نظرسنجی

ارزیابی شما از عملکرد پرسپولیس مقابل النصر در عربستان؟
نظرات: ۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

فاجعه زمانی کامل می‌شود که بفهمید این کودکان به خاطر ارز مسافرتی راهی این سفر توریستی شده‌اند. به دلیل فاصله زیاد قیمت ارز دولتی و آزاد، تور‌ها اغلب به مشتریان خود توصیه می‌کردند تا به سفر مجانی بروند؛ به این شرط که ارز مسافرتی خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

به گزارش خبرورزشی،  یکی از تراژیک‌ترین اتفاقات فوتبال پایه ایران در چنین جملاتی خلاصه می‌شود؛ هفته گذشته مدرسه فوتبالی به نام آرمان کویر یزد، بازیکنان خود را در دو گروه ۲۰ و ۱۲ نفره به گرجستان می‌برد؛ سفر، توریستی است. چندی قبل یکی از مسئولان این مدرسه فوتبال تصمیم می‌گیرد بازیکنان را به این سفر تفریحی ببرد. به خانواده آن‌ها اعلام می‌کند با پرداخت ۱۴۰ هزار تومان، اجازه دهند بازیکنان را به سفر ببرند. خانواده‌ها - به گفته مسئولان هیئت فوتبال یزد- رضایت می‌دهند، هر چند بعضی از آن‌ها رقمی بالای ۵۰۰ هزار تومان هم پرداخت می‌کنند. حتی بعضی خانواده‌ها می‌گویند دوست دارند در این سفر کنار فرزندان خود باشند. بچه‌ها عازم گرجستان می‌شوند تا چند روزی را به صورت تفریحی و توریستی در آنجا بگذرانند. در یکی از روزها، بازیکنان برای بازی روی چمن کنار یک دریاچه دور هم جمع می‌شوند. در اواسط بازی توپ داخل دریاچه می‌افتد. دو نفر از بچه‌ها به نام‌های توانگر و کاربخش برای آوردن توپ داخل دریاچه می‌شوند. دریغ از اینکه به دلیل گل و لای زیاد، تبدیل به یک باتلاق شده است. باتلاق آن‌ها را می‌بلعد و نفر سومی هم به نام ورمزیار به داخل می‌رود و در این باتلاق گیر می‌کند. او به هر شکلی شده خودش را بیرون می‌کشد. دوستانش به او کمک می‌کنند ولی وقتی بیرون می‌آید، دیگر نفس نمی‌کشد. ورمزیار سریعاً به بیمارستان منتقل می‌شود تا شاید آنجا احیا شود و دوباره برگردد، اما دیگر دیر است. او هم از دنیا می‌رود. بدین ترتیب، سه بازیکن مدرسه فوتبال به خاطر یک توپ، از دنیا می‌روند. این موضوع سریعاً به اطلاع مسئولان سفارت ایران در تفلیس می‌رسد. با کمک نیرو‌های محلی، پیکر بی‌جان توانگر و کاربخش را از باتلاق خارج می‌کنند. انتشار اخبار این فاجعه تلخ، مردم یزد را به شدت متأثر می‌کند. خیلی زود پای اداره ورزش و هیئت فوتبال استان به ماجرا باز می‌شود...
رسیدگی به فاجعه
امروز کاروان ۲۰ نفره این بچه‌ها به تهران می‌رسد. دومین کاروان هم قرار است روز پنج‌شنبه به ایران بیاید. پیکر بی‌جان این بچه‌ها هم قرار است با کاروان اول بیاید. برای همه جای سؤال دارد که چطور هیچ یک از مسئولان ورزش استان در جریان این سفر نبوده‌اند. مدرسه فوتبال متعلق به برادران «ق» است که یکی از آن‌ها کار رسانه‌ای می‌کند. بلافاصله پس از انتشار خبر مرگ این سه بازیکن، مسئولان استانی وارد گود شدند. قمی استاندار یزد در نامه‌ای به شریعتی مدیرکل ورزش و جوانان استان از او خواست تا کمیته‌ای برای رسیدگی به این پرونده تلخ تشکیل دهند. معاون امنیتی استان نیز قرار است در روند تهیه گزارش از این فاجعه باشد. شمس دادستان یزد نیز در نامه‌ای به ضابطین قضایی تأکید کرده باید به این پرونده ورود کنند. اولین اقدام این بوده که محمدی برای ارائه توضیحات نزد مسئولان برود. او در مصاحبه‌ای تأکید کرده با اجازه خانواده‌ها این بچه‌ها را به گرجستان برده‌اند.
به خاطر یورو!
فاجعه زمانی کامل می‌شود که بفهمید این کودکان به خاطر ارز مسافرتی راهی این سفر توریستی شده‌اند. به دلیل فاصله زیاد قیمت ارز دولتی و آزاد، تور‌ها اغلب به مشتریان خود توصیه می‌کردند تا به سفر مجانی بروند؛ به این شرط که ارز مسافرتی خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند. مدرسه فوتبال آرمان کویر یزد هم دقیقاً با همین ایده بچه‌های مدرسه فوتبال خود را به این سفر برد. ارز مسافرتی آن‌ها روی هم ۱۶ هزار دلار می‌شد و طبیعتاً خرج سفر این بچه‌ها به گرجستان، رقمی به مراتب کمتر از ۱۶ هزار دلار. شریعتی مدیرکل ورزش و جوانان استان هم این موضوع را تأیید می‌کند و می‌گوید: «متأسفانه همین‌طور است. انگیزه این بوده که از یورو دولتی استفاده کنند و به همین دلیل از خانواده بچه‌ها رقم زیادی نگرفته‌اند.» دستا رئیس هیئت فوتبال استان یزد هم می‌گوید: «آقای محمدی تأیید کرده به خاطر ارز مسافرتی این بچه‌ها را به گرجستان برده‌اند.»
خانواده‌ها موافقت کردند
مسئولان ورزش استان همه تعریف مشابه‌ای از اتفاق رخ داده دارند. دستا رئیس هیئت فوتبال استان یزد در این باره به خبرورزشی می‌گوید: «روز دوشنبه این خبر تأسف‌بار به ما رسیده است. اصلاً ربطی هم به ورزش ندارد. در گرجستان هیچ جام یا تورنمنتی نبوده. دعوتی هم در کار نبوده است. آن‌ها تفریحی به این سفر رفتند. همان‌طور که می‌دانید اگر تیمی بخواهد به صورت رسمی به خارج از کشور برود، باید از شورای برون‌مرزی مجوز بگیرد ولی نه ما و نه اداره کل ورزش و نه وزارت ورزش اصلاً در جریان این سفر نبودیم.» او ادامه می‌دهد: «خانواده این بچه‌ها هم رضایتنامه صادر کرده‌اند. حتی بعضی خانواده‌ها خودشان بچه‌شان را تا فرودگاه امام (ره) 
شریعتی رئیس اداره کل ورزش و جوانان استان هم در ادامه توضیحات دستا می‌گوید: «آقای محمدی در ایران هستند و برای ادای توضیحات خواسته شده‌اند. ما برای دلجویی و همدردی قرار است همراه با استاندار به دیدار خانواده این بچه‌‎ها برویم. متأسفانه هیچ‌کدام از ارگان‌ها و سازمان‌های استانی در جریان این سفر نبودند. این بچه‌ها حتی بیمه ورزشی نداشته‌اند.»
به اسم دو بازیکن معروف!
فدراسیون فوتبال هم به طور جدی در حال بررسی این پرونده تلخ است. کمیته اخلاق روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد در حال رسیدگی به این موضوع از طریق حراست فدراسیون فوتبال هستند. حمیسی رئیس حراست این فدراسیون به خبرورزشی توضیح می‌دهد: «در همین ابتدای کار در بررسی این پرونده متوجه شدیم مدرسه فوتبال دیگری هم داشت بازیکنانش را به کشور ترکیه می‌برد. ما متعجب هستیم که چطور خانواده‌ها اجازه می‌دهند بچه‌هایشان به چنین سفر‌هایی بروند. همین حالا دو مدرسه فوتبال به نام دو بازیکن مطرح ایران، یکسری بچه را به شهرستان کرج برده‌اند. این بچه‌ها قرار است یک هفته در کرج و در خانه یک فرد بمانند و هفته بعد هم عازم ترکیه شوند. واقعاً چطور خانواده‌ها با چنین مسائلی موافقت می‌کنند؟»
منتظر اطلاعات تکمیلی باشید
به گفته مسئولان ورزش استان یزد، روز پنج‌شنبه با بازگشت تیم آرمان کویر یزد به ایران، بررسی‌های دقیقی از سوی مسئولان و مقامات قضایی روی این پرونده صورت خواهد گرفت. شاهدان نیز توضیحاتی درباره علت وقوع چنین فاجعه‌ای خواهند داد. همچنین دادستان، مسئولان این مدرسه فوتبال را فراخوانده است. بی‌شک در روز‌های آینده اطلاعات دقیق‌تری درباره این اتفاق در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

ارزیابی شما از عملکرد پرسپولیس مقابل النصر در عربستان؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی