جلال چراغپور کارشناس فوتبال ایران درباره دربی به خبرورزشی گفت: فکری آدمی را در جلوی مدافعان پرسپولیس گذاشت که دردسری برایشان ایجاد نمی‌کرد. در واقع استقلال با یک تعویض اشتباه استراتژی تیمی‌اش را از بین برد.

جلال چراغپور: استقلال باید ۴ - یک می‌باخت!

خبرورزشیمحمدرضا مدنی؛ جلال چراغپور کارشناس و مدرس فوتبال کشورمان در گفت‌وگو با روزنامه خبرورزشی به تحلیل دربی ۹۴ پرداخت و از زاویه‌ای متفاوت با اغلب کارشناسانی که این روزها درباره دربی پایتخت حرف زده‌اند این مسابقه را کارشناسی کرد.

دربی بی‌تماشاگر باید هم بی‌حاشیه باشد
تحلیلی که من درباره دربی دارم برعکس نگاه ژورنالیستی و کارشناسانی است که در این روزها در رادیو و تلویزیون عنوان کرده‌اند. وقتی گفته می‌شود یک دربی بدون حاشیه بود باید به این نکته توجه کرد که مشخصاً دربی که در استادیوم خالی برگزار شود بی‌حاشیه می‌شود. شما وقتی ظرف خالی را هم روی آتش بگذارید چیزی در آن نیست که بجوشد.

۶ عامل منجر به گلزنی تیم‌ها شد
در فوتبال برای به ثمر رسیدن یک گل باید ۶ مورد اتفاق بیفتد ولی اغلب، این ۶ مورد را درست نمی‌بینند. اینکه گفته می‌شود فلان بازیکن اشتباه کرد صحیح نیست در حالی که اشتباه اتفاق نمی‌افتد بلکه این ۶ مورد دست به دست هم می‌دهند که یک تیم به گل برسد.

عدم فشار استقلال منجر به پاس گل شد
اولین مورد در دربی این بود که وقتی سیدجلال حسینی توپ را می‌گیرد ولی کسی روی او فشار وارد نمی‌کند او می‌تواند راحت بازیسازی کند. پاس به پهلوان و او هم توپ را از فاصله زیاد به مهدی عبدی برساند. عبدی هم درست در جایی بود که کسی با او کاری نداشت. وقتی مدافع حریف پاس بلند می‌دهد و کسی هم مانعش نباشد مشخصاً تیم آبی گل می‌خورد.

عدم درک صحیح مدافعان استقلال
دوم اینکه وقتی توپی گل می‌شود اصطلاحاً می‌گویند به دلیل عدم پوشش مناسب حریف است. پاسی که بازیکن پرسپولیس از نیمه خودی به زمین استقلال فرستاد با اشتباه هافبک استقلال در جایگیری که نتوانست توپ را با سر دفع کند، موجب شد هر دو مدافع پشت ‌سری هم به دلیل فاصله نامناسب و زاویه غلطی که با مهاجم داشتند و مشخص بود که اساساً درک صحیحی از پوشش نفر اول خط حمله پرسپولیس ندارند، مرتکب دومین اشتباه شوند و تیم گل بخورد.

لو رفتن توپ در محدوده داغ
سومین اتفاق مورد بحث در دربی زمانی بود که پرسپولیس گل خورد. این گل روی اصل از دست دادن توپ در محدوده خطر بود. جایی که اصطلاحاً داغ است و هرگز نباید توپ را در حضور مهاجم بازیکن حریف لو داد. وقتی یک بازیکن توپ را درون باکس می‌گیرد آن مکان جایی نیست که بخواهد با توپ کار کند و دیدیم که چطور مطهری با توپ‌قاپی گل استقلال را زد.

چرا ترکیب استقلال دست خورد؟
وقتی تیم آبی با یک گل برتری به رختکن می‌رود چه لزومی داشت که با تغییر به زمین برگردد؟ یعنی تیم آبی می‌خواست نشان بدهد که باز هم می‌خواهد گل بزند؟ وقتی در گوشه زمین سیامک نعمتی، مهدی قایدی را پوشش داده بود با توجه به این مسئولیتی که داشت به جلو حرکت نمی‌کرد و در طرف دیگر هم مطهری با فشاری که به خط دفاع می‌آورد مانع جدا شدن مدافعان پرسپولیس می‌شد، چرا باید با ورود دیاباته این فشار از روی آنها برداشته شود؟

استقلال پرس از جلو را از دست داد
دیاباته نه توانایی پرس دارد، نه قدرت دوندگی لازم را دارد، نه سرعت لازم در بازگشت به عقب را دارد و نه پا به توپش خوب است. فکری آدمی را در جلوی مدافعان پرسپولیس گذاشت که دردسری برایشان ایجاد نمی‌کرد. در واقع استقلال با یک تعویض اشتباه استراتژی تیمی‌اش را از بین برد. می‌شد دیاباته را دقیقه ۷۵ به میدان آورد ولی از دقیقه ۴۶ یک تصمیم خطرناک بود که منجر به گل خوردن استقلال هم شد. این تغییر استراتژی می‌تواند زنگ خطری برای استقلال در دیدارهای بعدی باشد.

استقلالی‌ها بر چه اساسی می‌گویند خوب بودند؟
استقلالی‌ها بر این باور بودند که چون بازی را ۲-۲ کردند پس خوب بازی کرده‌اند در حالی که در صحنه‌ای که مدافع و دروازه‌بان استقلال دریبل خوردند و توپ به نوراللهی رسید ضربه نوراللهی با بی‌دقتی از دست رفت یا در موقعیتی مشابه که نوراللهی توپ را به بیرون زد باز هم مدافعان استقلال اشتباهات مرگباری را مرتکب شدند که اگر دقت توپ نوراللهی بهتر از این بود ضربه مهلکی به کادر فنی تیم استقلال می‌خورد و حتی در ادامه روی نتایج تیم استقلال تأثیر بدی ایجاد می‌کرد. من نمی‌دانم چطور استقلالی‌ها می‌گویند بازی خوبی ارائه دادند؟ این دربی باید با نتیجه ۴ بر یک به سود پرسپولیس به پایان می‌رسید.

هیجان دربی به دلیل اشتباهات زیاد بود
به اعتقاد من این دربی به این خاطر هیجان‌انگیز به نظر رسید چون هر دو تیم و به ویژه بازیکنان استقلال اشتباهات زیادی مرتکب شدند. وقتی اشتباه بیشتر باشد صحنه‌هایی به وجود می‌آید که روی بیننده ایجاد هیجان می‌کند و آدرنالین ترشح شده منجر به بروز حس هیجان می‌شود.

 این دربی GAME نبود بلکه PLAY بود
 ما هرگز نمی‌توانیم بگوییم این دربی یک گیم (GAME) بود بلکه این یک بازی بود. وقتی مسابقه تبدیل به GAME می‌شود که تیم‌ها استراتژی، طرح، برنامه، تاکتیک و شکل روز فوتبال را در زمین اجرا کنند. در آن صورت به این مسابقه می‌گویند GAME وگرنه به این مسابقه باید گفت PLAY. کاری که چندتا بچه هم در کوچه با یک توپ پلاستیکی انجام می‌دهند یا اصطلاحاً بازی‌بازی می‌کنند و بعد هم به خانه می‌روند.

مدافعان استقلال دبستانی به هم خوردند
روی گلی که مهدی عبدی به استقلال زد دو مدافع استقلال به دلیل جایگیری غلط به هم برخورد کردند! حالتی که در فوتبال دبستان می‌توان دید. چرا باید بین دو مدافع در این سطح باز شود؟ و چرا باید چنین تداخلی بین آنها ایجاد شود؟ این مسابقه هیچ شباهتی به GAME نداشت و همان PLAY بود.

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • ناشناس GB ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  77 34
  ولی عارش بحرانیشون معتقده کیسه خوب بازی می کرده
  • صامت IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   46 24
   اغلب پیشکسوتان استقلال باچراغپورهم نظرند.هیئت مدیره شان هم قبول دارند که بایدبیشترگل میحوردند.چراغپورهم که دیگه تواین مملکت خدای تئوری فوتباله.البته خودشان هم بتدم شان گردومیشکنند که نباخته اند
  • 4444 IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   40 61
   در جواب صامت هنوز اون خدای تئوری نمیدونه که استقلال دو تا گل زده ما که خداییش میدونیم همه این بدبختیامون زیر سر همون وزیره لنگیاست با آوردن اون محمود که نه تاکتیک بلده چیه نه فوتبال ولی خبر ورزشی هم با آوردن این تئوریسینهایی داره لنگی بودنشو بیشتر به رخ ملت میکشه اینم میگذره شما لنگیا دوباره برمیگردین به همون غار ده سالتون سجده بقاتون دوباره برپا میشه بقیه تیمها هم میتونند برعلیتون شکایت کنند زیاد اونم دور نیست طرف آقای گل میشه تیمش قهرمان میشه البته با جعل قرارداد ماسمالی میشه میره تو این 5 ساله سلطان مسعود
  • 6644 IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   26 12
   فعلا كه كل نيمكت و بازيكناي كيسه بابت مساوئ كرفتن از يرسيوليس،اشك شوق ميريختن،،ييشكسوت ها و بازيكناي كيسه،،از اينكه جلوي يرسيوليس نباختن خوشحال نيستن،از اين خوشحالن،،كه باخت تاريخي با اختلاف سه جهار كل ندادن!!!!
  • حمید علوی CA ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
   1 11
   ناشناس جان داداشم، شخصن متعلق به نسلی هستم که کری رو فقط از ده روز قبل از بازی تا سر سوت شروع بازی میخوندن. واسه همین اینی که الان میگم کری و این حرفا نیست. داداشم ما بد بازی کردیم باشه، ولی شما که باس خوشحال باشی تیمی که وقت بد بازی کردنش باهات مساوی کرده اگه بازی خودشو میکرد که تار مار میشدیم که داداشم. بعدشم عین دو تا گلتون رو دفع توپ و بزن زیرش به سبک امیرقلعه بدست اومد دیگه.یجوری خوشحالین انگار گل بارسلونایی زدین. ما ۴۰ ساله بازی‌ پرسپولیس رو نیگا میکنیم و کلی از رفقامون قرمز بودن، خداوکیلی اینجور نبودن که با یه مساوی تا این حد کیفور بشن که انگار بایر مونیخو هفتا زدن!! عجیبه برام واقعن چرا این داداشای پرسپولیسی انقد با این مساوی رجز میخونن!! نه به بعضی هوادارای ما که جوری ناراحتن و از فکری بنده خدا ایراد میگیرن که انگار هشتا دربی پش سر هم پنجتایی شدیم نه به شما داداشا!!
 • شمسعلی. US ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  54 89
  استقلال برنده ی واقعی این بازی بود ، اولا یک پنالتی برای این تیم نگرفتن پس این یک گل دوما جلال حسینی باید اخراج می شد که نشد این دو گل سوما گل عبدی کاملا خطا بود چرا که او هر دو بازیکن استقلال را هل داد ولی این دو بازیکن چون خیلی صداقت داشتن خودشان را الکی زمین نزدنند و داور گول خورد و اشتباه کرد پس این هم گل سوم و چهارم گل دیاباته به هیچ عنوان آفساید نبود این هم گل چهارم ولی امان از داوری که تمامی زحمات استقلال را مانند آب خوردن به باد داد
  • Red army IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   58 13
   عزیزم استفلال آبی پوشیده بودا
  • Red army IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   51 13
   گل دیاباته آفساید نبود اونم اصلا؟خخخخخخ تا حالا فوتبال بازی کردی؟ میدونی اصلا آفساید جچه؟
  • داود IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   27 7
   به نظر می رسه شما هم مثل برهانی اعتقادی به کارشناسان داوری ندارید و حرف خودتان را می زنید و غلامی را که باید اخراج می شد را فراموش کردید
  • سربازسرخ IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   14 2
   اصلا هر چی شمسعلی بگه .
  • حسین CA ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   2 7
   عمو شمسعلی خلاصه و مفید همه چی رو گفتی good job
 • علیمحمد US ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  18 38
  استاد چراغپور خالا که 2 بر 2 شدند بقیه اضافه هست
 • 6 IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  51 12
  كيسه است ديگر...
 • بهزاد DE ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  26 40
  نکشیمون تحلیلگر اصن باید ده یک پرسپولیس می برد ولی حیف که دو دو شد :))
  • تا ابد سرخ IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   21 16
   حالا خيلي حرص نخور،،كيسه خيلي هم خوب بود،كل عبدي خطا بود،بعدشم،همه داورا و كارشناساي داوري دنيا بكن،ينالتي نبود،،وقتي برهاني ميكه هند يني هند،،عبدي بايد اخراج ميشد،دو بار قصد فريب داور رو داشت،كل دياباته اصلا آفسايد نبود،داور يشت دروازه آفسايد رو ير كرده بود،جلال حسيني،هم بخاطر جلوكيري از موقعيت آشكار كل بايد اخراج ميشد!!!!!!!! منطق يه كيسه كش وقتي درباره دربي نظر ميده......
 • وحید IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  22 21
  اقای چراغ پور گفته های شما صحیح ولی بازی دو بر دو شد یعنی استقلال دوتا گل زد فرض بگیریم اصلا پرسپولیس چهار گل میزد بازم بازی چهار دو میشد لطفا در کارشناسی هاتون دقت کنید
  • حمید علوی CA ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
   1 1
   پسر تو‌ حرف نداری وحیدجان ..
 • آبی IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  15 27
  استاد چراغ پور عزیز،اولا استقلال ۲ گل زده پس ۴ بر یک یعنی چه!!!؟درسته استقلال نیمه دوم فاجعه بار بازی کرد ولی اگر نیمه اول جناب داور درست قضاوت میکرد و نیمه اول دو بر صفر میشد پرسپولیس مجبور بود در نیمه دوم انتحاری بازی بکنه و شاید در ضد حملات گل های بعدی رو هم دریافت میکرد.و بازی آن وقت میشد ۴ بر ۱ البته به نفع استقلال
 • kiumars SE ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  9 17
  .ahtemalan aghaye cheraghpor dastshoei bodan ke gole dovem esteghlal ro nadidan
  • ... US ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   25 10
   کیومرث دقت نکردی میگه اگر پرسپولیس فرصت هاش رو گل میکرد استقلال از هم میپاچید و گل دوم هم زده نمیشد
  • ابیابی دل IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   4 7
   عزیزم چرا نمیگی اگه داور پنالتی میگرفت 2-0عقب می افتاد و تیم پیروزی از هم می پاشید؟
 • ... IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  14 2
  تحلیل های آقای چراغپور کاملا درسته بخصوص در مورد تعویض زود هنگام موسوی و آوردن دیاباته اولین و آخرین اشتباه فکری که منجر به خودکشی استقلال شد همین تعویض بود یعنی اگر به مربیان پرسپولیس اجازه میدادن در کار استقلال مداخله کنن و استقلال رو خراب کنن به این قشنگی نمیتونستن کار رو در بیارن اما در کنار اون آوردن شجاعیان و فرشید اسماعیلی کار خوب فکری بود که حکم تنفس مصنوعی برای زنده ماندن استقلال رو داشت و جواب هم داد
 • شمسعلی. US ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  48 26
