اغلب مربیان خارجی هیچ علاقه‌ای به میانجی‌گری دیگران و وساطت این و آن ندارد. این عادت اغلب مربیان خارجی است که درباره هر موضوعی خیلی دیر به جمع‌بندی می‌رسند، اما اگر برسند، دیگر نظرشان برنمی‌گردد.

به گزارش خبرورزشی، انگار حق با علی پروین بود که وقتی با اصرار دوستانش برای میانجی‌گری بین برانکو و رامین رضاییان مواجه شد، بعد از گفتن «باشه، حتماً»‌های همیشگی‌اش و چند روز سر دواندن اطرافیان، سرانجام آب پاکی را روی دست آن‌ها ریخت و گفت: «این کار را نمی‌کنم. اگر برانکو روی من را زمین بیندازد، خراب می‌شوم.» دیروز برانکو با حرف‌هایی که درباره رامین زد، ثابت کرد حق با علی پروین بود. برانکو دیروز حتی روزنه‌ای هم برای امید باز نگذاشت؛ «تا جایی که من خبر دارم رامین رضاییان در یک تیم مطرح بلژیکی بازی می‌کرد. بعید می‌دانم او با برگشتن به پرسپولیس موقعیت خود را در تیم ملی به خطر بیندازد.»
برانکو جدا از آن که متلک دوباره‌ای به کی‌روش انداخته و به این ادعای پرسپولیسی‌ها اشاره کرده که اگر بازیکنی در «پرسپولیس ِ. برانکو» بازی کند، شانس بازی در تیم ملی را از دست می‌دهد، با اشاره به تیم مطرح بلژیکی، رامین را نوازش کرده است. قطعاً اوستند تیم مطرح بلژیکی نیست و یک تیم کاملاً معمولی است که فصل را در قعر جدول و پلی‌آف تمام کرد.
از اول هم معلوم بود برانکو، رامین را برنمی‌گرداند، همان‌طور که هیچ‌وقت پیام صادقیان را برنگرداند یا با بازگشت محمد عباس‌زاده موافقت نکرد و حتی با بخشیدن محسن مسلمان کنار نیامد.
او مثل اغلب مربیان خارجی هیچ علاقه‌ای به میانجی‌گری دیگران و وساطت این و آن ندارد. این عادت اغلب مربیان خارجی است که درباره هر موضوعی خیلی دیر به جمع‌بندی می‌رسند، اما اگر برسند، دیگر نظرشان برنمی‌گردد.
هیچ جای دنیا هم مثل ایران، وساطت مد نیست. فقط در ایران اتفاق می‌افتد که بازیکنی با مربی‌اش به مشکل می‌خورد و گروهی برای آشتی دادن آن‌ها وسط گود می‌آیند. از بهروز رهبری‌فرد که به قول خودش آن‌قدر برای عذرخواهی از علی پروین شیرینی خرید که سلطان سرخ‌ها دیابت گرفت تا بقیه ستاره‌های ناسازگار فوتبال ایران، همگی برای خودشان یک گروه ضربت عذرخواهی داشتند و هر وقت بیش از حد تند می‌رفتند و با مربی‌شان به مشکل می‌خوردند، این گروه عذرخواهی به شکل کاملاً ضربتی وارد عمل می‌شد و با میانجی‌گری، آن‌ها را به تیم برمی‌گرداند.
این سیستم هرگز در فوتبال حرفه‌ای خریدار نداشت. در فوتبال حرفه‌ای، جایگاه‌ها، حد و حدود آدم‌ها و خط قرمز‌ها کاملاً مشخص است و هر چهره‌ای در هر موقعیتی اگر از خط قرمز عبور کند، دیگر امکان بازگشت ندارد. آخرین نمونه این عبور را قبل از آغاز جام جهانی دیدیم، آنجا که فدراسیون فوتبال اسپانیا بدون هیچ تعارف و تردیدی لوپتگی را به دلیل توافق با رئال مادرید از سرمربیگری شانس اول قهرمانی جام جهانی کنار گذاشت و هیچ یک از بزرگان فوتبال اسپانیا هم برای حل مشکل پادرمیانی نکردند.
شاید باور نکنید، اما سال‌ها پیش یکی از یاغیان فوتبال ایران وقتی در آستانه پرواز تیم ملی، تلفن همراه خودش را خاموش کرد و تیم ملی را پیچاند تا به اردوی آماده‌سازی تیم که محور اصلی‌اش بدنسازی بود نرود، در مواجهه با این سؤال که نمی‌ترسی جایگاهت را از دست بدهی، گفته بود: «مشکلی پیش نمی‌آید، فردا مصاحبه می‌کنم و معذرت می‌خواهم. دو هفته بعد هم فلانی و بهمانی را واسطه می‌کنم تا با سرمربی حرف بزنند و برگردم!»
این تفکر که ریشه در علاقه برخی بزرگان فوتبال ما به میانجی‌گری بین بازیکن و مربی و حتی مربی و مدیر دارد، بار‌ها باعث شده اهالی این فوتبال سر ناسازگاری بگذارند و امیدوار به دخالت واسطه‌ها و بازگشت پس از میانجی‌گری، برای خودشان و تیم‌شان حاشیه بسازند.
این تفکر حتی به رسانه‌ها هم سرایت کرده و ما تصور می‌کنیم کی‌روش باید یاغی‌های تیم ملی را ببخشد، برانکو باید جدا شده‌های پرسپولیس را برگرداند، شفر باید تنبیه شده‌های استقلال را مورد بخشش قرار بدهد، کرانچار باید از اشتباه شاگردانش بگذرد، توشاک باید خیلی چیز‌ها را نادیده بگیرد، ولی فوتبالیست‌های ما نباید مراقب رفتار خودشان باشند و از خط قرمز‌ها عبور نکنند!
کارشناسان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند
آیا وساطت در ورزش حرفه‌ای مفهوم دارد؟
علی پروین، اسطوره فوتبال ایران، قصد داشته با وساطت خود زمینه را برای بازگرداندن رضاییان به پرسپولیس فراهم کند، اما ظاهراً این کار او با استقبال سرد برانکو مواجه شده است. با این وجود ورزش ما دارد به سرعت به سمت حرفه‌ای شدن پیش می‌رود و شاید دیگر وساطت کردن در ورزش حرفه‌ای مفهوم واقعی خود را از دست داده باشد. در این خصوص با تنی چند از کارشناسان و صاحب‌نظران هم‌صحبت شدیدم. این صحبت‌ها را بخوانید.
علی پروین: می‌دانم فوتبال حرفه‌ای شده است
سرمربی اسبق تیم ملی و پرسپولیس در این خصوص گفت: می‌دانم فوتبال حرفه‌ای شده و برانکو هم بسیار حرفه‌ای رفتار می‌کند و برخوردهایش احساسی نیست. من فقط خواستم با برانکو صحبت کنم تا بلکه او را متقاعد نمایم، رضاییان را به پرسپولیس برگرداند، چون او هم دوست دارد برگردد. با این وجود حرف اول و آخر را خود برانکو خواهد زد و من هم خوب می‌فهمم که در فوتبال امروزی وساطت و ریش‌سفیدی نقش کمرنگی پیدا کرده و هدف من فقط کمک به پرسپولیس و این جوان بوده که در این تیم زحمت کشیده است.
حمید استیلی: اعتبار افرادی، چون پروین خیلی بالاست
مدیر تیم امید و بازیکن اسبق پرسپولیس، در این خصوص گفت: در ورزش حرفه‌ای و قهرمانی خیلی چیز‌ها کمرنگ شده است و مرام و معرفت جای خود را به مسائل جدیدی داده است، اما هستند بزرگانی که هنوز حرف‌شان خریدار دارد و نور چشم این ورزش هستند و حرف‌هایشان تأثیرگذار است. من هم شنیدم آقای پروین می‌خواهد وساطت کند، رضاییان برگردد و این یک تصمیم شخصی است و شاید هم برانکو موافق نباشد، اما به هر حال چه پروین این کار را انجام دهد و چه منصرف شود جایگاه او به عنوان یک اسطوره ستودنی است و قطعاً هنوز که هنوزه این بزرگان مورد مقبولیت جامعه ورزش هستند.
بهروز رهبری‌فرد: دوره این حرف‌ها گذشته است
کاپیتان اسبق پرسپولیس، در این خصوص به خبرورزشی گفت: راستش را بخواهید زمان ما می‌طلبید که بعضی‌ها ریش‌سفیدی کنند و با گل و شیرینی برخی کدورت‌ها برطرف شود. شاید من آنقدر شیرینی برا‌ی آقای پروین بردم قند خونش بالا رفته است. اما واقعاً در این زمانه دیگر وساطت و این جور حرف‌ها معنی ندارد. من جای رضاییان بودم هرگز به پرسپولیس برنمی‌گشتم. وقتی برانکو تو را نمی‌خواهد چرا می‌خواهی خودت را کوچک کنی؟ زمانی برگردد که برانکو نباشد. در دنیای حرفه‌ای فوتبال ریش‌سفیدی و وساطت دیگر جایی نخواهد داشت.
ناصر ابراهیمی: حرف پروین خریدار دارد
مربی اسبق تیم ملی و پرسپولیس، در این خصوص گفت: این درست است که در فوتبال حرفه‌ای بحث ریش‌سفیدی و وساطت کردن کمرنگ شده و قرارداد‌ها و مفاد‌های آن به شکل حرفه‌ای‌تری دنبال می‌شود، اما حرف علی پروین در این فوتبال هنوز که هنوزه خریدار دارد. اینکه ایشان گفته می‌خواهد برای بازگشت رضاییان وساطت کند از سر دلسوزی و معرفت است. به هر حال پروین بزرگ این فوتبال است و قطعاً تأثیرگذاری خود را نشان می‌دهد. با این وجود قبول دارم که زمانه عوض شده و دیگر نمی‌شود با وساطت کردن کاری را در فوتبال پیش برد.
مهدی دادرس: وساطت کردن نباید رسانه‌ای شود
عضو کمیته استیناف و مدیرعامل پیشین باشگاه پیکان، در این خصوص گفت: دوره ریش سفیدی و وساطت گذشته است و دیگر در ورزش حرفه‌ای معنی و مفهوم ندارد. پروین بزرگ این فوتبال است و چه خوب می‌شد او اگر می‌خواست وساطتی کند در خفا و دفتر باشگاه انجام می‌داد که اگر مورد موافقت برانکو قرار نمی‌گرفت صورت بدی هم پیدا نمی‌کرد. رسانه‌ای شدن این مسائل به شخص وساطت‌کننده لطمه خواهد زد چراکه حرف اول و آخر را برانکو در مسائل فنی می‌زند و نمی‌شود با رسانه‌ای کردن ماجرا او را تحت فشار هواداران گذاشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین