سرخپوشان پایتخت تا اینجای کار تنها ۷ گل دریافت کرده‌اند. به معنای دیگر هر ۲۰۵ دقیقه یک بار دروازه این تیم فروریخته و در ۱۰ بازی موفق به کلین‌شیت و بسته نگه داشتن دروازه خود شده‌اند.

به گزارش خبرورزشی، گابریل کالدرون با شعارِ ساختن یک تیم تهاجمی به لیگ ایران آمد، اما هرچه گذشت، شرایط برایش تغییر کرد. او تا قبل از ترک تهران، تیمی مدعی داشت که در ۵ بازی آخر نیم‌فصل توانسته بود ۱۵ امتیاز کامل به دست بیاورد و نه تنها نمی‌باخت بلکه با ۹ بازیکن حتی دروازه اش هم باز نمی‌شد. این نشان می‌دهد علاوه بر رعایت اصول تهاجمی، پرسپولیس با حضور کالدرون توانست روند دفاعی فوق العاده‌ای داشته باشد.

تیمی با ۲ دروازه‌بان خوب
نقش علیرضا بیرانوند و بوژیدار رادوشویچ در بالا رفتن توان دفاعی پرسپولیس غیرقابل کتمان است. دروازه‌بان شماره یک تیم ملی شاید نسبت به فصل‌های گذشته از آمادگی بدنی و روانی کمتری برخوردار باشد، اما آن‌قدر خوب است که لقب «هیولا» را از مارک ویلموتس و سپس گابریل کالدرون دریافت کرد. او تحت هر شرایطی گلر اول سرخ هاست تا حدی که در اوج اختلاف نظرها، کالدرون نیز گفت: «به بیرانوند استراحت دادیم و به او اعلام شد با شروع تمرینات نیم‌فصل دوم به کمپ‌مان اضافه شود». رادوشویچ هم با هر متر و مقیاسی در اواخر لیگ توانست عملکرد خوبی از خود نشان دهد و نمرات مفیدی دریافت کرد.

مدافعان خشن و قدرتمند
یکی از بهترین اتفاقاتی که برای کالدرون رقم خورد، وجود سه مدافع میانی عالی در لیستش بود. سیدجلال حسینی با اینکه دیگر مثل فصل شانزدهم و هفدهم نیست، اما هنوز جزو باکلاس‌ترین و بهترین مدافعان میانی ایران بوده و همچنان می‌تواند به کارش در تیم با بالاترین کیفیت ممکن ادامه دهد. او یک رهبر در داخل تیم و رختکن است و شخصیتی برای خود ساخته که می‌توانیم در سال‌های آینده، سیدجلال را سرمربی پرسپولیس پیش‌بینی کنیم. شجاع خلیل زاده هم یک مدافع قابل تمجید است. بازیکنی که از مربی مهمی، چون میروسلاو بلاژویچ در مس کرمان لقب «پرنده» را گرفت، در سپاهان و تراکتور آبدیده شد و حالا در پرسپولیس مشغول سپری کردن بهترین روز‌های فوتبالش است. شجاع شاید خشن باشد، اما انصافاً مدافع خوبی است. در نهایت به محمدحسین کنعانی‌زادگان می‌رسیم. یک مدافع ملی‌پوش و خوش قواره که به لحاظ فنی فوتبال خوبی ارائه می‌کند، اما در بازیسازی و ارسال پاس‌های بلند هنوز نیاز به تجربه‌اندوزی دارد.

هافبک‌های مفید
آخرین بخش دفاعی پرسپولیس، حضور دو هافبک مفید در ترکیب تیم است. احمد نوراللهی که مدتی است بازوبند کاپیتانی تیم را در غیاب سیدجلال حسینی، حسین ماهینی و امید عالیشاه بر بازو می‌بندد، در بهترین فرم فوتبال خود قرار دارد و صاحب کمترین اشتباه تاکتیکی در پازل محبوب کالدرون است. او نه تنها در میانه میدان بلکه در زمان حمله نیز یک مهره کارآمد محسوب می‌شود. در کنار احمد، چند بازیکن تست شدند، اما محسن ربیع‌خواه از بقیه بهتر بود. محسن نزدیک به مدافعان بازی می‌کند و با دوندگی بی‌امان و تمرکز خوبی که بر بازی دارد، همیشه صاحب بالاترین نمرات فنی از سوی آنالیزور تیم می‌شود. ربیع‌خواه یک بازیکن بی‌حاشیه و کاملاً در خدمت تیم است. هر وقت در مرز آمادگی قرار داشته باشد، بهترین عملکرد ممکن را ارائه می‌کند.

پست‌هایی که تغییر کرد
البته در مدت ۱۶ بازی گذشته بازیکنان زیادی در پست‌های دفاعی امتحان شدند. محمد انصاری و محمد نادری به همراه مهدی شیری در دو سمت دفاع بیشترین بازی را داشتند. سیامک نعمتی، حسین ماهینی، مهدی ترابی، وحید امیری و... نیز وظایف دفاعی در برخی بازی‌ها نصیب‌شان شد. امید عالیشاه در دو بازی ابتدای فصل هافبک دفاعی بود و همچنین در چند بازی به شاهد تعویض‌های کاملاً تدافعی از سوی کالدرون بودیم که به قصد حفظ نتیجه انجام شد. به همین خاطر در تیم کالدرون، اغلب بازیکنان پست ثابتی در تیم نداشتند و مجبور به جابه‌جایی شدند.

