیم رد شدن از نام بزرگانی همچون وین رونی بود. او با قلم قرمز بی‌رحم خود روی نام بهترین گلزن تاریخ انگلیس خط قرمز کشید و از حضورش اعلام بی‌نیازی کرد، جردن پیکفورد را به جو هارت ترجیح داد، در روز تولد تئو ولکات با او تماس گرفت و اعلام کرد در لیست تیمش جایی ندارد، بیخیال جک ویلشر شد و در نهایت کریس اسمالینگ را هم کنار زد. ۵ بازیکنی که همگی در یورو ۲۰۱۶ بازی کرده بودند و مجموعاً ۳۰۰ بازی ملی در کارنامه داشتند که هیچ‌کدام باعث تغییر نظر گرت شد.
اعتماد به جوان‌ها
بزرگترین کاری که ساوت‌گیت در تیم ملی انگلیس انجام داد بها دادن به بازیکنان جوان و پایین آوردن میانگین سنی تیم بود. سه سال سرمربیگری تیم امید‌ها باعث شده بود گرت بیس تیمش را بر مبنای اعتماد به جوان‌ها قرار دهد. انگلیسی که در این سال‌ها با نسل‌های طلایی خود به جایی نرسیده بود، این بار توسط گرت شکل جوانی به خود گرفت. ساوت‌گیت در تیم زیر ۲۱ ساله‌های انگلیس تجربه کار با بازیکنانی همچون هری کین، جان استونز، دله الی، جردن پیکفورد، اریک دایر و جسی لینگارد را داشت. البته ناتان ردموند، جمیز وارد و مایکل کین هم در آن تیم حضور داشتند. اضافه کردن دیگر بازیکنان جوان به تیم همچون ترنت الکساندر آرنولد و روبن لوفتوس چیک باعث شد ساوت‌گیت تیم یکدستی را بسازد که هیچ‌کدام از این بازیکنان نسبت به دیگری برتری خاصی نداشتند. دومین تیم جوان جام تا یک قدمی فینال پیش رفت و تا رسیدن به رؤیا فاصله چندانی نداشت.
دفاع سه نفره
انگلیس در حالی در مرحله مقدماتی جام جهانی بدون شکست کارش را خاتمه داد که ساوت‌گیت تیمش را با دفاع خطی چهار نفره به زمین فرستاده بود. گرت در یک اقدام تاکتیکی کاملاً ریسکی، از سه دفاع در جام جهانی استفاده کرد که اتفاقاً نتیجه هم داد. در ماه مارس ۲۰۱۷ ساوت‌گیت برای اولین بار دفاع سه نفره را مقابل آلمان امتحان کرد که با شکست یک بر صفر تیمش همراه بود. او، اما از چیزی که مشاهده کرد رضایت داشت. به همین خاطر چیدمان خط دفاعی تیمش را از ۴ به ۳ نفر تغییر داد.
تغییر پست کایل واکر
ساوت‌گیت برای حضور در روسیه کم تغییرات نداشت. یکی دیگر از تغییرات او به جابه‌جایی کایل واکر در زمین برمی‌گشت. او که در ماه مارس و بازی با هلند یک‌بار واکر را به دفاع راست برده بود، تصمیم گرفت در جام جهانی هم بازیکن منچسترسیتی را یک خط عقب بازی دهد. اتفاقی که باعث شد کیران تریپیر در سمت هافبک راست به خوبی ظاهر شود و واکر هم به خوبی از عهده وظایف دفاعی اش بربیاید.
فرهنگ تیم ملی
تجربه بازی در تیم ملی در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و هدایت تیم امید این کشور به خوبی ساوت‌گیت را به جزئیات کار در تیم ملی بزرگسالان آگاه کرده بود. ترکیب بیش از حد جوان انگلیس باعث شده بود قبل از جام جهانی بزرگانی همچون ریو فردیناند و فرانک لمپارد از این بابت ابراز نگرانی کنند. نگرانی و انتقادی که فایده نداشت چراکه ساوت‌گیت همه چیز را پیش‌بینی کرده بود. او از همان ابتدا در صحبت‌هایش طوری عنوان کرد که از این تیم نباید انتظار مدعی بودن در جام داشت تا فشار‌ها از روی دوش بازیکنانش کاسته شود. اوضاع و احوال تمرینات خوب بود و همه چیز به طور منظم میان بازیکنان پیش می‌رفت. با دستور گرت، همسران بازیکنان هم به روسیه آمده بودند تا بازیکنان از لحاظ عاطفی دچار خلأ نشوند. گرت رابطه تیم ملی و رسانه‌ها را نیز خوب کرد تا از یکی از مهمترین چالش‌های سرمربیان انگلیس به سلامت عبور کند.
ایستادگی پای استرلینگ
حضور رحیم استرلینگ در تیم ملی با انتقاد کارشناسان همراه بود. گری نویل که در اسکای اسپورت تریبون داشت از این اتفاق ابراز ناراحتی کرد و انتقادات از این بازیکن زمانی که مقابل سوئد موقعیت مسلم گلزنی را از دست داد، شدت بیشتری هم به خود گرفت. ساوت‌گیت، اما روی تصمیمش پافشاری کرد و با دادن اعتماد به نفس به بازیکن ۲۳ ساله اش او را از نظر روانی برای بازی آماده کرد. او بعد از بازی با سوئد در کنفرانس مطبوعاتی به تمجید از استرلینگ پرداخت تا نشان دهد زیر پای بازیکنش را به هیچ عنوان خالی نمی‌کند.
کاپیتانی کین
کاپیتانی هری کین از جمله تصمیماتی بود که موافقان و مخالفان زیادی داشت. عده‌ای معتقد بودند بستن بازوبند کاپیتانی تمرکز کین را از گلزنی دور می‌کند. او، اما با کاپیتانی اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرد و تا یک‌قدمی کفش طلای جام جهانی هم پیش رفت. این مهاجم ۲۴ ساله اولین بازیکنی است که بعد از گری لینکر ۶ گل در یک تورنمنت مهم به ثمر می‌رساند.
آمادگی برای پنالتی‌ها
ساوت‌گیت می‌دانست که انگلیس در این سال‌ها چه زجری از پنالتی‌ها متحمل شده است. او حتی خودش یکی از قربانیان ضربات پنالتی بود. به همین خاطر در تمرینات روی زدن پنالتی تأکید داشت. ۲۲ سال بعد از ناکامی مقابل آلمان در ضیافت پنالتی‌های یورو ۹۶، او این بار باید تیمش را آماده این مصاف می‌کرد. اگرچه با از دست دادن پنالتی جردن هندرسن اوضاع برای انگلیس مقابل کلمبیا پیچیده شد، اما با درخشش پیکفورد ورق برگشت و سه‌شیر‌ها برای دومین بار از هشت ضیافت پنالتی اخیر خود پیروز از میدان خارج شدند.

برچسب‌ها

نظرسنجی

به نظر شما بهترین مربی لیگ برتر چه کسی می‌شود؟

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

نظرسنجی

به نظر شما بهترین مربی لیگ برتر چه کسی می‌شود؟
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین خبر

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __