در باشگاه‌هایی مثل پرسپولیس و استقلال که سالی ۳ مدیر عوض می‌کنند، قرارداد ۳ ساله آن هم با این همه شتاب معنا و مفهومی ندارد.

قرارداد ۳ ساله آجرلو با فرهاد مجیدی کار درستی بود؟/ شکست در همه تجربه‌های مشابه
خبرورزشی -

هیچ کجای دنیا ‌یک مدیر را فقط چند روز بعد از آغاز کارش قضاوت نمی‌کنند. مطلب جاری همچنین نیتی در مورد مصطفی آجورلو ندارد، اما حقیقت آن است که نخستین تصمیم مهم او در منصب مدیرعاملی استقلال، بسیار غافلگیرکننده، بحث‌برانگیز و قابل تامل بوده است.

آجورلو بلافاصله بعد از حضور در ساختمان آبی‌ها و ملاقات با فرهاد مجیدی، اقدام به تمدید۳ ساله قرارداد او کرد.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که مجیدی هنوز یک فصل دیگر با استقلال قرارداد داشت، اما احتمالا آجورلو با این نیت که ثابت کند هیچ شکی در مورد توانایی‌های مجیدی ندارد، تصمیم گرفت ۳ سال دیگر با او تمدید کند.

پرسش اینجاست که آیا واقعا چنین کاری لازم بود؟ و چقدر خوش‌بینی وجود دارد که فرهاد تا پایان این مدت طولانی روی نیمکت استقلال باقی بماند؟ دست‌کم تجربه فوتبال ایران به ما نشان می‌دهد خیلی نباید از این داستان خوشحال باشیم.

تعهد نالازم برای استقلال

حقیقت آن است که شوی اعتماد آجورلو به فرهاد مجیدی، حالا یک تعهد قانونی برای استقلال ایجاد کرده است؛ تعهدی که ممکن است هزینه‌های مالی و فنی چشمگیری به‌دنبال داشته باشد.

مجیدی می‌توانست پیرو قرارداد قبلی‌اش در لیگ ۲۱ کارش را در استقلال شروع کند. در این صورت یا او موفق می‌شد که با توجه به اشتیاقش برای حضور در استقلال به راحتی می‌شد قراردادش را در هر زمانی تمدید کرد، یا موفق عمل نمی‌کرد که در این صورت هم می‌شد قرارداد او را با کمترین خسارت فسخ کرد.

اینها اصول ساده مدیریتی است و اصلا ربطی به محبوبیت مجیدی یا عشق و علاقه او به استقلال ندارد. امروز اما فرهاد قراردادی ۳ساله دارد و به همین دلیل اگر یک درصد روی نیمکت آبی‌ها موفق عمل نکند، فسخ قرارداد با او یا برکناری این مربی بسیار دشوار خواهد بود. در این صورت باشگاه استقلال از نظر قانونی باید تمام حقوق مجیدی در ۳ فصل آینده را بپردازد.

شاید همین نکته، در بزنگاه‌های احتمالی دست باشگاه را برای اتخاذ تصمیمات مهم ببندد و گزینه استعفا را هم از ذهن مجیدی، دور و دورتر کند. هر طور حساب کنید در تمدید قرارداد شتاب‌زده فرهاد چندین اشکال وجود دارد، اما امتیازی که چنین تصمیمی را در این مقطع «ضروری» به‌نظر برساند، به چشم نمی‌خورد.

شکست در همه تجربه‌های مشابه

هر چقدر بیشتر به ذهن‌تان فشار بیاورید، کمتر می‌توانید مصداق‌های موفق از قراردادهای طولانی‌مدت باشگاه‌ها با مربیان پیدا کنید.

در تراکتور با جان توشاک و ژرژ لیکنز قراردادهای ۳‌ساله گران‌قیمت بسته شد، اما هیچ‌کدام بیشتر از چند هفته روی نیمکت این تیم دوام نیاوردند.

در راه‌آهن در دوران مدیریت علیرضا رحیمی قرارداد مهدی تارتار بعد از کسب چند نتیجه خوب به‌مدت ۵سال تمدید شد، اما چند ‌ماه بعد او را کنار گذاشتند.

همین فصل گذشته در ماشین‌سازی قرارداد وحید بیاتلو را بعد از شکست در هفته اول به‌مدت ۳فصل تمدید کردند، اما چند هفته بعد با تداوم نتایج نامطلوب او از این تیم اخراج شد.

کلی مثال دیگر هم در این مورد وجود دارد. حتی در پرسپولیس هم عقد قرارداد  ۳ساله محمد رویانیان با علی دایی در ابتدای لیگ سیزدهم برای این باشگاه دردسرساز شد؛ چرا که یک فصل و ۷ هفته بعد از آن قرارداد، مدیران جدید باشگاه دایی را کنار گذاشتند و تا مدت‌ها درگیر شکایت حقوقی شهریار برای دریافت حقوقش بودند.

می‌شد به این تجربه‌ها نگاه کرد و دور از عجله نامتعارف، تصمیمی درست و منطقی گرفت. تنها حمایت شفاهی و موکد آجورلو از فرهاد مجیدی هم کافی بود تا او با قدرت به کارش ادامه بدهد.

ایجاد چنین تعهدهایی اما، آن هم در فوتبال ایران که حتی تکلیف ۲روز بعدش را هم نمی‌داند، منطقی نیست.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • شپر IR ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  19 4
  کسانی که ازتاریخ درس نگیرند محکوم به فنا هستند
  • اس اسی دستا بالا IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
   2 3
   بخاطر نگاه تک بعدی و رنگی تان بخاطر کینه و حسادتی که نسبت به استقلال و روی ریل افتادن این تیم توسط آقای آجرلو دارید ماجرا را فقط از تنگ ترین و کم نور ترین موضع مشاهده کردید آقای آجرلو با این کار نه یک هدف که چندین هدف را زد اینکار به نفع همه تمام میشود چه از لحاظ کیفی و چه مادی
 • پیام IR ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  19 9
  آجرلو با این کار استقلال بدبخت کرد مجیدی مربی که نه سابقه نه تجربه و کارنامه ضعیف در این مدت در استقلال بود مثل از دست دادن قهرمانی حذفی یا حذف شدن لیگ آسیا هست نباید مربی استقلال می شد مربیگری مجیدی برای استقلال زود بود مجیدی اول با تیم های کوچک باید شروع می کرد تجربه کسب می کرد اگه تو این تیم ها موفق بود بعد صلاحیت مربیگری در استقلال داشت
  • پرسپولیس کمک قهرمان آسیا IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
   1 4
   فکرکنم الان که این کامنت رو میذاری کنار دستت سعادتمند و این طرفت محمودخان و مددی نشسته باشن خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ رسوای عالم شدین دیگه بسه خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • ... IR ۲۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  9 13
  بسیارکاردرستی انجام داد.واقعا روانشناسانه کارکرد مهرخودشو تودل هوادارای استقلال فرو کرد.مرسی سردارآجرلو
 • سهراب FR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  18 4
  انتقاد شما از کار آجرلو اشتباه نیست؟! اینجا ایرانه و مدیرای بالادستی هیچوقت بابت تعهداتشون مسئولیتی قبول نمیکنن. مگه مدیرای فدراسیون بابت خسارت قرارداد ویلموتس مسئولیتی متوجهشونه؟ اصلاً تا حالا شنیده ین مقام مسئولی رو بابت کوچکترین خطا تا فجیعترین اشتباهات بازخواست کنن؟!!!!
 • صاحب IR ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  2 5
  مثل روز روشنه که این اقدام آجرلو فقط وفقط برای ساکت کردن ارتش فحاش بود تابتونه باآرامش کارکنه خودش میدونه آخرفصل فرناز حیاکن رهاکن میکنن پس لزومی نداشت خودشو درمقابل ارتش فحاش بذاره
 • هواداررئال مادریدوپرسپولیس6 IR ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  0 1
  سلام. اقای آجرلواشتباه بزرگی کرد. بایدتاآخرفصل صبرمی کردمی دیدمجیدی چه نتیجه ای می گیرد بعدقرارداداوراتمدیدمی کرد.آخرسرمربی که دوجام حذفی راازدست می دهدوبرای تیم حاشیه درست می کند سرمربی مناسبی نیست وقطعااستقلال امسال هم نتیجه نمی گیرد.
 • ۶و۶ IR ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  0 0
  اینجا آقای آجرلو خیلی زرنگی کرد چون : اولا : اگ فرناز موفق بشه موزائیک لو پز میده میگه من آینده رو میدیدم . و اینجور دل طرفداران فرهود بدست میاره . دوما : اگ فرناز موفق نشه و چند تا بازی شکست بخوره سرامیک لو راحت کنارش میزاره و جواد رو میاره و بازم پز میده میگه منکه تا آخر پشت ، سرمربی بودم ولی اون عرضه نداشت نتیجه بگیره خلاصه باید بگیم سردار ازاون موزمار یا مارموزاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:آخرین اخبار لیگ برتر ایران] - __ [] __
بلیط هواپیما