  خواستم توضیحی در ارتباط با کامنت بالا که در جواب آقای چراغپور نوشته ام بدهم و آن اینکه دوستان ببینید چقدر راحت می شود یک متن طنز نوشت و عده ای واقعا به آن مطلب سراسر طعنه و کنایه مثبت و منفی هم بدهند ولی باور بفرمایید دید گاه استقلالی ها در همین حد است مثل گلهای جهانی مطهری و قائدی و احتمالا از دید آقای آرش برهانی گلهای ابتدایی و بسیار ساده و احتمالا سخیف عبدی و امیری راستی از کل کل کردن با آنها نه تنها چیزی عایدتان نمی شود که روز به روز آدم بیشتر به ورطه ی سقوط اخلاقی نزدیک می شود
  • آبی IR ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   5 4
   برو لنگی اول یه نگاه به خودت بکن بعد راجع به بقیه اظهار فضل کن
 • مصطفی ریحانی IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  22 11
  آخه اینا کارشناسی چه میدونن چیه وقتی اسطورشون آرش بحرانی میگه کولینا هم بگه پنالتی نبود بازم پنالتی بوده خخخخ
 • Ali IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  4 21
  تحلیل کردن و حرف زدن بعد بازی راحته ، استقلال توی خط دفاعی وضعیت آشفته ای داشت ، و همین به تیم پرسپولیس موقعیت داد. وگرنه پرسپولیس خیلی هم تیم نبود، اگر بود که باید نتیجه غیر از این می شد. ...پس حرف مفت زدن رو دیگه تموم کنید
  • تا ايد سرخ IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   17 3
   آفرين ييشنهادت خوبه,منتها اول از خودت شروع كن
 • رضا IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  1 5
  من سه بار این مطلب رابالا وپایین کردم هرچه داخل این الفاظ در کنار هم قرارداده شده گشتم چیزی برای کارشناسی ندیدم (گفتیم این یکی خوبه ،یه چیزی سرش میشه) اما به جز این تیپ کارشناسانه یعنی کلاه وعینک چیزی دراین چند ساله به اطلاعات افزوده نشده تازه کارهایی در کلاس مربیگری این آقایون چی یاد میگیرن ،چند مدت پیش عکس مجتبی جباری را در کلاس مربیگری داخلی دیدم واقعا افسوس به وقت وسرمایه سوزی که صورت میگیره
 • کیسه 6+6 IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
  8 3
  من برا پرسپولییسهایی ک با دکل نوردای هوچیگر کل کل میکنن واقعن ناراحتم. . این موجودات متوهم بعد ۶سال اومدن صدر و از غارشون زدن بیرون.بذار عشقو حالشو بکنن
 • عماد IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
  4 0
  کیسه 6+6 واقعن گل گفتی
 • آبی ترینم IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
  0 0
  برو پیرمرد بخواب تو رو چی سننن.خوب ک استقلال ۲ گل زده یکیشو حذف میکنی ومیگی ۴ بر۱.درضمن گلی ک دیاباته زد وافساید شد روجز موقعیت خطرناک حساب نمیکنی پیرمرد
 • shahin IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
  0 0
  دوستا عزیز فوتیبال بازی لحظه ها واشتباهاست...با اگر ومگرو..این حرفا و.ایشال وماشالا پیش نمیره...با این کارشناسها وکارشناسیها... اخر وعاقبت فوتبالمون از این بهتر نمیشه....یاد نیمه نهایی بازیهای جام ملتها بازی 3 0 جلو ژاپن میوفتم که همین کارشناسها میگفتن اگه دفاعا واینمیستادن وحرکت میکردن گل نمیخوردیم بازی 3 0 نمیشد....اگر مگر وبیخیال فوتبال همینه به خاط همین هیجانات وغیر قابل پیش بینی بودنش جذابه وپرطرفدراترین ورزش دنیاست وگرنه میشد والیبال وهندبال وبسکتبال... پس با ین حرفها هیپی عایدمون نمیشه...اقال چراغپور موفق باشید از فرمایشات شیخ عجب..پنجه وا کرد وگفت یک وجب...این تحلیللهای شمارو هر تماشاگر عادی فوتبال هم میدونه نیاز به گفتن نیست ولی قسمت اگه اینجوری میشد اونجوری میشد دیگه خیلی خنده داره....کیروش هم فهمید که ما همش دنبال حاشیه وحرفهی وتحیهات ابکی هستیم دیوونه شد رفت

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

نظرسنجی

پیش‌بینی شما از دیدار استقلال - سایپا؟
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

پربازدیدترین