سرعت در ارائه آمار برای سیاست‌گذاران بسیار با اهمیت است و هرچه بروزرسانی اعداد و ارقام ثبت شده در فعالیت‌های یک بخش در اختیار تحلیل‌گران قرار بگیرد، سیاستگذاری‌ها و واکنش‌ها در آن بازار با سرعت و کیفیت بهتری روی می‌دهد.

بازار مسکن نیز از این امر مستثنی نیست و هرچه آمار ارزش و تعداد معاملات، زودتر به دست متولیان تصمیم‌گیری در این بازار بی‌افتد، راحت‌تر می‌توان برای کنترل بخش‌های مختلف از آن‌ها استفاده کرد. گفتنی است در این بازه زمانی که باید برای خرید آپارتمان در جردن بیش از متری ۷۲میلیون تومان پرداخت شود، این مهم از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود و رفع آن ارزش‌افزوده بیشتری به همراه دارد.

می‌توان گفت، کارشناسان هنگامی که رصد دقیق و بروزی از میزان تقاضای یک منطقه داشته باشند، می‌توانند با ارائه مجوز و مشوق برای ورود سرمایه‌گذار به آن محدوده جلوی افزایش قیمت به سبب بالارفتن تقاضا را بگیرند. به زبان ساده اگر سرعت اطلاعات افزایش یابد، و کارشناسان بتوانند از میزان تقاضای خرید آپارتمان ‌در ظفر باخبر شوند،‌ می‌توانند جلوی افزایش احتمالی قیمت‌ها در این منطقه را بگیرند.

این امر ارزش‌افزوده‌های بیشتری به همراه دارد. دسترسی آزاد مردم به اطلاعاتی همچون قیمت و تعداد معاملات مسکن در یک منطقه، می‌تواند جلوی سوداگری احتمالی مالکان را بگیرد و از سوی دیگر، مالکان نیز می‌توانند با بهره‌گیری از این ابزار میزان سرمایه ملکی خود را بدانند.

از این رو بستری نیاز است تا بتوان در سریع‌ترین زمان، قیمت یک ملک را متوجه شد و از آن استفاده کرد. این امر را وزارت‌ راه و‌ شهرسازی با  ایجاد سامانه‌ای با عنوان سامانه اطلاعات بازار املاک انجام داد و مشاورین املاک را موظف کرد کلیه معاملات خود را از طریق کد رهگیری در این سامانه وارد کنند.

اما هم از نظر سرعت و هم از نظر نوع اطلاعات این روش پایدار نبود. زیرا این اطلاعات تنها از یک بخش، آن‌هم مشاورین املاک استخراج می‌شود و نمی‌توان با اطلاعات یک ورودی تصمیم‌گیری و سیاستگذاری این مبحث کلان و مهم را انجام داد. از این رو باید بستری که بتواند اطلاعاتی کامل و جامع را برداشت، ‌پردازش و طبقه‌بندی کند ایجاد کرد. این امر ورود استارت‌آپ‌ها به این بخش را ضروری کرد.

در همین راستا، مجموعه‌ای دانش‌بنیان با عنوان کیلید توانست این مسیر را پیموده و از طریق هوش‌‌مصنوعی ابزارهای مختلفی برای بخش مسکن به همراه ‌آورد. بدین طریق، کیلید اطلاعات سامانه سابا را در کنار دیتاهای دیگر همچون پست پارسل‌های شهری، تجمیع و با توجه به نیاز کاربر خروجی مورد نیاز را ارائه می‌دهد.

تخمین قیمت مسکن یکی از ابزارهایی است که در سریع‌ترین زمان و تنها با واردکردن کدپستی ده‌رقمی، اطلاعات قیمت و جزئیات دیگری که برای متقاضی یک ملک مهم است را ارائه می‌دهد. این تخمین قیمت، از ضریب خطای بسیار پایینی برخوردار است و همان مولفه‌هایی که نیروی انسانی برای ارزیابی قیمت یک ملک در نظر می‌گیرد را برای محاسبه لحاظ می‌کند.

گفتنی است ضریب خطای کمتر از ده‌درصد این تخمین قیمت در بین سایر سایت‌های مشاورین املاک در سراسر دنیا به عنوان دستاوردی مهم و مطرح شمرده می‌شود. از سوی دیگر این ابزار در کنار آگاهی رساندن به متقاضیان ملکی، سیاستگذاران را از وضعیت قیمت و تعداد معاملات یک ملک باخبر می‌کند تا بتوانند این اطلاعات را در تصمیم‌گیری‌های خود به کار گیرند.

شایان ذکر است کیلید صرفا در این بخش این کار را انجام نمی‌دهد و افزایش آگاهی متقاضیان ملکی را در بخش‌های دیگر دیده است که یکی از کاربردی‌ترین آن‌ها، بخش اطلاعات بازار مسکن است. این بخش تمام رویدادهای مسکنی مناطق مختلف را به وسیله نمودار به مخاطبان خود نشان می‌دهد. کاربران می‌توانند بازه زمانی مورد نظر خود را برای آگاهی از نوسانات آن منطقه انتخاب‌کنند و برای خرید یا اجاره خانه در آن منطقه تصمیم آگاهانه‌تری بگیرند.

کیلید در بخشی مجزا با عنوان کیلید مگ (KiliDmag) محتوای تخصصی، مرتبط با حوزه مسکن همچون‌ معماری و شهرسازی، مباحث حقوقی املاک، سبک زندگی، و سایر حوزه‌های مهم و مرتبط با این بخش را تولید و به انتشار می‌رساند.

از این رو می‌توان کیلید را بستری برای رفع تمام نیازهای مسکنی برشمرد. به طور مثال شخصی که قصد خرید آپارتمان در شهرک‌ غرب را دارد، قبل از هرکاری می‌تواند به سامانه کیلید مراجعه و پس از کسب اطلاعات کاربردی در خصوص این منطقه از طریق سامانه هوشمند کیلید، واحدهای آماده عرضه را انتخاب و با مشاور املاک این منطقه ارتباط برقرار کند.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __