۹ نفر
پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷

تلویزیون برای گزارش فوتبال برگ برنده‌ای در اختیار ندارد و لذت تماشای فوتبال با صدای گزارشگر وطنی مدت‌هاست تجربه نشده است.

گزارشگران؛ قاتلان روح فوتبال

خبرورزشی - در غیاب برنامه‌های جذاب ماه رمضان، ‌این مسابقات لیگ قهرمانان آسیا است که توانسته مخاطبان زیادی را پای تلویزیون بنشاند. مسابقاتی که برای طرفداران تیم‌ها دارای هیجان هستند اما عملکرد گزارشگران اثری منفی روی جذابیت بازی‌ها گذاشته است. فقط کافیست به صفحات ورزشی سر بزنید تا پی به عصبانیت شدید هواداران ببرید.

مهم‌ترین فاکتور در گزارشگری، سکوت است. در ایران، عادل فردوسی‌پور و محمدرضا احمدی پایبند به سکوت‌های منطقی هستند اما گزارشگران دیگر اجازه تنفس به بیننده نمی‌دهند و پشت هم حرف می‌زنند. این اتفاقی است که در گزارش‌های اخیر جواد خیابانی، پیمان یوسفی، محمد سیانکی،‌ محسن ابوفاضلی و... رخ داده.

غالب گزارشگران فعلی تلویزیون، تسلط کافی بر مسابقه ندارند و عمدتاً از لحظات حساس جا می‌مانند. این ضعفی است که تبلور کامل آن در گزارش جواد خیابانی رخ داد تا جایی که صحنه گل عیسی آل‌کثیر را از دست داد.

عدم آشنایی با آداب هیجان

اینکه گاهی گزارشگران جوان مثل علیرضا دهقانی، نقطه طلایی گزارش را از دست می‌دهند، نابخشودنی است. اتفاق بدتر جایی است که گزارشگران باتجربه هم آداب هیجان را نمی‌دانند. باز هم از جواد خیابانی و پیمان یوسفی مثال می‌زنیم. یوسفی در بازی پرگل استقلال و الدحیل طوری گزارش کرد که گویی با یک مسابقه معمولی مواجه هستیم. درمقابل، عباس قانع مسابقه استقلال و الشرطه را به‌گونه‌ای گزارش کرد که گویا مهم‌ترین بازی جهان در حال برگزاری است!

هنوز بعضی گزارشگرها اسم بعضی بازیکنان را اشتباه می‌گویند. مثلا پیمان یوسفی در مسابقه استقلال و الدحیل نمی‌دانست کدام بازیکن‌ها تعویض شده‌اند و تقصیر را گردن کارگردان تلویزیونی می‌انداخت یا جواد خیابانی در صحنه پنالتی که نصیب پرسپولیس شد، نمی‌دانست چه اتفاقی رقم خورده.

در کنار همه ایراداتی که به عملکرد گزارشگران تلویزیون وارد است، مصاف آنها با برخی تیم‌ها هم ضعف بزرگی است. کاری که عباس قانع در مسابقه استقلال و الشرطه کرد مصداق همین اتفاق است. از آن‌سو مواجهه عجیب خیابانی با مسابقه پرسپولیس بار دیگر او را در مظان اتهام قرار داد که چون استقلالی است،‌ تعمداً بازی را بد گزارش کرده!

 واقعیت این است که دست تلویزیون از داشتن گزارشگران محبوب و کاربلد خالی است. حتی اگر مزدک میرزایی بود و مشکل فردوسی‌پور حل می‌شد، باز هم مشکل جدی بود. در بزنگاه‌هایی مثل مسابقات آسیایی است که مشکل گزارشگری فوتبال در تلویزیون بیش از پیش به چشم می‌آید.

علاوه‌بر گزارشگرانی که نام بردیم، در این مدت گزارشگران جدیدی هم که به این عرصه وارد شده‌اند نتوانستند به شهرت و محبوبیت برسند. قدیمی‌ها مثل خیابانی، علیفر و یوسفی هم مدت‌هاست مخاطبان را نومید کرده‌اند. تلویزیون برگ برنده‌ای در اختیار ندارد و لذت تماشای فوتبال با صدای گزارشگر وطنی مدت‌هاست تجربه نشده است.

منبع: روزنامه هفت صبح

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • فقط فرهاد IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  6 2
  فقط محمدی و بسیجی و حوونای شبکه ورزش خوبن
 • الدوچرخه چی IR ۱۷:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  17 2
  جانا سخن از دل ما میگویی!بعداز عادل ومزدک مجبوریم تمامی مسابقات فوتبالی را با صدای بسته ی تلویزیون ببینیم!!!خصوصا اگه خیابانی گزارش کنه که اجبارا فقط به همون نتیجه ی بعداز بازی اکتفا میکنیم.
 • البرزیران FR ۰۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  4 1
  جانا سخن اززبان مامیگویی..مزدک وعادل که نباشند۵۰درصدجذابیت بازی خودبخودحذف خواهدشد.یه زمانی تومحله مون بچه ها صدای فردوسی پور رو حین انجام گزارش فوتبال تیم ملی ضبط میکردن تا برای بعدها داشته باشن که دوباره صداشو گوش بدن ولی الان صدای تلوزیون روکامل میبندیم تاصدای گزارشگر جذابیت بازی رو به هم نزنه .
 • ناشناس IR ۰۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  3 1
  با خودم فکر می کنم کاش صالح نیا دهه شصت برگرده یا اسکندرکوتی حتی عباس بهروان حراف از اینا خیلی بهترن.
 • رضا بنانی IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
  1 1
  ‌به‌نظر‌من‌که‌واقعیت‌هم‌دارد‌اقای‌خیابانی‌بسیار‌بت‌معلومات‌هستند‌وتبحر‌فراوانی‌در‌اکثر‌رشته‌های‌ورزشی‌ازنظر‌امار‌وارقام‌ومدال‌المپیک‌وجهانی‌‌دارد.درگزارشگری‌هم‌فردوسیپور‌ویوسقی‌وسیانکی‌وبقیه‌هم‌خوب‌هستند‌اقای‌سیانکی‌خود.فوتبالیست‌بودند‌فرهنگ‌تخریب‌افراد‌را‌باید‌درماه‌رمصان‌باید‌به‌فراموشی‌سپرد‌قدر‌بزرگان‌را‌بدانیم‌بی‌انصاف‌نباشیم
 • جمشید IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
  2 0
  در بازی استقلال والشرطه،در نیمه دوم شیخ دیاباته تعویض شد ولی متاسفانه احمدی هم یار تعویضی را تا آخر بازی اعلام نکرد،کلا بازیهای قهرمانی آسیا در این دوران کرونا که مردم نیاز به شادی وهیجان بودند به هیچ عنوان بصورت جذاب گزارش نشد!!!!!@
 • علی US ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
  4 0
  اینکه گزارشگرها چقدر کاربلد هستند یا خواست بینندگان چیه اصلا برای صدا و سیمای میلی مهم نیست مهم براشون اینه که چقدر گزارشگرها در مدار قرار دارند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =
Topic[id:121, title:رسانه] - __ [] __
Topic[id:121, title:رسانه] - __ [] __
Topic[id:121, title:رسانه] - __ [] __
Topic[id:121, title:رسانه] - __ [] __
Topic[id:121, title:رسانه] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:121, title:رسانه] - __ [] __
Topic[id:121, title:رسانه] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:121, title:رسانه] - __ [] __
Topic[id:121, title:رسانه] - __ [] __

پربازدیدترین