فقط ۷ نفر گل زدند
در این ۱۶ بازی پرسپولیسی‌ها تنها ۷ بار گل خوردند. این ۷ گل هم در ۶ بازی اتفاق افتاد و داستان‌های خودش را داشت. تنها دو بار دروازه پرسپولیس در نیمه نخست باز شد و ۵ بار این اتفاق در نیمه دوم رخ داد. سرخپوشان هرگز روی ضربه پنالتی گل نخوردند. البته آن‌ها به حریفان پنالتی دادند، اما علی کریمی در شهرآورد بزرگ پایتخت مقابل علیرضا بیرانوند، این شانس را از دست داد. در ۴ بازی که دروازه پرسپولیس باز شد، این تیم شکست خورد، اما در دو بازی دیگر توانست کار را با برد به اتمام برساند.

حاج‌صفی چراغ اول را روشن کرد
احسان حاج‌صفی ستاره تراکتور و یکی از کاپیتان‌های تیم ملی در آخرین دقایق نیمه نخست دیدار هفته دوم برابر پرسپولیس، تیمش را به گل رساند. همین گل، پرسپولیس را در دومین هفته از لیگ با شکست به رختکن فرستاد. یک شوت دیدنی از پشت محوطه جریمه که وارد دروازه علیرضا بیرانوند شد. می‌گفتند امید عالیشاه مقصر اصلی گل بود زیرا نتوانست توپ را کنترل کند. به هر حال احسان چراغ اول را روشن کرد.

روز خوب آقای گل و پدیده
تا هفته پنجم، پرسپولیس دیگر گل نخورد. آن‌ها مقابل سپاهان به خوبی بازی را کنترل کردند، اما اتفاقات حاشیه‌ای و اشتباهات عجیب داوری باعث اعتراض شدید علیرضا بیرانوند شد. دروازه‌بان پرسپولیس تمرکز خود را از دست داد. تعویض‌های کالدرون و به بازی فرستادن حسین ماهینی نیز وضعیت را سخت‌تر کرد. کی‌روش استنلی یکی از آقای گل‌های فصل قبل با یک شلیک مهارنشدنی گل اول را ثبت کرد. چند دقیقه بعد نیز محمد محبی بود که گل دوم را زد؛ بازیکنی که می‌گویند پدیده این فصل بوده و پیشرفت جالبی داشت. سپاهان بازی را برد و دومین و سومین گل‌های خورده پرسپولیس در ورزشگاه آزادی ثبت شد.

فقط چند ثانیه باقی مانده بود
در هفته ششم پرسپولیسی‌ها در مشهد باختند. فقط چند ثانیه باقی‌مانده بود تا بازی مساوی تمام شود، اما در آخرین اتفاق بازی، محمد قاسمی‌نژاد کرنری که با اشتباه حسین ماهینی مدافع تعویضی پرسپولیس به دست آمده بود را درست روی سر فرشاد فرجی کاشت تا این بازیکن نه چندان بلندقامت، یک گل ۳ امتیازی بزند. پرسپولیس این بار هم گل خورد و باخت. این گل را می‌توان به پای بدشانسی هم نوشت.

کاشته عجیب از واسعی
پنجمین گل خورده در کارنامه پرسپولیس را سعید واسعی در هفته هفتم ثبت کرد. او در ورزشگاه آزادی و با پیراهن پیکان با یک ضربه کاشته عجیب به پرسپولیس گل زد. البته این اولین بار بود که پرسپولیس گل می‌خورد و توانست بازی را ببرد. یک شوت دیگر روی یک ضربه مجدد.

باز هم کرنر، باز ضربه سر
پرسپولیس باز هم روی یک کرنر و یک ضربه سر گل خورد. بازی هفته یازدهم با نفت مسجدسلیمان بود که در دقیقه ۷۶ کرنر از سمت راست روی دروازه سرخ‌ها آمد و علیرضا علیزاده با یک ضربه سر دقیق، کار را تمام کرد. این گل هم برای نفتی‌ها ۳ امتیاز دیگر در پی داشت و آن‌ها را به خوشحال‌ترین تیم هفته تبدیل کرد. ششمین باری بود که پرسپولیس گل می‌خورد و البته باز هم علیرضا بیرانوند درون دروازه ایستاده بود.

پاس گل برزای!
آخرین باری که پرسپولیس گل خورد در هفته چهاردهم بود. سرخپوشان در ورزشگاه آزادی مقابل گل‌گهر صف‌آرایی کرده بودند. بهنام برزای در دقیقه ۸۸ از پرسپولیسی‌ها کرنر گرفت. ارسال او توسط دو بازیکن پرسپولیس برگشت داده شد، اما در ادامه، بار دیگر برزای، همان بازیکن استقلالی که همیشه با سرخ‌ها کری دارد، صاحب توپ شد و ارسال دیگری داشت. این بار علیرضا ابراهیمی از میان کلی مدافع ضربه سر زد و توپ این بازیکن پس از برخورد به دست بیرانوند وارد دروازه شد. به همین راحتی!

پرسپولیس بد گل می‌خورد، اما بهترین است
سرخپوشان پایتخت تا اینجای کار تنها ۷ گل دریافت کرده‌اند. به معنای دیگر هر ۲۰۵ دقیقه یک بار دروازه این تیم فروریخته و در ۱۰ بازی موفق به کلین‌شیت و بسته نگه داشتن دروازه خود شده‌اند. البته گل‌های عجیب و نسبتاً بدی دریافت کردند ولی با این روند، بهترین خط دفاعی از آن سرخ‌هاست. عجیب اینکه تنها دو گل خارج از خانه و در تبریز و مشهد از خط دروازه تیم عبور کرده و ۵ بار در ورزشگاه آزادی، حریفان مقابل پرسپولیس جشن گلزنی به راه انداختند؛ و البته اینکه پرسپولیسی‌ها مقابل سپاهان، تراکتور و شهرخودرو که مدعیان اصلی قهرمانی لقب دارند، دروازه خود را بازشده دیدند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

یورو ۲۰۲۰

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین