اکنون در خیلی از مکان‌های عمومی و تفریحی خانواده‌ها به اتفاق حضور پیدا می‌کنند و در فوتبال هم امکان بروز این اتفاق وجود دارد؛ نمونه‌اش در سینما یا در پارک‌های تفریحی. در استادیوم هم می‌شود شرایط را به گونه‌ای مهیا کرد که خانواده‌ها کنار هم به تماشای بازی فوتبال بنشینند.

خبرورزشی/ عباس اسدزاده؛ فدراسیون فوتبال از سوی فیفا موظف شده بود مقدمات حضور بانوان را در بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ در استادیوم آزادی تهران فراهم کند و بعد از این اقدامات جدی‌تری در این زمینه انجام دهد. بعد از آن روز‌ها و حضور اینفانتینو، فیفا در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال تکلیف کرد چراکه تعداد زیادی از دختران ایرانی برای رئیس فیفا نامه نوشتند و گفتند با وجود تلاش‌های شما و وعده‌هایی که به شما داده شد، امکان تماشای فوتبال برای بانوان ایرانی وجود ندارد. طبیعتاً اگر فدراسیون فوتبال بخواهد نسبت به این دستور بی‌تفاوت باشد خطر جدی تعلیق فوتبال ایران را تهدید خواهد کرد. این نکته‌ای است که فدراسیون فوتبال باید به صراحت به مراجع مربوطه انتقال دهد. یعنی عین نامه فیفا را به مسئولان امر نشان دهد. 
حضور بانوان در استادیوم‌های فوتبال امروز نه فقط مطالبه فیفا بلکه مطالبه تعداد زیادی از بانوان ایرانی است و باید در این باره تدبیری اندیشیده شود. بهتر است در این باره فدراسیون فوتبال با کنار گذاشتن تعارفات تکلیف همه را مشخص کند. اگر حضور بانوان در استادیوم برای تماشای فوتبال بلااشکال است، فدراسیون فوتبال باید به صورت قانونی این امکان را برای بانوان ایرانی مهیا کند و اگر این حضور با اشکال مواجه است، این موضوع را به فیفا انتقال دهد. رفتار کج‌دار و مریز در این جریان هم به فوتبال ایران ضربه می‌زند و هم به احساسات بانوان ایرانی که می‌بینند در همین آزادی بانوان سایر ملیت‌ها راحت به ورزشگاه می‌روند و هیچ اتفاقی نمی‌افتد.
اکنون در خیلی از مکان‌های عمومی و تفریحی خانواده‌ها به اتفاق حضور پیدا می‌کنند و در فوتبال هم امکان بروز این اتفاق وجود دارد؛ نمونه‌اش در سینما یا در پارک‌های تفریحی. در استادیوم هم می‌شود شرایط را به گونه‌ای مهیا کرد که خانواده‌ها کنار هم به تماشای بازی فوتبال بنشینند. انتخاب گزینشی بانوان برای حضور در استادیوم آزادی جهت نشان دادن به رئیس فیفا نه مطالبه فیفا است و نه بانوان ایرانی را راضی خواهد کرد و نه اصلاً اخلاقی است که بخواهیم مسائل را جور دیگری نشان دهیم. یا بله یا خیر؛ این موضوع یک‌بار باید برای همیشه حل شود و بیش از این نباید با مسائل مهمی، چون آبروی ایران یا اعتقادات مذهبی مماشات کرد. در سال‌های اخیر بانوان ایرانی در مسابقات والیبال حاضر شدند بدون اینکه مشکل خاصی رخ دهد و در فوتبال هم می‌توان این ایده را پیاده کرد. کافی است استادیوم‌ها مجهز به دوربین‌های تشخیص هویت افراد شوند و بلیت حضور در استادیوم‌ها هم اینترنتی پیش‌فروش شود. آن وقت در بخشی از استادیوم‌ها می‌توان پذیرای حضور بانوان بود و کل هزینه‌های این کار - که فقط هم یک بار است نه هر سال- به اندازه دستمزد یک سرپرست در تیم‌ها نیست!
فراهم کردن مقدمات حضور بانوان در استادیوم‌های فوتبال البته که نیاز به تجهیز یکسری از زیرساخت‌ها دارد، اما اگر اراده‌ای در این میان وجود داشته باشد، می‌توان این امکان را مهیا کرد و اتفاقاً نیازی به صرفه‌جویی هم ندارد.
قطعاً هر اقدامی در این زمینه باید از مسیر قانونی طی شود. اولین گام هم این است که فدراسیون فوتبال استعلام بگیرد که حضور بانوان در استادیوم فوتبال امکان‌پذیر هست یا نه؟ این سؤال یک جواب مشخص دارد و بعد از این جواب می‌شود اقدامات بعدی را پیگیری کرد. به همین راحتی و البته در کمال صداقت!
مسئولان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند
راهکار فرار از تهدید فیفا و حل مشکل حضور بانوان چیست؟
مسعود سلطانی‌فر: برخی نگرانی‌های امنیتی باید حل شود
مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان در این خصوص می‌گوید: از نظر ما زیرساخت‌ها برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها آماده است، ولی برخی ملاحظات امنیتی باعث شده که هنوز شکل عملی به خود نگیرد. ورود زنان به ورزشگاه‌ها و رعایت کردن الزامات فیفا و همچنین سایر ورزش‌ها، نیاز به هماهنگی و همگرایی چند دستگاه، نهاد و تشکیلات مرتبط دارد، حتی شورای امنیت کشور هم قبول دارد که استادیوم‌ها آماده هستند، ولی ملاحظات دیگری دارند که فعلاً مانع تصمیم‌گیری برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها شده است.
مهین فرهادی‌زاد: گزینشی بودن، بخشی از شروع کار است
مهین فرهادی‌زاد معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان در این خصوص گفت: ما تمام فضایی که برای حضور بانوان در میادین ورزشی لازم است را با حفظ موازین و ملاحظات فرهنگی‌مان فراهم می‌کنیم. برای والیبال این کار را کردیم و برای فوتبال هم فضا را برای حضور بانوان آماده می‌کنیم و ان‌شاءا... مشکل خاصی نداریم. اینکه انتخاب زنان گزینشی است به هر حال هر بخش برای شروع کاری آمادگی برای خودش ایجاد می‌کند، در فوتبال هم به همین ترتیب زمانی که ملاحظات فرهنگی، شرایط آرامش بانوان و امکانات لازم فراهم شود، می‌توانیم فضا را برای حضور بیشتر بانوان بهتر کنیم.
فریده شجاعی: دستگاه‌های مربوطه باید تصمیم عملی بگیرند
فریده شجاعی معاون پیشین بانوان فدراسیون فوتبال که در حال حاضر معاون بانوان فدراسیون بسکتبال است در این خصوص گفت: ما سال‌هاست که در این خصوص اقدام کردیم و برای فراهم کردن مقدمات حضور بانوان در ورزشگاه‌ها در تلاش بوده‌ایم. این حق طبیعی بانوان ایرانی است که بتوانند در ورزشگاه‌ها حاضر شوند و بازی‌های ورزشی به خصوص فوتبال را از نزدیک تماشا کنند. راهکار حل تهدید فیفا هم حل اساسی این مشکل است. بالاخره باید از یک جایی استارت زد و من امیدوارم مقامات امنیتی و دستگاه‌های مربوطه هر چه زودتر تصمیم قطعی خود را در خصوص انجام الزامات فیفا و AFC بگیرند.
صالحی‌امیری: باید ثابت کنیم تبعیض جنسیتی نداریم
سیدرضا صالحی‌امیری رئیس کمیته ملی المپیک کشورمان در این خصوص گفت: امروز برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیاز به عبور از نگاه و افکار جنسیتی داریم و قطعاً این حضور چالش‌برانگیز نیست. زنان ما هر زمان در ورزشگاه‌ها حضور داشته‌اند به دلیل رعایت مسائل اخلاقی مشکلی ایجاد نشده است. دیگر با سخنرانی و شعار دادن نمی‌توانیم به دنیا بگوییم که در ایران تبعیض جنسیتی وجود ندارد. حالا وقت عمل کردن است. به اعتقاد من زیرساخت‌ها برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها فراهم است، فقط باید یک تصمیم نهایی برای حل این مسئله گرفت.
حمیرا اسدی: همکاری همه نهاد‌های مرتبط را می‌طلبد
حمیرا اسدی رئیس کمیته بین‌الملل فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: ایران تنها کشوری است که زنان نمی‌توانند در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند. فیفا هم از ما خواسته اقداماتی را برای حضور زنان و خانواده‌ها برای مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۰ انجام دهیم، اگر چه حل این مشکل تنها به نظر فدراسیون فوتبال بستگی ندارد. فراهم شدن بستر لازم برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها همکاری همه نهاد‌های مرتبط را می‌طلبد. در همین راستا باید موافقت و نظر مراجع هم جلب شود. حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها اهمیت زیادی دارد و ما هم باید در کشورمان اهمیت این موضوع را درک کنیم.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین خبر

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __