بار دیگر بحث واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که جزو دارایی‌های دولت به حساب می‌آید، به بخش خصوصی داغ شده است

سهام سرخابی‌ها به مردم می‌رسد
خبرورزشی/کاوه علی‌اسماعیلی: مسعود سلطانی‌فر توانست مجوز خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس را با تصویب هیئت دولت بگیرد.
مشکل تنفس، کلمه «فرهنگی» بود
در سال ۱۳۹۴ قرار بود این دو باشگاه خصوصی شوند و برای یک بار هم شده، خیال همه را راحت کنند، اما آن زمان بعد از رفت و آمد‌های فراوان، اعلام شد واگذاری انجام نمی‌شود و دو ماه «تنفس» از سوی سازمان خصوصی‌سازی برای این دو باشگاه در نظر گرفته شد. در زمان جاری شدن این جمله، همه می‌دانستند ماجرا، به این سادگی‌ها ختم نخواهد شد و البته تنفسی که داده شده نیز تا امروز ادامه دارد! یکی از مسئولان سازمان خصوصی‌سازی، دلیل تنفس را برای‌مان تشریح کرد: «دولت دفعه قبل نیز به دنبال آن بود که باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس را به صورت قطعی و فوری، خصوصی کند، چون به سودش بود، اما اتفاقات دیگری رخ داد. البته آن زمان یک مشکل بزرگ دیده می‌شد؛ اینکه لقب فرهنگی از روی نام باشگاه‌ها برداشته شود. اگر این اتفاق زودتر رخ می‌داد، خصوصی‌سازی نیز جدی‌تر می‌شود.»
وزرا روند خصوصی‌سازی را متوقف کردند
این فرد که به خاطر قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها قادر به همکاری با سازمان خصوصی‌سازی نیست و به همین علت نمی‌توانیم نامی از او در این گزارش ببریم، اضافه کرد: «همان زمان وزیر اقتصاد و وزیر ورزش و جوانان باید خیلی سریع به هیئت دولت نامه می‌دادند تا پس از برداشتن عنوان فرهنگی از روی نام سرخابی‌ها، عزم خصوصی‌سازی جدی‌تر شود. اگر این اتفاق زودتر رخ می‌داد، روند خصوصی‌سازی نیز تسریع می‌شد. این دو باشگاه ورزشی هستند و از اموال منقول فرهنگی دولت خارج می‌شوند. هر ارگانی که صرفاً برنامه ورزشی در آینده دارد، باید برای خرید استقلال و پرسپولیس پیش می‌آمد، اما دولت نمی‌توانست فرد یا ارگانی را پیدا کند که هم در ورزش سرمایه‌گذاری کند و هم در بحث فرهنگ. از همان ابتدا نیز دادن عنوان فرهنگی به باشگاه‌های ورزشی که صرفاً در رشته فوتبال فعال هستند، اشتباه بود. به هر حال اگر عنوان فرهنگی از روی باشگاه‌ها برداشته شود، فروش سهام باشگاه‌ها نیز آغاز خواهد شد.»
در انتظار یک خبر خوب
وزیر ورزش و جوانان حدود دو هفته قبل نامه‌ای به هیئت دولت نوشت و موضوع خصوصی‌سازی را در نوبت طرح در هیئت دولت قرار داد. از آنجا که جلسات هیئت دولت محدود است و در هر نوبت، موضوعات بسیاری مطرح می‌شود، تا روز یک‌شنبه گذشته، نوبت به موضوع خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس نرسیده بود، اما بالاخره هیئت دولت توانست نامه وزیر ورزش را از دبیرخانه تحویل گرفته و به بحث بگذارد و خبر خوب را به هواداران بدهد؛ باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس با دستور دولت این بار قطعاً خصوصی می‌شود، چون ایرادات باشگاه‌ها گرفته شده است. این خبر را وزیر ورزش و جوانان نیز تأیید کرد.
هیئت تسویه وارد می‌شود
برای این دوره از خصوصی‌سازی، قرار است مسئولان ارشد سازمان خصوصی‌سازی، استقلال و پرسپولیس را قیمت‌گذاری کنند. آن قیمت پایه‌ای که یکی از ارکان وزارت ورزش و جوانان در صفحه توئیتر خود عنوان کرده بود، یک گمانه‌زنی است که به طور کلی از سوی وزیر ورزش و جوانان و همچنین مدیران سازمان خصوصی‌سازی تکذیب شد. دوره قبلی خصوصی‌سازی که سال‌های ۹۳ و ۹۴ کلید خورد و نافرجام ماند، قیمت باشگاه‌ها منهای بدهی‌ها اعلام شد و خریداران می‌توانستند ساختمان، برند و امکانات باشگاه را یکجا خریداری کنند در حالی که بدهی‌های هر دو باشگاه بر عهده دولت بود، اما این بار شکل خصوصی‌سازی تغییر می‌کند زیرا قرار است دارایی‌ها و بدهی‌های هر دو باشگاه نیز مستقیماً به مزایده وارد شود. سپس یک کارگروهی تحت عنوان «هیئت تسویه» وارد عمل می‌شود تا بار دیگر حسابرسی صورت بگیرد و بدهی‌ها و مطالبات این دو باشگاه لیست شود. این دوره شاید بین ۳ تا ۶ ماه طول بکشد و کار هیئت تسویه نیز کاملاً قانونی است.
قیمت شاید بالاتر برود.
اما منبع خبری ما در سازمان خصوصی‌سازی حرف‌هایش را این‌طور ادامه داد: «نمی‌توانیم بگوییم قیمت هر یک از این باشگاه‌ها فقط ۵۰۰ میلیارد تومان است. این رقم شاید بالاتر هم برود، چون مسائل زیادی روی قیمت‌گذاری استقلال و پرسپولیس تأثیر می‌گذارد. مثلاً مدل نتیجه گیری آن‌ها یا میزان بدهی‌های‌شان. باید ببینیم قیمت ساختمانی که هر یک از این باشگاه‌ها در اختیار دارند، در حال حاضر چقدر است و چه امکاناتی برای هر کدام از این دو باشگاه وجود دارد. از سوی دیگر، مسائل قضایی از جمله جریمه‌هایی که در آینده برای باشگاه‌ها به وجود می‌آید هم، از جمله دیگر فاکتور‌هایی است که رقم را بالاتر از حد تصور می‌برد.»
استقلال و پرسپولیس درآمدزا هستند یا ورشکسته؟
مدیران هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس معتقدند، چون این دو باشگاه، بنگاه‌های دولتی و زیان‎ده هستند، باید از پرداخت مالیات معاف شوند، اما مسئولان سازمان خصوصی‌سازی موضوع دیگری را مطرح می‌کنند: «این حرف‌ها را می‌زنند تا مشتریان دو باشگاه را دلسرد کنند وگرنه استقلال و پرسپولیس جزو بنگاه‌های بسیار پولساز دولت به حساب می‌آیند نه زیان‎ده. اصلاً فوتبال مثل سینما یک صنعت پولساز است. این حرف‌ها در روند خصوصی‌سازی باشگاه‌ها هیچ تأثیری ندارد و به دیدگاه سرمایه‌گذاران بعدی بستگی دارد. دولت در حال حاضر تصمیم گرفته به صورت قطعی باشگاه‌ها را به مزایده بگذارد ولی شرایط این مزایده با گذشته فرق دارد.»
مطمئن باشید تضمین می‌گیریم.
اما سؤال نهایی اینجاست؛ چه تضمینی وجود دارد اگر باشگاه‌ها به افراد حقیقی فروخته شد و بعد از چند سال، این افراد به هر دلیلی از باشگاهداری خسته شدند، باشگاه‌ها را به دولت برنگردانند یا این دو برند را منحل نکنند؟ در این مورد، اطلاع جالبی به دست آوردیم. یکی از مسئولان سازمان خصوصی‌سازی به ما گفت: «این نگرانی برای همه بنگاه‌های دولتی که قرار است خصوصی شوند، وجود دارد. اتفاقات تلخی که برای چند بنگاه مثل هپکو یا نیشکر هفت‌تپه رقم خورد، خیلی‌ها را نگران کرده، اما مطمئن باشید سازمان خصوصی‌سازی از خریداران وثیقه می‌گیرد و نمی‌گذارد به همین سادگی، بهترین برند‌های ورزش ایران را به حراج بگذارند یا نابود کنند.»
مکث
سازمان خصوصی‌سازی با تصویب هیئت دولت برای فراهم ساختن زمینه فروش سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس وارد عمل خواهد شد و این بار قرار است به صورت قطعی، سهام این باشگاه‌ها به مردم واگذار شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین